Рішення від 07.12.2020 по справі 904/1860/19

Копія

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2020 року Справа № 904/1860/19

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Златіна Станіслава Вікторовича

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Виконавчого комітету Апостолівської міської ради до Виконавчого комітету Нивотрудівської сільської ради про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

Виконавчий комітет Апостолівської міської ради звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Виконавчого комітету Нивотрудівської сільської ради Дніпропетровської області, в якій просив стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 669 524 грн. за угодою № 2 від 02.01.2017 року, яка складається з «Субвенції на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування».

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов угоди № 2 від 02 січня 2017 року та додаткової угоди № 2 від 29.11.2017 року до угоди № 2 від 02.01.2017 року в частині повного та своєчасного перерахування коштів субвенції по КПК 0318290 "Субвенція на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування" на утримання лікувального закладу Комунального закладу "Апостолівська ЦРЛ "ДОР".

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 04.12.2019 року по справі № 904/1860/19 позовні вимоги задоволено.

Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 06.05.2020 року по справі № 904/1860/19 скасовано рішення господарського суду Дніпропетровської області від 04.12.2019 року по справі № 904/1860/19 та закрито провадження у справі № 904/1860/19.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 06.08.2020 року по справі № 904/1860/19 матеріали справи направлено до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.08.2020 року справу № 904/1860/19 прийнято до провадження, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, у якому просить суд відмовити у задоволенні позову з наступних підстав. Станом на 01.09.2019 року в Державній казначейській службі відсутні дані стосовно заборгованості за попередні та теперішні періоди. Нивотрудівської сільської ради Дніпропетровської області на сесії не приймала рішення про збільшення суми бюджетного трансферу на 669 524 грн. Тобто голова Виконавчого комітету Нивотрудівської сільської ради Дніпропетровської області не був уповноважений на укладення додаткової угоди № 2 від 29.11.2017 року до угоди № 2 від 02.01.2017 року. Дані договори є такими, що існують поза межами асигнувань, та не можуть бути виконані.

Ухвалою суду від 16.11.2020 року відмовлено у задоволенні клопотання Виконавчого комітету Нивотрудівської сільської ради про закриття провадження у справі через сплив строків позовної давності в три роки.

Ухвалою суду від 25.11.2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач у судове засідання не з'явився, подав клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином; подав клопотання про відкладення розгляду справи через зайнятість представника відповідача у іншому судовому процесі, який призначено на 14.00 год. 07.12.2020 року.

Суд відмовив у задоволенні клопотання відповідача про відкладення розгляду справи, оскільки причини неявки до суду не є поважними: інше судове засідання призначено на 14.00 год. 07.12.2020 року, а судове засідання у даній справі призначено на 07.12.2020 року о 10:00 год.; сторони є суб'єктами владних повноважень та є юридичними особами та вправі направити іншого представника для участі у справі; суд також враховує строки розгляду справи, передбачені КАС України, а також те, що сторони надали суду письмові пояснення та докази, необхідні для прийняття рішення у справі.

Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, встановив наступне.

02 січня 2017 року між Виконавчим комітетом Апостолівської міської ради (отримувач) та Виконавчим комітетом Нивотрудівської сільської ради (надавач) укладено угоду №2, відповідно до умов якої (п. 1.1) надавач на виконання рішення Нивотрудівської сільської ради зобов'язався перерахувати кошти субвенції з сільського бюджету до бюджету Апостолівської міської ради по КПК 0318290 "Субвенція на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування" та по КПК 0318390 "Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам", а отримувач зобов'язується своєчасно, для ефективного та цільового використання коштів медичної субвенції та спільного користування, перерахувати ці кошти лікувальним закладам.

Обсяг субвенцій становить 2 372 000 грн. в т.ч.:

- по КПК 0318290 "Субвенція на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування" - 282 900 ;

- по КПК 0318390 "Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам" - 2 089 100 (п. 1.2 угоди).

Розділом 2 угоди визначені зобов'язання та права сторін.

Так, надавач зобов'язується забезпечити перерахування коштів медичної субвенції з міського (сільського, селищного) бюджету Нивотрудівської сільської ради по КПК 0318290 "Субвенція на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування" та по КПК 0318390 "Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам" 250380 "Інші субвенції" в обсязі, визначеному у пункті 1.2 угоди, на рахунок виконавчого комітету Апостолівської міської ради (п. 2.1 угоди).

Отримувач, як головний розпорядник бюджетних коштів, зобов'язується:

- забезпечити, своєчасне перерахування коштів медичної субвенції на рахунки лікувальних закладів КЗ "Апостолівський центр первинної медико-санітарної допомоги", яка знаходиться на території Апостолівської міської ради та обслуговує населення Нивотрудівської об'єднаної територіальної громади (п. 2.2.1 угоди);

- надавати щомісячно до 05 числа місяця, наступного за звітним, до виконавчого комітету Нивотрудівської сільської ради звіт про стан використання субвенцій (п. 2.2.2 угоди).

За умовами пункту 3.1 угоди надавач здійснює перерахування коштів через управління Державної казначейської служби України в Апостолівському районі, Дніпропетровської області у вигляді субвенції міського бюджету Нивотрудівської сільської ради до Апостолівської міської ради.

Сторони несуть відповідальність за виконання цієї угоди відповідно до діючого законодавства (п. 4.1 угоди).

Відповідно до пункту 6.1 угоди ця угода набирає чинності з моменту її підписання і діє до 31 грудня 2017 року.

29 листопада 2017 року між Виконавчим комітетом Апостолівської міської ради (отримувач) та Виконавчим комітетом Нивотрудівської сільської ради (надавач) укладено додаткову угоду №1 до угоди №2 від 02.01.2017 відповідно до умов якої сторони внесли зміни до пунктів 1.1 та 1.2 угоди, та виклали їх у наступній редакції:

Надавач на виконання рішення Нивотрудівської сільської ради перераховує кошти субвенції з сільського бюджету до бюджету Апостолівської міської ради по КПК 0318290 "Субвенція на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування", по КПК 0318390 "Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам" та по КПК 0318680 "Додаткова дотація з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров'я", а отримувач зобов'язується своєчасно, для ефективного та цільового використання коштів медичної субвенції та спільного користування, додаткової дотації перерахувати ці кошти лікувальним закладам (п. 1 додаткової угоди).

Обсяг субвенцій становить 2 372 000 грн. в т.ч. - по КПК 0318290 "Субвенція на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування" - 128 600 грн.; - по КПК 0318390 "Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам" - 2 089 100 грн.; - по КПК 0318680 "Додаткова дотація з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров'я" - 154 300 грн. (п. 2 додаткової угоди).

29 листопада 2017 року між Виконавчим комітетом Апостолівської міської ради (отримувач) та Виконавчим комітетом Нивотрудівської сільської ради (надавач) укладено додаткову угоду №2 до угоди №2 від 02.01.2017, відповідно до умов якої сторони внесли зміни до пунктів 1.1 та 1.2 угоди, та виклали їх у наступній редакції:

Надавач на виконання рішення Нивотрудівської сільської ради перераховує кошти субвенції з сільського бюджету до бюджету Апостолівської міської ради по КПК 0318290 "Субвенція на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування" та по КПК 0318390 "Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам" та по КПК 0318680 "Додаткова дотація з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров'я", а отримувач зобов'язується своєчасно, для ефективного та цільового використання коштів медичної субвенції та спільного користування, додаткової дотації перераховувати ці кошти лікувальним закладам (п. 1 додаткової угоди).

Збільшити суму Угоди на 669 524 грн. та викласти п.1.2 розділу І «Предмет угоди» у наступній редакції: Обсяг субвенцій становить 3 041 524 грн. в т.ч. - по КПК 0318290 "Субвенція на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування" - 798 124 грн.; - по КПК 0318390 "Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам" - 2 089 100 ; - по КПК 0318680 "Додаткова дотація з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров'я" - 154 300 (п. 2 додаткової угоди).

При формуванні бюджету виконавчому комітету Нивотрудівської сільської ради була надана потреба (з розрахунками) для здійснення видатків з надання послуг із вторинної медико-санітарної допомоги населенню Нивотрудівської об'єднаної територіальної громади на 2017 рік по КПК 0318390 "Медичної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам" та по КПК 0318290 "Субвенція на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування" та по КПК 0318680 "Додаткова дотація з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров'я" на утримання лікувального закладу Комунального закладу "Апостолівська ЦРЛ "ДОР" в сумі 3 041 524 грн.

Виконавчим комітетом Нивотрудівської сільської ради було сплачено 2 372 000 грн.

Різниця між потребою для здійснення видатків з надання послуг із вторинної медико-санітарної допомоги населенню Нивотрудівської об'єднаної територіальної громади та сплаченими коштами становить 664 524 грн. (3 041 524 грн.- 2 372 000 грн.).

В матеріалах справи містяться платіжні доручення про перерахування Виконавчим комітетом Нивотрудівської сільської ради медичної субвенції на рахунок Апостолівської міської ради (а.с. 112-122): № 99 від 30.01.2017 року на суму 47 131,90 грн.; № 97 від 27.01.2017 року на суму 149 655 грн.; № 158 від 09.02.2017 року на суму 99 165 грн.; № 270 від 23.02.2017 року на суму 99 165 грн.; № 418 від 23.03.2017 року на суму 173 855 грн.; № 161 від 09.02.2017 року на суму 47 131,90 грн.; № 497 від 13.04.2017 року на суму 174 130 грн.; № 420 від 23.03.2017 року на суму 34 366 грн.; № 538 від 26.04.2017 року на суму 59 927,90 грн.; № 631 від 15.05.2017 року на суму 174 130грн.; № 967 від 20.07.2017 року на суму 174 130 грн.; № 821 від 14.06.2017 року на суму 174 130 грн.; від 19.09.2017 року на суму 174 130 грн.; № 1102 від 15.08.2017 року на суму 174 130 грн.; від 15.11.2017 року на суму 174 130 грн.; № 1412 від 20.10.2017 року на суму 174 130 грн.; № 1505 від 01.11.2017 року на суму 73 250 грн.; № 1745 від 14.12.2017 року на суму 158 300 грн.; № 1743 від 11.12.2017 року на суму 158 300 грн.

Таким чином, в порушення умов договору, відповідач не виконав зобов'язання щодо перерахування коштів субвенції по КПК 0318290 "Субвенція на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування" з сільського бюджету Апостолівської міської ради на утримання лікувального закладу "Апостолівський центр первинної медико-санітарної допомоги", яка обслуговуває населення Нивотрудівської сільської ради у розмірі 669 524 грн.

Виконавчим комітетом Апостолівської міської ради 26.04.2018 року була направлена претензія №1, за вих. № 1016, до Виконавчого комітету Нивотрудівської сільської ради щодо погашення існуючої заборгованості.

Виконавчим комітетом Нивотрудівської сільської ради було надано гарантійний лист за вих. №1882-18 від 02.05.2018 року про взяття обов'язків сільською радою погасити недостатні кошти в повній сумі.

Отже, предметом розгляду у даній справі є стягнення заборгованості у сумі 669 524 грн. за Угодою №2 від 02.01.2017 року в редакції Додаткової Угоди №2 від 29.11.2017 року.

Предметом доказування у даній справі є обставини, пов'язані з укладенням угоди та додаткових угод до неї, строк дії угоди, умови надання субвенції, загальна сума коштів, строк настання оплати, наявність часткової чи повної оплати, а також прийняття рішень відповідних місцевих рад про передачу коштів між місцевими бюджетами.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно вимог ч.3 ст. 93 Бюджетного кодексу України передача коштів між місцевими бюджетами здійснюється на підставі рішень відповідних місцевих рад, прийнятих кожною із сторін, і укладання договору.

Умови надання субвенцій, зазначених у цій частині статті, визначаються відповідним договором сторін, якщо інше не встановлено Бюджетним кодексом України (ч.2 ст. 101 Бюджетного кодексу України).

Порядок перерахування міжбюджетних трансфертів з державного бюджету місцевим бюджетам, реверсної дотації, а також порядок перерахування міжбюджетних трансфертів між місцевими бюджетами визначаються Кабінетом Міністрів України і мають забезпечувати своєчасність, рівномірність, гарантованість та повноту перерахування трансфертів (ч.2 ст. 108 Бюджетного кодексу України).

Згідно пунктів 12, 12-1 та 13 постанови Кабінету Міністрів України від 15.12.2010 року № 1132 «Про затвердження Порядку перерахування міжбюджетних трансфертів» одержані суми субвенцій та дотацій з одного місцевого бюджету іншому перераховуються протягом двох операційних днів після подання платіжних документів на рахунки головних розпорядників бюджетних коштів, відкриті в органах Казначейства. Учасники розрахунків у графі "призначення платежу" платіжного доручення додатково зазначають норму рішення ради про бюджет, якою передбачено надання субвенції. Дотації з одного місцевого бюджету іншому перераховуються органами Казначейства в обсягах, установлених рішеннями відповідних рад про бюджет, із такого бюджету в межах річних бюджетних призначень згідно з розписом бюджету, з якого надаються дотації, на рахунки бюджету, якому вони надаються, відкриті в органах Казначейства. Обсяг субвенцій з одного місцевого бюджету іншому, не використаний на кінець бюджетного періоду, перераховується в останній робочий день такого періоду органами Казначейства до бюджету, з якого вони надані, якщо інше не передбачено рішенням про місцевий бюджет, з якого вони надаються.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.01.2015 року № 11 «Деякі питання надання медичної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам» дозволено здійснювати протягом бюджетного періоду видатки на фінансування закладів охорони здоров'я та програм у сфері охорони здоров'я, визначених у статті 103-4 Бюджетного кодексу України, одночасно з державного та місцевого бюджетів та/або одночасно з різних бюджетів. Місцеві ради мають право передавати кошти субвенції у вигляді міжбюджетного трансферту іншим бюджетам для надання медичних послуг за місцем обслуговування населення. Відповідні місцеві ради, об'єднані територіальні громади мають право розподіляти залишки субвенції на кінець бюджетного періоду відповідними рішеннями, а також додатково понад обсяги субвенції планувати та здійснювати з місцевих бюджетів оплату поточних і капітальних видатків закладів охорони здоров'я та програм у сфері охорони здоров'я, визначених у статті 103-4 Бюджетного кодексу України, включаючи погашення бюджетних зобов'язань минулих років, узятих на облік в органах Казначейства. Залишки субвенції на кінець бюджетного періоду зберігаються на рахунках відповідних місцевих бюджетів і використовуються у наступному бюджетному періоді для поточного утримання (крім заробітної плати та видатків на оплату комунальних послуг та енергоносіїв) і оновлення матеріально-технічної бази закладів охорони здоров'я та виконання програм у сфері охорони здоров'я з урахуванням цільового призначення субвенції.

Таким чином, передача коштів між місцевими бюджетами здійснюється за наявності одночасно двох умов: 1) наявність рішень відповідних місцевих рад, прийнятих кожною із сторін, 2) укладання договору.

Без наявності вказаних умов перерахуванням коштів між місцевими бюджетами не здійснюється.

У відповідності до вимог ч.2 ст.1 Цивільного кодексу України до майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, а також до податкових, бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом.

За вказаних обставин суд не застосовує до спірних правовідносин вимоги Цивільного кодексу України.

Відповідно до частини 4 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільський, селищний, міський голова, зокрема:

- укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради (п.16 );

- є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою (п.13);

- представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства (п.14);

- звертається до суду щодо визнання незаконними актів інших органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження ради та її органів (п.15).

Сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень (ч.5 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

В матеріалах справи наявна Додаткова угода №2 від 29.11.2017 року до Угоди №2 від 02.01.2017 року, яка укладена виконавчим комітетом Апостолівської міської ради в особі міського голови Нігая С.К. та виконавчим комітетом Нивотрудівської сільської ради в особі сільського голови Любченка О.О., які діяли, як зазначено в преамбулі Угоди, на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Угода скріплена печатками обох сторін.

Спірна Угода у встановленому законом порядку недійсною не визнавалась. Недійсність цієї Угоди прямо Законом не встановлена, отже відсутні підстави вважати цю Угоду нікчемною (недісною).

Однак у матеріалах справи відсутні рішення Апостолівської міської ради та Нивотрудівської сільської ради про передачу коштів між місцевими бюджетами, на підставі яких між сторонами укладено Додаткову угоду № 2 від 29.11.2017 року до Угоди № 2 від 02.01.2017 року про збільшення суми Угоди суму 669 524 грн. по КПК 0318290 "Субвенція на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування", по КПК 0318390 "Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам" та по КПК 0318680 "Додаткова дотація з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров'я".

Відповідач на виконання вимог ухвали суду від 16.11.2020 року про витребування доказів повідомив суд листом від 18.11.2020 року № 336 про те, що Нивотрудівська сільська рада не приймала рішень про передачу коштів між місцевими бюджетами, на підставі яких між сторонами укладено Додаткову угоду № 2 від 29.11.2017 року до Угоди № 2 від 02.01.2017 року про збільшення суми Угоди суму 669 524 грн. по КПК 0318290 "Субвенція на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування", по КПК 0318390 "Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам" та по КПК 0318680 "Додаткова дотація з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров'я".

Позивач на виконання вимог ухвали суду від 16.11.2020 року про витребування доказів листом від 20.11.2020 року № 2658 повідомив суд про те, що Апостолівська міська рада окремого рішення з питання збільшення обсягу субвенцій на 669 524 грн. не приймала.

За вказаних обставин відсутні підстави для передачі коштів між місцевими бюджетами, оскільки відсутні відповідні рішення рад, а відповідно відсутні підстави для їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням викладеного позовні вимоги про стягнення заборгованості у розмірі 669 524 грн. не підлягають задоволенню.

Оскільки у задоволенні позовних вимог відмовлено, то судові витрати у відповідності до вимог статті 139 КАС України покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Виконавчого комітету Апостолівської міської ради (53800, м. Апостолове, вул. Центральна, 65, код ЄДРПОУ 40209395) до Виконавчого комітету Нивотрудівської сільської ради (53180, с. Нива Трудова, вул. Каштанова, 6, код ЄДРПОУ 40211687) про стягнення заборгованості - залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) С.В. Златін

Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду

Помічник судді Лісна А.М.

Рішення не набрало законної сили станом на 07.12.2020 року

Помічник судді Лісна А.М.