Справа № 640/12029/20 Суддя (судді) першої інстанції: Вовк П.В.
03 грудня 2020 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача: Собківа Я.М.,
суддів: Глущенко Я.Б., Черпіцької Л.Т.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 серпня 2020 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому просив:
визнати незаконними два рішення відповідача від 08 січня 2020 року про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1;
зобов'язати відповідача зарахувати в пільговий стаж позивача за списком № 1 періоди роботи на шахті "Красний Профінтерн" ВО "Орджонікідзевугілля":
з 21 березня 1990 року по 25 березня 1990 року - гірник підземний з повним робочим днем в шахті;
з 10 квітня 1990 року по 07 квітня 1991 року - гірник підземний з повним робочим днем в шахті;
з 08 квітня 1991 року по 09 червня 1991 року - учень гірника очисного забою підземний з повним робочим днем під землею;
з 10 червня 1991 року по 14 квітня 1992 року - гірник очисного забою підземний;
з 15 квітня 1992 року по 31 грудня 1992 року - гірник підземний;
з 01 січня 1993 року по 26 листопада 1997 року - гірник очисного забою підземний;
з 29 січня 1998 року по 30 серпня 1999 року - гірник очисного забою підземний на шахті "Красний Профінтерн" ВО "Орджонікідзевугілля" та повторно розглянути документи для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1, а також призначити пенсію з 16 січня 2020 року.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 серпня 2020 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення окружним адміністративним судом норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Предметом апеляційного оскарження є судове рішення, яке прийняте судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за можливе розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження).
22 жовтня 2020 року відповідач подав відзив на апеляційну скаргу в якому просив відмовити у задоволенні апеляційної скарги та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 08 січня 2020 року відповідачем прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, яке обґрунтоване тим, що за наданими документами неможливо визначити чи вперше проводилася атестація 30 травня 1997 року на шахті "Красний Профінтерн", тому страховий стаж до 30 травня 1997 року не враховано до стажу за списком № 1.
Відповідно до наданих довідок та наказів про атестацію робочих місць, стаж роботи за списком № 1 становить 9 років 0 місяців 3 дні, що дає право на зниження пенсійного віку на 9 років, тобто право на призначення пенсії на пільгових умовах за списком № 1 позивач набуде по досягненню 51 року.
Також відповідачем зазначено, що період роботи згідно з довідками від 11 лютого 2014 року №№ 115, 116, 117, виданими структурним підрозділом "Управління допоміжних виробництв та соціальної сфери" Державного підприємства "Орджонікідзевугілля", неможливо зарахувати до пільгового стажу у зв'язку з тим, що такий структурний підрозділ не є правонаступником шахти "Красний Профінтерн". Згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу спеціальний стаж позивача за списком № 1 становить 8 років 3 місяці 27 днів, що дає право на зниження пенсійного віку на 8 років, тобто право на призначення пенсії на пільгових умовах за списком № 1 позивач набуде по досягненню 52 років.
Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Колегія суддів, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, дійшла висновку про обґрунтованість та правомірність висновків суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1, п. 1 ч. 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. На пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
При цьому, відмова у призначенні пенсії позивачу пов'язана саме з відсутністю необхідного пільгового стажу (10 років).
Стосовно неврахування відповідачем довідок структурного підрозділу "Управління допоміжних виробництв та соціальної сфери" Державного підприємства "Орджонікідзевугілля" від 11 лютого 2014 року №№ 115, 116, 117 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, колегія суддів зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів прави, позивач працював на шахті "Красний Профінтерн" на посадах, які передбачені списком № 1, а саме:
з 21 березня 1990 року по 25 березня 1990 року - гірник підземний;
з 10 квітня 1990 року по 08 квітня 1991 року - гірник підземний;
з 08 квітня 1991 року по 09 червня 1991 року - учень гірника очисного забою підземний;
з 10 червня 1991 року по 14 квітня 1992 року - гірник очисного забою підземний;
з 15 квітня 1992 року по 01 січня 1993 року - гірник підземний;
з 01 січня 1993 року по 27 листопада 1997 року - гірник очисного забою підземний;
з 29 січня 1998 року по 30 серпня 1999 року - гірник очисного забою підземний.
Згідно з наказом Державного підприємства "Орджонікідзевугіляя" від 14 липня 2009 року № 169 "Про передачу архівів" (т. 1 а.с. 32), відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 445 "Про заходи розв'язання проблем, пов'язаних з ліквідацією вугледобувних і вуглепереробних підприємств", а також наказу Міністерства вугільної промисловості України від 03 серпня 2006 року № 422 "Про передачу архівів шахт", з метою впорядкування роботи з архівами, вирішено передати відповідні архіви, зокрема, шахт, які перебувають у підпорядкуванні, у тому числі, шахти "Красний Профінтерн" в структурний підрозділ "Управління допоміжних виробництв та соціальної сфери" Державного підприємства "Орджонікідзевугілля" (пункт 1), а директору цього підрозділу прийняти такі архіви (пункт 2).
Так, відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Зі змісту вказаної норми вбачається, що уточнюючі довідки мають бути видані підприємствами, установами, організаціями, в яких працювали відповідні особи або їх правонаступниками.
У разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника, механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників врегульовано Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим постановою Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за № 1231/13105 (далі - Порядок № 18-1).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 18-1 дія цього Порядку поширюється на осіб, які працювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, а також на осіб, яким призначено пенсію до набрання чинності цим Порядком (далі - робота, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років).
Згідно з пунктом 3 Порядку № 18-1 підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії).
Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов'язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники членських організацій Федерації професійних спілок України та регіональних організацій роботодавців та їх об'єднань (пункт 3 Порядку № 18-1).
Перелік документів, які подає заявник до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднаних управлінь, за місцем проживання (реєстрації) для підтвердження стажу роботи передбачено пунктом 11 Порядку № 18-1.
З огляду на те, що структурний підрозділ "Управління допоміжних виробництв та соціальної сфери" Державного підприємства "Орджонікідзевугілля" не є правонаступником шахти "Красний Профінтерн", що не заперечується позивачем, колегія суддів вважає, що відповідачем обґрунтовано відмовлено в призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах через неможливість прийняття довідок вказаного підрозділу від 11 лютого 2014 року №№ 115, 116, 117, який не є правонаступником шахти "Красний Профінтерн".
Варто також зазначити, що для таких випадків Порядком № 18-1 передбачено конкретний механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах.
Позивач посилається на те, що атестація робочих місць проведена вперше до 21 серпня 1997 року, про що є відмітки в довідках від 11 лютого 2014 року №№ 115, 116, 117.
Проте, зважаючи на вже наведені підстави, вказані довідки також не можуть бути прийняті і як підтвердження проведення атестації робочих місць на шахті "Красний Профінтерн" вперше до 21 серпня 1997 року.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що не вбачається належних правових підстав для визнання оскаржуваних рішень незаконними, а відтак і для задоволення позовних вимог.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Всі наведені апелянтом доводи не спростовують вірних висновків суду першої інстанції.
Положеннями ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 серпня 2020 року залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя-доповідач Собків Я.М.
Суддя Глущенко Я.Б.
Суддя Черпіцька Л.Т.