Рішення від 04.12.2020 по справі 300/2666/20

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" грудня 2020 р. справа № 300/2666/20

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Шумей М.В., розглянувши адміністративну справу за правилами спрощеного позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними щодо проведення перерахунків пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 01.10.2017 величини оцінки одного року страхового стажу визначеного на рівні 1%, без врахуванням кратності 1,35%, що призвело до зменшення розміру пенсії та встановлення доплати до пенсії, яка з часу призначення була відсутньою та зобов'язання провести перерахунки пенсії які проводились після 01.10.2017 із встановленням фіксованої суми доплати до старого розміру пенсії 706,39 грн. по даний час та в подальшому не змінювати розмір доплати в сторону зменшення; здійснити виплату недоотриманих коштів, починаючи з 01.03.2019, із часу проведення індексації пенсії на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від №124.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.10.2020 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до правил, встановлених статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України) (а.с.10).

Позовні вимоги мотивовані тим, що при збільшенні заробітної плати позивачу шляхом її індексації, відповідачем протиправно зменшено фіксовану доплату до пенсії, яка повинна залишатися сталою. Такі дії відповідача суперечить вимогам Постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У зв'язку із тим, що вказаним порядком передбачено проведення індексації пенсії з 1 березня 2019 року з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,35, просить суд задовольнити позовні вимоги.

Від відповідача, 09.11.2020 надійшов відзив за №0900-0802-8/20545 від 03.11.2020, в якому зазначено, що позовні вимоги безпідставні, а тому підлягають залишенню без задоволення. В обґрунтування заперечень проти позовних вимог вказав, що позивачу у відповідності до чинного законодавства здійснено перерахунок пенсії у зв'язку з її осучасненням. У зв'язку з тим, що осучаснення здійснюється шляхом перерахунку заробітної плати, а не доплат до пенсії, розмір пенсії позивача не змінився.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши наявні заяви по суті та долучені до них письмові докази в їх сукупності, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 , з 20.02.2017 отримує пенсію за віком, розмір якої на час призначення пенсії становив 2895,80 грн.

З 1 жовтня 2017 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» здійснено осучаснення пенсій, призначених за нормами Закону №1058 із застосуванням середнього показника заробітної плати по Україні за 2014- 2016 роки - 3764,40 грн. При цьому, величина оцінки одного року страхового стажу визначена на рівні 1%, тобто без врахування кратності 1,35%.

З 1 березня 2019 року, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124, позивачу проведено індексацію пенсії з урахуванням базової зарплати, яка застосовувалась при перерахунку з 01.10.2017 (3764,40 грн.), збільшеної на 17 відсотків, тобто 4404,35 грн. (3764,40 грн. х 1,17).

Після проведеного перерахунку розмір пенсії не змінився (змінилися окремі складові) та становив 2895,80 грн.

12.03.2019 позивач звернувся до Надвірнянського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. 42 Закону №1058. Після проведеного перерахунку розмір пенсії з 01.03.2019 становить 2895,80 грн., (з урахуванням страхового стажу 43 роки, коефіцієнт страхового стажу - 0,43000).

Головним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області надано позивачу відповідь за №2427-2317/А-02/8-090/20 від 20.08.2020 у якій повідомлено проведення перерахунку пенсії відповідно до норм чинного законодавства.

Позивач, непогоджуючись із діями відповідача, звернувся в суд з метою захисту своїх прав.

Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд враховує таке.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.

Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (надалі, також - Закон №1058), для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Згідно з пунктом 45 "Прикінцеві положення" Закону №1058, збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для обчислення пенсій, передбачене частиною другою статті 42 цього Закону, проводиться починаючи з 2021 року. У 2019-2020 роках показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для перерахунку пенсій, збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує року, в якому проводиться збільшення, порівняно з роком, що передує року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Згідно з пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", установлено, що: у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17; у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Згідно з пунктами 43 і 44 "Прикінцеві положення" Закону №1058, пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень. З 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %. З 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" установлено, що з 1 жовтня 2017 року до встановлення розміру прожиткового мінімуму, який буде більшим за розмір, встановлений на 1 грудня 2017 року та збільшений на 79 гривень, при призначенні та перерахунку пенсій, надбавок, підвищень, інших пенсійних виплат, встановлених законодавством, використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень. У разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Судом встановлено, що з 1 жовтня 2017 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» здійснено осучаснення пенсій, призначених за нормами Закону №1058 із застосуванням середнього показника заробітної плати по Україні - 3764,40 грн. При цьому, величина оцінки одного року страхового стажу визначена на рівні 1%, тобто без врахування кратності 1,35%.

Згідно із статтею 27 Закону №1058, за відповідною формулою з застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% (замість 1,35%), позивачу 03.09.2018 здійснено перерахунок пенсії, встановивши: розмір пенсії за віком - 1722,87 грн.; доплата за понаднормовий стаж - 101,64 грн; підвищення як жителю гірського району - 364,90 грн. Проте, у зв'язку із тим, що загальний розмір нової розрахованої пенсії позивача склав меншу суму (2189,41 грн) ніж та, яка призначена станом на 01.10.2017 (2895,80 грн), на виконання вимог пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" з метою виплати пенсії у раніше встановленому розмірі, позивачу призначена доплата - 706,39 грн.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124, позивачу проведено індексацію пенсії з урахуванням базової зарплати, яка застосовувалась при перерахунку з 01.10.2017 (3764,40 грн.), збільшеної на 17 відсотків, тобто 4404,35 грн. (3764,40 грн. х 1,17) та здійснено перерахунок пенсії з 01.03.2019, визначивши: розмір пенсії у відповідності до статті 27 Закону №1058 - 2015,76 грн; доплата за понаднормовий стаж у відповідності до абзацу 2 частини 1 статті 28 Закону №1058 - 101,64 грн; підвищення як жителю гірського району - 423,48 грн, що в загальному розмірі становить - 2540,88 грн. Тому, у зв'язку із тим, що і після осучаснення пенсії, яка розрахована відповідно до статті 27 Закону №1058 є нижчою ніж та, яка призначена 01.10.2017, позивачу у відповідності до пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" з метою виплати пенсії у раніше встановленому розмірі (2895,80 грн) призначено доплату - 354,92 грн.

Крім того, за заявою позивача від 12.03.2019 відповідачем здійснено перерахунок пенсії з 01.03.2019, визначивши: розмір пенсії у відповідності до статті 42 Закону №1058 - 2043,47 грн; доплата за понаднормовий стаж у відповідності до абзацу 2 частини 1 статті 28 Закону №1058 - 116,16 грн; підвищення як жителю гірського району - 431,93 грн, що в загальному розмірі становить - 2591,56 грн. Тому, у зв'язку із тим, що і після осучаснення пенсії, яка розрахована відповідно до статті 27 Закону №1058 є нижчою ніж та, яка призначена 01.10.2017, позивачу у відповідності до пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" з метою виплати пенсії у раніше встановленому розмірі (2895,80 грн) призначено доплату - 304,24 грн.

Тобто, доплата до старого основного розміру пенсії відіграє виключно компенсаційну функцію, метою якої є недопущення виплати пенсії у розмірі нижчому, ніж той, який виплачувався позивачу станом на 01.10.2017. Тому, у разі збільшення пенсії вище 2895,80 грн, така компенсація не буде виплачуватися взагалі.

Таким чином, відповідачем правомірно здійснено осучаснення пенсії позивача, а також, правомірною є зменшення доплати до старого основаного розміру пенсії.

Враховуючи вказане вище, перевіряючи правомірність оскаржуваних рішень, суд дійшов висновку, що відповідач приймаючи їх, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

З огляду на вищезазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є безпідставними та необґрунтованими, а тому не підлягають до задоволення.

Враховуючи висновок суду про необґрунтованість позовної заяви в силу вимог статті 139 КАС України судовий збір не підлягає стягненню із відповідача суб'єкта владних повноважень.

Учасниками справи не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, пов'язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне найменування учасників справи:

позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ;

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, адреса: вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ - 20551088.

Суддя Шумей М.В.