49089 м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4, (веб адреса сторінки на офіційному веб -порталі судової влади України в мережі Інтернет - http://adm.dp.court.gov.ua)
07 грудня 2020 року Справа 160/14997/20
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Жукова Є.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Дніпро питання щодо залишення позовної заяви у справі №160/14997/20 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул.Шмідта, 16, м.Дніпро, 49006), Головного управління Пенсійного фонду України (вул.Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 94) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії без руху, після відкриття провадження у даній справі, -
13 листопада 2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул.Шмідта, 16, м.Дніпро, 49006), Головного управління Пенсійного фонду України (вул.Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 94), в якій позивач просить суд визнати протиправним неподання Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідки, виданої на моє, ОСОБА_1 ім'я, про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, встановленою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про -затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» в редакції, що була чинною до внесення змін відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», із обов'язковим зазначенням окрім розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років за відповідною (або аналогічною посадою), яку я займав на день звільнення із служби, у розмірах, встановлених відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру призначеної мені пенсії; зобов'язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки виготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку, видану ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 р. для перерахунку пенсії за формою, встановленою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких л інших осіб», та внесення змін до постанови КМУ від 17 липня 1992 р. № 393»,| в редакції, що була чинною до внесення змін відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з
військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», із обов'язковий; зазначенням окрім розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років за відповідною (або аналогічною) посадою, яку я займав на день звільнення зі служби, встановлених відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 р. перерахунку основного розміру призначеної пенсії; визнати протиправним проведення з 01.01.2018 р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахунку та виплати призначеної ОСОБА_1 пенсії без урахування підвищення до перерахованої пенсії у розмірі 35 відсотків перерахованої пенсії, відмову Головного правління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у перерахунку та виплаті з 05.03.2019 р. призначеної пенсії з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 та/відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у перерахунку та виплаті з 01.04.2019 призначеної мені пенсії із врахуванням у складі грошового забезпечення за відповідною (або аналогічною) посадою, яку я займав на день звільнення зі служби, з якого перераховується пенсія, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку основного розміру призначеної мені пенсії, та з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.04.2019; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 01.01.2018 на підставі отриманої довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної- підтримки, виданої на моє ім'я, про розмір грошового забезпечення за відповідною (або аналогічною) посадою, яку я займав на день звільнення зі служби, для перерахунку пенсії провести перерахунок та виплату призначеної мені, ОСОБА_1 відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії у розмірі 62 процента відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого перераховується пенсія, посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років за відповідною (або аналогічною) посадою, яку я займав на день звільнення зі служби, у розмірах встановлених відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», збільшивши розмір перерахованої пенсії відповідно до пункту-4 постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на суму підвищення до пенсії у розмірі 35 відсотків перерахованої пенсії, з 05.03.2019 р. провести перерахунок та виплату пенсії у розмірі 62 процента відповідних сум грошового забезпечення за відповідною (або аналогічною) посадою, яку я займав на день звільнення зі служби, з якого перераховується пенсія, з урахуванням зазначених розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років та з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р., збільшивши розмір перерахованої пенсії на суму підвищення до перерахованої пенсії у розмірі 35 відсотків перерахованої пенсії, з 01.04.2019 провести перерахунок та виплату пенсії у розмірі 62 процента відповідних сум грошового забезпечення за відповідною (або аналогічною) посадою, яку займав на день звільнення зі служби, з якого перераховується пенсія, з урахуванням зазначених розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку основного розміру
призначеної пенсії та з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.04.2019 р. збільшивши розмір перерахованої пенсії на суму підвищення до перерахованої пенсії у розмірі 35 відсотків перерахованої пенсії; зобов'язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки та Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у місячний строк з дати набрання законної сили судовим рішенням, ухваленим за результатом розгляду справи ОСОБА_1 , подати звіт про виконання цього судового рішення.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.11.2020 р. провадження у справі №160/14997/20 було відкрито, та призначено справу до розгляду у порядку підготовчого провадження.
Ч. 2 ст. 9 КАС України, встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до ч.1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Необхідною умовою для реалізації права на звернення до адміністративного суду є пред'явлення адміністративного позову шляхом подання позовної заяви із дотриманням вимог, встановлених КАС України, насамперед його статтями 122, 160-161.
Відповідно до ч. 13 ст. 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст. 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача та надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Відповідно до ч.1 ст. 172 КАС України, в одній позовній заяві може бути об'єднано декілька вимог, пов'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.
Суд, з урахуванням положень частини першої цієї статті може за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи об'єднати в одне провадження декілька справ за позовами: 1) одного й того самого позивача до одного й того самого відповідача; 2) одного й того самого позивача до різних відповідачів; 3) різних позивачів до одного й того самого відповідача (частина друга статті 172 КАС України).
Відповідно до ст.245 КАС України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
2. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини, та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю;
7) тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян;
8) примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян;
9) примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України;
10) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів;
11) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України або про продовження строку такого затримання;
12) затримання іноземця або особи без громадянства до вирішення питання про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні;
13) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
14) звільнення іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації;
15) зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
3. У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
4. У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
5. Якщо судом визнано нормативно-правовий акт протиправним і нечинним повністю або в окремій частині і при цьому виявлено недостатню правову врегульованість відповідних публічно-правових відносин, яка може потягнути за собою порушення прав, свобод та інтересів невизначеного кола осіб, суд має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень прийняти новий нормативно-правовий акт на заміну нормативно-правового акта, визнаного незаконним повністю або у відповідній частині.
6. У випадках, визначених у частинах третій - п'ятій цієї статті, суд може визначити відповідачу - суб'єкту владних повноважень розумний строк виконання рішення суду.
У преамбулі позовної заяві позивачем визначено відповідача-1: Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, а відповідача-2: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, до кожного з яких заявлені позовні вимоги.
При цьому, судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що спірні правовідносини між позивачем та кожним з відповідачів є різними за своєю суттю, не пов'язані між собою та виникли з різних підстав.
Так, позовні вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області обґрунтовані протиправними діями останнього щодо виплати позивачу пенсії з 05.03.2019 р. не у повному розмірі, а саме лише 35% від суми підвищення, визначеного станом на 01.03.2018, а також прийняттям Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду рішення у зразковій справі № 160/3586/19.
В обґрунтування позовних вимог до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки позивач посилається на рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у зразковій справі № 160/8324/19 щодо визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень у підготовці та наданні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсії.
Крім того, вимога про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок на підставі нової довідки є заявленою на майбутнє, оскільки спір щодо таких правовідносин ще не виник.
Таким чином, суд приходить до висновку, що у позовній заяві порушено правила об'єднання позовних вимог.
Не виявляючи формального підходу щодо допуску особи до правосуддя, судом було відкрито провадження у справі. Наразі, позивачу надано строк щодо усунення недоліків позовної заяви.
На підставі викладеного вище, та враховуючи, що провадження у справі відкрито, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху на підставі ч. 13 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, та надати позивачу строк протягом п'яти днів з дня або отримання ухвали, або повідомлення про наявність останньої для усунення зазначеного недоліку позовної заяви, а саме: надати уточнену позовну заяву, із викладенням прохальної частини позовної заяви, відповідно до вимог ст. 245 КАС України, та відсутністю порушень правил об'єднання позовних вимог до відповідачів у даній справі.
Керуючись ст. ст. 42, 43, 46, 47, 48, 55, 160, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул.Шмідта, 16, м.Дніпро, 49006), Головного управління Пенсійного фонду України (вул.Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 94) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
Встановити позивачу п'ятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня або отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху, або повідомлення про наявність останньої.
Визначені недоліки позовної заяви позивачу усунути шляхом надання до суду: уточнену позовну заяву, із викладенням прохальної частини позовної заяви, відповідно до вимог ст. 245 КАС України, та відсутністю порушень правил об'єднання позовних вимог до відповідачів у даній справі.
Копію ухвали направити позивачу - до виконання; відповідачам - до відома.
Роз'яснити позивачу, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк. Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.
Суддя Є.О. Жукова