Рішення від 01.12.2020 по справі 909/1036/19

Справа № 909/1036/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.12.2020 м. Івано-Франківськ

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Михайлишина В. В., секретар судового засідання Назарчук І. П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом: Першого заступника керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури

в інтересах держави

Державної служби України з безпеки на транспорті

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро"

про стягнення плати в розмірі 8 019, 34 гривень за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативи

за участі:

від прокуратури: Попової Олени Володимирівни,

від позивача: Крайник Оксани Василівни,

від відповідача: представник в судове засідання не з'явився.

1. Відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро", згідно з приписами статті 120 Господарського процесуального кодексу України, належним чином повідомлено про день, час і місце розгляду справи, що підтверджується долученим до матеріалів справи поштовим повідомленням про вручення кореспонденції. Однак, представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причину неявки суд не повідомив. Згідно частини 1 статті 202 Господарського процесуального кодексу України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Таким чином, відповідача було належним чином повідомлено про час та місце судового розгляду справи, а також йому було надано термін та можливість для забезпечення участі у судовому засідання свого повноважного представника. Приписами статті 129 Конституції України закріплено, що до основних засад судочинства віднесено змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості. Враховуючи те, що відповідач своїм законним правом не скористався та не забезпечив явку свого повноважного представника в судове засідання, причин про неможливість його неприбуття не повідомив, судом розглянуто справу без його участі.

2. Під час судового розгляду справи здійснювалося фіксування судових засідань за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

3. Рішення у даній справі ухвалено у нарадчій кімнаті за результатами оцінки поданих доказів.

4. За результатами розгляду справи суд бере до уваги наступне.

І. СУТЬ СПОРУ

5. У вересні 2019 року Перший заступник керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро" про стягнення плати в розмірі 8 019, 34 гривень за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативи.

ІІ. ПОЗИЦІЯ СТОРІН

6. Позиція прокуратури та позивача. В обґрунтування своїх позовних вимог заявник посилається на те, що відповідачем, всупереч вимог чинного законодавства, не було здійснено оплату за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу в сумі 8 019, 34 гривень, що підлягає стягненню в дохід держави. Перший заступник керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури в у поданій позовній заяві зазначає, що підставою для представництва прокуратурою інтересів держави стала бездіяльність зі сторони Державної служби України з безпеки на транспорті щодо захисту інтересів держави з метою надходження вказаних вище коштів до Державного бюджету України. Просить стягнути з відповідача плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативи.

7. Позиція відповідача. Відзив на позов не подав, позов не заперечив.

8. Представник прокуратури свою позицію підтримав в судовому засіданні.

9. Представник Державної служби України з безпеки на транспорті також підтримав позовні вимоги.

ІІІ. ВИРІШЕННЯ ПРОЦЕСУАЛЬНИХ ПИТАНЬ ПІД ЧАС РОЗГЛЯДУ СПРАВИ

10. 30.09.2019 суд повернув позовну заяву Першого заступника керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті до Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро" про стягнення плати в розмірі 8 019, 34 гривень за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативи (вх. № 18430/19 від 25.09.2019) та додані до неї документи.

11. 22.09.2020 Західний апеляційний господарський суд скасував ухвалу Господарського суду Івано-Франківської області від 30.09.2019, справу передав на розгляд до Господарського суду Івано-Франківської області зі стадії вирішення питання про відкриття провадження у справі.

12. Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 09.10.2020 суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі, постановив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження, судовий розгляд справи по суті призначив на 03.11.2020.

13. За наслідками судового засідання 03.11.2020 розгляд справи відкладено на 01.12.2020.

14. В судовому засіданні 01.12.2020 було проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

IV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

15. Відповідно до направлення на рейдову перевірку № 010775 від 02.08.2018, виданого Управлінням Укртрансбезпеки у Черкаській області, державними інспекторами Лістровим Є. П. та Терлигою С. Р. було проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу на 121 км автомобільної дороги Н-08 «Бориспіль - Запоріжжя», в ході якого було проведене контрольне зважування автомобіля MAN TGA 18.430, реєстраційний номер НОМЕР_1 та причепа Bodeх KIS 3WS, реєстраційний номер НОМЕР_2 .

16. Вказаний транспортний засіб належить Товариству з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро" (вулиця Івасюка, 62, місто Івано-Франківськ).

17. Згідно товарно-транспортної накладної № ГПЗ 01001398 від 02.08.2018 вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро" здійснювало перевезення шроту соєвого гранульованого для Товариства з обмеженою відповідальністю "Комплекс Агромарс" з пункту навантаження - вулиця Володимирівська, 203, місто Глобино, Глобинський район, Полтавська область (Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобинський переробний завод") до пункту розвантаження - село Гаврилівка, Вишгородський район, Київська область (Товариство з обмеженою відповідальністю "Комплекс Агромарс").

18. За результатом перевірки вказаного транспортного засобу було складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом 02.08.2018, в якому зазначено про виявлення порушення вантажним перевізником статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", у зв'язку з відсутністю дозволу на перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень автомобільними дорогами України.

19. Про результати здійснення габаритно-вагового контролю даних транспортних засобів складено довідку № 0000893 від 02.08.2018 та акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0019888 від 02.08.2018, в яких зафіксовано такі перевищення відповідачем нормативних вагових параметрів: нормативно допустима вага на загальну масу становить 40 тонн, тоді як фактична - 55, 82 тонн.

20. Крім того, до вищенаведеного акту № 0019888 від 02.08.2018 було складено розрахунок № Z-62 від 02.08.2018 плати за проїзд великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, з якого вбачається, що до сплати відповідачем підлягає сума в розмірі 254, 34 євро. Станом на день проведення розрахунку - 02.08.2018, згідно курсу Національного Банку України, вищевказана сума складала 8 019, 34 гривень.

21. З матеріалів справи вбачається, що акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0019888 від 02.08.2018 та розрахунок плати за проїзд великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 02.08.2018 № Z-62 було направлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро", а останнім вказані документи отримано 08.11.2018.

22. Станом на день звернення з позовом до суду Товариством з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро" вказані вище кошти не сплачено.

23. Наведені вище обставини стали причиною звернення з даним позовом до суду.

V. ПОЗИЦІЯ СУДУ

Норми права та мотиви, якими керувався суд при ухваленні рішення.

24. Предметом спору є стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортними засобами вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативи.

25. Частиною 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

26. Відповідно до ч. 3 ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом (окрім зазначених у ч. 2 даної статті) є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий, компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

27. Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

28. Відповідно до пункту 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 30.03.1994, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.

29. Згідно пункту 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 18.01.2001, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

30. Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 (далі - Порядок габаритно-вагового контролю). Згідно з підпунктом 2 пункту 2 Порядку габаритно-вагового контролю, великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5. Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки. У відповідності до підпункту 3 пункту 2 Порядку габаритно-вагового контролю, габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

31. З приводу розміру плати за проїзд, слід вказати, що пунктом 28 Порядку габаритно-вагового контролю, яким визначено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень. Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 затверджено ставки плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні. Зокрема, встановлено, що плата за проїзд для великовагових транспортних засобів (за загальну масу) від 44 до 52 тонн включно - за ставкою 0, 2 євро за кожен кілометр відстані. Крім того, для великогабаритних транспортних засобів з перевищенням установленої ширини, висоти, довжини за кожний параметр за ставкою 0, 03 євро за кожен кілометр відстані. Зі змісту пункту 30 Порядку габаритно-вагового контролю вбачається, що плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту. Крім того, вказаною нормою встановлено відповідну формулу розрахунку розміру плати.

32. Пунктом 3 Порядку габаритно-вагового контролю визначено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

33. Слід зазначити, що матеріалами справи підтверджено, що Управлінням Укртрансбезпеки у Черкаській області було проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу MAN TGA 18.430, реєстраційний номер НОМЕР_1 та причепа Bodeх KIS 3WS, реєстраційний номер НОМЕР_2 , що належать Товариству з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро". За результатами здійснення вказаної перевірки встановлено факт перевищення транспортним засобом нормативних габаритних та вагових параметрів, без відповідного дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами загального користування, а також здійснено розрахунок плати за проїзд великовагових та(або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано плату за проїзд в розмірі 254, 34 євро, що станом на день проведення розрахунку - 02.08.2018, згідно курсу Національного Банку України, становило 8 019, 34 гривень.

34. Відповідно до пункту 26 Порядку габаритно-вагового контролю, кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету. Пунктом 31-1 Порядку габаритно-вагового контролю передбачено, що перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки. Як вбачається з наявного в матеріалах справи рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, 08.11.2018 відповідача було належним чином повідомлено про необхідність сплати вищевказаної суми за проїзд.

35. Однак, Товариством з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро", у визначений пунктом 31-1 Порядку габаритно-вагового контролю строк, плату за проїзд автомобільними дорогами великоваговим транспортним засобом не сплачено.

Висновок суду.

36. З огляду на те, що відповідач, всупереч вищенаведених вимог чинного законодавства, плату за проїзд великоваговими транспортними засобами в сумі 8 019, 34 гривень не сплатив і вона набула статусу заборгованості перед Державним бюджетом України, суд вважає позов прокурора обґрунтованими та таким, що підлягає задоволенню.

Судові витрати.

37. У зв'язку із задоволенням позову, судовий збір у справі покладається на відповідача, на підставі статті 129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись статтями 73, 86, 123, 129, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позов Першого заступника керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури в інтересах держави - Державної служби України з безпеки на транспорті до Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро" про стягнення плати в розмірі 8 019, 34 гривень за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативи - задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро" (вул. В. Івасюка, буд. 62, м. Івано-Франківськ, 76018, ідентифікаційний номер: 41101091) на користь Державного бюджету України (р/р 31213216023008, код бюджетної класифікації 22160100, МФО 899998) на рахунок Держбюджету УДК у Черкаській області (ідентифікаційний номер: 38031150) плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативи в сумі 8 019, 34 гривень.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро" (вул. В. Івасюка, буд. 62, м. Івано-Франківськ, 76018, ідентифікаційний номер: 41101091) витрати по сплаті судового збору на рахунок прокуратури Івано-Франківської області (р/р 35215084003924, Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, ідентифікаційний номер: 03530483) в розмірі 1 921, 00 гривень.

4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.

5. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

6. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

7. Повний текст рішення складено 07.12.2020.

Суддя В. В. Михайлишин