Кіровоградської області
"22" серпня 2006 р.
Справа № 14/212
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Колодій С.Б.22.08.2006 р. о 11 год. 40 хв. розглянувши у відкритому судовому засіданні справу №14/212
за позовом Закритого акціонерного товариства «Світловодське кар»єроуправління» (далі по тексту - ЗАТ), м. Світловодськ
до відповідача Світловодської об»єднаної державної податкової інспекції (далі по тексту - ОДПІ), м. Світловодськ
про скасування податкового повідомлення-рішення
Секретар судового засідання - Дряпак Я.В.
Представники
від позивача - Бабаченко А.Г., довіреність №7 від 04.05.2006 р.
від відповідача - Драний О.В., довіреність №1 від 18.04.2006 р.
ЗАТ «Світловодське кар»єроуправління» подало позов про скасування податкового повідомлення-рішення від 10.11.2005 р. №0002791800\2, яким позивачу визначено плату за користування надрами в розмірі 297 528,00 грн., у тому числі за основним платежем 283 360,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 14 168,00 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає про правомірно застосування ЗАТ «Світловодське кар»єроуправління» до базового нормативу плати за користування надрами для видобування каменю будівельного коефіцієнт у розмірі 0,3 грн. за 1 м куб. У 2004 році та вірне визначення розміру плати за користування надрами.
У запереченнях на позов відповідач вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню. Висновок викладений в акті перевірки від 31.10.2005 р. правомірним. При цьому Світловодська ОДПІ зазначає, що оскільки нові базові нормативи плати за користування надрами для видобування корисних копалин встановлено Законом України «Про Державний бюджет України на 2004 рік», то коефіцієнт 0,3 у 2004 році не застосовується.
Розглянувши матеріалі справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -
ЗАТ «Світловодське кар»єроуправління» до Світловодської ОДПІ подано уточнений розрахунок плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 2004 рік, в якому зазначено коефіцієнт до базового нормативу плати в розмірі 0,3, встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2003 р. №427 «Про застосування коефіцієнта до базового нормативу плати за користування надрами для видобування каменю будівельного».
Відповідно до підпункту «в» підпункту 4.2.2. пункту 4.2 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» Світловодської ОДПІ проведено камеральну перевірку податкового розрахунку плати за користування надрами для видобування корисних копалин позивача за 2004 рік.
За результатами перевірки складено акт перевірки № 52\1530 від 31.10.2005 р.
В ході перевірки встановлено, що розмір податкового зобов'язання по платі за користування надрами для видобування корисних копалин, зазначеної платником податку у податковому розрахунку, є меншим, ніж визначено за результатами камеральної перевірки, так як при заповненні податкового розрахунку платником податку (збору) застосовано коефіцієнт до базового нормативу плати за користування надрами для видобування каменю будівельного - 0,3 за 1 куб. м., в той час Законом України «Про Держаний бюджет на 2004 рік» такий коефіцієнт встановлено у розмірі 2,00 куб. м.
На підставі акта камеральної перевірки відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення № 0002791800\0 від 10.11.2005 р.
Не погодившись з рішенням податкового органу позивач оскаржив його в процедурі адміністративного узгодження. За результатами розгляду скарг позивача рішення Світловодської ОДПІ залишено без змін.
Господарський суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
У відповідності за статтею 2 Кодексу України «Про надра», цей Кодекс регулює гірничі відносини з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр.
Відповідно до статі 3 цього Кодексу гірничі відносини в Україні регулюються Конституцією України, Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», цим Кодексом та іншими актами законодавства України, що видаються відповідно до них.
Стаття 8 Кодексу України «Про надра» до компетенції Кабінету Міністрів України у галузі геологічного вивчення, використання і охорони надр крім інших питань відносить визначення нормативів плати за користування надрами та порядку справляння.
Стаття 30 Кодексу України «Про надра» передбачає, що нормативи плати за користування надрами та порядок її справляння встановлюються Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до даної статті Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 12.09.1997 р. за №1014 «Про затвердження базових нормативів плати за користування надрами для видобування корисних копалин», якою затверджено базові нормативи плати за користування надрами для видобування корисних копалин.
При цьому, з метою підвищення конкурентоспроможності вітчизняної сировини для виготовлення кам'яних будівельних матеріалів, запобігання зменшенню обсягів її виробництва, постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2003 р. за №427 встановлено. Що на період з 01.04.2003 р. до 01.01.2005 р. до базового нормативу плати за користування надрами для видобування каменю будівельного застосовується коефіцієнт 0,3.
Дана постанова діяла в 2004 році. Таким чином ЗАТ «Світловодське кар»єроуправління» правомірно застосовано до базового нормативу плати за користування надрами для видобування каменю будівельного коефіцієнт у розмірі 0,3 грн. за 1 м. куб. у 2004 р. та вірно визначено розмір плати за користування надрами.
Гірничі відносини, в тому числі використання надр, в Україні регулюються Кодексом України про надра, тому акти які видаються на його виконання є спеціальними нормами.
До вказаного висновку прийшов Вищий господарський суд України в постанові від 13.04.2005 р. по справі №9\227-04.
Ухвалою Верховного суду України від 02.06.2005 р. відмовлено у порушені касаційного провадження з перегляду постанови Вищого господарського суду України від 13.04.2005 р. у справі №9\227-04.
Застосування даного коефіцієнту було передбачено Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2003 р. №427 «Про застосування коефіцієнта до базового нормативу плати за користування надрами для видобування каменю будівельного» на період з 01.04.2003 р. до 01.01.2005 року, затвердженого до базового нормативу плати за користування надрами для видобування каменю будівельного.
З приводу посилання відповідача на Закон України «Про Державний бюджет України на 2004 рік» слід зазначити, що згідно з пунктом 20 статті 2 Бюджетного кодексу України закон про Державний бюджет України - це закон, який затверджує повноваження органам державної влади здійснювати виконання Державного бюджету України протягам бюджетного періоду. Тобто Закон України про Державний бюджет регулює правовідносини, які не пов'язані з порядком обчислення, справляння певних видів податків і зборів, ставки зазначених податків та механізм їх справляння.
Стаття 7 Закону України «Про систему оподаткування» встановлює, що зміні податкових ставок і механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) не можуть запроваджуватися Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік.
За таких обставин справи оспорюване податкове повідомлення-рішення Світловодської ОДПІ не відповідає приписам чинного законодавства та підлягає скасуванню.
Керуючись частинами 1-3 статті 160, частиною 1 статті 162, статтею 163, частинами 1-4 статті 254, статтею 258, пунктом 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Скасувати податкове повідомлення - рішення від 10.11.2005 р. №0002791800\2, яким позивачу визначено плату за користування надрами в розмірі 297 528,00 грн., у тому числі за основним платежем 283 360,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 14 168,00 грн.
Стягнути з Державного бюджету України (№ рахунку 31118095600002, МФО 823016, отримувач коштів ВДК у м. Кіровограді, банк отримувача УДК у Кіровоградській області, ідентифікаційний код 24145329) на користь закритого акціонерного товариства "Світловодське кар"єроуправління" (27552, м. Світловодськ, вул. Молодіжна, 53, відомості про рахунки відсутні) судові витрати по справі 3,40 грн. державного мита.
За заявою стягувача після набрання постановою законної сили господарський суд видає виконавчий лист.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження , але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складання в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, і копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя
С. Б. Колодій