Постанова від 02.12.2020 по справі 540/1146/20

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2020 р.м.ОдесаСправа № 540/1146/20

Головуючий в І інстанції: Ковбій О.В.

Дата та місце ухвалення рішення: 15.07.2020 р. м. Херсон

П'ятий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

судді-доповідача - Шеметенко Л.П.

судді - Стас Л.В.

судді - Турецької І.О.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 15 липня 2020 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У травні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, у якому просить:

- визнати незаконною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо призначення, здійснення нарахування та виплати пенсії за віком на підставі статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на підставі статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 22.11.2019 року.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 15 липня 2020 року позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області № 212850004110 від 21.02.2020 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на підставі статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 22.11.2019 року. В інший частині позову відмовлено. Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 840,80 грн.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане судове рішення та ухвалити нове про відмову у задоволенні позову, наголошуючи на порушенні судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також неповному з'ясуванні судом першої інстанції всіх обставин, що мають значення для вирішення справи.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, згідно якого суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Вислухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними в ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступних висновків.

Судом першої інстанції встановлено, що 22 листопада 2019 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Новотроїцького сектору обслуговування громадян (сервісного центру) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою про призначення пенсії за віком від 22.11.2019 року.

До заяви позивачем додано оригінали необхідних документів для призначення пенсії за віком, зокрема, надані наступні документи: копію паспорту; копію ідентифікаційного коду; копію трудової книжки; довідку Новотроїцького районного військового комісаріату від 15.01.2018 р. № 8; трудову книжку від 04.08.1975 р.; довідку від 19.01.2018 р. № 02-2/87, видану трудовим архівом Новотроїцького району Херсонської області за період роботи з 12.05.1978 по 21.01.1981 р.р.; довідку від 11.01.2018 р. № 15-03-10 про отримання допомоги по безробіттю в Новотроїцькому районному центрі зайнятості; типовий договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування.

Також, суд першої інстанції встановив, що на час подання заяви про призначення пенсії ОСОБА_1 досяг 60 років.

Рішенням від 21.02.2020 року № 212850004110 відповідачем було відмовлено в задоволенні заяви про призначення пенсії за віком, яке обґрунтовано тим, що позивачем не подано необхідних документів, на підтвердження трудового стажу не менше 25 років, необхідних для призначення пенсії.

Вважаючи дії відповідача щодо відмови в призначені пенсії неправомірними, позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для часткового задоволення заявленого позову з огляду на викладене.

Частиною 1 статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV 09.07.2003 року (чинного та в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (ч. 2 ст. 24 Закону № 1058-IV).

Також, статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991 року (чинного та в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, пунктом 1 цього Порядку передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Як вбачається з оскаржуваного рішення пенсійного органу про результати розгляду заяви позивача про призначення пенсії та визнається апелянтом, на підставі даних системи персоніфікованого обліку, трудової книжки позивача, а також наданих позивачем довідок, ГУПФУ в Херсонській області зараховано страхових стаж ОСОБА_1 , в тому числі по періодах: з 18.06.1975 по 17.07.1975 (1 місяць) - Новотроїцький елеватор; з 06.08.1975 по 25.04.1976 (8 місяців 20 днів) - Новотроїцьке управління с/г ДНТП; з 26.04.1976 по 22.04.1978 (1 рік 11 місяців 27 днів) - військова служба; з 12.05.1978 по 21.01.1981 (2 роки 8 місяців 10 днів) - Новотроїцький комбінат громадського харчування; з 22.01.1981 по 29.08.1983 (2 роки 7 місяців 8 днів) - Генічеське автотранспортне підприємство 21182; з 01.09.1983 по 12.12.1983 (3 місяці 12 днів) - Новотроїцьке ОПОП; з 13.12.1983 по 13.02.1988 (4 роки 2 місяці 1 день) - Генічеське автотранспортне підприємство 21182; з 14.02.1988 по 22.04.1998 (10 років 2 місяці 9 днів) - Новотроїцьке районне споживче товариство; з 10.03.2003, 08.06.2003 по 04.03.2004 (8 місяців 29 днів) - Новотроїцький районний центр зайнятості; з 01.02.2018 по 30.09.2019 (1 рік 2 місяці за даними індивідуальних відомостей застрахованої особи) - приватне підприємство ОСОБА_1 , одноразова сплата.

На підставі наведеного, відповідач дійшов висновку, що у позивача наявний страховий стаж 24 роки 7 місяців 26 днів.

З огляду на викладене, відповідач, оскаржуваним рішенням, відмовив позивачу у призначенні пенсії відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу - 25 років.

При цьому, з досліджених матеріалів справи вбачається, що відповідачем не враховано в страховий стаж період з 01.02.2019 року по 31.07.2019 року, протягом якого позивач приймав добровільну участь в державному пенсійному страхуванні, сплачуючи страхові внески в необхідному розмірі, передбаченому законодавством, що підтверджується Формою ОК-5 та не заперечується відповідачем.

Відповідно до частини першої статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

При цьому, частиною другої статті 24 вказаного Закону передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно ч. 3 ст. 24 цього ж Закону страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно ч. 4 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення.

Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.

Страхувальники - фізичні особи, які не мають банківських рахунків, сплачують страхові внески шляхом готівкових розрахунків через банківські установи.

Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду; у разі сплати сум страхових внесків готівкою - день внесення страхувальником коштів у банківську установу чи відділення зв'язку для перерахування на банківські рахунки органу Пенсійного фонду.

Згідно змісту наданих відповідачем індивідуальних відомостей про застраховану особу за формою ОК-5 за датою формування: 10.09.2019 року, 15.11.2019 року ОСОБА_1 з лютого по липень (включно) сплачувались щомісячно страхові внески (наявна відповідна відмітка «так»), визначено розмір заробітку для нарахування пенсії 4173 грн. за кожний місяць.

Тобто, відомості про сплату були наявні в системі персоніфікованого обліку.

Отже, в спірний період згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу позивачем сплачувались страхові внески, також, факт сплати страхових внесків позивачем за лютий, березень, червень та липень 2019 року підтверджується наданими ОСОБА_1 квитанціями від 15.02.2019, 15.03.2019, 14.06.2019 та 15.07.2019 року відповідно.

Як під час розгляду справи в суді першої інстанції, так і в апеляційній скарзі, в обґрунтування підстав для неврахування зазначених внесків відповідачем при визначенні трудового стажу позивача, що дає право на отримання пенсії за віком, ГУПФУ зазначає, що за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 , як фізична особа-підприємець здійснює підприємницьку діяльність з 05.02.2018 року.

Згідно даних Центрального сховища даних обліку сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України приватним підприємцем ОСОБА_1 звіт за 2019 рік додаток 5 № 1876666 від 18.11.2019, тип форми «ліквідаційна» до Новотроїцької ДПІ Генічеського управління ГУ ДПС у Херсонській області АР Крим, та м. Севастополя подано з помилкою, тому період роботи з 01.02.2019 по 31.07.2019 до страхового стажу не враховано.

Тобто, відповідач, не заперечує сплати позивачем страхових внесків за спірний період, проте стверджує, що в результаті проблем зі звітністю, яка подається до фіскального органу, відмітки щодо сплати страхових внесків зникли з системи персоніфікованого обліку.

На підставі викладеного, відповідач відмовив в зарахуванні до страхового стажу спірного періоду.

Проте, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції вірно відхилені вказані доводи відповідача, оскільки з аналізу наведених вище вимог чинного на час виникнення спірних правовідносин законодавства вбачається, що умовою зарахування періоду до страхового стажу є сплата застрахованою особою страхових внесків у відповідному розмірі.

Тобто, маючи докази того, що внески сплачені, відповідач мав законодавчо визначений обов'язок зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період з 01.02.2019 року по 31.07.2019 року.

За встановлених у даній справі обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність підстав для задоволення заявленого позову шляхом визнання протиправним та скасування рішення про відмову в призначенні позивачу пенсії.

Також, оскільки ГУПФУ в Херсонській області розглянувши по суті надану позивачем заяву дійшло висновку про те, що позивачу для призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не вистачає 5 місяців та під час розгляду даної справи судом встановлено, що відповідач протиправно не врахував до страхового стажу позивача період його роботи з 01.02.2019 року до 31.07.2019 року - тривалістю в 6 місяців, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що загальний страховий стаж позивача станом на дату його звернення за призначенням пенсії - 22.11.2019 року становить 25 років та 1 місяць, що відповідно ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» дає право позивачу на призначення пенсії за віком, тобто, всі умови, визначені законом, для прийняття відповідачем рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії на підставі ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є виконаними, а тому, наявні підстави для задоволення вимог позивача шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на підставі статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 22.11.2019 року.

Доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

Враховуючи викладені обставини та з огляду на наведені положення законодавства, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судове рішення - без змін.

Керуючись ст.ст. 240, 241, 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області - залишити без задоволення.

Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 15 липня 2020 року - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках, визначених ст. 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення постанови в повному обсязі безпосередньо до Верховного Суду.

Судове рішення складено у повному обсязі 02.12.2020 р.

Суддя-доповідач: Л.П. Шеметенко

Суддя: Л.В. Стас

Суддя: І.О. Турецька