Рішення від 13.10.2020 по справі 910/1025/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

13.10.2020Справа № 910/1025/19

За позовом Дочірнього підприємства "Укравтогаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"

до Акціонерного товариства "Київгаз".

про скасування рішення комісії та відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів.

Суддя Борисенко І.І.

Секретар судового засідання Холодна Н.С.

Представники сторін: відповідно до протоколу судового засідання.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до відповідача про:

- скасування рішення комісії Публічного акціонерного товариства "Київгаз" (код ЄДРПОУ 03346331) з розгляду актів про порушення споживачами природного газу "вимог Кодексу газорозподільних систем про задоволення Акта про порушення від 16.02.2018 №72 та донарахування Дочірньому підприємству "УКРАВТОГАЗ" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (код ЄДРПОУ 36265925) об'єму газу в обсязі 284 257 м3.

- відновлення становище, яке існувало до порушення прав та законних інтересів Дочірнього підприємства "УКРАВТОГАЗ" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (код ЄДРПОУ 36265925) шляхом встановлення здійснення розподілу природного газу Публічним акціонерним товариством "Київгаз" (код ЄДРПОУ 03346331) за лютий 2018 року на користь Дочірнього підприємства "УКРАВТОГАЗ" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" за Договором розподілу природного газу від 11.01.2016 №44719/2/16-К згідно показників даних комерційного вузла обліку газу Дочірнього підприємства "УКРАВТОГАЗ" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", а саме відповідно до роздруківок обчислювачів ОЕ-22ДМ.iz по об'єктах Дочірнього підприємства "УКРАВТОГАЗ" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз Укаїни" АГНКС №1, 2, 4 м. Київ у розмірі 202 891 м33, а саме:

- №0199 по АГНКС №1 м. Київ - 44 887 м3;

- №0200 по АГНКС №2 м. Київ - 114 179 м3;

- №0232 по АГНКС №4 м. Київ - 43 825 м3.

Позовні вимоги мотивовані тим, що рішення комісії відповідача, на думку позивача, прийняте з порушенням Кодексу газорозподільних систем, зокрема, в акті про порушення не вказано статті Кодексу газорозподільних систем, які порушив споживач, не описано обставини та спосіб виявлення витоку газу, які б підтверджували факт наявності не облікованого об'єму, відсутні реквізити багатопараметричного датчику перепаду тиску на якому ці витоки були виявлені.

26.02.2019 через канцелярію суду відповідач подав відзив, в якому проти позову заперечував, посилаючись на те, що ним були здійснені дії щодо проведення перевірки, встановлення та фіксації факту порушення Кодексу газорозподільних систем, розгляд та задоволення акту про порушення, процедура донарахування не облікованого об'єму природного газу у відповідності до чинного законодавства.

02.04.2019 через канцелярію суду позивачем було подано відповідь на відзив, в якому він проти викладених відповідачем обставин у відзиві заперечив.

16.04.2019 поштою відповідач надіслав суду заперечення на відповідь на відзив, в яких підтримав свої заперечення проти позову викладеними у відзиві на позовну заяву.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти позову, об'єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва,

ВСТАНОВИВ:

11 січня 2016 року між позивачем (споживач) та відповідачем (оператор ГРМ) укладено договір № 44719/1/2/16-К розподілу природного газу (для споживачів, що не є побутовими), відповідно до умов якого оператор ГРМ зобов'язувався надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язувався прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.

За умовами п. 5.1. вищевказаного договору облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається споживачем на межі балансової належності об'єкта споживача, здійснюється відповідно до вимог кодексу газорозподільних систем.

У п. 5.2. вказаного Договору передбачено, що для визначення об'єму розподілу та споживання природного газу беруться дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного вузла обліку в Оператора ГРМ беруться дані комерційного вузла обліку споживача.

За змістом п. 5.5. Договору Оператор ГРМ зобов'язується в установленому порядку передавати інформацію про загальний об'єм та обсяг розподіленого споживачу (спожитого ним) природного газу за відповідний період Оператору ГТС для можливості ї використання суб'єктами ринку природного газу, у тому числі постачальником споживача. Споживач (крім побутового) зобов'язується довести інформацію про загальний об'єм та обсяг розподіленого спожитого природного газу за відповідний період своєму постачальнику.

Як вказує позивач, відповідно до роздруківок обчислювачів ОЕ-22ДМ.iz за лютий 2018 р. об'єм спожитого газу по об'єктах Дочірнього підприємства "УКРАВТОГАЗ" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", а саме АГНКС № 1, 2, 4 м. Київ склав 202 891 м3, а саме:

- № 0199 по АГНКС № 1 м. Київ обсяг спожитого природного газу склав 44 887 м3;

- № 0200 по АГНКС № 2 м. Київ обсяг спожитого природного газу склав 114 179 м3;

- № 0232 по АГНКС № 4 м. Київ обсяг спожитого природного газу склав 43 825 м3.

У матеріалах справи міститься акт приймання-передачі послуг з розподілу природного газу газорозподільною системою від 28.02.2018, підписаний та скріплений печатками сторін, за яким відповідач надав позивачу послуг з розподілу природного газу у лютому 2018 року обсягом 487,147 тис. м3 всього на суму 16 908 522,55 грн.

Як вказує позивач та підтверджується матеріалами справи, відповідно до роздруківок обчислювачів ОЕ-22ДМ.iz за лютий 2018р. об'єм спожитого газу по об'єктах Дочірнього підприємства "УКРАВТОГАЗ" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", а саме АГНКС № 1,2,4 м. Київ склав 202 891 м3, а саме:

- № 0199 по АГНКС № 1 м. Київ обсяг спожитого природного газу склав 44 887 м3;

- № 0200 по АГНКС № 2 м. Київ обсяг спожитого природного газу склав 114 179 м3;

- № 0232 по АГНКС № 4 м. Київ обсяг спожитого природного газу склав 43 825 м3.

Відповідно до наявного у матеріалах справи Акту приймання-передачі послуг з розподілу природного газу газорозподільною системою від 28.02.2018. Оператор ГРМ (відповідач) та споживач (позивач) підтвердили, що за лютий 2018 року відповідач надав послуги з розподілу природного газу газорозподільною системою Оператора ГРМ, а споживач прийняв послуги з розподілу природного газу газорозподільною системою у кількості 487,147 тис.м3, з урахуванням заперечень, ДП "УКРАВТОГАЗ" підтверджує надання послуг з розподілу природного газу в кількості 202 891 м3.

16.02.2018р. представниками відповідача при перевірці об'єкта позивача № 0200 по АГНКС № 2 м. Київ (адреса: м. Київ, вул. Григоровича-Барського, 2) та при перевірці вузла обліку на базі обчислювача ОЕ-22ДМ.iz виявили позвштатний режим роботи комерційного ВОГ, який полягав у витоках природного газу на корінному та скидному кранах мінусової імпульсної лінії багатопараметричного датчика тиску.

У зв'язку з виявленими порушеннями, як про те вказано в акті від 16.02.2018 складено Акт про порушення № 72.

В Акті про порушення № 72 від 16.02.2018 встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме робота комерційного ВОГ в позаштатному режимі (витік природного газу на корінному та скидному кранах мінусової імпульсної лінії багатопараметричного датчика тиску) внаслідок чого об'єми газу обліковувались некоректно, витоки газу до ВОГ.

Акт про порушення № 72 від 16.02.2018 містить показання лічильника на дату складення Акту, відмітку про усунення порушення на дату складення акту, до акту додані фото- та відеофіксація порушень, роздруківки та вказано у п. 8 акту, що комісія відповідача з розгляду цього Акту буде проводити засідання 22.02.2018.

Акт підписано уповноваженими представниками відповідача та містить підпис представника позивача про ознайомлення з актом та викладені останнім зауваження до нього, в яких позивач зазначив про те, що витоки газу були не значними і не впливали на об'єктивність обліку природного газу. Вказав, що повний текст заперечень буде надіслано протягом 5 робочих днів.

У матеріалах справи міститься протокол № 71 засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу від 27.02.2018, в якому комісія відповідача, за результатами розгляду акта про порушення № 72 від 16.02.2018 вирішила його повністю задовольнити та застосувати відповідно до п.п. 3 п. 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494 розрахунок об'єму не облікованого природного газу.

За твердженнями позивача, в акті про порушення не вказано статті Кодексу газорозподільних систем, які порушив споживач, не описано обставин та спосіб виявлення витоку газу, які б підтверджували факт наявності не облікованого об'єму, відсутні реквізити багатопараметричного датчику перепад тиску на якому ці витоки були виявлені, у зв'язку з чим останній звернувся з даним позовом до суду.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу" розподіл природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу; споживач - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини; постачальник природного газу (далі - постачальник) - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із постачання природного газу; постачання природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і полягає в реалізації природного газу безпосередньо споживачам на підставі укладених з ними договорів.

За змістом пункту 19 статті 1 Закону України "Про ринок природного газу" передбачено, що оператор газотранспортної системи - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників).

Як зазначає відповідач у своїх заявах по суті, він є Оператором ГРС та здійснює свою діяльність на підставі ліцензії на розподіл природного газу, виданої поставною НКРЕКП від 29.06.2017р. № 854, що не заперечується учасниками справи.

Згідно ч. 1 ст. 38 Закону України "Про ринок природного газу" права та обов'язки оператора газорозподільної системи визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу.

Статтею 40 Закону України "Про ринок природного газу" передбачено, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.

За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.

Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором.

Оператор газорозподільної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів розподілу природного газу з замовниками.

Договір розподілу природного газу є публічним.

Правовідносини між позивачем та відповідачем склались на підставі Договору розподілу природного газу № 44719/2/16-К від 11.01.2016р., який відповідає Типовому договору розподілу природного газу, що затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2498.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2493, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №1378/27823, затверджено Кодекс газотранспортної системи (надалі - Кодекс ГТС), який є регламентом функціонування газотранспортної системи України та визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газотранспортної системи України. Дія цього Кодексу поширюється на всіх суб'єктів ринку природного газу України: операторів суміжних систем, газовидобувні підприємства, замовників, споживачів та постачальників природного газу незалежно від підпорядкування та форми власності, а також операторів торгових платформ (пункти 2, 3 глави 1 Розділу І).

У відповідності до п. п. 2, 4 гл. 3 Розділу ХІІ Кодексу ГТС (тут і надалі у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) детальні правила визначення фактичного обсягу споживання природного газу по споживачах, підключених до газорозподільної системи, установлюються в Кодексі газорозподільних систем. Фактичні обсяги споживання природного газу, визначені оператором газорозподільної системи по споживачах (у тому числі побутових споживачах) чи їхніх точках комерційного обліку (що мають окремий EIC-код), підключених до газорозподільної системи цього оператора, та передані в установленому цим Кодексом порядку оператору газотранспортної системи, є обов'язковими для їх постачальника (постачальників) природного газу. Порядок доведення оператором газотранспортної системи до постачальника (замовника послуги транспортування) даних про фактичні обсяги споживання природного газу їхніми споживачами визначається цим Кодексом та договором транспортування.

Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, зокрема умови забезпечення: 1) надійної і безпечної експлуатації газорозподільних систем та гарантованого рівня розподілу (переміщення) природного газу до/від суміжних суб'єктів ринку природного газу відповідної якості; 2) комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об'ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб'єктів ринку природного газу; 3) доступу замовників до газорозподільної системи для приєднання до неї їх об'єктів будівництва або існуючих об'єктів (умови технічного доступу); 4) доступу суб'єктів ринку природного газу до газорозподільної системи для фактичної передачі (розподілу/споживання) належного їм природного газу до/з газорозподільної системи (умови комерційного доступу); 5) механізмів взаємодії оператора газорозподільної системи з операторами суміжних систем та з іншими суб'єктами ринку природного газу, визначені Кодексом газорозподільних систем, який затверджено постановою № 2494 від 30.09.2015 р. Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Згідно п.п.1, 2 гл.6 р. X Кодексу ГРС, власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ). Технічне обслуговування елементів комерційного ВОГ, зокрема здійснення ревізії запірних пристроїв та фільтрів, повірки та ремонту ЗВТ, проводить власник цього комерційного ВОГ або суб'єкти господарювання, що здійснюють його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, згідно з експлуатаційними документами в спеціалізованих сервісних центрах. Протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових оператор ГРМ та споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії: контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу); перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт. Контрольний огляд вузла обліку здійснюється оператором ГРМ за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців.

У разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.

Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає:

1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо; 2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу; 3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ; 4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення; 5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів; 6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.

Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу (п. 6 гл. 6 р. Х Кодексу).

Відповідно до п. 1 глави 9 розділу X Кодексу ГРС, суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: 1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору; 2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання; 3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; 4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу; 5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв'язки газового та газорегулюючого обладнання; 6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Відповідно до п. 7 гл. 9 Розділу Х Кодексу ГРС у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про:

1) пошкодження пломб;

2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу);

3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу;

4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору;

5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ;

6) наявність несанкціонованого газопроводу;

7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі XI цього Кодексу.

Главою 2 розділу ХІ Кодексу ГРС визначено види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування, зокрема до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать: 1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно; 2) фіксація коректором чи обчислювачем об'єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно; 3) виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об'єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації (діаметр газопроводу звужуючого пристрою, кількість імпульсів, параметрів ФХП тощо), внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно; 4) перевищення діапазону обчислення вузла обліку тощо (пункт 3 глава 2 розділу ХІ Кодексу ГРС).

Відповідно до пунктів 1, 8, 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 11 до цього Кодексу. Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості. Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

За результатами перевірки комерційного вузла обліку природного газу та його складових на АГНКС № 2 ВРУ "Київавтогаз" за адресою: м. Київ, вул. Григоровича-Барського, 2, проведеної працівниками ПАТ "Київгаз" 16.02.2018, було виявлено порушення Кодексу газорозподільних систем: робота комерційного ВОГ в позаштатному режимі (витік природного газу на корінному та скидному кранах мінусової імпульсної лінії багатопараметричного датчика тиску), про що складено акт про порушення № 72.

Позивач зазначає, що відповідачем не було доведено позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ, який полягав у витоках природного газу на корінному та скидному кранах мінусової імпульсної лінії багатопараметричного датчика тиску.

В той же час, з такими висновками суд не може погодитись з огляду на наступне.

В акті про порушення № 72 від 16.02.2018 зазначено, що до нього додаються фото - та відеофіксація порушень.

Відповідачем до суду надані фото фіксація вказаних в акті порушень, з яких вбачається, що відповідачем вказані порушення були виявлені за допомогою мильного розчину, внаслідок його нанесення були зафіксовані мильні бульбашки на корінному та скидному кранах мінусової імпульсної лінії багатопараметричного датчика тиску ВОГ позивача.

Відповідно до Методики визначення питомих виробничо-технологічних витрат природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 30.05.2003 № 264, негерметичність газопроводу - стан газопроводу, з якого є витік, що може бути зафіксований органолептичним методом або із застосуванням приладів.

Органолептичний метод - це метод визначення якості продукції безпосередньо за допомогою органів відчуттів людини: (зору, слуху, дотику, смаку, запаху). Органолептична оцінка продукції - узагальнена оцінки її якості, здійснена лише за допомогою органів відчуттів людини.

Відповідно до ГОСТ 25136-82 (З'єднання трубопроводів. Методи випробування на герметичність) для з'єднань трубопроводів застосовують такі основні методи випробувань на герметичність: гідростатичний, манометрический, бульбашковий, мас-спектрометричний і галогенний.

Тобто результатом перевірки витоку природного газу із застосуванням мильної емульсії (бульбашковий) є утворення мильних бульбашок у місті витоку природного газу, що узгоджується з Методикою визначення питомих виробничо-технологічних витрат природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами.

Крім того, судом враховано, що відповідно до пп. 3.10, п. 3 р. V Правил безпеки систем газопостачання, що затверджені наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості № 285 від 15.05.2015) перевірку герметичності приєднання імпульсних труб і гумотканних рукавів до штуцерів приладів або газопроводів необхідно здійснювати за допомогою приладів або мильної емульсії не рідше ніж один раз на тиждень.

Судом, перевіривши фотографії, які є додатком до акту про порушення встановлено, що на них зафіксовано мильні бульбашки на різних елементах ВОГ, що утворені витоками природного газу в цих місцях при застосуванні мильної емульсії.

При цьому, суд не погоджується з посиланням позивача, що складений акт про порушення не відповідає формі, наведеній у Додатку № 16 (форма Акту про порушення) до Кодексу газорозподільних систем, зокрема, щодо детального опису порушення, оскільки у акті № 72 від 16.02.2018 відповідачем детально (відповідно до вимог кодексу ГРС) вказано суть та опис порушень, зокрема, що робота комерційного ВОГ здійснювалась в позаштатному режимі, а саме витік природного газу на корінному та скидному кранах мінусової імпульсної лінії багатопараметричного датчика тиску, внаслідок чого об'єми газу обліковувались некоректно.

А тому, акт відповідачем складений у відповідності з вимогами глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем.

Стосовно посилання позивача на порушення відповідачем порядку повідомлення його про дату та час засідання комісії з розгляду Акту № 72, суд зазначає наступне.

За змістом п. 8 глави 5 Розділу ХІ Кодексу ГРС акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає:

1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення;

2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення;

3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).

До складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.

Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора.

У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника.

Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ.

За вимогою однієї зі сторін на засідання комісії в окремому випадку можуть бути додатково залучені інші представники, зокрема від виробника ЗВТ чи виробника пломби, повноваження яких підтверджуються в установленому законодавством порядку (п. 9 глави 5 Розділу ХІ Кодексу ГРС).

У п. 10 глави 5 Розділу ХІ Кодексу ГРС на споживача покладено обов'язок бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.

У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

У акті про порушення № 72 від 16.02.2018 представника позивача було повідомлено про те, що комісія відповідача буде проводити засідання 22.02.2018 за адресою. м. Київ, пров. Руслана Лужевського, 18 та роз'яснено, що у разі його неявки акт розглядається без його участі.

22.02.2018 комісія відклала розгляд даного питання на 27.02.2018.

27.02.2018 було прийнято рішення про визнання правомірним акту про порушення № 72. Представник позивача був присутній при складанні вищевказаних актів, надав зауваження що витоки на мінусовій камері були не значними.

Стосовно не запрошення уповноважених представників метрологічної організації та територіального органу Регулятора для розгляду акту про порушення, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 9 Глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора.

У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника.

Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ.

Отже, п. 9 Глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС передбачено формування складу комісії операторів ГРМ для розгляду актів про порушення. В той же час, відмова у делегуванні своїх представників метрологічної організації або територіального органу Регулятора є підставою для формування комісії за участю працівників оператора ГРМ.

Судом враховано, що остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення було затверджено наказом позивача № 214 від 30.03.2017, що відповідає вимогам п. 9 Глави 5 розділу ХІ Кодексу.

Більше того, листом № 42/383-18 від 25.06.2018 Управління НКРЕКП у м. Києві та Київській області повідомило відповідача, що не має можливості делегувати уповноваженого представника для участі у складі комісії з розгляду актів про порушення на постійній основі.

Листом Міністерство економічного розвитку і торгівлі листом № 3421-09/27191-07 від 25.06.2018 та ДП "Укрметртестстандарт" листом № 39-21/53 від 16.04.2018 повідомили відповідача, що вважають участь представника ПАТ "Укрметртестстандарт" в комісії такою, що суперечить законодавству у сфері метрології.

А тому, враховуючи відмову у делегуванні представників метрологічної організації або територіального органу Регулятора, відповідачем було розглянуто акт про порушення у складі, яка відповідає наказу № 214 від 30.03.2017 та вимогам п. 9 Глави 5 розділу ХІ Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, оскільки відповідачем належними та допустимими доказами підтверджено, що ВОГ позивача працював в позаштатному режимі, у зв'язку з витоками природного газу на корінному та скидному кранах мінусової імпульсної лінії багатопараметричного датчика тиску (зокрема актом про порушення разом з фотографіями правопорушення зафіксовано мильні бульбашки в різних елементах ВОГ, утворених витоками природного газу), позивачем вказаних висновків відповідача не спростовано, а тому є доведеним факт частково не облікованого об'єму розподіленого позивачу природного газу.

Аналізуючи зазначене, суд дійшов до висновку про те, що підстави для скасування рішення комісії публічного акціонерного товариства "Київгаз" з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу про задоволення Акту про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу газорозподільних систем № 72 від 16.02.2018, відсутні, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Оскільки вимога про відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів позивача шляхом встановлення здійснення розподілу природного газу відповідачем за лютий 2018 року на користь позивача за Договором розподілу згідно показників даних комерційного вузла обліку газу, а саме відповідно до роздруківок обчислювачів ОЕ-22ДМ.iz по об'єктах позивача, є похідною від вимоги про скасування рішення комісії, тому в такій вимозі також слід відмовити.

Витрати по сплаті судового збору, відповідно до приписів ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на позивача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 13, 74, 129, 232, 236-241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд міста Києва -

ВИРІШИВ:

У позові Дочірнього підприємства "Укравтогаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" до Акціонерного товариства "Київгаз" про скасування рішення комісії та відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 30.11.2020

Суддя І.І. Борисенко