Рішення від 02.12.2020 по справі 640/2979/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2020 року м. Київ № 640/2979/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

провизнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України щодо відмови скласти і подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 70% грошового забезпечення, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, премій), а саме: надбавки за знання 1 західноєвропейської мови - 10%; надбавки з таємними виробами, носіями, документами - 15%, надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення - 50%, надбавки за особливо важливі завдання - 100%, надбавки за спеціальні завдання чи державну охорону - 70%, премії - 105%;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 Міністерства оборони України скласти і подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 70% грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, премій), а саме: надбавки за знання 1 західноєвропейської мови - 10%; надбавки з таємними виробами, носіями, документами - 15%, надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення - 50%, надбавки за особливо важливі завдання - 100%, надбавки за спеціальні завдання чи державну охорону - 70%, премії - 105%;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві нарахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 , з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за знання 1 західноєвропейської мови - 10%; надбавки з таємними виробами, носіями, документами - 15%, надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення - 50%, надбавки за особливо важливі завдання - 100%, надбавки за спеціальні завдання чи державну охорону - 70%, премії - 105%, починаючи з 01.01.2018;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не перерахунку та не виплати ОСОБА_1 100% визначеного пенсійного забезпечення, відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплатити невиплати ОСОБА_1 100% визначеного пенсійного забезпечення, відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з 01.01.2018 без врахування Постанови Кабінету України від 22.08.2018 №649 та без обмежень максимальним розміром пенсії.

В обґрунтування заявлених позовних вимог вказано, що внаслідок набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 чинним є додаток 2 Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, а тому розрахунок пенсії слід здійснювати з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а виплата пенсії повинна здійснюватися з урахуванням 100% суми її підвищення.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), а також встановлено відповідачам строки для подання до суду відзиву.

26.03.2020 від представника військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України через канцелярію суду надійшов відзив, в якому останній заперечував проти задоволення позовних вимог, вказавши про те, що Постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 станом на момент виникнення спірних правовідносин була чинна, а тому підлягала застосуванню.

06.04.2020 від представника позивача через канцелярію суду надійшла відповідь на відзив, в якій останнім додатково наголошено на обґрунтованості заявлених позовних вимог.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.04.2020 провадження у справі №640/2979/20 зупинено до набрання законної сили рішенням суду у справі №160/8324/19.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.07.2020 поновлено провадження у справі №640/2979/20.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 02.12.2020 задоволено заяву представника позивача про відмову від позову в частині позовних вимог до військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії та, відповідно, закрито провадження у справі №640/2979/20 в частині позовних вимог ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Разом з тим, відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві - не скористався наданим йому правом на подання до суду відзиву, а також не повідомив суд про причини неможливості його подання, з огляду на що, суд звертає увагу на положення ч. 4 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якими, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову. Крім того, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України).

Розглянувши подані особами, які беруть участь у справі, документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, з урахуванням закриття провадження у справі в частині позовних вимог, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Згідно з наявною у матеріалах справи копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_2 серії НОМЕР_3 , виданого 31.05.2016, ОСОБА_1 є пенсіонером МО України за вислугу років.

Згідно з наявною у матеріалах справи копією розрахунку пенсії за вислугу років для ОСОБА_1 станом на 01.12.2017, пенсія останнього призначена (обчислена) з 01.05.2016 із наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад (2 140,00 грн.), оклад за військове звання (140,00 грн.), процентна надбавка за вислугу років 40% (912,00 грн.), а також середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці (9 835,17 грн.), що включає надбавку за знання 1 західноєвропейської мови 10%, роботу з таємними виробами, носіями, документами 15%, надбавку за інформаційно-аналітичне забезпечення 50%, надбавку за особливо важливі завдання 100%, надбавку за спеціальні завдання чи державну охорону 70% та премію 105%, а всього становить 13 027,17 грн. Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 39), а підсумок пенсії з надбавками становить 9 119,02 грн.

У той же час, відповідно до розрахунку пенсії за вислугу років для ОСОБА_1 станом на 01.01.2018, пенсія останнього призначена (обчислена) вже виходячи з наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад (9 870,00 грн.), оклад за військове звання (1 550,00 грн.), процентна надбавка за вислугу років 50% (5 710,00 грн.), а всього становить: 17 130,00 грн. Основний розмір пенсії становить 70% грошового забезпечення (вислуга років 39) у розмірі 11 991,00 грн., а з урахуванням попередньої суми пенсії 9 119,02 грн. та підвищення 1 435,99 грн. (50% від 2 871,98 грн.) - 10 555,01 грн. Разом з тим, у вказаному розрахунку вказано, що згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, підвищення складає 2 871,98 грн., з якого з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно виплачується 50% від підвищення (1 435,99 грн.), з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно виплачується 75% від підвищення (2 153,99 грн.). з 01.01.2020 щомісячно 100% від підвищення (2 871,98 грн.).

З огляду на викладене, представник ОСОБА_1 звернувся до військової частини НОМЕР_1 та Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з відповідними заявами.

Листом від 17.12.2019 №222/4/2131 військова частина НОМЕР_1 повідомила представника ОСОБА_1 про те, що оскільки у зв'язку з набранням 05.03.2019 чинності рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, списки за формою, згідно з додатком 1 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, від органу Пенсійного фонду України до військової частини НОМЕР_1 не надходили, а іншого порядку перерахунку пенсій на сьогодні не визначено, відтак, у військової частини НОМЕР_1 немає правових підстав для оформлення та подання нової довідки на громадянина ОСОБА_1 до органу Пенсійного фонду України.

У свою чергу, листом від 03.01.2020 №2499/02 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило представника позивача про те, що нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводиться перерахунок пенсій, визначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», після набрання рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 законної сили не приймалось, з огляду на що, виплата пенсій продовжується у встановлених на цей час розмірах.

Разом з тим, 05.11.2020 від представника військової частини НОМЕР_1 через канцелярію суду надійшло клопотання від 30.10.2020, до якого долучено копію довідки про розмір грошового забезпечення від 27.10.2020 №222/4/164/239/689, видану ОСОБА_1 про те, що, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 05.03.2019, за посадою директор департаменту військової частини НОМЕР_1 становить: посадовий оклад (9 870,00 грн.), оклад за військовим званням (генерал-майор) (1 550,00 грн.), надбавка за вислугу років 50% (5 710,00 грн.), надбавка за особливості проходження служби 80% (13 704,00 грн.), надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15% (1 480,50 грн.), премія 100% (9 870,00 грн.), а всього становить 42 184,50 грн.

На підставі викладеного, вважаючи власні права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Закон №2262-ХІІ у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин).

У той же час, приписами ч.ч. 1-3 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (надалі - Закон №2011-ХІІ) передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 та 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

У силу п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 (надалі - Постанова №704), грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Частина 18 ст. 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (надалі - Порядок №45) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 п. 5 Порядку №45 у редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі - Постанова №103) встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додаток 2 до Порядку №45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Окружний адміністративний суд м. Києва рішенням від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18 визнав протиправними та нечинними п.п. 1, 2 Постанови №103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку №45.

Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

При цьому, порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, військова частина та Управління, у зв'язку із втратою чинності положеннями п.п. 1, 2 Постанови №103 та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення п. 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Як було зазначено вище, 05.11.2020 від представника військової частини НОМЕР_1 через канцелярію суду надійшло клопотання від 30.10.2020, до якого долучено копію довідки про розмір грошового забезпечення від 27.10.2020 №222/4/164/239/689, видану ОСОБА_1 про те, що, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 05.03.2019, за посадою директор департаменту військової частини НОМЕР_1 становить: посадовий оклад (9 870,00 грн.), оклад за військовим званням (генерал-майор) (1 550,00 грн.), надбавка за вислугу років 50% (5 710,00 грн.), надбавка за особливості проходження служби 80% (13 704,00 грн.), надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15% (1 480,50 грн.), премія 100% (9 870,00 грн.), а всього становить 42 184,50 грн.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (надалі - Порядок №3-1).

Відповідно до п. 24 Порядку №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у п.п. 2, 3 Порядку №45.

Разом з тим, до моменту отримання належної довідки від військової частини НОМЕР_1 у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача, що, відповідно, виключає обґрунтованість заявлених позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві у наведеній частині. При цьому, доказів того, що пенсійним органом за результатами розгляду отриманої від військової частини НОМЕР_1 довідки про розмір грошового забезпечення від 27.10.2020 №222/4/164/239/689 було відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, матеріали справи не містять.

Щодо решти позовних вимог суд зазначає про наступне.

Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, нарахування та виплата належної позивачу пенсії здійснювалось з урахуванням положень п. 2 Постанови №103, якою передбачено, що виплата підвищень до пенсії здійснюється поетапно, а саме: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Разом з тим, суд враховує, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними п.п. 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Відповідно до ч. 2 ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 набрало законної сили 05.03.2019.

Таким чином, у зв'язку зі скасуванням п. 2 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Відтак, позивач має право на отримання пенсійних виплат у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у рішенні від 06.08.2019 та Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 11.03.2020 (справа №160/3586/19).

З огляду на викладене, суд дійшов до висновку про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не виплати ОСОБА_1 підвищень до пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019 та, як наслідок, про необхідність зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві виплатити ОСОБА_1 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019, з урахуванням виплачених сум.

При цьому, з наявних у матеріалах справи доказів не вбачається того, що під час здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача у межах спірних правовідносин застосовано максимальний її розмір. У той же час, положення Кодексу адміністративного судочинства України не передбачають можливості захисту прав та охоронюваних законом інтересів, які станом на момент звернення до суду ще не порушено, тобто є такими, що звернені на майбутнє.

У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Приписами ч. 1 ст. 132 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 132 Кодексу адміністративного судочинства України, до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать, зокрема витрати на професійну правничу допомогу.

Відповідно до ч. 2 ст. 134 Кодексу адміністративного судочинства України, за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

За змістом ч. 3 ст. 134 Кодексу адміністративного судочинства України, для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (ч. 4 ст. 134 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до ч.ч. 1 та 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, під час звернення позивача з даним позовом до суду останнім сплачено судовий збір за заявлені позовні вимоги у розмірі 2 522,40 грн., що підтверджується наявними у матеріалах справи квитанціями від 06.02.2020 №0.0.1606688208.1, №0.0.1606690643,1 та від 24.02.2020 №0.0.1628670329.1.

Відтак, з урахуванням розміру задоволених позовних вимог, присудженню на користь позивача підлягають понесені ним судові витрати у частині сплаченого ним судового збору у розмірі 840,80 грн. (за одну задоволену позовну вимогу немайнового характеру).

У той же час, з системного аналізу положень ст. 134 Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що склад та розмір витрат, пов'язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов'язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 27.06.2018 у справі №826/1216/16.

На підтвердження понесення позивачем витрат на професійну правничу допомогу представником останнього надано до суду копію договору про надання правової (правничої) допомоги від 03.12.2019 №089/19, укладеного між гр. ОСОБА_1 та Адвокатським бюро «Олександра Травянка», ордер на надання правничої (правової) допомоги від 05.02.2020, попередній розрахунок суми судових витрат ОСОБА_1 у зв'язку з наданням йому правової (правничої) допомоги, згідно з договором від 03.12.2019 №089/19 про надання правової (правничої) допомоги від 03.12.2019, акт №1 приймання-передачі наданої правничої допомоги, згідно з договором від 03.12.2019 №089/19 про надання (правової) правничої допомоги від 04.02.2020, а також копію прибуткового касового ордеру від 03.12.2019 №214/19 на суму 5 000,00 грн. (як оплата, згідно з договором від 03.12.2019 №089/19).

Разом з тим, як вбачається зі змісту акту №1 приймання-передачі наданої правничої допомоги, згідно з договором від 03.12.2019 №089/19 про надання (правової) правничої допомоги від 04.02.2020, узгоджена сторонами вартість послуг склала 5 000,00 грн., які полягають у наступних заходах: (1) первинна консультація клієнта, узгодження правової позиції, аналіз та підбір судової практики по подібним правовідносинам (1 год. 00 хв.); (2) складання та надсилання заяв, скарг, адвокатських запитів тощо (1 год. 00 хв.); (3) підготовка до звернення до суду, збір необхідних доказів (1 год. 00 хв.); (4) складання та подання позовної заяви до суду (1 год. 00 хв.); (5) складання та подання відповіді на відзив відповідачів, підготовка інших заяв, скарг, клопотань в межах відкритого провадження (незалежно від кількості часу); (6) підготовка та участь у судових засіданнях: загальний порядок, спрощене провадження (з викликом та без виклику сторін) (незалежно від кількості часу). При цьому, у попередньому розрахунку суми судових витрат ОСОБА_1 у зв'язку з наданням йому правової (правничої) допомоги, згідно з договором від 03.12.2019 №089/19 про надання правової (правничої) допомоги від 03.12.2019 вказано, що вартість надання правової (правничої) допомоги становить 1 003,50 грн. за одну годину роботи адвоката.

Виходячи зі змісту акту 1 приймання-передачі наданої правничої допомоги, згідно з договором від 03.12.2019 №089/19 про надання (правової) правничої допомоги від 04.02.2020 вбачається, що не всі заявлені «заходи», передбачають представництво позивача у суді. Так, п.п. 1-3 вказаного акту не стосуються здійснення такого представництва у суді, а тому не є витратами на професійну правничу допомогу у розумінні положень Кодексу адміністративного судочинства України. У той же час, п.п. 5 та 6 вказаного акту не містять у собі визначення кількості витраченого часу. Відтак, виходячи з загальної вартості послуг (5 000,00 грн.), вартості послуг за одну годину (1 003,50 грн.), а також вартості решти послуг, визначених у п.п. 1-4 акту (1 003,50 грн.* 4 = 4 014,00 грн.), загальна вартість послуг, визначених у п.п. 5 та 6 акту, становить 986,00 грн. (5 000,00 грн. - 4 014,00 грн.), а щодо кожної окремо 493,00 грн. (986,00 грн./2). Натомість, провадження у справі №640/2979/20 ухвалою суду від 02.03.2020 відкрито у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), яке не передбачає участі сторін у судових засіданнях, що, у свою чергу, свідчить про необґрунтованість заявлення витрат на професійну правничу допомогу за «підготовка та участь у судових засіданнях: загальний порядок, спрощене провадження (з викликом та без виклику сторін) (незалежно від кількості часу)». На підставі викладеного, суд дійшов до висновку про підтвердження понесених позивачем витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 1 496,50 грн., а з урахуванням розміру задоволених позовних вимог, на користь позивача підлягають присудженню судові витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 498,83 грн. (1 496,50 грн./3 (заявлені позовні вимоги немайнового характеру) * 1 (задоволену позовну вимогу).

Загальний розмір понесених позивачем судових витрат, які підлягають присудженню на користь останнього, становить 1 339,63 грн. (498,83 грн. + 840,80 грн.).

Керуючись ст.ст. 77, 132, 134, 139, 246, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не виплати ОСОБА_1 підвищень до пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві виплатити ОСОБА_1 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019, з урахуванням виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Присудити здійснені ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) судові витрати у розмірі 1 339,63 грн. (однієї тисячі трьохсот тридцяти дев'яти грн. 63 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16).

Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.О. Скочок