ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
02 грудня 2020 року м. Київ № 640/29602/20
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Кармазін О.А., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
громадянина Йорданії ОСОБА_1
до Офісу Президента України, Комісії при Президентові України з питань громадянства
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
Громадянин Йорданії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Офісу Президента України, Комісії при Президентові України з питань громадянства (01220, м. Київ, вул. Банкова, 11), в якому просить суд:
1) визнати протиправними дії Комісії при Президентові України з питань громадянства щодо пропуску строку на розгляд клопотання ОСОБА_1 про прийняття до громадянства:
2) зобов'язати Комісію при Президентові України з питань громадянства невідкладно розглянути клопотання ОСОБА_1 про прийняття до громадянства.
Вирішуючи питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі, суддя виходить з наступного.
Відповідно до п.п. 3 та 5 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу та чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Так, позивачем в якості відповідачів зазначено 1) Офіс Президента України та 2) Комісію при Президентові України з питань громадянства.
Разом з тим, в порушення вимог п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, позивачем у позовній заяві не зазначено місцезнаходження Офісу Президента України, а також не зазначено: поштового індексу, ідентифікаційного коду відповідачів в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, відомих номерів засобів зв'язку, офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти відповідачів.
При цьому, згідно з п.п. 4, 5 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.
Натомість, під викладом обставин розуміється обґрунтування порушених прав та інтересів позивача оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю відповідача у сфері публічно-правових відносинах.
Так, як вже було зазначено судом позивач просить суд:
1) визнати протиправними дії Комісії при Президентові України з питань громадянства щодо пропуску строку на розгляд клопотання ОСОБА_1 про прийняття до громадянства:
2) зобов'язати Комісію при Президентові України з питань громадянства невідкладно розглянути клопотання ОСОБА_1 про прийняття до громадянства.
В той же час, позивачем в якості відповідачів визначено:
1) Офіс Президента України до якого позивачем не звернуто жодних вимог, та
2) Комісію при Президентові України з питань громадянства, дії якої позивачем оскаржуються.
При цьому, варто звернути увагу позивача на те, що відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача;
Тобто, зважаючи на те, що позивачем у позовній заяві зміст позовних вимог звернутий лише до відповідача - Комісії при Президентові України з питань громадянства, натомість позовна заява не містить викладу обставин та позовних вимог до другого відповідача - Офісу Президента України, у відповідності до вимог п.п. 4, 5 ч. 5 ст. 160 КАС України, позивачу слід визначити позовні вимоги щодо кожного із заявлених відповідачів та навести обставини щодо їх обґрунтування або уточнити суб'єктивний склад учасників справи, звернувши позовні вимоги до особи, яку визначено позивачем в якості відповідача.
В контексті останнього слід додати, що в силу положень ст. 43 КАС України («Адміністративна процесуальна правосуб'єктність») та з урахуванням п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України відповідачами, за загальним правилом, є юридичні особи публічного права у зв'язку з чим у позові зазначається ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України.
Між тим, на підтвердження наявності у заявлених осіб адміністративної процесуальної правосуб'єктності, статусу юридичної особи, позивачем не зазначено код з ЄДР заявлених відповідачів.
Також, відповідно до ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Згідно з ч. 2 ст. 79 КАС України позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви.
У позовній заяві позивач посилається на те, що у 2018 році він звернувся до Управління ДМС України у Вінницькій області з клопотання про прийняття до громадянства України та поданням усіх необхідних документів.
Разом з тим, в порушення вимог ч. 4 ст. 161 та ч. 2 ст. 79 КАС України позивачем до позовної заяви не надано ні клопотання про прийняття до громадянства України, ні пакету документів, які подавались позивачем разом із вказаним клопотанням до органів ДМС. Також позивачем взагалі не надано доказів надіслання/подання/вручення такого клопотання з пакетом документів органам ДМС.
Крім того, відповідно до ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно з ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
У позовній заяві позивач зазначає, що у 2018 році позивач звернувся з клопотанням про прийняття до громадянства України.
З листа ДМС України без дати на номеру вбачається, що 02.04.2019 такі матеріали надіслано для розгляду до Комісії при Президентові України з питань громадянства.
При цьому, відповідно до п. 112 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 № 215 загальний строк розгляду заяв і подань про прийняття до громадянства України або припинення громадянства України не повинен перевищувати одного року з дня їх надходження. Загальний строк розгляду заяв про прийняття до громадянства України дітей, осіб, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, та осіб без громадянства не повинен перевищувати дев'яти місяців з дня їх надходження.
Тобто, шестимісячний строк звернення до суду слід обраховувати з наступного дня, що слідує за днем закінчення одного року розгляду клопотання позивача з дня його надходження до Комісії.
Разом з тим, до суду з даним позовом позивач звернувся 24.11.2020, що підтверджується штампом відправлення АТ «Укрпошта», проставленого на конверті, в якому надійшла позовна заява.
Натомість ні пояснень щодо строку звернення до суду, ні заяви про поновлення пропущеного строку звернення з адміністративним позовом до суду позовна заява не містить, а також доказів на підтвердження поважності причин такого пропуску суду також не надано.
Наведене вище свідчить про недотримання вимог Кодексу адміністративного судочинства України та є недоліками позовної заяви, що в свою чергу створює перешкоди для вирішення питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом подання до суду (вул. Болбочана Петра, 8, корп. 1, блок А, м. Київ, 01051) протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху:
1) заяви/уточнення із зазначенням змісту позовних вимог та їх обґрунтування щодо кожного з відповідачів або визначенням належного складу відповідача (відповідачів) у справі та із зазначенням, на підтвердження наявності у заявлених відповідачів адміністративної процесуальної правосуб'єктності, статусу юридичної особи та, відповідно, - статусу відповідачів, ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України щодо заявлених відповідачів;
2) документів на підтвердження обставин на які позивач посилається у позовній заяві, зокрема, клопотання громадянина Йорданії ОСОБА_1 про прийняття громадянства України з доданими до нього документами та докази надіслання/подання/ вручення вказаних документів органам ДМС;
3) заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із цим позовом із обґрунтування причин пропуску строку звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску.
Керуючись статтями 160-162, 169, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків - протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
3. Попередити позивача про те, що у випадку неусунення недоліків позовної заяви позовна заява буде повернута йому відповідно до пункту 1 частини третьої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулась із позовною заявою.
Відповідно до положень ст. 169 та ч. 1 ст. 294 КАС України ухвала про залишення позову без руху не оскаржується.
Відповідно до ч. 2 ст. 256 КАС України ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя О.А. Кармазін