Постанова від 02.12.2020 по справі 640/2242/20

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 640/2242/20 Суддя (судді) першої інстанції: Добрянська Я.І.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2020 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді-доповідача Глущенко Я.Б.,

суддів Кузьмишиної О.М., Пилипенко О.Є.,

секретаря Ткаченка В.В.,

розглянувши порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, за апеляційною скаргою Державної фіскальної служби України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 квітня 2020 року, -

ВСТАНОВИВ:

У січні 2020 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулась у суд з позовом до Державної фіскальної служби України (далі - відповідач, ДФС України) про визнання протиправним та скасування рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій в Державній фіскальній службі України від 11 вересня 2019 року про відмову у наданні їй статуса учасника бойових дій, зобов'язання Комісії повторно розглянути подані документи та прийняти рішення про надання статуса учасника бойових дій, як особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення, а також видати посвідчення учасника бойових дій встановленого законодавством зразка.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що у період з 28.10.2014 по 29.07.2019 займала керівні посади ГУ ДФС у Донецькій області (першого заступника начальника ГУ ДФС у Донецькій області, заступника начальника ГУ ДФС у Донецькій області, в.о. начальника ГУ ДФС у Донецькій області), а тому відноситься до категорії осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 квітня 2020 року позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій в ДФС України від 11 вересня 2019 року про відмову у наданні ОСОБА_1 статуса учасника бойових дій та зобов'язано Комісію повторно розглянути подані документи та прийняти рішення про надання ОСОБА_1 статуса учасника бойових дій, як особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення. В решті позову відмовлено.

Не погоджуючись із рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неповне з'ясування місцевим судом всіх обставин справи, просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що підставою для надання статуса учасника бойових дій є документи про безпосереднє залучення для виконання завдань антитерористичної операції. Таких документів позивачем надано не було. До того ж, подані позивачем документи були повернуті на доопрацювання, отже рішення про відмову у наданні останній статуса учасника бойових дій за результатами розгляду документів позивача прийнято не було.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач наголошує, що відповідачем не надано доказів щодо відсутності підстав для надання їй статуса учасника бойових дій. Зазначає, що на займаній посаді виконувала управлінські та адміністративні функції, а саме здійснювала керівництво, координацію та контроль діяльності Управління оперативного забезпечення на окремих територіях зони АТО, отже виконувала обов'язки особи начальницького склада підрозділа оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС. Додатково акцентує увагу, що згідно Положення про Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасника бойових дій у ДФС саме на Комісію покладено обов'язок з подання на розгляд міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій документів із спірних питань, які потребують міжвідомчного врегулювання.

Розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження згідно пункта 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду - скасуванню, з таких підстав.

Судом установлено, що позивач з 28 жовтня 2014 року по 29 липня 2019 року займала керівні посади ГУ ДФС у Донецькій області (першого заступника начальника ГУ ДФС у Донецькій області, заступника начальника ГУ ДФС у Донецькій області, в.о. начальника ГУ ДФС у Донецькій області).

03 вересня 2019 року позивач звернулась до Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України (далі - Комісія ДФС України) з пакетом документів щодо надання статуса учасника бойових дій.

11 вересня 2019 року Комісією прийнято рішення, яким матеріали повернуті позивачу для подальшого доопрацювання, у зв'язку з відсутністю у документах, винесених на розгляд Комісії, підстав для надання статуса учасника бойових дій та, враховуючи, що позивач не відноситься до категорії осіб рядового та начальницького склада підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, рекомендовано звернутися для вирішення питання надання статуса учасника бойових дій до Міжвідомчої комісії Міністерства у справах ветеранів України.

Уважаючи таке рішення протиправним, ОСОБА_1 звернулась з відповідним позовом до суду.

Постановляючи рішення про часткове задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивач відноситься до категорії осіб рядового та начальницького склада підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, на адресу Комісії ДФС України нею направлено заяву та всі необхідні документи, передбачені вищевказаним Порядком надання статуса учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінета Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413, а діяльність позивача на посадах у ГУ ДФС у Донецькій області безпосередньо була пов'язана із вчиненням дій щодо забезпечення проведення АТО, під час перебування безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, та здійсненням заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, забезпеченням їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів уважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них, є Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року №3551-ХІІ (далі - Закон України №3551-ХІІ).

Відповідно до статті 4 цього Закону ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.

Відповідно до статті 5 Закону України №3551-ХІІ учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Згідно із пунктом 19 частини 1 статті 6 Закону №3551-ХІІ учасниками бойових дій визнаються, зокрема, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Постановою Кабінета Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 затверджено Порядок надання статуса учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (далі - Порядок №413).

Зокрема, пунктом 2 зазначеного Порядка визначено, що статус учасника бойових дій надається, зокрема, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Пунктом 4 Порядка №413 закріплено, що підставою для надання особам статуса учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення: витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документи про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.

Відповідно до пункта 5 Порядка №413, рішення про надання статуса учасника бойових дій приймається: комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними, зокрема, в ДФС; міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», яка утворюється Державною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, - у разі виникнення спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання.

Порядок розгляду матеріалів та надання статуса учасника бойових дій у Державній фіскальній службі встановлений Положенням про Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14 листопада 2016 року № 957 (далі - Положення №957).

Згідно пункта 1 розділа ІІ цього Положення комісія призначена для прийняття рішень про надання (позбавлення) статуса учасника бойових дій, розгляду та вивчення поданих заяв та інших матеріалів, які є підставою для надання статуса учасника бойових дій особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції.

Пунктом 2 зазначеного розділу закріплено повноваження Комісії ДФС, а саме:

розглядати та вивчати надані керівниками підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, особами рядового та начальницького склада підрозділів АТО, іншими співробітниками ДФС документи;

заслуховувати пояснення осіб, стосовно яких подані документи, та свідків;

повертати документи керівникам підрозділів АТО для подальшого доопрацювання;

відмовляти в наданні статусу учасника бойових дій у разі відсутності підстав;

приймати рішення про надання (позбавлення) статусу учасника бойових дій особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС.

Згідно пункта 5 розділа ІІ Положення №957 Комісія подає на розгляд міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або iнвалiдностi волонтера i деяких інших категорій осіб, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - міжвідомча комісія) документи iз спірних питань, які потребують міжвідомчого врегулювання.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що подані на розгляд Комісії документи можуть бути повернуті на доопрацювання керівникам підрозділів АТО, а подання міжвідомчій комісії документів із спірних питань віднесено до виключних повноважень Комісії.

Такий висновок узгоджується з правовими нормами, закріпленими Положенням про міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України від 10 листопада 2014 року №867, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2014 року за №1494/26271, яке було чинним на час виникнення спірних правовідносин.

Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що рішення Комісії про повернення позивачу документів є протиправним та підлягає скасуванню в наведених вище підстав.

Надаючи оцінку вимозі позивача про зобов'язання Комісію прийняти рішення про надання їй статуса учасника бойових дій, колегія суддів уважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятих Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Як зазначено вище, за результатами розгляду документів, Комісія має право прийняти одне з ряда рішень, закріплених у Положенні №957.

У зв'язку з тим, що відповідачем рішення по суті заяви позивача про надання їй статуса учасника бойових дій не приймалося, а запропоновано останній за вирішенням цього питання звернутися до міжвідомчої комісії Міністерства у справах ветеранів України, відповідну позовну вимогу позивачем заявлено, а судом вирішено передчасно.

Отже, належним способом захисту права позивача є саме зобов'язання відповідача повторно розглянути документи ОСОБА_1 та прийняти одне із рішень, передбачених Положенням №957.

Відповідно до пункта 2 частини 1 статті 315 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

За змістом частини 1 статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись статтями 33, 34, 243, 272, 311, 317, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України задовольнити частково.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 квітня 2020 року скасувати.

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій в Державній фіскальній службі України від 11 вересня 2019 року про повернення ОСОБА_1 документів щодо надання статуса учасника бойових дій.

Зобов'язати Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій в Державній фіскальній службі України повторно розглянути подані ОСОБА_1 документи та прийняти рішення відповідно до Положення про Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14 листопада 2016 року № 957.

В решті позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Я.Б. Глущенко

Судді О.М. Кузьмишина

Є.Є. Пилипенко