ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
02 грудня 2020 року м. Київ № 640/2654/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
провизнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не перерахунку та не виплати ОСОБА_1 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, та додаткових видів грошового забезпечення, передбачених постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок з 01.01.2018 без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням надбавок по таким відсоткам: 10% знання 1 західноєвроп. мови (ПО+ВЗ); 15% надб. за умови режим обмежень, допуск ф2; 22,5% надбавка за інформ.-аналітичне забезпечення; 90% надбавка за особливо важливі завдання; 6,8% надбавка за спец. завдання держ. охорону; 10% премія, основний розмір пенсії 90% від грошового забезпечення, та виплатити ОСОБА_1 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців та додаткових видів грошового забезпечення і премії, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та відповідно до вимог ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, і провести виплату недоотриманих пенсійних коштів за 2018 - 2019 роки з урахуванням різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 01.01.2018, та місячним розміром пенсії, отриманою особою за період з 01.01.2018.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено про те, що Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві визначаючи новий порядок перерахунку раніше призначених пенсій, з урахуванням розміру окладу за посадою, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, не врахувало всі види грошового забезпечення військовослужбовців, вичерпний перелік яких встановлено Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», які відображають умови, особливості військової служби кожної особи, яка має право на пенсію за Законом №2262-ХІІ. Крім того, позивачем наголошено на тому, що п.п. 1 та 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 встановлюють поетапні відсоткові виплати пенсії особам, звільненим з військової служби, а також звужують складові грошового забезпечення.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу строк для надання відзиву.
Від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив, в якому останній заперечував проти задоволення позовних вимог, вказавши, що відтермінування виплати суми підвищень пенсії позивачу здійснено на виконання положень Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103, чинних станом на момент здійснення такого перерахунку. На додаток представником відповідача зауважено, що не всі додаткові види грошового забезпечення враховуються при обрахунку пенсії, а лише ті, які носять щомісячний (постійний) характер, а також надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років, згідно із законодавством, і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі, тобто, за твердженням представника відповідача, перелік додаткових видів грошового забезпечення, які враховують при призначенні та перерахунку пенсії, є вичерпними, з урахуванням того, що під час перерахунку пенсії позивача обмеження пенсії максимальним розміром не здійснювалось.
Від представника позивача через канцелярію суду надійшла відповідь на відзив, в якій останнім додатково наголошено на обґрунтованості заявлених позовних вимог.
З огляду на вказане, виходячи з положень п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов до висновку про можливість розгляду даної адміністративної справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши подані представниками сторін документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив та відповідь на відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Як вбачається з наявної у матеріалах справи копії пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 серії НОМЕР_2 , ОСОБА_1 є пенсіонером МО України за вислугу років.
У відповідності до наявної у матеріалах справи копії розрахунку пенсії за вислугу років для ОСОБА_1 станом на 01.01.2017, пенсія останнього призначена (обчислена) з 13.10.2000 складається із наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад (1 800,00 грн.), оклад за військове звання (135,00 грн.), процентна надбавка за вислугу років 40% (774,00 грн.), знання 1 західноєвроп. мови (ПО+ВЗ) 10% (193,50 грн.), надб. за умови режим. обмежень, допуск ф2 15% (270,00 грн.), надбавка за інформ.-аналітичне забезпечення 22,5% (405,00 грн.), надбавка за особливо важливі завдання 90% (2 438,10 грн.), надбавка за спец. завдання держ. Охорону 6,8% (122,40 грн.), премія 10% (180,00 грн.), а всього: 6 318,00 грн. Основний розмір пенсії складає 90% грошового забезпечення (вислуга років 42) у розмірі 5 686,20 грн. Підсумок пенсії з урахуванням надбавок - 6 145,20 грн.
Згідно з наявною у матеріалах справи копією розрахунку пенсії за вислугу років для ОСОБА_1 станом на 01.01.2018, пенсія останнього розрахована виходячи з наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад (9 020,00 грн.), оклад за військове звання (1 480,00 грн.), процентна надбавка за вислугу років 50% (5 250,00 грн.). Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 42), з урахуванням підвищень та надбавок, загальний розмір пенсії складає 11 025,00 грн., а з урахуванням попередньої суми пенсії 6 145,20 грн. та підвищення 2 439,90 грн. (50% від 4 879,80 грн.) - 8 585,10 грн. Разом з тим, у вказаному перерахунку зазначено, що, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, підвищення складає 4 879,80 грн., з яких виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення - 2 439,90 грн., з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення - 3 659,85 грн. та з 01.01.2020 100% щомісячно 100% від підвищення - 4 879,80 грн.
На підставі викладеного, ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою від 23.12.2019, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії та виплатити з 01.01.2018 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, та додаткових видів грошового забезпечення, передбачених постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
Листом від 08.01.2020 №3260/02/Я-15804 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача про те, що іншого порядку проведення виплат перерахованих пенсій Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 не передбачено, відтак, підстави для перерахунку належної ОСОБА_1 пенсії відсутні.
На підставі викладеного, вважаючи власні права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Нормативно-правовим актом, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (надалі - Закон №2262-ХІІ).
Приписами ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Так, згідно з п.п. 1 та 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 (надалі - Постанова №103 у редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин), перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Як було зазначено вище, саме вказані положення Постанови №103 застосовано Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві під час здійснення розрахунку пенсії за вислугу років позивача станом на 01.01.2018.
Разом з тим, суд враховує, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними п.п. 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Відповідно до ч. 2 ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 набрало законної сили 05.03.2019.
Таким чином, у зв'язку із скасуванням п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.
Відтак, позивач має право на отримання пенсійних виплат у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у рішенні від 06.08.2019 у зразковій справі №160/3586/19, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020.
З огляду на викладене, суд дійшов до висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві щодо виплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019, та, як наслідок, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві виплатити ОСОБА_1 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019, з урахуванням виплачених сум, як належний спосіб захисту прав та охоронюваних законом інтересів позивача, визначений з урахуванням викладеної правової позиції Верхового Суду та Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №160/3586/19.
Щодо решти позовних вимог суд виходить з наступного.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Порядок №45).
Відповідно до п. 2 Порядку №45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
У силу п. 3 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням (п. 5 Порядку №45).
Виходячи з системного аналізу наведених норм права, суд зазначає, що головні управління Пенсійного фонду України наділені повноваженнями щодо здійснення перерахунку пенсій лише після надходження довідок встановленого зразка, а також такі управління не зобов'язані самостійно витребовувати довідки від уповноважених органів.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 20.03.2018 у справі №636/662/17, від 03.07.2018 у справі №709/2728/16-а, від 10.07.2018 у справі №553/3053/16-а.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 військовою частиною НОМЕР_3 видано довідку від 26.03.2018 №222/4/166/239/1307 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, на підставі якої Головним управлінням Пенсійного фонду у м. Києві здійснено розрахунок пенсії позивача.
Таким чином, відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду у м. Києві - виконано покладені на нього положеннями Порядку №45 та Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 обов'язки з перерахунку пенсії позивача, з огляду на надану військовою частиною НОМЕР_3 довідку. Відтак, суд не вбачає протиправності у діях відповідача щодо неврахування розміру додаткового грошового забезпечення під час перерахунку належної позивачу пенсії.
Водночас, зі змісту заявлених позовних вимог вбачається, що позивач фактично висловлює незгоду із зазначенням у виданій військовою частиною НОМЕР_3 довідці лише трьох складових розмірів грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років), без врахування надбавок та доплат, встановлених останньому під час виходу на пенсію. Проте, такі дії військової частини НОМЕР_3 не є предметом оскарження у межах даної адміністративної справи, а тому окремій оцінці та дослідженню не підлягають. Слід також зазначити, що позивач, у разі незгоди з діями військової частини НОМЕР_3 щодо формування даної довідки, не позбавлений права на оскарження останніх у встановленому чинним законодавством порядку.
При цьому, з наявних у матеріалах справи доказів не вбачається того, що під час здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача у межах спірних правовідносин застосовано максимальний її розмір. У той же час, положення Кодексу адміністративного судочинства України не передбачають можливості захисту прав та охоронюваних законом інтересів, які станом на момент звернення до суду ще не порушено, тобто є такими, що звернені на майбутнє.
Відтак, щодо решти заявлених позовних вимог суд вказує про їх необґрунтованість та відсутність підстав для задоволення останніх.
У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 77, 139, 246, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) щодо виплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) підвищення до пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві виплатити ОСОБА_1 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019, з урахуванням виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок