Рішення від 07.12.2020 по справі 200/8161/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2020 р. Справа№200/8161/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Ушенка С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Донецькій області (ЄДРПОУ 43142826; 87515, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59) до Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" (ЄДРПОУ 03337119; 84307, Донецька обл., м. Краматорськ, пров. Земляний, буд. 2) про стягнення податкового боргу у розмірі 448133,24 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Донецькій області звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" про стягнення податкового боргу у розмірі 448133,24 грн.

В обґрунтування позову посилається на те, що у зв'язку з несплатою платником податків - Обласним комунальним підприємством "Донецьктеплокомуненерго" узгоджених податкових зобов'язань в установлені законодавством строки, податковим органом сформовано податкову вимогу. Враховуючи, що вищезазначену суму боргу відповідачем перед бюджетом самостійно не сплачено, виникли правові підстави для звернення до суду щодо стягнення боргу в розмірі 448133,24 грн. за рахунок готівки, що належить платнику.

Відповідач відзив на позовну заяву не надав.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08.09.2020 вказану позовну заяву залишено без руху і позивачеві встановлено десятиденний термін з дня отримання ухвали для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 06 жовтня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - Головне управління ДПС у Донецькій області у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України є суб'єктом владних повноважень та діє на підставі положення про Державну фіскальну службу України та у своїй діяльності керується Податковим кодексом України.

Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності, порядок адміністрування податків та зборів, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю визначені Податковим кодексом України.

Відповідач - Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» (далі -ОКП «ДТКЕ») є юридичною особою, зареєстровано у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 20.09.1993 за №853/Р (код ЄДРПОУ 03337119), зареєстроване за юридичною адресою: провулок Земляний, буд. 2, м. Краматорськ, Донецька обл., 84307.

ОКП «ДТКЕ» перебуває на податковому обліку як платник податків за основним місцем обліку в Офісі великих платників податків ДПС з 03.01.2020. До 03.01.2020 перебував на обліку як платник податків за основним місцем обліку у Головному управлінні ДПС у Донецькій області. Краматорське управління, Краматорська ДПІ (м. Краматорськ).

ОКП «ДТКЕ» є платником окремих видів податків та перебуває на обліку як платник податків за неосновним місцем обліку у Головному управлінні ДПС у Донецькій області, Костянтинівсько-Дружківське управління.

Станом на 29.07.2020 за ОКП «ДТКЕ» обліковується податковий борг у розмірі 448133,24 грн., що раніше не був заявлений до суду, який виник з причини несплати самостійно задекларованих зобов'язань, у тому числі:

податковий борг у розмірі 236705,14 грн., який складається з:

- екологічного податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарних джерел забруднення (крім викидів в атмосферу двоокису вуглицю), у сумі 43 514,45 грн. - нараховано згідно податкової декларації з екологічного податку від 24.04.2020 № 9087599686;

- екологічного податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря двоокису вуглецю стаціонарними джерелами забруднення, у сумі 128 697,91 грн. - нараховано згідно податкової декларації з екологічного податку від 24.04.2020 № 9087599686;

- земельного податку з юридичних осіб у сумі 64 492,78 грн. - нараховано згідно податкової декларації з плати за землю від 17/02/2020 № 9027425778 ;

податковий борг у розмірі 13905,62 грн., який складається з:

- екологічного податку, який справляється за викиди забруднюючих речовин в Атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення розрахунок за викиди забруднюючих речовин в Атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення в сумі 89 705,62 грн. - нараховано згідно податкової декларації з екологічного податку №9086061239 від 22.04.2020 по терміну сплати 20.05.2020, залишок несплаченої суми складає 13 905,62 грн.;

податковий борг у розмірі 195060,52 грн., який складається з:

19011000 - розрахунок за викиди забруднюючих речовин в Атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення:

Додаток 1 до податкової декларації екологічного податку №9331079357 від 16.01.2020 по терміну сплати 19.02.2020, залишок несплаченої суми складає 2,06 грн.;

Додаток 1 до податкової декларації екологічного податку №9087580389 від 24.04.2020) по терміну сплати 20.05.2020 в сумі 138 271,46 грн.;

19010100 - розрахунок за викиди забруднюючих речовин в Атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення (Додаток 1 до податкової декларації екологічного податку №9087580385 від 24.04.2020) по терміну сплати 20.05.2020, залишок несплаченої суми складає 56 787,00 грн.;

податковий борг у розмірі 2461,96 грн., який складається з:

- екологічного податку за викиди забруднюючих речовин в Атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення в сумі 2461,96 грн. - нараховано згідно податкової декларації з екологічного податку № 9087597444 від 24.04.2020, по терміну сплати 20.05.2020.

28.05.2020 ГУ ДПС у Донецькій області сформовано податкову вимогу за формою Ю № 74919-51 від 28.05.2020, яка направлена на адресу відповідача та вручена платнику податків 30.06.2020 (а.с. 13).

Вказана вимога не оскаржувалась, не відкликалась та є узгодженою.

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

За змістом пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно з пунктом 57.3. статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Відповідно до підпункту 14.1.175 статті 14 Податкового кодексу України сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом є податковим боргом.

Відповідно до пунктів 41.2, 41.3 статті 41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Повноваження і функції контролюючих органів визначаються цим Кодексом, Митним кодексом України та законами України.

Пунктом 20.1.34 статті 20 Податкового кодексу України визначено, що контролюючі органи, окрім іншого, мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

За пунктом 59.5 статті 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Відповідно до пункту 58.3 ст. 58 Податкового кодексу України, у разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Як вже зазначалось судом, поштове відправлення № 8420576985027 разом з податковою вимогою форми Ю №74919-51 від 28.05.2020 вручено відповідачеві 30.06.2020.

В матеріалах справи відсутні документи, які б свідчили про наявність підстав для визнання зазначеної вимоги відкликаною або втрату нею юридичної сили.

Таким чином, зазначена вимога є узгодженою.

Згідно із ч. 1 і ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 2 ст. 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд, вирішує спір за наявними матеріалами справи.

Оскільки за відповідачем обліковується борг, вжиті податковим органом заходи щодо стягнення податкового боргу з платника податків до погашення такого боргу не призвели, суд вважає, що позивач правомірно, в межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та законами України, звернувся до суду з позовною заявою про стягнення суми податкового боргу, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

У зв'язку з тим, що позивачем не заявлено клопотання про стягнення судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, питання розподілу судових витрат не вирішується.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДПС у Донецькій області (ЄДРПОУ 43142826; 87515, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59) до Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" (ЄДРПОУ 03337119; 84307, Донецька обл., м. Краматорськ, пров. Земляний, буд. 2) про стягнення податкового боргу у розмірі 448133,24 грн., - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути кошти у рахунок погашення податкового боргу у розмірі 448133,24 грн. за рахунок готівки, що належить Обласному комунальному підприємству "Донецьктеплокомуненерго" (ЄДРПОУ 03337119; 84307, Донецька обл., м. Краматорськ, пров. Земляний, буд. 2).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 07 грудня 2020 року.

Суддя С.В. Ушенко