Україна
Донецький окружний адміністративний суд
04 грудня 2020 р. Справа№200/10085/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Череповський Є.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в розмірі 11379,71 грн.,
30.10.2020 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Донецькій області (далі - Позивач) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - Відповідач) про стягнення податкового боргу в розмірі 11379,71 грн.
В обґрунтування заявлених вимог Позивач зазначив наступне.
Відповідач не сплатив у визначений законодавством строк податковий борг, який виник внаслідок не cплати узгоджених грошових зобов'язань, штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів. З посиланням на статті 59, 87 Податкового кодексу України Позивач просив стягнути з Відповідача суму податкового боргу у розмірі 11379,71 грн.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04 листопада 2020 року провадження по справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні).
Станом на час розгляду справи відповідачем до суду не надано відзив на адміністративний позов.
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач - Головне управління ДПС у Донецькій області діє на підставі положення про Державну фіскальну службу України та керується Податковим кодексом України.
Відповідач - ОСОБА_1 , зареєстрована в якості фізичної-особи підприємця, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зроблені відповідні записи.
28 травня 2009 року Вликоновосілківською ДПІ (Великоновосілківський р-н) Мар'їнського управління Головного управління ДПС у Донецькій області Відповідач був взятий на податковий облік.
18.03.2019 року відповідачем подана податкова декларація акцизного податку № 9049120756 на суму 488 грн. (сума боргу 285,41 грн.).
Згідно податкового повідомлення-рішення форми «Ш» від 08.04.2019 року № 0041974910, ФОП ОСОБА_1 нараховано штраф за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з акцизного податку у сумі 8,87 грн. Рішення направлено на податкову адресу боржника та отримано відповідачем 13.04.2019 року, в адміністративному чи судовому порядку не оскаржувалося, частково сплачено платником податків.
22.04.2019 року відповідачем подана податкова декларація акцизного податку № 9079504879 на суму 480 грн.
20.05.2019 року відповідачем подана податкова декларація акцизного податку № 9103943956 на суму 482 грн.
20.06.2019 року відповідачем подана податкова декларація акцизного податку № 9131522262 на суму 268 грн.
19.07.2019 року відповідачем подана податкова декларація акцизного податку № 9157939008 на суму 404 грн.
20.08.2019 року відповідачем подана податкова декларація акцизного податку № 9186997332 на суму 368 грн.
19.09.2019 року відповідачем подана податкова декларація акцизного податку № 9214810599 на суму 278 грн.
Згідно податкового повідомлення-рішення форми «Ш» від 19.09.2019 року № 0002884910, ФОП ОСОБА_1 нараховано штраф за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з акцизного податку у сумі 579,58 грн. Рішення направлено на податкову адресу боржника та отримано відповідачем 21.09.2019 року, в адміністративному чи судовому порядку не оскаржувалося, частково сплачено платником податків.
21.10.2019 року відповідачем подана податкова декларація акцизного податку № 9245448029 на суму 265 грн.
21.11.2019 року відповідачем подана податкова декларація акцизного податку № 9277698787 на суму 264 грн.
Згідно податкового повідомлення-рішення форми «ПС» від 24.12.2019 року № 0009915733, ФОП ОСОБА_1 нараховано штрафні (фінансові) санкції (штраф) за платежем акцизний податок з роздрібної торгівлі підакцизними товарами у сумі 170 грн. Рішення направлено на податкову адресу боржника та отримано відповідачем 11.01.2020 року, в адміністративному чи судовому порядку не оскаржувалося, частково сплачено платником податків.
21.01.2020 року відповідачем подана податкова декларація акцизного податку № 9332423707 на суму 200 грн.
21.02.2020 року відповідачем подана податкова декларація акцизного податку № 9031426142 на суму 233 грн.
Згідно податкового повідомлення-рішення форми «ПС» від 21.02.2020 року № 0001875733, ФОП ОСОБА_1 нараховано штрафні (фінансові) санкції (штраф) за платежем акцизний податок з роздрібної торгівлі підакцизними товарами у сумі 1020 грн. Рішення направлено на податкову адресу боржника та отримано відповідачем 14.03.2020 року, в адміністративному чи судовому порядку не оскаржувалося, частково сплачено платником податків.
Згідно пп. 129.1.2 ст. 129 Податкового кодексу України нараховано пені на суму 75,85 грн.
08.02.2019 року відповідачем подана податкова декларація про майновий стан і доходи № 9310112728, самостійно визначено податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код бюджетної класифікації 11010500) на суму 1800 грн., військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код бюджетної класифікації 11011001) на суму 150 грн.
Згідно податкового повідомлення-рішення форми «С» від 16.01.2020 року № 0000240505, ФОП ОСОБА_1 нараховано штрафні (фінансові) санкції (штраф) за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій в сумі 3538 грн. Рішення направлено на податкову адресу боржника та отримано відповідачем 04.02.2020 року, в адміністративному чи судовому порядку не оскаржувалося, частково сплачено платником податків. Борг сплачено частково.
Згідно податкового повідомлення-рішення форми «С» від 16.01.2020 року № 0000230505, ФОП ОСОБА_1 нараховано штрафні (фінансові) санкції (штраф) за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у сумі 510 грн. Рішення направлено на податкову адресу боржника та отримано відповідачем 04.02.2020 року, в адміністративному чи судовому порядку не оскаржувалося, частково сплачено платником податків. Борг сплачено частково.
03 березня 2018 року ГУ ДФС у Донецькій області була сформована податкова вимога № 982-49 на суму 2160 гривень станом на 02 березня 2018 року.
Податкова вимога направлена на адресу Відповідача та отримана відповідачем 06.04.2018 року. Вказана вимога оскаржена не була.
Однак, прийняті заходи податковим органом не призвели до погашення податкового боргу.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 67 Конституції України встановлений обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України (далі - ПК України) встановлено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податку або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Пунктом 14.1.137 статті 14 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Пунктом 110.1 статті 110 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) встановлено, що платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема: фінансову відповідальність (пп. 111.1.1 п. 111.1 ст. 111 ПКУ).
Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з Податковим кодексом України та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені (п.111.2 ст.111 ПКУ).
Відповідно до п.113.3 ст.113 Податкового кодексу України, штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання ( пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПКУ).
Приписами Податкового кодексу України встановлені обов'язки платників податків, такі як, виконання законних вимог контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів.
Згідно підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до абзацу 1 пункту 57.3. статті 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Як передбачено пунктом 58.3 статті 59 ПК України, податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.
У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Як встановлено судом, податкове повідомлення-рішення та податкова вимога повернуті поштовою службою з відміткою «за закінченням терміну зберігання». Отже, станом на день судового розгляду строки сплати визначених цими податковими повідомленнями-рішеннями сум сплили.
Відповідно до підпункту 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 ПК України, контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Пунктом 38.1. ст.38. Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Згідно пункту 87.11 статті 87 ПК України, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи.
На час розгляду справи доказів погашення Відповідачем податкового боргу у розмірі 11379,71 грн. суду не надано.
Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, враховуючи наявність у Відповідача податкового боргу, підтвердженого наданими Позивачем доказами, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати стягненню з Відповідача не підлягають, оскільки за приписами частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно витрати, пов'язані із залученням свідків та проведення експертизи.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Донецькій області (87500, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Італійська, б. 59, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 43142826) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу в розмірі 11379,71 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 податковий борг в сумі 11379 (одинадцять тисяч триста сімдесят дев'ять) гривень 71 копійка, а саме: акцизний податок з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (код бюджетної класифікації 14040000) в сумі 5381,71 грн.; податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код бюджетної класифікації 11010500) в сумі 1800 грн.; військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код бюджетної класифікації 11011001) в сумі 150 грн.; штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій (код бюджетної класифікації 21080900) в сумі 3538 грн.; адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів (код бюджетної класифікації 21081500) в розмірі 510 грн.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.В. Череповський