Ухвала від 07.12.2020 по справі 279/3570/16-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2020 року м. Житомир справа № 279/3570/16-а

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Гуріна Д.М., суддів: Липи В.А., Токаревої М.С., розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії,

встановив:

2 січня 2020 року до Коростенського міськрайонного суду Житомирської області надійшла заява ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії, в якій він просить скасувати постанову Коростенського міськрайонного суду №279/3570/16-а від 17 жовтня 2016 року та прийняти нову постанову, якою задовольнити адміністративний позов у даній справі повністю.

В обґрунтування заяви зазначає, що постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області у справі №279/3570/16-а від 17 жовтня 2016 року у позові ОСОБА_1 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, рішення щодо відмови у перерахунку пенсії відмовлено, дане рішення набрало законної сили, проте 13 грудня 2019 року Конституційний Суд України прийняв рішення у справі №7-р(ІІ)/2019 відповідно до якого з 13 грудня 2019 року відновлено дію частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" у попередній редакції, що означає можливість проведення перерахунку пенсії, у якому позивачу було відмовлено.

Ухвалою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 14 липня 2020 року у справі за заявою ОСОБА_1 відкрито провадження.

У зв'язку з неможливістю сформувати склад суду, на підставі пункту 4 частини 1 статті 29, частини 7 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України справа передавалася до Овруцького районного суду Житомирської області (а.с. 101), Народицького районного суду Житомирської області (а.с. 107), Малинського районного суду Житомирської області (а.с. 110), Коростишівського районного суду Житомирської області (а.с. 117), Брусилівського районного суду Житомирської області (а.с. 123).

Ухвалою Брусилівського районного суду Житомирської області від 14 вересня 2020 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії з заявою позивача про перегляд судового рішення від 17 жовтня 2016 року у зв'язку з виключними обставинами прийнято до провадження та призначено до судового розгляду.

Ухвалою Брусилівського районного суду Житомирської області від 23 вересня 2020 року адміністративну справу № 279/3570/16-а за заявою ОСОБА_1 про перегляд у зв'язку з виключними обставинами постанови Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 17 жовтня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії - передано на розгляд Житомирському окружному адміністративному суду, як суду, до предметної юрисдикції, якого віднесено розгляд вказаних справ.

19 листопада 2020 року на адресу Житомирського окружного адміністративного суду надійшли матеріали справи №279/3570/16-а.

Відповідно до витягу з протоколу автоматичного розподілу судової справи між суддями від 19 листопада 2020 року справу передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючого судді Гуріна Д.М., суддів: Липи В.А., Токаревої М.С.

24 листопада 2020 року ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду за заявою ОСОБА_1 було відкрито провадження за виключними обставинами у справі №279/3570/16-а за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням учасників справи на 7 грудня 2020 року на 12:00.

25 листопада 2020 року ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду замінено відповідача у справі - Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Відповідач вимоги ухвали суду від 24 листопада 2020 року в частині надіслання пояснень по суті заяви не виконав.

Заявник та представник відповідача у судове засідання 7 грудня 2020 року не прибули, про дату, час та місце розгляду заяви за виключними обставинами повідомлені вчасно та належним чином, про причини свого неприбуття до суду не повідомили.

У судовому засіданні 7 грудня 2020 року колегією суддів, зважаючи на положення частини 2 статті 368 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішено здійснювати подальший розгляд заяви у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, які мають значення для розгляду заяви і вирішення спору по суті, колегія суддів встановила та зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 з 25 лютого 2005 року отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до частини 1 статті 50-1 Закону України від 5 листопада 1991 року №1789-ХІІ "Про прокуратуру", що не заперечується учасниками справи.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, до якої додав довідку Прокуратури Житомирської області від 25 січня 2016 року №18/44 вих. (а.с.5) про розмір заробітної плати.

Листом від 10 лютого 2015 року №2371/02 (а.с.6-7) Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача про відмову у перерахунку пенсії, зазначивши, що в момент призначення пенсії застосовується законодавство, що діє на момент звернення за призначенням пенсії, а при зверненні з заявою про перерахунок пенсії застосуванню підлягає законодавство, що діє в момент подання заяви про перерахунок пенсії.

Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 17 жовтня 2016 року у справі №279/3570/16-а в позові ОСОБА_1 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, рішення щодо відмови перерахувати пенсію відмовлено за безпідставністю (а.с.29-31). Постанова набрала законної сили 9 листопада 2016 року.

Рішенням Другого сенату Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 від 13 грудня 2019 року визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України та відновлено дію вказаної частини в попередній редакції і воно втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення (а.с.45-49).

Вважаючи дану підставу, як виключну позивач звернувся до суду з відповідною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Умови пенсійного забезпечення відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників до 15 липня 2015 року визначалися Законом України від 5 листопада 1991 року №1789-ХІІ "Про прокуратуру" (далі - Закон №1789-ХІІ). Зокрема, статтею 50-1 цього Закону, за якою позивачу у цій справі призначено пенсію, визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина 13 цієї статті у редакції, що діяла до 1 січня 2015 року).

Частина 18 статті 50-1 цього Закону у редакції, чинній до 1 січня 2015 року передбачала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон №76-VIII), яким, зокрема, частину 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у такій редакції: "Умови на порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

Таким чином, повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 1 січня 2015 року законодавець делегував Кабінету Міністрів України.

15 липня 2015 року набрав чинності Закон України від 14 жовтня 2014 року №1697-VII "Про прокуратуру", відповідно до підпункту 1 пункту 3 розділу ХІІ "Прикінцеві положення" якого визнано таким, що втратив чинність Закон України від 5 листопада 1991 року №1789-XII "Про прокуратуру" (крім пункту 8 частини 1 статті 15, частини 4 статті 16, абзацу першого частини 2 статті 46-2, статті 47, частини 1 статті 49, частини 5 статті 50, частини 3, 4, 6 та 11 статті 50-1, частини 3 статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).

Отже, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії частини 13 та 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, які регулювали порядок перерахунку пенсій, втратили чинність.

Згідно з частиною 20 статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року №1697-VII "Про прокуратуру" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Другого сенату Конституційного Суду України за конституційними скаргами щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини 20 статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року №1697-VII "Про прокуратуру" від 13 грудня 2019 року №7-р(II)/2019 справа №3-209/2018(2413/18, 2807/19), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі статтею 152 Конституції України закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.

Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Статтею 91 Закону України "Про Конституційний Суд України" встановлено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Конституційним Судом України в рішенні від 13 грудня 2019 року №7-р(II)/2019 вказано про втрату чинності положеннями Закону №1697-VII, з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, та установлено наступний порядок виконання цього Рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Таким чином, саме з 13 грудня 2019 року втратили чинність положення частини 20 статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року №1697-VII "Про прокуратуру" зі змінами, згідно із якими повноваження щодо визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури делеговано Кабінету Міністрів України.

Відтак, саме з 13 грудня 2019 року, з дня втрати чинності положеннями частини 20 статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року №1697-VII "Про прокуратуру" зі змінами, підлягає застосуванню частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII в первинній редакції: "Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Таким чином, положення частини 20 статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року №1697-VII "Про прокуратуру", які передбачають умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, застосовуються з 13 грудня 2019 року, та не поширюють свою дію на правовідносини, які виникли до 12 грудня 2019 року включно.

Зазначеної позиції підтримується Сьомий апеляційний адміністративний суду у постановах від 4 травня 2020 року у справі №802/1471/18, 25 травня 2020 року у справі №802/1337/18, від 11 березня 2020 року у справі №822/992/18.

Враховуючи те, що як на час виникнення спірних правовідносин, звернення позивача до суду, так і станом на дату прийняття Коростенським міськрайонним судом Житомирської області постанови, положення частини 20 статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року №1697-VII "Про прокуратуру" зі змінами, діяли в прийнятій редакції і умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначалися Кабінетом Міністрів України, а тому відсутні підстави вважати рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(II)/2019 виключною обставиною для перегляду рішення Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 17 жовтня 2016 року у даній справі.

Визнання неконституційними певних положень чинного законодавства в подальшому, не може мати наслідком визнання протиправними дій/рішень відповідача, які були вчинені/прийняті до визнання таких норм неконституційними, оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, а тому він не мав підстав не враховувати чинні на час прийняття відповідного рішення норми законодавства.

Станом на день звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, останній діяв відповідно до вимог чинного на той час законодавства, адже на момент звернення чинною була редакція частини 20 статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року №1697-VII "Про прокуратуру", яка передбачала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, саме по собі посилання на Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(II)/2019 не може бути підставою для перегляду рішення суду про відмову у позові, що вступило в законну силу.

Відповідно до пункту 1 частини 1, частини 2 статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами.

Згідно з пунктом 1 частини 5 статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для перегляду судового рішення у зв'язку з виключними обставинами є, зокрема, встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.

Правовідносини у даній справі виникли до прийняття рішення Конституційним Судом, а рішення суду, яке просить переглянути заявник після вступу у законну силу фактично вважається виконаним, оскільки рішення про відмову у позові не змінює, а закріплює правовідносини, які виникли між сторонами та у відповідності до статті 129-1 Конституції України є обов'язковим до виконання.

Колегія суддів зазначає, що наведені висновки суду стосуються правовідносин, що виникли між позивачем і органом, що призначає пенсію у 2016 році та не перешкоджає позивачу звернутися до органу, що призначає пенсію із оновленою довідкою про складові грошового забезпечення та відповідною заявою про перерахунок пенсії з 13 грудня 2019 року на підставі Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(II)/2019 та рішення Верховного Суду від 14 вересня 2020 року у справі № 560/2120/20.

Частиною 6 статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при перегляді судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами суд не може виходити за межі тих вимог, які були предметом розгляду при ухваленні судового рішення, яке переглядається, розглядати інші вимоги або інші підстави позову.

Відповідно до пункту 1 частини 4 статті 368 Кодексу адміністративного судочинства України за результатами перегляду рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд може відмовити в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами та залишити відповідне судове рішення в силі.

Згідно з частинами 1, 2 статті 369 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відмови в задоволенні заяви про перегляд рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд постановляє ухвалу. Судове рішення за наслідками провадження за нововиявленими або виключними обставинами може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом для оскарження судових рішень суду відповідної інстанції.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення заяви позивача про перегляд за виключними обставинами постанови Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 17 жовтня 2016 року у даній справі.

Керуючись статтями 243, 248, 256, 368, 369 Кодексу адміністративного судочинства України,

ухвалив:

Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про перегляд постанови Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 17 жовтня 2016 року за виключними обставинами в адміністративній справі №279/3570/16-а за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича, 7, м.Житомир, Житомирська область, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії.

Залишити без змін постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 17 жовтня 2016 року у справі №279/3570/16-а.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання колегією суддів.

Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Головуючий суддя Д.М. Гурін

Судді: В.А. Липа

М.С. Токарева