про відкриття провадження в адміністративній справі
25 листопада 2020 року м. Київ Справа № 320/12005/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Харченко С.В., розглянувши
позовну заявуОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
доГоловного управління Пенсійного фонду України у Київській області (вул. Ярославська, 40, м. Київ, 04071)
провизнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 06.11.2019 № 63, яким позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;
- зобов'язати відповідача з 07.08.2019 здійснити призначення та виплату позивачу пенсії за віком на пільгових умовах на підставі пункту 6 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, зарахувавши до пільгового стажу позивача період роботи оператором мотального обладнання з 12.10.1992 по 24.05.2004.
Розглянувши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку, що адміністративний позов подано з додержанням вимог статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, позов підсудний Київському окружному адміністративному суду, перешкоди для відкриття провадження в адміністративній справі, передбачені статтями 123, 169, 170 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
За таких обставин суд вважає, що подана позовна заява і додані до неї матеріали є достатніми для відкриття провадження у справі.
Крім того, зі змісту позовної заяви вбачається, що представником позивача заявлено клопотання про розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для розгляду адміністративної справи № 320/12005/20 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
При цьому в силу положень пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Враховуючи викладене, зважаючи на характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі, суд дійшов висновку, що дана адміністративна справа належить до окремої категорії справ, розгляд яких в силу положень статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
За наведених обставин клопотання представника позивача про розгляд адміністративної справи № 320/12005/20 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін задоволенню не підлягає.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 160, 161, 171, 243, 248, 257, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. У задоволенні клопотання представника позивача про розгляд адміністративної справи № 320/12005/20 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін відмовити.
2. Відкрити провадження в адміністративній справі, яка буде розглядатись суддею Харченко С.В. одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
3. Зобов'язати позивача надати суду протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали належним чином засвідчених всіх доданих до позовної заяви документів.
4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали надіслати на адресу Київського окружного адміністративного суду:
- належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача;
- докази вручення позивачу оскаржуваного рішення.
5. Попередити сторін про наслідки невиконання судових рішень, передбачені частиною восьмою статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України.
6. Запропонувати відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня одержання копії ухвали про відкриття провадження у справі подати суду відзив на позовну заяву разом з доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та документами, що підтверджують надіслання (надання) копії відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд здійснюватиме розгляд справи на підставі наявних у ній доказів. Попередити відповідача про те, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
7. Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посилання: http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/.
8. Копію ухвали суду надіслати (видати) учасникам справи (їх представникам). Відповідачу надіслати також копію адміністративного позову та додані до нього документи згідно переліку, зазначеному в додатку до позову.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Харченко С.В.