про залишення позовної заяви без руху
07 грудня 2020 року ЛуцькСправа № 140/16411/20
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Смокович В.І., вивчивши позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Волинській області, Державної фіскальної служби України про скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області, Державної фіскальної служби України про скасування рішення комісії ДФСУ, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) або відмову в такій реєстрації від 27 жовтня 2020 року №2071196/2935003293, від 06 листопада 2020 року №60531/2935003293/2, зобов'язання зареєструвати розрахунок коригування від 11 жовтня 2020 року №27.
Згідно із пунктом 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статей 160, 161 КАС України та містить такі недоліки.
Частиною третьою статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до Закону.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано: суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14 листопада 2019 року №294-ІХ з 01 січня 2020 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2102,00 грн.
Відповідно до частини третьої статті 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
У даній справі подано позовну заяву, в якій заявлено три вимоги немайнового характеру: про визнання протиправними та скасування рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН від 27 жовтня 2020 року №2071196/2935003293, за яку ставка судового збору становить - 2102,00 грн; зобов'язання зареєструвати в ЄРПН розрахунок коригування від 11 жовтня 2020 року №27, за яку ставка судового збору становить - 2102,00 грн; скасування рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН від 11 жовтня 2020 року №27, за яку ставка судового збору становить - 2102,00 грн.
При визначенні розміру судового збору суд керується Законом України «Про судовий збір» з урахуванням судової практики Верховного Суду, викладеної в ухвалах від 23 липня 2020 року по справі №400/2907/19, від 08 вересня 2020 року по справі №280/922/19, від 11 вересня 2020 року по справі №200/1999/20-а з розгляду аналогічної категорії спорів.
Відтак, позивачу слід сплатити судовий збір в сумі 6306,00 грн.
До позовної заяви додано платіжне доручення від 24 листопада 2020 року №1400 про сплату судового збору в розмірі 4277,52 грн, тобто у меншому розмірі як це передбачено законом.
Таким чином, позивачу потрібно доплатити судовий збір у розмірі 2028,48 грн (дві тисячі двадцять вісім гривень сорок вісім копійок) та надати до суду оригінал відповідного розрахункового документу (квитанції, платіжного доручення тощо).
Відповідно до частини першої статті 160 КАС України, у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Згідно із пунктом 4 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Частиною першою статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Як установлено, у пункті першому прохальної частини позовної заяви позивач просить скасувати рішення комісії ДФСУ, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації від 27 жовтня 2020 року №2071196/2935003293 та від 06 листопада 2020 року №60531/2935003293/2 та визначає відповідачами по справі Головне управління ДФС у Волинській області та Державну фіскальну службу України.
Разом з тим, як убачається із матеріалів позовної заяви рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН від 27 жовтня 2020 року №2071196/2935003293 підписано заступником начальника Головного управління ДПС у Волинській області - Ліщинською О.Л., а відтак прийняте Головним управління ДПС у Волинській області та відповідно рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН прийняте Державною податковою службою України.
Окрім того, позивач просить скасувати рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, тобто, заявлена позовна вимога про скасування індивідуального акта.
Однак, така позовна вимога не відповідає пункту 2 частини першої статті 5 КАС України, оскільки не містить вимоги про визнання протиправним такого індивідуального акта.
Також, суд зауважує, що у пункті другому прохальної частини позовної заяви позивачем не визначено відповідача до якого заявлено вимогу про зобов'язання зареєструвати розрахунок коригування від 11 жовтня 2020 року №27 в ЄРПН.
Відповідно до частин першої та другої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Таким чином, оскільки позовна заява не відповідає вимогам частини першої, п'ятої статті 160 КАС України, частини третьої статті 161 КАС України, її слід залишити без руху, надавши позивачу строк, достатній для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у зазначений строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання до суду: доказів сплати судового збору в розмірі 2028,48 грн (дві тисячі двадцять вісім гривень сорок вісім копійок); належно оформленої позовної заяви із визначенням відповідачів та формулюванням позовних вимог до кожного з відповідачів відповідно до частини першої статті 5, частини першої, пункту 4 частини п'ятої статті 160 КАС України та копіями такої позовної заяви відповідно до кількості відповідачів.
Перерахування судового збору необхідно здійснювати за платіжними реквізитами Волинського окружного адміністративного суду, зазначеними на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет.
Керуючись статтями 5, 160, 161, 169, 171, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ддо Головного управління ДФС у Волинській області, Державної фіскальної служби України про скасування рішень, зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
Встановити фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя В.І.Смокович