Справа № 503/1823/20
Провадження №3/503/944/20
01 грудня 2020 року м. Кодима
Суддя Кодимського районного суду Одеської області Вороненко Д.В. розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Кодимського ВП Балтського ВП ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючої, зареєстрованої та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 443 КУпАП,
встановив:
20 листопада 2020 року складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ №087350, згідно змісту якого 20 листопада 2020 року близько 12.00 години ОСОБА_1 в залі очікування залізничного вокзалу, розташованому по вул. Залізничній, 1, в смт. Слобідка Кодимського району Одеської області, знаходилася без засобів індивідуального засобу, а саме захисної маски, чим порушила вимоги пункту 10.1. постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 року № 641 та тим самим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 443 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.
Згідно ч.1 ст. 8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Диспозиція та санкція статті 443 КУпАП в своїй редакції, яка діяла під час вчинення правопорушення, передбачала відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, що тягнуло за собою накладення штрафу на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно підпункту 1 пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 22.07.2020 року № 641, із відповідними змінами до неї. на території України на період дії карантину забороняється перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.
При цьому, пунктом 1 згаданої постанови, установлений карантин з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 1 серпня до 31 грудня 2020 р., зокрема на території Одеської області.
Тому діяння вчинене особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, кваліфіковане в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ №087350 саме за ст. 443 КУпАП.
В свою чергу Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 1000-ІХ від 06.11.2020 року, який набрав чинності 21.11.2020 року, статтю 443 КУпАП було доповнено частиною другою, яка встановила відповідальність за перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, що тягне за собою накладення штрафу від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином Закон № 1000-ІХ від 06.11.2020 року пом'якшив відповідальність за адміністративне правопорушення у вчиненні якого обвинувачується особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки виокремивши його серед інших порушень правил карантину зменшив розмір мінімальної межі штрафу в 100 разів, у порівнянні із санкцією статті 443 КУпАП в редакції Закону № 530-ІХ від 17.03.2020 року.
Згідно до першого речення ч.2 ст. 8 КУпАП, закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів.
У зв'язку з чим до особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, має бути застосований Закон № 1000-ІХ від 06.11.2020 року.
Однак, згідно до Закону № 1000-ІХ від 06.11.2020 року розгляд справ про адміністративні правопорушення, передбачені частиною 2 статті 443 КУпАП, віднесено до підвідомчості виключно виконавчих комітетів (виконавчих органів) сільських, селищних, міських рад (стаття 219 КУпАП); органів Національної поліції (стаття 222 КУпАП); органів державної санітарно-епідеміологічної служби (стаття 236 КУпАП).
Внаслідок чого розгляд справ про адміністративні правопорушення, передбачені частиною 2 статті 443 КУпАП, не належать до підвідомчості судів (стаття 221 КУпАП).
Згідно ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує також питання, серед інших, про те чи належить до його компетенції розгляд даної справи.
Враховуючи вище наведене суд вважає необхідним повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення у відношенні особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, до органу, який направив їх до суду, з метою вирішення питання про притягнення зазначеної особи до адміністративної відповідальності з урахуванням змін внесених Законом № 1000-ІХ від 06.11.2020 року, зокрема щодо правової кваліфікації діяння та підвідомчості розгляду справи.
Керуючись ст. 278, 284 КУпАП,
постановив:
Справу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ст. 443 КУпАП повернути до Кодимського ВП Балтського ВП ГУНП в Одеській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Д.В. Вороненко