Рішення від 24.11.2020 по справі 300/2220/20

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" листопада 2020 р. справа № 300/2220/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Боршовського Т.І.,

за участю секретаря судового засідання Хорта А.Р.,

представника позивача - Максиміва І.І,

представника відповідача - Круглої О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом Івано-Франківської міської ради

до Регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій

про визнання протиправним та нечинним протоколу № 43 від 28.08.2020, -

ВСТАНОВИВ:

Івано-Франківська міська рада (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Івано-Франківської обласної державної адміністрації (далі - відповідач, Регіональна комісія), в якому просить суд визнати протиправним та нечинним протокол відповідача № 43 від 28.08.2020.

Позовні вимоги мотивовано тим, що Регіональна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій за відсутності відповідних повноважень прийняла рішення про встановлення з 00:00 год. 31.08.2020 “червоного” рівня епідемічної небезпеки поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 в окремих містах та районах Івано-Франківської області, в тому числі в м. Івано-Франківську. Вказане рішення оформлене оскаржуваним протоколом № 43 від 28.08.2020. Відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України № 641 від 22.07.2020 “Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” та Положення про Регіональну комісію з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, затвердженого розпорядженням Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 26.04.2018 № 218, відповідач не наділений повноваженнями щодо встановлення рівнів епідемічної небезпеки поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. Окрім цього, на думку представника позивача, віднесення оскаржуваним протоколом № 43 від 28.08.2020 міста Івано-Франківська до «червоного» рівня епідемічної небезпеки, має наслідком введення обмеження прав і свобод, в тому числі, право на повагу до приватного життя, право на вільне пересування, а також право на мирне володіння майном. За вказаних обставин, на думку представника позивача, прийнявши оскаржуване рішення, оформлене протоколом № 43 від 28.08.2020, Регіональна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій вийшла за межі наданих їй повноважень, що є підставою для визнання його протиправним та нечинним.

Ухвалою суду від 08.09.2020 позовну заяву залишено без руху у зв'язку з невідповідністю вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано строк для усунення недоліків. Позивач у вказаний в ухвалі строк усунув недоліки.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.09.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження.

05.10.2020 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив Регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій від 01.10.2020 №1062/1/03-06/057 на позовну заяву. Представник відповідача зазначив, що протокол № 43 позачергового засідання регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій від 28.08.2020 прийнятий на виконання протоколу № 26 позачергового засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 27.08.2020, яким встановлено з 00:00 год. 31.08.2020 “червоний” рівень епідемічної небезпеки поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 в Івано-Франківській області - м. Івано-Франківську, м. Коломиї, та у Городенківському, Косівському, Тисменицькому районах. Згідно з абзацом 7 підпункту 3 пункту 4 Положення про Регіональну комісію з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, затвердженого розпорядженням Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 26.04.2018 № 218, протоколом № 48 позачергового засідання Регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій від 25.09.2020, з метою уточнення формулювання тексту рішення відповідача, внесено зміни до проколу від 28.08.2020 № 43 позачергового засідання Регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій. Так, пункти 1-2 зазначеного протоколу від 28.08.2020 № 43 викладено в новій редакції, а саме зазначено: “ 1. Взяти до відома, що на виконання пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України № 641 від 22.07.2020 “Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” встановлено з 00:00 год. 31.08.2020 “червоний” рівень епідемічної небезпеки поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 в Івано-Франківській області - м. Івано-Франківську, м. Коломиї, та у Городенківському, Косівському, Тисменицькому районах; 2. Встановлено з 00:00 год. 31.08.2020 “помаранчевий” рівень епідемічної небезпеки поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 в містах Болехові, Бурштині, Яремчі та в Богородчанському, Верховинському, Галицькому, Долинському, Калуському, Коломийському, Надвірнянському, Рогатинському, Рожнятівському, Снятинському, Тлумацькому районах” (а.с. 31-33).

08.10.2020 в підготовчому судовому засіданні представник Регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій подала клопотання про зупинення провадження у справі № 300/2220/20 до вирішення Окружним адміністративним судом міста Києва справи № 640/21298/20 за позовом Івано-Франківської міської ради до Кабінету Міністрів України про визнання протиправними та нечинними пунктів 1-36 постанови Кабінету Міністрів України № 641 від 22.07.2020.

Ухвалою від 03.11.2020 Івано-Франківський окружний адміністративний суд відмовив в задоволенні клопотання Регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій про зупинення провадження у справі № 300/2220/20.

24.11.2020 закрито підготовче провадження в адміністративній справі № 300/2220/20 за позовом Івано-Франківської міської ради до Регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій про визнання протиправним та нечинним протоколу № 43 від 28.08.2020 та розпочато розгляд справи по суті.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити повністю.

Представник відповідача проти позову заперечив.

Розглянувши матеріали адміністративної справи за правилами загального позовного провадження, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані в матеріалах справи докази, судом встановлено таке.

22.07.2020 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

На виконання пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України № 641 від 22.07.2020, Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій на підставі оцінки епідемічних показників прийняла рішення, оформлене протоколом № 26 від 27.08.2020 “Про встановлення рівнів епідемічної небезпеки поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої корона вірусом SARS-CoV-2”, згідно пункту 1 якого встановлено з 00:00 год. 31.08.2020 “червоний” рівень епідемічної небезпеки поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої корона вірусом SARS-CoV-2 в Івано-Франківській області - м. Івано-Франківську, м. Коломиї, та у Городенківському, Косівському, Тисменицькому районах.

Суду не подано доказів визнання нечинними ні згаданої постанови Кабінету Міністрів України № 641 від 22.07.2020, ні рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій на підставі оцінки епідемічних показників прийняла рішення, оформленого протоколом № 26 від 27.08.2020.

На виконання рішення позачергового засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, оформленого протоколом за № 26 від 27.08.2020, Регіональна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій прийняла рішення, оформлене протоколом № 43 від 28.08.2020. Згідно з пунктом 1 протоколу № 43 від 28.08.2020 комісія вирішила встановити з 00:00 год. 31.08.2020 “червоний” рівень епідемічної небезпеки поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, у містах Івано-Франківську, Коломиї, Калуші та в Городенківському, Косівському та Тисменицькому районах (а.с. 19).

В свою чергу рішенням позачергового засідання Регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, оформленого протоколом № 48 від 25.09.2020, внесено зміни до протоколу № 43 від 28.08.2020 позачергового засідання Регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій. Так, пункти 1-2 зазначеного протоколу від 28.08.2020 № 43 викладено в новій редакції. Після внесених змін, пункт 1 протоколу від 28.08.2020 № 43 передбачає: «Взяти до відома, що на виконання пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України № 641 від 22.07.2020 “Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”, протоколу від 27.08.2020 року № 26 позачергового засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та на підставі оцінки епідемічних показників для області, встановлено з 00:00 год. 31.08.2020 “червоний” рівень епідемічної небезпеки поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої корона вірусом SARS-CoV-2 в Івано-Франківській області - містах Івано-Франківську, Коломиї, та у Городенківському, Косівському, Тисменицькому районах».

Відповідно до пункту 3 протоколу № 43 від 28.08.2020 Головному управлінню Національної поліції в області (В.Голубош), головному управлінню Держпродспоживслужби в області (Р.Гурський), управлінню Укртрансбезпеки в області (В.Скрипник) забезпечити контроль за виконанням обмежень, передбачених постановою Кабінету М іністрів України від 22 липня 2020 р. № 641 “Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території зі значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”. Термін: до стабілізації епідситуації

Згідно пункту 4 протоколу № 43 від 28.08.2020 Управлінню інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації (В.Джигіта), управлінню з питань цивільного захисту облдержадміністрації (В.Стебницький), управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій в області (В. Чернецький), Головному управлінню Держпродспоживслужби в області (Р.Гурський), Державній установі «ІваноФранківський обласний лабораторний центр МОЗ України» (Р.Савчук), органам виконавчої влади і органам місцевого самоврядування залучити засоби масової інформації для проведення широкого інформування та проведення роз'яснювальної роботи серед населення щодо обов'язкового виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої корона вірусом SARS-CoV-2» та встановлених рівнів епідемічної небезпеки поширення COVID-19 на території області. Термін: до стабілізації епідситуації.

Пунктом 5 протоколу № 43 від 28.08.2020 передбачено головам місцевих комісій з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, на території яких встановлені рівні епідемічної небезпеки, провести позачергові засідання комісій з метою забезпечення виконання пунктів 1-2 цього протоколу та здійснення контролю за їх виконанням.

Пунктом 6 протоколу № 43 від 28.08.2020 визначено, що контроль за виконанням рішення комісії взяв на себе голова комісії - голова Івано-Франківської обласної державної адміністрації.

Вважаючи протиправним рішення Регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, оформлене протоколом за № 43 від 28.08.2020, позивач звернувся з цим адміністративним позовом до суду.

Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 100 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 26.01.2015 № 18 і від 17.06.2015 № 409» Івано-Франківська обласна державна адміністрація прийняла розпорядження від 26.04.2018 № 218 «Про регіональну комісію з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій», пунктом 1 якого затверджено Положення про регіональну комісію з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій (а.с. 34-38).

Відповідно до пункту 1 Положення регіональна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій (далі - комісія) є постійно діючим органом, який утворюється обласною державною адміністрацією для координації діяльності райдержадміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, пов'язаної із забезпеченням техногенно-екологічної безпеки, захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій, запобігання виникненню надзвичайних ситуацій і реагування на них.

Згідно з пунктом 2 Положення комісія у своїй діяльності керується Конституцією України і законами України, а також указами Президента України і постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, рішеннями Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, цим Положенням.

Пунктом 3 Положення визначено основні завдання комісії на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Так, основними завданнями комісії є

1) координація діяльності райдержадміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, пов'язаної із: функціонуванням територіальної підсистеми єдиної системи цивільного захисту; здійсненням оповіщення органів управління та сил цивільного захисту, а також населення про виникнення надзвичайної ситуації та інформування його про дії в умовах такої ситуації; залученням сил цивільного захисту до проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, надання гуманітарної допомоги; забезпеченням реалізації вимог техногенної та пожежної безпеки; навчанням населення діям у надзвичайній ситуації; визначенням меж зони надзвичайної ситуації; здійсненням постійного прогнозування зони можливого поширення надзвичайної ситуації та масштабів можливих наслідків; організацією робіт із локалізації і ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, залучення для цього необхідних сил і засобів;

-організацією та здійсненням: заходів щодо життєзабезпечення населення, що постраждало внаслідок виникнення надзвичайної ситуації; заходів з евакуації (у разі потреби); радіаційного, хімічного, біологічного, інженерного та медичного захисту населення і територій від наслідків надзвичайної ситуації; вжиттям заходів до забезпечення готовності територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту до дій в умовах надзвичайної ситуації та в особливий період; здійсненням безперервного контролю за розвитком надзвичайної ситуації та обстановкою на аварійних об'єктах і прилеглих до них територіях; інформуванням органів управління цивільного захисту та населення про розвиток надзвичайної ситуації та заходи, що здійснюються;

-забезпеченням: життєдіяльності об'єктів національної економіки та державного управління під час реагування на надзвичайну ситуацію; стабільного функціонування об'єктів паливно-енергетичного комплексу під час виникнення надзвичайної ситуації, злагодженої роботи підприємств, установ та організацій для забезпечення сталої і безперебійної роботи об'єктів Єдиної газотранспортної та об'єднаної енергетичної систем України; безпеки та сталої роботи транспортної інфраструктури, послуг поштового зв'язку та всіх видів електричного зв'язку; санітарного та епідемічного благополуччя населення; організацією та керівництвом за проведенням робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій регіонального і місцевого рівня; встановленням кількісних та якісних показників виведення з ладу транспортних засобів, промислових, громадських і житлових будинків та споруд, комунальних і енергетичних мереж, засобів зв'язку, магістральних газо-, нафто- або інших трубопроводів, залізничних вузлів, мостів, шляхопроводів тощо;

2) визначення шлях та способів вирішення проблемних питань, що виникають під час: функціонування територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту та її ланок; здійснення заходів: щодо соціального захисту населення, що постраждало внаслідок виникнення надзвичайної ситуації; щодо медичного та біологічного захисту населення у разі виникнення надзвичайної ситуації; порушення умов належного функціонування об'єктів інфраструктури та безпеки життєдіяльності населення, зокрема у сферах національної безпеки і оборони, енергетики, фінансів, соціального захисту, охорони здоров'я та навколишнього природного середовища;

3) підвищення ефективності діяльності облдержадміністрації, райдержадміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій під час реагування на надзвичайну ситуацію.

Відповідно до пункту 4 Положення Комісія відповідно до покладених на неї завдань: у режимі повсякденної діяльності: здійснює координацію діяльності органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо розроблення і виконання цільових і науково-технічних програм, здійснення заходів у сфері цивільного захисту та техногенно-екологічної безпеки; здійснює заходи щодо забезпечення захисту населення, сталого функціонування господарських об'єктів, зменшення можливих матеріальних втрат та збереження національної культурної спадщини у разі виникнення надзвичайної ситуації; бере участь у розгляді питань щодо утворення або припинення діяльності підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, що використовують небезпечні технології (хімічні, радіаційні тощо); сприяє проведенню гідрометеорологічних спостережень і прогнозів, розвитку державної системи моніторингу навколишнього природного середовища, системи цивільного захисту, форм контролю за функціонуванням потенційно небезпечних об'єктів; координує здійснення заходів щодо профілактики та локалізації інфекційних захворювань, а також запобігання виникненню випадків масових харчових отруєнь населення; погоджує перелік потенційно небезпечних об'єктів та перелік споживачів, на яких поширюється обмеження постачання питної води та електропостачання до рівня екологічної броні; затверджує результати класифікації об'єктів і адміністративно-територіальних одиниць стосовно рівня хімічної небезпеки; здійснює методичне керівництво та контроль за роботою місцевих комісій.

Згідно з пунктом 5 Положення Комісія має право: залучати у разі потреби в установленому законодавством порядку до ліквідації наслідків надзвичайної ситуації регіонального та місцевого рівня сили і засоби територіальної підсистеми єдиної системи цивільного захисту; заслуховувати інформацію керівників територіальних органів

центральних органів виконавчої влади, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, розташованих на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, з питань, що належать до їх компетенції, і давати їм відповідні доручення; одержувати від територіальних органів центральних органів виконавчої влади, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, розташованих на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, матеріали і документи, необхідні для вирішення питань, що належать до її компетенції; залучати до участі у своїй роботі представників територіальних органів центральних органів виконавчої влади, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, розташованих на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (за погодженням з їх керівниками); розглядати матеріали розслідувань про причини і наслідки виникнення надзвичайної ситуації та вносити пропозиції щодо притягнення до адміністративної або кримінальної відповідальності посадових осіб, винних у її виникненні.

Постановою Кабінету Міністрів України № 641 від 22.07.2020, керуючись статтею 29 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” Кабінет Міністрів України вирішено:

1. Установити з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 1 серпня до 31 серпня 2020 р. на території Автономної Республіки Крим, Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Київської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, м. Києва, м. Севастополя (далі - регіони) карантин, продовживши на всій території України дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 “Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” (Офіційний вісник України, 2020 р., № 23, ст. 896, № 30, ст. 1061) та від 20 травня 2020 р. № 392 “Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” (Офіційний вісник України, 2020 р., № 43, ст. 1394, № 52, ст. 1626).

2. Залежно від епідемічної ситуації в регіоні або окремих адміністративно-територіальних одиницях регіону встановлюється “зелений”, “жовтий”, “помаранчевий” або “червоний” рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19 (далі - рівень епідемічної небезпеки).

3. Рівень епідемічної небезпеки встановлюється за результатом оцінки епідемічних показників та визначається рішенням Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, яке розміщується на офіційному інформаційному порталі Кабінету Міністрів України (за посиланням http://covid19.gov.ua).

Як встановлено судом вище, на виконання пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України № 641 від 22.07.2020, Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій на підставі оцінки епідемічних показників прийняла рішення, оформлене протоколом № 26 від 27.08.2020 “Про встановлення рівнів епідемічної небезпеки поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої корона вірусом SARS-CoV-2”, згідно пункту 1 якого встановлено з 00:00 год. 31.08.2020 “червоний” рівень епідемічної небезпеки поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої корона вірусом SARS-CoV-2 в Івано-Франківській області - м. Івано-Франківську, м. Коломиї, та у Городенківському, Косівському, Тисменицькому районах.

В свою чергу, на виконання рішення позачергового засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій за № 26 від 27.08.2020, Регіональна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій прийняла рішення, оформлене протоколом за № 43 від 28.08.2020. Згідно з пунктом 1 протоколу № 43 від 28.08.2020 Комісія вирішила встановити з 00:00 год. 31.08.2020 “червоний” рівень епідемічної небезпеки поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, у містах Івано-Франківську, Коломиї, Калуші та в Городенківському, Косівському та Тисменицькому районах (а.с. 19).

Обгрунтовуючи позовні вимоги, представник Івано-Франківської міської ради зазначив, що Регіональна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій не наділена повноваженнями щодо встановлення рівнів епідемічної небезпеки поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої корона вірусом SARS-CoV-2.

Щодо зазначених доводів представника позивача, суд вказує на таке.

Згідно з пунктом 9 Положення Комісія проводить засідання в разі потреби, але не менше одного разу на три місяці згідно з планом роботи комісії, який затверджується її головою. У разі загрози або виникнення надзвичайної ситуації, яка потребує вжиття невідкладних заходів, засідання комісії проводиться невідкладно. Рішення комісії приймаються колегіально більш як двома третинами складу комісії. Член комісії, який не підтримує пропозиції та рекомендації, прийняті комісією, може викласти у письмовій формі свою окрему думку, що додається до протоколу засідання. Рішення комісії оформляється протоколом, який підписується головою та відповідальним секретарем комісії.

Пунктом 10 Положення визначено, що рішення комісії, прийняті у межах її повноважень, є обов'язковими для виконання органами державної влади та органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, розташованими на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

В даному випадку суд встановив, що рівень епідемічної небезпеки встановлюється за результатом оцінки епідемічних показників та визначається рішенням Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, яке розміщується на офіційному інформаційному порталі Кабінету Міністрів України (за посиланням http://covid19.gov.uа). Вказане положення міститься в пункті 3 постанови Кабінету Міністрів України № 641 від 22.07.2020, який регламентує порядок встановлення рівня епідемічної небезпеки за результатом оцінки епідемічних показників. Згідно вказаного пункту постанови уряду, рівень епідемічної небезпеки за результатом оцінки епідемічних показників визначається за рішенням Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

Так, на виконання пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України № 641 від 22.07.2020, Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій на підставі оцінки епідемічних показників прийняла рішення, оформлене протоколом № 26 від 27.08.2020 “Про встановлення рівнів епідемічної небезпеки поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”, згідно пункту 1 якого встановлено з 00:00 год. 31.08.2020 “червоний” рівень епідемічної небезпеки поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої корона вірусом SARS-CoV-2 в Івано-Франківській області - м. Івано-Франківську, м. Коломиї, та у Городенківському, Косівському, Тисменицькому районах.

Таким чином, “червоний” рівень епідемічної небезпеки поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 в Івано-Франківській області - м. Івано-Франківську, м. Коломиї, та у Городенківському, Косівському, Тисменицькому районах, запроваджений з 00:00 год. 31.08.2020 рішенням Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, оформленим за № 26 від 27.08.2020 “Про встановлення рівнів епідемічної небезпеки поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”.

Щодо оскаржуваного протоколу Регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій за № 43 від 28.08.2020, то пунктом 1 Регіональною комісією лише продубльовано зміст пункту 1 протоколу Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій за № 26 від 27.08.2020 про встановлення з 00:00 год. 31.08.2020 “червоного” рівня епідемічної небезпеки поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої корона вірусом SARS-CoV-2 в Івано-Франківській області - м. Івано-Франківську, м. Коломиї, та у Городенківському, Косівському, Тисменицькому районах.

Окрім цього суд звертає увагу на те, що рішенням позачергового засідання Регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, оформленим в протоколі за № 48 від 25.09.2020, внесено зміни до проколу від 28.08.2020 № 43 позачергового засідання Регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій. Так, пункти 1-2 зазначеного протоколу від 28.08.2020 № 43 викладено в новій редакції. Після внесених змін, пункт 1 протоколу від 28.08.2020 № 43 передбачає взяти до відома, що на виконання пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України № 641 від 22.07.2020 “Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої корона вірусом SARS-CoV-2”, протоколу від 27.08.2020 року № 26 позачергового засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та на підставі оцінки епідемічних показників для області, встановлено з 00:00 год. 31.08.2020 “червоний” рівень епідемічної небезпеки поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої корона вірусом SARS-CoV-2 в Івано-Франківській області - містах Івано-Франківську, Коломиї, та у Городенківському, Косівському, Тисменицькому районах.

Отже, з огляду на нову редакцію протоколу від 28.08.2020 № 43, викладену згідно рішення № 48 позачергового засідання Регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій від 25.09.2020, пункти 1-2 зазначеного протоколу від 28.08.2020 № 43 не містять будь-яких підстав для виникнення правовідносин зобов'язального характеру, оскільки вказані пункти протоколу мають лише інформаційний характер. Щодо пунктів 3-6 протоколу № 43 від 28.08.2020, то таке рішення передбачає вжиття заходів організаційно-розпорядчого характеру на виконання завдань Регіональної комісії щодо координації діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування, підприємств, установ та організації, щодо підвищення ефективності їх діяльності, на території Івано-Франківської області, та контролю за його виконанням.

З огляду на вказані обставини, суд зазначає, що рішення Регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, оформлене протоколом за № 26 від 27.08.2020, зі змінами внесеними рішенням за № 48 від 25.09.2020, прийняте на виконання рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, оформленого протоколом за № 26 від 27.08.2020 “Про встановлення рівнів епідемічної небезпеки поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”, та в межах повноважень, передбачених пунктами 3, 4, 5, 7 Положення. Окрім цього, позивачем не зазначено в позовній заяві, в чому саме протиправність пунктів 3-6 вказаного рішення Регіональної комісії. Судом встановлено, що рішення відповідача в цій частині відповідає компетенції Регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій в межах реалізації завдань комісії щодо координації діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування, підприємств, установ та організації, підвищення ефективності їх діяльності, та забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя на території Івано-Франківської області, повноваженням голови комісії. Таке рішення прийнято за відповідної правової підстави та у спосіб, що передбачений законом.

Окрім цього, щодо доводів позивача в підтвердження права на звернення до суду, а саме про порушення, впровадженням на території міста «червоного» рівня епідемічної небезпеки, прав та свобод членів територіальної громади міста Івано-Франківська, то суд також звертає увагу на те, що рішенням Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, оформленим за № 33 від 24.09.2020, у місті Івано-Франківську з 00:00 годин 28 вересня 2020 встановлено «помаранчевий» рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19.

Також позивачем не доведено суду факту порушенням саме його прав чи інтересів іншими пунктами рішення Регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, оформленим протоколом за № 43 від 28.08.2020 (пункти 3-6 протоколу).

Підсумовуючи, суд дійшов висновку відмовити в задоволенні позову Івано-Франківської міської ради до Регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій про визнання протиправним та нечинним протоколу № 43 від 28.08.2020.

Судові витрати згідно з статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України, з огляду на відмову в позові, за відсутності доказів їх понесення відповідачем, судом не розподілялися.

Керуючись статтями 139, 241-246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позову Івано-Франківської міської ради до Регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій про визнання протиправним та нечинним протоколу № 43 від 28.08.2020.

Судові витрати не розподіляти.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: Івано-Франківська міська рада, ідентифікаційний код - 33644700, вулиця Грушевського, 21, місто Івано-Франківськ, 76004.

Відповідач: Регіональна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, ідентифікаційний код - 20567921, вулиця Грушевського, 21, місто Івано-Франківськ, 76018.

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.

Рішення складене в повному обсязі 04 грудня 2020 р.