02 грудня 2020 року м. Дніпросправа № 340/1178/20
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Панченко О.М. (доповідач),
суддів: Іванова С.М., Чередниченка В.Є.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2020 р. у справі № 340/1178/20 (м. Кропивницький, суддя першої інстанції Притула К.М. )
за позовом ОСОБА_1
до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області (відповідач-1) Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області» (відповідач-2), Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України (відповідач-3),
третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Головне Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити певні дії, -
встановив:
У квітні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області, в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії УМВС України в Кіровоградській області щодо не виготовлення та не подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії;
- зобов'язати ліквідаційну комісію УМВС України в Кіровоградській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії.
Позовні вимоги були обґрунтовані тим, що з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18 - 05.03.2019 року виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою КМУ № 704 від 30.08.2017 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
Ухвалою суду першої інстанції за клопотанням відповідача до участі у справі залучено Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області», Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України в якості співвідповідачів; Головне Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області - якості третьої особи на стороні відповідача.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2020 р. у справі № 340/1178/20 в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Суд виходив з того, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
Після визнання судами положень постанови № 103 протиправними та нечинними, інших рішень щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, КМУ не приймалось. Інформація про підстави для проведення перерахунку пенсій та списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області не надходили.
ОСОБА_1 із заявою про виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії до уповноваженого органу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області не звертався. Відмову у виготовлені даної довідки від відповідача не отримував.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції ОСОБА_1 оскаржив його в апеляційному порядку, посилаючись на порушення судом норм матеріального права.
В апеляційній скарзі позивач зазначає, що з 05.03.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 закону № 2262-ХІІ та статті 9 закону № 2011-ХІІ. Просить оскаржуване рішення скасувати, та винести нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
У відзиві на апеляційну скаргу ліквідаційна комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області (відповідач-1)в цілому погоджується з висновками суду першої інстанції, зазначає що інформації про підстави для проведення перерахунку пенсій та списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області не надходило. ОСОБА_1 із заявою про виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, до уповноваженого органу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області не звертався. Відмову у виготовленні даної довідки від відповідача не отримував. Просить оскаржуване рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
У відзиві на апеляційну скаргу Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України (відповідач-3), вказав що не є суб'єктом владних повноважень, у розумінні КАС України, а його структурним підрозділом, визнання відповідачем структурного підрозділу є грубим порушенням вимог законодавства. Просить оскаржуване рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
У своїх поясненнях Головне Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (третя особа у справі) зазначило, що правові підстави для направлення нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, з зазначенням складових, на яких наполягає позивач, наразі відсутні, оскільки після 01.03.2018 р. грошове забезпечення військовослужбовців не підвищувалося, а Кабінетом Міністрів України не приймалися інші рішення щодо перерахунку пенсій військовослужбовцям. Просить оскаржуване рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області" (відповідач-2) не скористалась правом подання відзиву на апеляційну скаргу.
Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, перевіривши дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступного висновку.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України, звільнений з органів внутрішніх справ у 2009 році. Пенсійне посвідчення № НОМЕР_1 від 20.10.2009р.(а.с.9).
Пенсія позивачу призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІ.
24.03.2020 р. Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області надіслало відповідь на адвокатський запит, у якому вказало, що останній перерахунок пенсії був проведений на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (а.с.10).
16.03.2018 року Ліквідаційна комісія УМВС України в Кіровоградській області підготувала та відправила до ГУ ПФУ в Кіровоградській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 березня 2018 року.
З довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 24.03.2020р. № 118, позивачем встановлено, що його пенсія вирахувана із грошового забезпечення, до якого не входять додаткові види грошового забезпечення (а.с.11).
Не погоджуючись із бездіяльністю відповідача, що виражена в не виготовлені та не подані до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії, позивач звернувся до адміністративного суду за захистом своїх прав.
Суд апеляційної інстанції виходить з наступного.
Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 12 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
За правилами ч.2 ст.51 вказаного Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції станом на 01.01.2018р. перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).
Законодавцем визначена підстава для перерахунку пенсій, а саме: підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. При цьому визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій покладено на Кабінет Міністрів України. Порядок проведення перерахунку пенсій затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45.
Постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова КМ України № 704) почала діяти з 1 березня 2018 року і передбачала визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців відповідно до займаних посад, з урахування коефіцієнтів.
Відповідно до п. 1 наведеного вище Порядку № 45, в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 р., пенсії перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3 наведеного вище Порядку № 45, в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 р., на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Пунктом 5 Порядку №45 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 від 21.02.2018р. «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби.
Відповідно до ч.4 ст. 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 р. «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» визначені умови, порядок та розміри вказаного перерахунку.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 передбачено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Визначено порядок виплати сум підвищення перерахованої пенсії, згідно якому виплата пенсії фактично зменшена (виплата 50 та 75 відсотків) та розстрочена на значний термін (протягом 2018-2020 років).
Згідно ч.2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Пункти 1, 2 постанови КМУ №103, були визнані протиправними і нечинними у судовому порядку рішенням суду у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 р., а відтак, ураховуючи наведені вище положення процесуального закону, починаючи саме з цієї дати вказаний нормативно - правовий акт Кабінету Міністрів України у відповідній частині втратив чинність і не підлягав застосуванню.
14 травня 2019 року рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/12704/18 визнано протиправним та нечинним пункт 3 Постанови №103, рішення залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 року. При цьому, підставою для скасування цієї норми стало те, що пункт 3 спірної Постанови № 103, звужують зміст та обсяг існуючих прав і свобод, з огляду на те, що скасовують надбавки, доплати, підвищення і премії, які отримував військовий пенсіонер під час служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій, а тому відповідач, визначаючи новий порядок перерахунку раніше призначених пенсій, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, не враховував всі види грошового забезпечення військовослужбовців, вичерпний перелік яких встановлений Законом №2011-ХІІ, і які відображають умови, особливості військової служби кожної особи, яка має право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Втім, колегія суддів вважає за необхідне зауважити, що доводи позивача про те, що з 05.03.2019 року виникли підстави для перерахунку пенсії за постановою № 704 від 30.08.2017 року є безпідставними, оскільки рішеннями судів вищевказані положення Постанови № 103 визнані нечинними, тобто такими, що втрачають чинність з дати набрання законної сили відповідним рішенням суду (ст. 264. 265 КАС України), а тому вони не поширюються на правовідносини, що виникли під час дії такого нормативного акту. Отже, підстави для перерахунку пенсії позивача у відповідності до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45, на теперішній час відсутні.
Щодо можливості здійснення перерахунку пенсії у відповідності до ч. 2, 3 статі 51 Закону України № 2262-ХІІ, то колегія суддів зазначає, що позивач вірно посилається на положення Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2001 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Пунктом 23 Порядку № 3-1 передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому ст. 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії. Однак позивач не надав Головному Управлінню Пенсійного фонду жодних документів для перерахунку пенсії та не звертався з цього приводу до відповідачів, а тому його вимоги безпідставні. Крім того, слід зазначити, що позивач не вказує в позові, станом на яку дату має бути видана така довідка та чим це обґрунтовується.
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції та зазначає, що позивач має право на перерахунок пенсії з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія). Проте для отримання довідки позивач має звернутися із заявою про виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, до уповноваженого органу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області.
Колегія суддів зауважує, що відповідно до ст. 308 КАС України докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього. Суд апеляційної інстанції не може розглядати позовні вимоги та підстави позову, що не були заявлені в суді першої інстанції.
Наданий позивачем апеляційному суду лист Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області" № 33/32-14.35 від 08.10.2020 року, яким відмовлено у видачі довідки, не може бути врахований під час розгляду апеляційної скарги, адже такі обставини не були підставою позову.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).
За таких обставин інші доводи апеляційної скарги не потребують правового аналізу, оскільки не мають вирішального значення.
Проаналізувавши встановлені обставини справи у сукупності, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що доводи, викладені в апеляційній скарзі, не спростовують висновків суду першої інстанції, яким при розгляді адміністративної справи всебічно і об'єктивно встановлено обставини справи, оскаржене рішення суду винесене з дотриманням норм матеріального і процесуального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, в ньому повно відображені обставини, що мають значення для справи, а висновки щодо встановлених обставин і правові наслідки є вірними, а тому немає підстав для його скасування.
Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких обставин колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2020 р. у справі № 340/1178/20 - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду за наявності підстав, передбачених ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя О.М. Панченко
суддя С.М. Іванов
суддя В.Є. Чередниченко