Ухвала від 24.11.2020 по справі 521/13036/20

Справа № 521/13036/20

Номер провадження:1-кс/521/5422/20

УХВАЛА

24 листопада 2020 року м.Одеса

Слідчий суддя Малиновського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Одеської місцевої прокуратури №2 ОСОБА_3 , по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020162020000065 від 18.06.2020 р. за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України про надання тимчасового доступу до речей і документів, слідчий суддя

ВСТАНОВИВ:

Прокурор звернувся до слідчого судді з клопотанням про надання тимчасового доступу до речей і документів, які перебувають у володінні юридичної особи Товариству з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що згідно відомостей у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на сайті ІНФОРМАЦІЯ_2 розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

Необхідність даної інформації обґрунтував тим, що в провадженні СВ Малиновського ВП у м.Одесі ГУНП в Одеській області перебуває кримінальне провадження №42020162020000065 від 18.06.2020 р. за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України. Процесуальне керівництво здійснюється Одеською місцевою прокуратурою №2.

В ході досудового розслідування установлено, що відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою.

На виконання покладених Законом повноважень, у 2017 році ІНФОРМАЦІЯ_3 14.06.2017 за №2147-VII надано дозвіл Товариству з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (надалі - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ЄДРПОУ - НОМЕР_1 ) на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, орієнтовною площею 0,6265 га, за адресою: АДРЕСА_2 , для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.

Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Порядок надання земельних ділянок у користування регламентовано положеннями ст. 123-126 Земельного кодексу України.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Згідно із ч. 2 та 3 цієї статті особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Відповідно до ч. 3 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Статтями 125, 126 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Зазначені положення Земельного кодексу України нерозривно пов'язані із нормами ЗУ "Про землеустрій", у ст. 19 якого передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать координація здійснення землеустрою та контролю за використанням і охороною земель комунальної власності.

Водночас, пунктом "г" ч. 1 ст. 28 цього Закону визначено, що розробники документації із землеустрою мають право виконувати роботи із складання документації із землеустрою у строк, передбачений договором. Максимальний строк складання документації із землеустрою не повинен перевищувати шести місяців з моменту укладення договору.

З аналізу вказаних норм вбачається, що після отримання відповідного дозволу щодо розроблення проекту землеустрою від ІНФОРМАЦІЯ_4 , суб'єкт господарювання зобов'язаний укласти договір з компетентною особою для розроблення документації із землеустрою та упродовж 6 місяців підготувати землевпорядну документацію для наданні її до ІНФОРМАЦІЯ_4 для її затвердження.

Згодом, ІНФОРМАЦІЯ_5 , відповідно до повноважень визначених ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту та надання її у власність чи користування.

Утім, як вбачається з інформаційної довідки з Державного реєстру прав ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » не оформлено належним чином право користування земельною ділянкою, яка належать територіальній громаді міста Одеси (інформаційна довідка додається).

Згідно із ч. 1 ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним.

Відповідно до ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Статтею 21 ЗУ "Про оренду землі" передбачено, що розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно із п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Отже, незважаючи на чіткі норми законодавства щодо оформлення належного землекористування, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » не оформило право користування земельною ділянкою, яка використовуються товариством.

При цьому, незважаючи на вимоги закону органи місцевого самоврядування не вжили будь-яких заходів реагування для поновлення прав територіальної громади міста Одеси та не забезпечили надходження коштів за оренду плату до бюджету.

Водночас, органи місцевого самоврядування наділені широким колом повноважень для належного контролю за використанням земель, які перебувають у комунальній власності.

Так, п. б) ч. 1 ст. 33 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать повноваження щодо здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів; організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.

Також, у ст. 19 ЗУ "Про землеустрій" зауважується, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належить координація здійснення землеустрою та контролю за використанням і охороною земель комунальної власності.

У звязку з цим, у ході досудового розслідування виникла необхідність у тимчасовому доступі до інформації, а саме: облікових регістрів (регістри бухгалтерського обліку по балансовому рахунку №64 "розрахунки за податками й платежами") ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з 2017 року по червень 2020 року, реєстраційні документи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (свідоцтво/виписка про державну реєстрацію юридичної особи, статут, протокол/рішення загальних зборів), копії податкових декларацій зі сплати за землю з 2017 року по червень 2020 року.

Вказані копії документів необхідні для встановлення обставин щодо нарахування та сплати коштів за користування земельною ділянкою, орієнтовною площею 0,6265 га, за адресою: АДРЕСА_2 .

Також, місцевою прокуратурою 27.07.2020 р. на адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » скеровувався відповідний лист щодо надання необхідних документів. Вказаний лист отримано представником суб'єкта господарювання 28.08.2020, про що міститься відмітка на копії листа прокуратури №16.02-52-6520вих-20.

Утім, незважаючи на численні запевнення керівництва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » про виконання запиту місцевої прокуратури, необхідні документи до теперішнього часу не надано.

У зв'язку із цим, сторона обвинувачення просить надати тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », яке зареєстровано відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за адресою: АДРЕСА_1 .

У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив його задовольнити.

Розглянувши клопотання, дослідивши надані докази, вислухавши думку прокурора, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Частиною 2 статті 163 КПК України, передбачено, що якщо сторона кримінального провадження, яка звернулась з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.

Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у надані стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Під час розгляду клопотання слідчим суддею встановлено, що дійсно мало місце вчинення кримінального правопорушення за ознаками ч.2 ст.367 КК України та що документи, які перебувають у володінні самі по собі мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному проваджені, оскільки за їх допомогою можливо встановити обставини які підлягають доказуванню в кримінальному провадженні.

Таким чином, враховуючи викладені обставини, а також ту обставину, що іншим шляхом (способами) довести обставини які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні у органу досудового розслідування не має, слідчий суддя вважає за необхідне надати тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 », яке зареєстровано відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за адресою: АДРЕСА_1 .

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 132, 159, 163, 164, 165, 166 КПК України, слідчий суддя

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора Одеської місцевої прокуратури №2 ОСОБА_3 - задовольнити.

Надати дозвіл прокурору Одеської місцевої прокуратури №2 ОСОБА_3 та/або слідчому СВ Малиновського ВП в м.Одесі ГУНП в Одеській області ОСОБА_4 на проведення тимчасового доступу та вилучення належним чином засвідчених копій документів: облікових регістрів (регістри бухгалтерського обліку по балансовому рахунку №64 "розрахунки за податками й платежами") ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з 2017 року по червень 2020 року, реєстраційні документи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (свідоцтво/виписка про державну реєстрацію юридичної особи, статут, протокол/рішення загальних зборів), податкові декларацій зі сплати за землю з 2017 року по червень 2020 року, які зберігаються за адресою: АДРЕСА_1 .

Строк дії ухвали слідчого судді становить 30 (тридцять днів) і обчислюється з моменту її постановлення, тобто з 24 листопада 2020 року

Роз'яснити особі у володіння якої знаходяться вказані документи, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала слідчого судді щодо надання тимчасового доступу до документів набирає законної сили з моменту її оголошення і підлягає безумовному виконанню.

Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1