36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
24.11.2020 Справа № 917/965/20
Господарський суд Полтавської області у складі судді Сіроша Д. М., за участю секретаря судового засідання Бойченко Л. О., розглянув у порядку загального позовного провадження справу за позовом
Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал"
до Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України
про визнання недійсним та скасування рішення,
за участю представників сторін:
від позивача Жихарєва О. В., док в матер. справи
від відповідача Дикань О.М., док. в матер. справи
Обставини справи: Комунальне підприємство Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" звернулося з позовом до Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України в якому просить суд:
- визнати недійсним та скасувати рішення адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №66/27-р/к у справі № 66-2-50/60-19 від 08.04.2020 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу в частині визнання порушення законодавства про захист економічної конкуренції з боку Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал";
- визнати недійсним та скасувати рішення адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №66/27-р/к у справі № 66-2-50/60-19 від 08.04.2020 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу в частині накладення на Комунальне підприємство Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" штрафу у розмірі 50000,00 (п'ятдесят тисяч) гривень;
- визнати недійсним та скасувати рішення адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №66/14-р/к у справі № 66-2-50/60-19 від 08.04.2020 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу в частині припинення Комунальним підприємством Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" порушення законодавства про захист економічної конкуренції, наведене в пункті 2 резолютивної частини цього рішення та повідомлення про це Полтавське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України в 2-місячний термін з дня отримання рішення із надання копій підтверджуючих документів.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що рішенням прийнято всупереч вимогам діючого законодавства при неповному з'ясуванні обставин, які мають значення для справи, невідповідності висновків, викладених у рішенні, обставинам справи. Зокрема, стверджує, що відповідачем проігноровані обставини закінчення виконавчого провадження в лютому 2019 року, у зв'язку з виконанням КП ПОР "Полтававодоканал" судового рішення у справі № 917/160/18, шляхом відновлення надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД" по об'єкту за адресою: вул. Шевченко, 17, м. Полтава (кафе-бар "Аеліта"), що підтверджується копією постанови Шевченківського відділу державної виконавчої служби міста Полтави за вих. № 11789 від 19.02.2019. Крім того, відповідачем не взято до уваги, те, що до 13.09.2019 КП ПОР "Полтававодоканал" не було отримано жодної інформації про відсутність водопостачання по об'єкту за адресою: вул. Шевченко. 17, м. Полтава (кафе-бар "Аеліта"). В період з 27.11.2018 по 12.09.2019 ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД" не надано жодних доказів на підтвердження своїх тверджень, щодо відсутності централізованого водопостачання та водовідведення. До КП ПОР "Полтававодоканал" не надходило жодного звернення від ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД", щодо відсутності або неналежної якості зазначених послуг, актів-претензій у порядку, передбаченому законодавством, не складалось. Позивач звертає увагу суду на обставини виявлення у приміщенні Полтавської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 4 за адресою: вул. Шевченко, 19, м. Полтава зміненого положення водомірного вузла (з вертикального на горизонтальне), яким здійснюється контрольний облік послуг з централізованого водопостачання, що споживаються по об'єкту кафе-бар "Аеліта" за адресою: вул. Шевченка, 19, м. Полтава та запірної арматури у закритому стані та опломбованої пломбою за зовнішнім виглядом схожою на номерні пломби, що використовуються КП ПОР "Полтававодоканал" при проведенні робіт з опломбування вузлів обліку води, водопровідних вводів споживачів послуг (населення). Жодних доказів проведення таких робіт позивачем у період з 26.11.2018 по 08.04.2020 до Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України надано не було. Також, не встановлено дату, коли саме було закрито запірну арматуру, відповідно, не встановлено періоду відсутності централізованого водопостачання по об'єкту кафе-бар "Аеліта" за адресою: вул. Шевченка, 17, м. Полтава та не доведено причетність КП ПОР "Полтававодоканал" до даної ситуації. По факту виявленого втручання у функціонування водопровідної мережі та арматури КП ПОР "Полтававодоканал" подано заяву до Полтавського відділу поліції ГУНП в Полтавській області. КП ПОР "Полтававодоканал" не здійснювало припинення надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення у період з 26.11.2018 по 08.04.2020, не відмовлялось від реалізації товару споживачу, яким є зазначені послуги та не чинить перешкод у користуванні послугами ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД".
Отже, виконання дій щодо припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції, наведеного у пункті 2 резолютивної частини Рішення АМКУ Підприємством є неможливим.
Таким чином, позивач вважає, що відповідачем не проведено належним чином дослідження питання, по якому винесене рішення № 66/27-р/к у справі 66-2-50/60-19 від 08.04.2020.
Відповідач у відзиві на позов від 27.10.2020 проти позову заперечує, посилаючись на те, що дії КП ПОР "Полтававодоканал", яке протягом 2018 - 2019 років, січня - березня 2020 року та станом на квітень 2020 року займало монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг з централізованого водопостачання та водовідведення в територіальних (географічних) межах м. Полтава, м. Карлівка, смт. Опішня, смт. Машівка, смт. Шишаки, с. Стасі Диканського p-ну, м. Кобеляки, смт. Котельва, смт. Н. Санжари, де розташовані діючі мережі централізованого водопостачання та водовідведення цього підприємства, як таке, що не мало жодного конкурента на цьому ринку, щодо припинення надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД" у період з 02.01.2018 по 08.04.2020, правомірно кваліфіковано територіальним відділенням, як зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку централізованого водопостачання та водовідведення, відповідно до пункту 2 статті 50, пункту 5 частини 2 статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції", шляхом повної відмови від реалізації товару за відсутності альтернативних джерел придбання.
За даними Автоматизованої системи виконавчого провадження, розміщеного на веб-сайті Міністерства юстиції України https://asvpweb.minjust.gov.ua/#/search-debtors, станом на 07.04.2020 виконавче провадження № 57977994 (дата відкриття - 02.01.2019), є відкритим, рішення суду не виконане. Тобто, Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області підтверджено відсутність надання КП ПОР "Полтававодоканал" послуг з централізованого водопостачання та водовідведення за адресою: м. Полтава, вул. Шевченка, 17 (кафе-бар "Аеліта").
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 18.06.2020 суд залишив позовну заяву без руху на підставі частини 1 статті 174 Господарського процесуального кодексу України, встановив спосіб усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 02.07.2020 суд прийняв позовну заяву до розгляду і відкрив провадження у справі, постановив справу розглядати у порядку загального позовного провадження, встановив строки для подання заяв по суті спору та ухвалою від 21.09.2020 призначив підготовче засідання у справі на 11:00 06.10.2020.
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 22.10.2020 суд залишив без розгляду відзив на позовну заяву (вх. № 11084 від 06.10.2020), відклав підготовче засідання у справі № 917/965/20 на 29.10.2020 11:00.
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 29.10.2020 суд закрив підготовче провадження у справі № 917/456/19, призначив справу до судового розгляду по суті на 9:00 24.11.2020.
Відповідно до статті 219 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення та повідомлено про термін виготовлення повного рішення.
Розглянувши матеріали справи, суд
08.04.2020 адміністративною колегією Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України винесено рішення № 66/27-р/к у справі № 66-2-50/60-19 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу (далі - Рішення АМКУ).
Зазначеним Рішенням визнано дії Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 2 статті 50, пунктом 5 частини 2 статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, шляхом повної відмови від реалізації товару за відсутності альтернативних джерел придбання.
Зокрема, у пункті 2 резолютивної частини Рішення АМКУ визнано дії Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" щодо припинення надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД" у період з 02.01.2018 по 08.04.2020, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 2 статті 50, пунктом 5 частини другої статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, шляхом повної відмови від реалізації товару за відсутності альтернативних джерел придбання. За вказане у пункті 2 резолютивної частини цього Рішення порушення на Комунальне підприємство Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" накладено штраф у розмірі 50000,00 гривень.
Також, у пункті 4 резолютивної частини Рішення АМКУ постановлено Комунальному підприємству Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, наведене в пункті 2 резолютивної частини цього Рішення, про що в 2-місячний термін з дня отримання рішення повідомити Полтавське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету із наданням копій підтверджуючих документів.
Як встановив суд, позивач займає монопольне становище на ринку послуг з централізованого водопостачання та водовідведення в територіальних (географічних) межах м. Полтава, м. Карлівка, смт. Опішня, смт. Машівка, смт. Шишаки, с. Стасі Диканського p-ну, м. Кобеляки, смт. Котельва, смт. Н. Санжари, де розташовані діючі мережі централізованого водопостачання та водовідведення цього Підприємства, як таке, що не мало жодного конкурента на цьому ринку.
Таким чином, конкуренція на ринку послуг з централізованого водопостачання та водовідведення відсутня, тому споживачі (суб'єкти господарювання) в даному випадку товариство з обмеженою відповідальністю "КАРМА-КТК ЛТД", не мають можливості отримати ці послуги у іншого суб'єкту господарювання, оскільки мережі централізованого водопостачання та водовідведення знаходяться на балансі КП ПОР "Полтававодоканал", а отже, припинення надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення Заявнику було б неможливим за умов існування значної конкуренції на ринку надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.
Крім того, територіальним відділенням повно та всебічно проведено дослідження дотримання вимог законодавства про захист економічної конкуренції КП ПОР "Полтававодоканал", щодо припинення надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД" по об'єкту кафе-бар "Аеліта" за адресою: м. Полтава, вул. Шевченка, 17.
Так, з матеріалів справи вбачається, що між КП ПОР "Полтававодоканал" та ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД" укладено договір №1293-7 від 01.06.2005 про надання комунальних послуг з водопостачання та водовідведення.
Відповідно до пункту 1.1 предметом договору є комунальні послуги: централізоване водопостачання, централізоване водовідведення.
Згідно з пунктом 1.4 договору, об'єктами користування послугами є кафе-бар "Аеліта" (м. Полтава, вул. Шевченка, 17).
За інформацією КП ПОР "Полтававодоканал", наданою листом від 05.11.2019 № юр/4143 (від 05.11.2019 вх. №66-01/1818) у період з 02.01.2018 по 25.11.2018 послуги з централізованого водопостачання та водовідведення ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД" не надавались.
Листами від 02.11.2017 №7/3341 та від 09.11.2017 № 971 Підприємство повідомляло ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД" про необхідність переукладення договору на надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення для приведення договірних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства України. У вказаних листах КП ПОР "Полтававодоканал" вимагало від ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД" надання копій документів за встановленим Підприємством переліком та інформацію щодо об'єкту користування послугами з централізованого водопостачання та водовідведення.
Зазначеними листами КП ПОР "Полтававодоканал" повідомляло ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД", що у разі не виконання встановлених умов, надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення Товариству буде припинено, а строк дії договору буде закінчений.
У зв'язку з не виконанням ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД", викладених у зазначених листах умов, КП ПОР "Полтававодоканал" припинило надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД" з 02.01.2018.
Не погодившись з такими діями КП ПОР "Полтававодоканал", ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД" звернулось з позовом до Господарського суду Полтавської області.
Рішення Господарського суду Полтавської області від 16.07.2018 у справі №917/160/18, залишеним без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 22.11.2018, зобов'язано КП ПОР "Полтававодоканал" поновити надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД" за адресою: м. Полтава, вул. Шевченка, 17, згідно з договором №1293-7 від 01.06.2005 про надання комунальних послуг з водопостачання та водовідведення.
Листом від 05.11.2019 № юр/4143 КП ПОР "Полтававодоканал" повідомило територіальне відділення, що на виконання рішення Господарського суду Полтавської області від 16.07.2018 у справі №917/160/18, надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД" відновлено 26.11.2018.
За інформацією КП ПОР "Полтававодоканал", Підприємством направлено ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД" копії акту на підключення водопостачання/водовідведення від 26.11.2018 та листа від 28.11.2018 № юр/4558 з описом.
Також, згідно з інформацією КП ПОР "Полтававодоканал", наданою листом від 04.02.2020 № 7/525 територіальному відділенняю надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД" відновлено 26.11.2018 на виконання рішення Господарського суду Полтавської області від 16.07.2018 у справі №917/160/18 та надано копію акту на підключення водопостачання/водовідведення від 26.11.2018, складеного працівниками Підприємства за відсутності представників споживача.
У відповідності до пункту 56 Правил розгляду заяв та справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, затверджених розпорядженням Антимонопольного комітету України (надалі - Комітет) № 5 від 19.04.1994, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 06.05.1994 за № 90/299 (надалі - Плавила розгляду заяв та справ) органи Комітету, які розглядають справу про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, а також органи Комітету, які перевіряють, переглядають рішення у справі, до прийняття рішення по суті можуть проводити слухання у справі.
Про день, час і місце проведення слухання у справі особи, які беруть участь у справі, повідомляються не пізніше ніж за 5 днів до проведення слухання. Орган Комітету на слухання у справі запрошує осіб, які беруть участь у справі, для надання ними зауважень, пояснень, доводів, необхідних для встановлення фактичних обставин справи.
05.02.2020 при проведенні територіальним відділенням слухання у справі № 66-2- 50/60-19 (протокол від 05.02.2020 № 66/6-ПР) представником ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД" повідомлено про відсутність централізованого водопостачання та водовідведення по об'єкту кафе-бар "Аеліта" за адресою: м. Полтава, вул. Шевченка, 17 з 02.01.2018 по 05.02.2020.
При цьому, представники КП ПОР "Полтававодоканал" стверджували про відновлення надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД" з 26.11.2018.
За інформацією КП ПОР "Полтававодоканал", наданою територіальному відділенню листом від 18.03.2020 №7/1179, Підприємством відновлено надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД".
Також, за твердженням КП ПОР "Полтававодоканал", з 26.11.2018 та на час проведення слухань, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення надаються ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД" по об'єкту кафе-бар "Аеліта" за адресою: м. Полтава, вул. Шевченка, 17. Нарахування проводяться за показниками засобу обліку води № 6843023, встановленому у підвальному приміщенні кафе-бару. Також, в приміщенні Полтавської ЗОШ І-ІІІ № 4, на водопровідному вводі, через який здійснюється надання послуг з централізованого водопостачання в кафе-бар "Аеліта", встановлено контрольний засіб обліку води та опломбовано 26.11.2018 номерною пломбою підприємства (КППВК С48044282). 12.02.2019 представниками КП ПОР "Полтававодоканал" в присутності завідуючої господарством Полтавської ЗОШ І-ІІІ № 4 Козій Н. Ф. були зняті показники даного контрольного засобу обліку води, що склали 2 м3, оскільки у період з 26.11.2018 по даний момент не зафіксовано зміну показників засобу обліку води № 6843023, встановленого в підвальному приміщенні зазначеного кафе-бару "Аеліта", КП ПОР "Полтававодоканал" не проведено нарахувань оплати за надані послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, відповідно рахунки на оплату не виписувались.
За інформацією Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області (лист від 10.02.2020 № 021/6111) на виконанні у Відділі перебуває виконавче провадження за № 57977994 з примусового виконання наказу № 917/160/18 від 13.08.2018, виданого Господарським судом Полтавської області, щодо зобов'язання КП ПОР "Полтававодоканал" поновити надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення Товариству з обмеженою відповідальністю "КАРМА-КТК ЛТД" за адресою: м. Полтава, вул. Шевченка, 17, згідно з договором № 1293-7 від 01.06.2005 про надання комунальних послуг з водопостачання та водовідведення.
У цьому ж листі зазначено, що при виїзді державного виконавця 03.01.2020 з метою виконання рішення суду, відповідно до акту державного виконавця в присутності понятих осіб, директора ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД", представників боржника КП ПОР "Полтававодоканал", встановлено, що представником КП ПОР "Полтававодоканал" - Верига Р. З. "щипцями" знято пломбу за номером С25967240, що являлося перешкодою у виконанні рішення суду, якою було заблоковано кран пуску води. На вимогу державного виконавця відкрити кран для відновлення водопостачання з метою виконання рішення суду, представники КП ПОР "Полтававодоканал" відмовилися, чим здійснили перешкоду у виконанні рішення суду.
Як зазначено у листі Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області, станом на момент надання відповіді, рішення Господарського суду Полтавської області від 16.07.2018 у справі №917/160/18 КП ПОР "Полтававодоканал" не виконано.
ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД" у листі від 11.03.2020 № 66-01/406), також зазначає, що рішення господарського суду Полтавської області від 13.08.2018 у справі №917/160/18 щодо відновлення КП ПОР "Полтававодоканал" надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД" не виконано.
ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД" надало копію акту державного виконавця Лукмасло М. М. від 26.02.2020, складеного за участю понятих ОСОБА_1 та ОСОБА_2 та у присутності директора ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД" Шаповалова С. В., щодо перевірки виконання рішення Господарського суду Полтавської області від 13.08.2018 у справі № 917/160/18. У вказаному акті зазначено, що кран водопостачання, який знаходиться в ЗОШ № 4 за адресою: м. Полтава, вул. Шевченка, 14, перебуває у положенні "закрито", показники лічильника не змінено, складає 62 м3, номер лічильника 6843023. При перевірці надання послуг з водовідведення, встановлено, що каналізаційна труба закрита мішковиною та деревиною.
Враховуючи викладене, рішення суду не виконано.
Отже, надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення ТОВ "Карма - ктк лтд" КП ПОР "Полтававодоканал" на час проведення слухань та винесення оспорюваного рішення не відновлено.
Разом з цим, у листі від 03.04.2020 №7/1332 КП ПОР "Полтававодоканал" зазначено, що 13.09.2019 контролеру по роботі з юридичними особами служби обліку та реалізації КП ПОР "Полтававодоканал" ОСОБА_3 надано доступ директором ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД" Шаповаловим С. В. до приміщення кафе-бару "Аеліта" для зняття показників лічильника води (шляхом візуального огляду приладу обліку), що встановлений в підвалі. Під час візуального огляду контролером встановлено, що в кафе-барі "Аеліта" відсутнє водопостачання. Зазначене підтверджується актом від 16.09.2019.
Отже, ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД" надано доступ КП ПОР "Полтававодоканал" до приміщення кафе-бару "Аеліта" для зняття показників лічильника води та позивачем зафіксовано актом від 16.09.2019 відсутність водопостачання.
Тобто, інформація щодо відсутності отримання ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД" послуг з централізованого водопостачання та водовідведення була відома позивачеві.
Також, 13.03.2020 територіальне відділення звернулося з вимогою № 66-02/606 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області про надання інформації, щодо виконання КП ПОР "Полтававодоканал" рішення Господарського суду Полтавської області від 16.07.2018 у справі №917/160/18.
За інформацією Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області, наданою листом від 02.04.2020 № 021/9008 (від 07.04.2020 вх. № 66-01/607) на вимогу територіального відділення, на виконанні у Відділі перебуває виконавче провадження за № 57977994 з примусового виконання наказу № 917/160/18 від 13.08.2018, виданого Господарським судом Полтавської області, щодо зобов'язання КП ПОР "Полтававодоканал" поновити надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД" по об'єкту за адресою: м. Полтава, вул. Шевченка, 17 згідно з договором № 1293-7 від 01.06.2005 про надання комунальних послуг з водопостачання та водовідведення. Постановою Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області 27.11.2019 прийнято до виконання виконавче провадження ВП № 7977994 з примусового виконання наказу № 917/160/18 від 13.08.2018, виданого Господарським судом Полтавської області.
У відповіді зазначено, що Відділом 27.01.2020 за вих. № 02.1/4691 на адресу боржника - КП ПОР "Полтававодоканал" направлено вимогу державного виконавця виконати рішення суду та повідомити відділ в 10 денний строк з моменту отримання вимоги, про дату та час проведення виконавчих дій з метою виконання рішення суду. При виїзді державного виконавця 14.02.2020 за адресою: м. Полтава, вул. Шевченка, 17, в присутності понятих осіб ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , директора ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД" - ОСОБА_6 , встановлено, що кран водопостачання, який знаходиться в кабінеті № 1 "Української мови та літератури" в ЗОШ N 4, за адресою: м. Полтава, вул. Шевченка, 14, перебуває в положенні "закрито", показники лічильника не змінено, складає 62 м3, номер лічильника 6843023. При перевірці поновлення надання послуг в частині водовідведення ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД" встановлено, що каналізаційна труба закрита "мішковиною та дошкою". Таким чином, рішення суду боржником КП ПОР "Полтававодоканал" не виконано. Станом на 23.03.2020 наказ №917/160/18 від 13.08.2018 Господарського суду Полтавської області боржником КП ПОР "Полтававодоканал" не виконано.
Крім того, за даними Автоматизованої системи виконавчого провадження, розміщеного на веб-сайті Міністерства юстиції України https://asvpweb.minjust.gov.ua/#/search-debtors, станом на 07.04.2020 виконавче провадження № 57977994 (дата відкриття - 02.01.2019), є відкритим. Боржник: КП ПОР "Полтававодоканал". Стягувач: ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД".
Тобто, ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД" та Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області підтверджено відсутність надання КП ПОР "Полтававодоканал" послуг з централізованого водопостачання та водовідведення за адресою: м. Полтава, вул. Шевченка, 17 (кафе-бар "Аеліта").
Відповідно до статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" №1875-IV (у редакції від 11.06.2017, що була чинною на час припинення КП ПОР "Полтававодоканал" надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД") комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні, зокрема, холодною водою та водовідведенням; виконавець - суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору.
Згідно з частиною 3 статті 16 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", надання комунальних послуг здійснюються безперервно, крім часу перерв на:
1) проведення ремонтних і профілактичних робіт виконавцем/виробником за графіком, погодженим з виконавчими органами місцевих рад або місцевими державними адміністраціями згідно з нормативними документами. Допустима тривалість перерв у наданні послуг, їх періодичність встановлюються Кабінетом Міністрів України на підставі стандартів, нормативів, норм, порядків та правил експлуатації, проведення випробувань теплових мереж, поточного і капітального ремонтів, реконструкції об'єктів житлового фонду;
2) міжопалювальний період для систем опалення, рішення про початок та закінчення якого приймається виконавчими органами відповідних місцевих рад або місцевими державними адміністраціями виходячи з кліматичних умов згідно з правилами та іншими нормативними документами;
3) ліквідацію наслідків аварій або дії обставин непереборної сили. Перерва у наданні комунальних послуг, яка виникла внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили, має бути ліквідована у найкоротші терміни, що визначаються нормативними документами. Якщо ліквідація наслідків аварії або дії обставин непереборної сили потребує більше однієї доби, виконавець/виробник спільно з органами місцевого самоврядування здійснює заходи щодо зменшення її негативного впливу на споживачів.
Отже, частиною третьою статті 16 Закону № 1875-IV визначено, що комунальні послуги надаються споживачу безперебійно, за окремими винятками, до числа яких не віднесено не здійснення переукладення договору із споживачем.
Відносини між суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг, і фізичною та юридичною особою, яка отримує або має намір отримувати послуги з постачання холодної води і водовідведення, порядок обліку і оплати цих послуг регулюються Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води та водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630 (далі - Правила № 630).
Відповідно до пункту 3 Правил № 630 послуги надаються споживачам безперебійно, виключно за винятком часу перерв, визначених відповідно до частини третьої статті 16 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Правилами № 630 встановлені права та обов'язки виконавця послуг.
Так, згідно з пунктом 32 Правил № 630 виконавець має право: 1) у разі несвоєчасного внесення споживачем платежів за надані послуги нараховувати пеню у розмірі, встановленому законом та договором; 2) вносити за погодженням із споживачем у договір зміни, що впливають на розмір плати за послуги; 3) вимагати від споживача дотримання нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг; 4) доступу, у тому числі несанкціонованого, в приміщення споживача для ліквідації аварій відповідно до встановленого законом порядку.
Відповідно до пункту 33 Правил № 630 виконавець зобов'язаний: своєчасно надавати споживачу послуги в установлених обсягах, належної якості, безпечні для його життя, здоров'я та які не спричиняють шкоди його майну, відповідно до вимог законодавства та цих Правил; проводити два рази на рік перевірку стану внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку із складенням відповідного акта; відновлювати надання послуг за письмовою заявою споживача шляхом зняття пломб із запірних вентилів у квартирі (будинку садибного типу) протягом доби.
Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства від 27.06.2008 року № 190, які є обов'язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування, передбачено відключення від водопостачання тільки в разі самовільного приєднання до систем централізованого водопостачання та водовідведення.
Відповідно до статті 19 Розділу V Закону України "Про житлово-комунальні послуги" №1875-IV (у редакції від 11.06.2017), відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Частиною першою пункту 3 статті 20 розділу V цього Закону визначено, що споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.
Відповідно до визначень, наведених у статті 1 Закону України "Про житлово- комунальні послуги", виконавець - суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору.
Частиною 1 статті 19 Розділу V Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово - комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Частиною 1 пункту 3 статті 20 Розділу V цього Закону встановлено, що споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.
Типовий договір про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2009 № 933).
Відповідно до статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Отже, Законом України "Про житлово-комунальні послуги", іншими нормативно-правовими актами у сфері надання комунальних послуг, припинення надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення у разі не переукладення договору із споживачем не передбачено.
Відповідно до частини першої статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції", зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції", зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку, зокрема, визнається: часткова або повна відмова від придбання або реалізації товару за відсутності альтернативних джерел реалізації чи придбання.
Згідно з частиною 3 статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції", зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку забороняється і тягне за собою відповідальність згідно з законом.
Відповідно до пункту 2 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", зловживання монопольним (домінуючим) становищем є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції.
Враховуючи зазначене, дії КП ПОР "Полтававодоканал", яке протягом 2018 - 2019 років, січня - березня 2020 року та станом на квітень 2020 року займало монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг з централізованого водопостачання та водовідведення в територіальних (географічних) межах м. Полтава, м. Карлівка, смт. Опішня, смт. Машівка, смт. Шишаки, с. Стасі Диканського p-ну, м. Кобеляки, смт. Котельва, смт. Н. Санжари, де розташовані діючі мережі централізованого водопостачання та водовідведення цього підприємства, як таке, що не мало жодного конкурента на цьому ринку, щодо припинення надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД" у період з 02.01.2018 по 08.04.2020, правомірно кваліфіковано територіальним відділенням, як зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку централізованого водопостачання та водовідведення, відповідно до пункту 2 статті 50, пункту 5 частини 2 статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції", шляхом повної відмови від реалізації товару за відсутності альтернативних джерел придбання.
Відповідно до частини 1 статті 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції", підставами для зміни, скасування чи визнання недійсним рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; заборона концентрації відповідно до Закону України "Про санкції"; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
В той же час, у відповідності частини 2 статті 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції", порушення або неправильне застосування норм процесуального права може бути підставою для зміни, скасування чи визнання недійсним рішення тільки за умови, якщо це порушення призвело до прийняття неправильного рішення.
Отже, висновок територіального відділення про вчинення КП ПОР "Полтававодоканал" порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 2 статті 50, пунктом 5 частини 2 статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку централізованого водопостачання та водовідведення, шляхом повної відмови від реалізації товару за відсутності альтернативних джерел придбання, що полягає у припиненні надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення ТОВ "КАРМА-КТК ЛТД" у період з 02.01.2018 по 08.04.2020, не спростований позивачем, що свідчить про відсутність підстав для скасування спірного рішення.
За таких обставин позов задоволенню не підлягає.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.
Керуючись статтями 129, 232 - 233, 237 - 238 Господарського процесуального кодексу України, суд
В позові відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Відповідно до пункту 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України, апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Повне рішення складено 04.12.2020.
Суддя Д. М. Сірош