Справа № 576/2401/20
Провадження №3/576/1337/20
02 грудня 2020 року м. Глухів
Глухівський міськрайонний суд Сумської області у складі:
Головуючого - судді Мазур С.А.,
за участі: секретаря Пугач В.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, які надійшли від Бахмацького ВП ГУ НП в Чернігівській області відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючого,
- про скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
Бахмацьким ВП ГУ НП в Чернігівській області 10 листопада 2020 року подано до суду адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 про скоєння ним адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 130 КУпАП.
Громадянин ОСОБА_1 19 жовтня 2020 року о 13 годині 30 хвилин по вул. Батуринській в м. Бахмач, керував автомобілем «ВАЗ21051» д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння (порушена координація рухів, запах з порожнини рота). Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку, відмовився в присутності двох свідків, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, хоча про час і місце розгляду справи його було повідомлено належним чином.
За змістом частини першої статті 268 КУпАП під час відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Частиною першою статті 277-2 КУпАП передбачено, що повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніше як за три доби до дня розгляду справи в суді, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи.
Проте чинний КУпАП не містить передбаченого порядку вручення судових повісток та викликів і не дає правового визначення про дані із своєчасного сповіщення про місце і час розгляду справи. Водночас, даним Кодексом не передбачено і можливості закриття справи про адміністративне правопорушення через невручення судової повістки безпосередньо особі з різних причин, як то відрядження, хвороба, відпочинок, зміна місця проживання, ухилення від вручення повістки тощо, оскільки в таких випадках права та інтереси потерпілого чи суспільства (держави) можуть залишитися назавжди порушеними, що є неприпустимим у правовій державі.
Крім цього, керуючись завданнями законодавства про адміністративні правопорушення (стаття 1 КУпАП) та завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення (стаття 245 КУпАП), враховуючи принцип невідворотності адміністративної відповідальності внаслідок закінчення строків давності до її притягнення, а також необхідністю забезпечення прав та інтересів потерпілого і інтересів суспільства, є можливим розгляд справи про адміністративне правопорушення без наявності даних про вручення судової повістки безпосередньо особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Крім того, відповідно до статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання», пунктами 1.2., 1.3. Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого Наказом МВС від 22.11.2012 № 1077, реєстрація місця проживання або місця перебування особи це внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси, за якою з особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції.
Судом на адресу, зазначену в протоколі, за місцем проживання ОСОБА_1 направлялись судові повістки про виклик до суду, а саме на 23.11..2020 та 02.12.2020. Судові повістки про виклик до суду (адреса: АДРЕСА_1 ) на 23.11.2020 та 02.12.2020 були особисто вручені ОСОБА_1 14.11.2020 та 27.11.2020.
За таких обставин та враховуючи, що судом, з достатньою мірою, вжито всіх заходів для того, щоб ОСОБА_1 мав можливість надати свої аргументи під час публічного слухання цієї справи у суді, і оскільки він неодноразово викликався до суду шляхом направлення йому судових повісток, проте до суду не з'явився та не поцікавився рухом його справи, суд приходить до висновку, що по справі маються всі дані про своєчасне його сповіщення про місце і час розгляду справи, а відтак справу слід розглянути за відсутності ОСОБА_1 ..
Дослідивши матеріали справи вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 130 КУпАП, повністю підтверджується наступними доказами.
Протоколом про адміністративне правопорушення від 19.10.2020 серії ДПР18 № 221025, з якого вбачається, що він був складеним поліцейським СРПП Бахмацького ВП ГУ НП в Чернігівській області 19.10.2020 о 13 год. 45 хв., в якому зафіксовано, що 19 жовтня 2020 року о 13 годині 30 хвилин по вул. Батуринській в м. Бахмач, ОСОБА_1 керував автомобілем «ВАЗ21051» д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння (порушена координація рухів, запах з порожнини рота), а також факт відмови від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку в присутності двох свідків.
Дані протокол складений з дотриманням вимог статті 256 КУпАП, виготовлений на спеціальному бланку та має підписи свідків, які засвідчили факт відмови ОСОБА_1 у їх присутності від проходження огляду для визначення стану алкогольного сп'яніння, що є належним доказом вини останнього у вчиненні ним адміністративного правопорушення.
Крім того, з пояснень ОСОБА_2 та ОСОБА_3 вбачається, що вони були запрошені свідками при складанні адміністративного протоколу за статтею 130 КУпАП відносно ОСОБА_1 і засвідчили ту обставину, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в медичному закладі.
З довідки Бахмацького ВП ГУ НП в Чернігівській області вбачається, що згідно постанови Глухівського міськрайонного суду від 16.09.2020 ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 130 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 40800 грн.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення автомобіль «ВАЗ21051» д.н.з. НОМЕР_1 належить ОСОБА_4 .
З постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія БАБ № 292356 від 19.10.2020 вбачається, що до ОСОБА_1 застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 510 грн. за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою статті 126 КУпАП.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» суди не вправі застосовувати позбавлення права,
коли винна особа вже позбавлена такого права або взагалі його не
мала.
За таких обставин, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 130 КУпАП.
Обираючи вид і міру стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, вважає за доцільним накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення, передбачене санкцією частини третьої статті 130 КУпАП у виді штрафу, без позбавлення права керування транспортними засобами, оскільки останній не мав такого права та без оплатного вилучення транспортного засобу.
Згідно статті 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору визначається в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір в розмірі 420,40 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 40-1, 130 ч.3, 283, 284 ч.1 п.1, 285, 294 КУпАП,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 40800 (сорок тисяч вісімсот) гривень 00 копійок на користь держави без позбавлення права керування транспортними засобами та без оплатного вилучення транспортного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 420 (чотириста двадцять) гривні 40 копійок.
У разі несплати штрафу не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а у випадку оскарження постанови не пізніше п'ятнадцяти днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, постанова буде направлена до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна для примусового виконання та стягнення штрафу в подвійному розмірі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим чи його представником протягом десяти днів з дня її винесення до Сумського апеляційного суду через Глухівський міськрайонний суд Сумської області.
Суддя С.А. Мазур