25 листопада 2020 року м. Чернігів Справа № 620/2671/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
за участі секретаря - Гайдука С.В.,
представника позивача - Підгорного К.Є.,
представника відповідача - Родінченко М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби України у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень, вимоги та рішення,
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 ) 15.07.2020 (відповідно до відбитку штампу на конверті) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області (далі - ГУДПС у Чернігівській області), у якому просить визнати протиправними та скасувати:
- податкове повідомлення-рішення відповідача від 12.03.2020 №00004143305 в частині донарахування за податковим зобов'язанням в сумі 55 411,50 грн. та за штрафними санкціями в сумі 13 852,80 грн., а загалом в сумі 69 264,30 грн.;
- податкове повідомлення-рішення відповідача від 12.03.2020 №00004193305 в частині донарахування за податковим зобов'язанням в сумі 4 617,60 грн. та за штрафними санкціями в сумі 1 154,40 грн., а загалом в сумі 5 772,00 грн.;
- вимогу відповідача про сплату боргу (недоїмки) від 12.03.2020 №Ф-00004163305;
- рішення відповідача від 12.03.2020 №00004173305 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що наданими на перевірку та до суду первинними документами щодо проведення ним підприємницької діяльності за період з 01.01.2018 по 31.12.2018 частково спростовуються доводи відповідача про порушення позивачем вимог податкового законодавства при декларуванні зобов'язань.
Ухвалою судді від 07.08.2020 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підтовче засідання.
Ухвалою суду від 03.09.2020 позовну заяву ФОП ОСОБА_1 залишено без руху після відкриття провадження у справі.
Ухвалою суду від 08.09.2020 провадження у справі поновлено.
Ухвалою суду від 01.10.2020, постановленою без виходу до нарадчої кімнати та занесеною секретарем до протоколу судового засідання, продовжено строк підготовчого провадження у справі на тридцять днів.
Ухвалою суду від 25.11.2020, постановленою без виходу до нарадчої кімнати та занесеною секретарем до протоколу судового засідання, підготовче провадження у справі закрито, призначено справу до розгляду по суті.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні та зазначив, що в ході перевірки підприємницької діяльності позивача було встановлено заниження ФОП ОСОБА_1 сум загального оподатковуваного доходу та завищення суми витрат протягом 2018 року, у зв'язку із чим ГУДПС у Чернігівській області здійснило визначення грошових зобов'язань за оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями, вимогою про сплату боргу (недоїмки) та рішенням про застосування штрафних санкцій з єдиного соціального внеску.
Позивачем надано відповідь на відзив, у якій ФОП ОСОБА_1 заявлені позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити, виходячи з таких обставин.
ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено відповідний запис.
На підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78, ст. 82 Податкового кодексу України, Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», відповідно до направлення від 03.02.2020 №274 та наказу від 03.02.2020 №276, посадовими особами контролюючого органу проведена документальна позапланова виїзна перевірка діяльності ФОП ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.01.2018 по 31.12.2018, з питань правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2018 по 31.12.2018 відповідно до затвердженого плану перевірки.
За наслідками перевірки ГУДПС у Чернігівській області складено акт від 14.02.2020 №202/33/ НОМЕР_1 (а.с. 185-194 т.1), у якому зазначено про порушення позивачем податкового законодавства, у тому числі:
- ст. 164, п. 177.2 ст. 177 Податкового кодексу України, а саме ФОП ОСОБА_1 занижено суму доходу від здійснення підприємницької діяльності протягом 2018 року на 349 129,71 грн. Донараховано податку на доходи фізичних осіб за актом перевірки - 62 843,35 грн., в тому числі за 2018 рік - 62 843,35 грн.;
- пп. 2 п. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме ФОП ОСОБА_1 було занижено суму єдиного соціального внеску, нарахованого з чистого оподатковуваного доходу за 2018 рік, на 66 979,81 грн. Донараховано єдиного соціального внеску, нарахованого з чистого оподатковуваного доходу всього на суму 66979,81 грн., в тому числі за 2018 рік у розмірі 22% - 66 979,81 грн.;
- п. 181.1 ст. 181, п. 183.1, 183.2 ст. 183, п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України, а саме ФОП ОСОБА_1 за період з 11.06.2018 по 31.12.2018 встановлено заниження податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету, на загальну суму 26 958,00 грн., у тому числі за серпень 2018 року в сумі 21 336,00 грн., за листопад 2018 року в сумі 502,00 грн., за грудень 2018 року в сумі 5 120,00 грн. Донараховано податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету, на суму 26 958,00 грн., у тому числі за серпень 2018 року в сумі 21 336,00 грн., за листопад 2018 року в сумі 502,00 грн., за грудень 2018 року в сумі 5 120,00 грн.;
- пп. 1.1 п. 16-1 підрозділу 10 Податкового кодексу України, а саме ФОП ОСОБА_1 занижено суму військового збору з доходу від здійснення підприємницької діяльності, що підлягає сплаті до бюджету за 2018 рік на 5 236,95 грн. Донараховано військового збору з доходу від здійснення підприємницької діяльності - 5 236,95 грн., в тому числі за 2018 рік - 5 236,95 грн.
На підставі висновків, викладених у акті перевірки, ГУДПС у Чернігівській області складено та направлено ФОП ОСОБА_1 :
1) податкові повідомлення-рішення від 12.03.2020:
№00004193305, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на суму 6 386,71 грн. (5 109,37 грн. за основним платежем та 1 277,34 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями) (а.с. 8 т.1);
№00004143305, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на суму 76 640,58 грн. (61 312,46 грн. за основним платежем та 15 328,12 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями) (а.с. 9 т.1);
2) рішення від 12.03.2020 №00004173305 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску на суму 13 021,75 грн. (а.с. 6 т.1);
3) вимогу про сплату боргу від 12.03.2020 №Ф-00004163305 на суму 65 108,73 грн. (а.с. 7 т.1).
Вважаючи вказані рішення відповідача частково протиправними, ФОП ОСОБА_1 звернувся до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють підприємницьку діяльність і обрали загальну систему оподаткування відповідної діяльності, регулюється Податковим кодексом України.
Відповідно до пункту 177.1 статті 177 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), доходи фізичних осіб - підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу.
Згідно із пунктом 177.2 статті 177 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.
Відповідно до пункту 177.4 статті 177 Податкового кодексу України до переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, належать:
витрати, до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат;
витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку (далі - працівники), які включають витрати на оплату основної і додаткової заробітної плати та інших видів заохочень і виплат виходячи з тарифних ставок, у вигляді премій, заохочень, відшкодувань вартості товарів (робіт, послуг), витрати на оплату за виконання робіт, послуг згідно з договорами цивільно-правового характеру, будь-яка інша оплата у грошовій або натуральній формі, встановлена за домовленістю сторін (крім сум матеріальної допомоги, які звільняються від оподаткування згідно з нормами цього розділу);
обов'язкові виплати, а також компенсація вартості послуг, які надаються працівникам у випадках, передбачених законодавством, внески платника податку на обов'язкове страхування життя або здоров'я працівників у випадках, передбачених законодавством;
суми податків, зборів, пов'язаних з проведенням господарської діяльності такої фізичної особи - підприємця (крім податку на додану вартість для фізичної особи - підприємця, зареєстрованого як платник податку на додану вартість, та акцизного податку, податку на доходи фізичних осіб з доходу від господарської діяльності, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з об'єктів житлової нерухомості); суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірах і порядку, встановлених законом; платежі, сплачені за одержання ліцензій на провадження певних видів господарської діяльності фізичною особою - підприємцем, одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, пов'язаних з господарською діяльністю фізичної особи - підприємця;
інші витрати, до складу яких включаються витрати, що пов'язані з веденням господарської діяльності, які не зазначені в підпунктах 177.4.1 - 177.4.3 цього пункту, до яких відносяться витрати на відрядження найманих працівників, на послуги зв'язку, реклами, плати за розрахунково-касове обслуговування, на оплату оренди, ремонт та експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності, на транспортування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов'язані з транспортуванням продукції (товарів), вартість придбаних послуг, прямо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг.
У свою чергу, підпунктом 164.1.3 пункту 164.1 статті 164 Податкового кодексу України установлено, що загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності згідно із статтею 177 цього Кодексу, та доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність згідно із статтею 178 цього Кодексу.
Сторонами не заперечується, що ФОП ОСОБА_1 на перевірку контролюючому органу надано виписки про рух коштів за 2018 рік та первинні документи щодо проведення підприємницької діяльності за період з 01.01.2018 по 31.12.2018.
Згідно акту перевірки, загальний оподатковуваний дохід позивача (виручка у грошовій та не грошовій формі) протягом періоду, що перевірявся, становить 1 332 032,10 грн., що не заперечується сторонами. Разом з тим, ГУДПС у Чернігівській області зауважує, що позивачем в податкових деклараціях про майновий стан і доходи за 2018 рік задекларовано обсяг виручки в сумі 998 580,00 грн., а витрати - в сумі 982 902,39 грн.
Як вбачається із матеріалів справи, у період з 01.01.2018 по 31.12.2018 ФОП ОСОБА_1 отримував дохід від реалізації придбаної, а також виготовленої ним продукції з металу та наданих послуг наступним контрагентам: ФОП ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , КП «Зеленбуд», ТОВ «Північ Центр», ПП «ДОН БАС» (а.с. 60-72 т.1, 13-16 т.2).
Зокрема, у період з лютого по квітень 2018 року ФОП ОСОБА_1 із КП «Зеленбуд» було укладено ряд договорів, відповідно до умов яких позивач взяв на себе зобов'язання надати вказаному підприємству ряд товарів і послуг (а.с. 31-59 т.1).
У зв'язку з наведеним, для виконання умов зазначених вище договорів, позивачем здійснювалось придбавання сировини, матеріалів, товарів та послуг у ФОП ОСОБА_4 , ФОП ОСОБА_5 , ФОП ОСОБА_6 , ФОП ОСОБА_7 , ФОП ОСОБА_8 , ФОП ОСОБА_9 , ФОП ОСОБА_10 , ФОП ОСОБА_11 , ФОП ОСОБА_12 , ФОП ОСОБА_13 , ФОП ОСОБА_14 , ТОВ «ЧМГ» та ТОВ «Метал Холдинг», що підтверджується належним чином оформленими документами первинного бухгалтерського обліку, а саме: рахунками на оплату, видатковими накладними, актами здачі-прийняття робіт (надання послуг), товарними чеками, товарно-транспортними накладними, рахунками-фактурами, накладними (а.с. 73-124-142, 144-147 т.1, 11-12 т.2), які і склали основу витрат ФОП ОСОБА_1 на здійснення підприємницької діяльності. Крім того, витрати позивача за період з 01.01.2018 по 31.12.2018 складались із сум сплаченого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно наявних у матеріалах справи доказів, загальний розмір документально підтверджених витрат ФОП ОСОБА_1 , пов'язаних з господарською діяльність позивача у період з 01.01.2018 по 31.12.2018, становить 1 299 248,70 грн. Рух вказаних коштів відображений у банківських виписках за 2018 рік (а.с. 10-30 т.1).
Представник відповідача у судовому засіданні не погоджувався із визначенням витрат позивача на рівні 1 299 248,70 грн., зазначивши, що частину із отриманих послуг та придбаних ФОП ОСОБА_1 товарів не можливо до них віднести, оскільки на думку ГУДПС у Чернігівській області відсутні необхідні для цього первинні документи.
Разом з тим, з такою позицією контролюючого органу суд не погоджується враховуючи таке.
Наказом Міністерства фінансів України від 20.08.2015 №727 затверджено Порядок оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами (далі - Порядок), у розділі ІІ якого зазначено, що результати документальних перевірок оформлюються у формі акта або довідки документальної перевірки. У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт документальної перевірки. Акт документальної перевірки повинен містити систематизований виклад виявлених під час перевірки фактів порушень норм законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. В акті документальної перевірки викладаються всі суттєві обставини фінансово-господарської діяльності платника податків, які стосуються фактів виявлених порушень законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Факти виявлених порушень законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та повною мірою з посиланням на первинні документи, регістри податкового та бухгалтерського обліку, фінансової та іншої звітності, інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, ведення/складання яких передбачено законодавством, або отримані від інших суб'єктів господарювання, органів державної влади, у тому числі іноземних держав, правоохоронних органів, а також податкову інформацію, що підтверджують наявність зазначених фактів.
При цьому, пунктом 4 Розділу ІІІ Порядку установлено, що у разі встановлення перевіркою порушень податкового законодавства за кожним відображеним в акті документальної перевірки фактом порушення необхідно:
викласти зміст порушення з посиланням на конкретні пункти і статті законодавчих актів (міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування), що порушені платником податків, зазначити період (календарний день, місяць, квартал, півріччя, три квартали, рік) фінансово-господарської діяльності платника податків та господарську операцію, при здійсненні якої вчинено це порушення;
викласти зміст порушень (у разі їх встановлення), в тому числі щодо правильності та повноти визначення фінансового результату до оподаткування згідно з бухгалтерським обліком відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, виконання законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;
зазначити первинні документи, на підставі яких вчинено записи у податковому та бухгалтерському обліку, навести регістри бухгалтерського обліку, кореспонденцію рахунків операцій та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків, зборів, та докази, що підтверджують наявність факту порушення;
у разі відсутності первинних документів, документів податкового або бухгалтерського обліку, інших документів, що підтверджують факт порушення, або у разі ненадання їх для перевірки - зазначити перелік цих документів;
у разі отримання під час перевірки копій документів, які підтверджують факт виявленого порушення, про це робиться запис із відображенням підстав для їх отримання, а також переліку цих документів;
у разі відмови посадових осіб платника податків (керівника платника податків або уповноважених ним осіб) надати документи та/або копії документів посадовій особі контролюючого органу така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові посадової особи платника податків, уповноваженої здійснювати від його імені юридичні дії, та переліку документів (копій документів), які йому запропоновано подати, факт складання такого акта відображається в акті (довідці) документальної перевірки;
у разі надання посадовими особами платника податків (керівником платника податків або уповноваженою ним особою) посадовим особам контролюючого органу письмових пояснень щодо встановлених порушень податкового законодавства та/або причин ненадання первинних та інших документів, що підтверджують встановлені порушення, або їх копій факти надання таких пояснень необхідно відобразити в акті документальної перевірки.
Суд звертає увагу, що ФОП ОСОБА_1 на перевірку надавались всі вказані вище первинні документи для підтвердження розміру чистого оподатковуваного доходу, який є об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб. Разом з тим, контролюючий орган дійшов висновку про заниження позивачем отриманого у 2018 році доходу спираючись виключно на інформацію, відображену платником у податкових деклараціях про майновий стан та доходи, про що зазначено у акті перевірки від 14.02.2020 №202/33/ НОМЕР_2 (а.с. 188-189 т.1). У свою чергу, вказаний акт перевірки не містить інформації про те, які надані позивачем документи не були взяті до уваги для підтвердження отриманого ним доходу протягом перевіряємого періоду та із чим це пов'язано. Відсутній і сам розрахунок витрат, з посиланням на первинні документи, які були прийняті/неприйняті до уваги перевіряючим.
В силу вимог частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
За наведених обставин, суд вважає, що наведений представником відповідача розрахунок витрат ФОП ОСОБА_1 за період з 01.01.2018 по 31.12.2018 (а.с. 20-23 т.2) не може бути належним і допустимим доказом у спірних правовідносинах.
Враховуючи наведене, суд погоджується із розрахунком суми видатків позивача, з посиланням на первинні документи, які були надані суду і надавались на перевірку (а.с. 6-10 т.2), що об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб ФОП ОСОБА_1 є чистий оподатковуваний дохід у розмірі 32 783,40 грн. (1 332 032,10 - 1 299 248,70).
Відповідно до пункту 167.1 статті 167 Податкового кодексу України ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.
Таким чином, сума податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування для позивача становить 5 901,00 грн. (32 783,40*18%), тому податкове повідомлення рішення ГУДПС У Чернігівській області від 12.03.2020 №00004143305 є правомірним лише в частині донарахування ФОП ОСОБА_1 податкового зобов'язання на вказану суму та штрафних санкцій у розмірі 1 475,30 грн. У іншій частині вказане рішення контролюючого органу слід визнати протиправним та скасувати.
Щодо податкового повідомлення-рішення від 12.03.2020 №00004193305, суд зазначає таке.
Відповідно до підпункту 1.1 пункту 16-1 підрозділу 10 Податкового кодексу України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір. Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.
Згідно із пунктом 162.1 статті 162 Податкового кодексу України платниками податку є фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу.
Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.
Як було встановлено вище, ФОП ОСОБА_1 як фізичною особою-підприємцем було занижено загальний оподатковуваний дохід за 2018 рік на 32 783,40 грн., у зв'язку із чим занижено і суму військового збору за 2018 рік на 419,80 грн. (32 783,40*1,5%).
За таких обставин, суд вважає, що вказане вище податкове повідомлення-рішення є обґрунтованим у частині донарахування позивачу зобов'язання зі сплати військового збору в сумі 491,80 грн. та штрафних санкцій у розмірі 123,00 грн. Разом з тим, у іншій частині вказане рішення відповідача слід визнати протиправним та скасувати.
Щодо рішення ГУДПС у Чернігівській області від 12.03.2020 №00004173305 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску на суму 13 021,75 грн.. суд зазначає таке.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08.07.2010 №2464-IV «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 2 статті 9 Закону №2464, обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Підпунктом 2 пункту 1 статті 7 Закону №2464 передбачено, що єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб.
Відповідно до пункту 5 статті 8 Закону №2464 єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.
Як було встановлено вище, чистий оподатковуваний дохід ФОП ОСОБА_1 у 2018 році склав 32 783,40 грн., відповідно сума єдиного внеску, яку він повинен був сплати становить 9 828,72 грн. (з урахуванням пункту 5 статті 1 Закону №2464). Суд звертає увагу, що кошти в розмірі 9 828,72 грн. були перераховані позивачем у повному обсязі до бюджету, що не заперечується відповідачем та відображено в акті перевірки (а.с. 191 зворот т.1).
У зв'язку з наведеним, суд вважає, що застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних санкцій вказаним вище рішенням є необґрунтованим, а тому його слід визнати протиправним та скасувати.
Також, оскільки позивачем не було допущено порушення порядку нарахування та сплати єдиного внеску протягом періоду, що перевірявся, суд зазначає про відсутність підстав для застосування до ФОП ОСОБА_1 заходу впливу, передбаченого статтею 25 Закону №2464, та винесення спірної вимоги від 12.03.2020 №Ф-00004163305 про сплату боргу (недоїмки).
Відповідно до статті 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У справі «Золотас проти Греції» ЄСПЛ зазначив, що стаття 1 Протоколу №1, яка має за головну мету захистити особу від будь-якого посягання держави на повагу до її майна, може також вимагати позитивних зобов'язань, відповідно до яких держава має вжити певних заходів, необхідних для захисту права власності, зокрема, якщо існує прямий зв'язок між заходом, якого заявник може правомірно очікувати від влади, і ефективним користуванням ним своїм майном (Zolotas v. Greece, № 66610/09). Подібний висновок викладений у рішенні Європейського суду з прав людини в справі «Капітал Банк АД проти Болгарії» (Capital Bank AD v. Bulgaria, № 49429/99).
Разом з тим, суд враховує правові висновки Європейського суду з прав людини, викладені в пунктах 70, 71 рішення у справі RYSOVSKYY v. UKRAINE («Рисовський проти України») заява №29979/04, у яких Європейським судом з прав людини підкреслено особливу важливість принципу «належного урядування», відповідно до якого, в разі, коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах «Беєлер проти Італії» [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява № 33202/96, п. 120, ECHR 2000-I, «Онер'їлдіз проти Туреччини» [ВП] (Oneryildiz v. Turkey [GC]), заява №48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява №21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008 року, і «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), заява №10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року).
Згідно із частиною першою статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов ФОП ОСОБА_1 необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби України у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень, вимоги та рішення - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби України у Чернігівській області від 12.03.2020:
№00004143305 в частині збільшення Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 податкового зобов'язання на суму 69 264,30 грн. (55 411,50 грн. за основним платежем та 13 852,80 грн. - штрафні (фінансові) санкції);
№00004193305 в частині збільшення Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 податкового зобов'язання на суму 5 772,00 грн. (4 617,60 грн. за основним платежем та 1 154,40 грн. - штрафні (фінансові) санкції).
Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління Державної податкової служби України у Чернігівській області від 12.03.2020 №Ф-00004163305 про сплату боргу (недоїмки).
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби України у Чернігівській області від 12.03.2020 №00004173305 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби України у Чернігівській області на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1 531 (одна тисяча п'ятсот тридцять одна) грн. 67 коп.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 03 грудня 2020 року.
Позивач: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Головне управління Державної податкової служби України у Чернігівській області (код ЄДРПОУ 43143966, вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, 14000).
Суддя С.В. Бородавкіна