24 листопада 2020 р.Справа № 480/4498/19
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Жигилія С.П.,
Суддів: Перцової Т.С. , Русанової В.Б. ,
за участю: секретаря судового засідання - Губарєвої В. А.
представника відповідача - Петрова Д.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 06.07.2020 року (суддя Соп'яненко О.В.; м. Суми; повний текст рішення складено 15.07.2020)по справі № 480/4498/19
за позовом ОСОБА_1
до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, треті особи - Департамент соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації , Публічне акціонерне товариство "Сумиобленерго", Комунальне підприємство "Міськводоканал" , Товариство з обмеженою відповідальністю "Енера-Суми", Товариство з обмеженою відповідальністю "Сумигаз Суми"
про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (надалі також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради (надалі також - відповідач) в якому просив суд:
- визнати протиправними та скасувати розпорядження Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від 15.07.2019 щодо повернення суми субсидії перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок не своєчасного повідомлення про зміни у складі сім'ї члена домогосподарства за період з 01.05.2018 по 30.04.2019.
- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради здійснити перерахунок щодо повернення суми субсидії перерахованої (виплаченої) надміру з 01.05.2018 по 01.06.2018.
- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради прийняти рішення про призначення позивачу житлової субсидії, відповідно до заяви від 20.05.2019.
- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради надати наступні документи: розпорядження відповідача, щодо повернення суми субсидії перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок не своєчасного повідомлення про зміни у складі сім'ї члена домогосподарства за період з 01.05.2018 по 30.04.2019; рішення Комісії по розгляду питань, пов'язаних з отриманням житлової субсидії, призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та по прийняттю рішень по включенню до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, інформації про адресу фактичного місця проживання пільговика від 21.05.2019 № 12.13-36/229/07; довідку про проведення перерахунку призначеної субсидії згідно з розпорядженням від 18.06.2019 із зазначенням розрахунку розміру субсидії, що підлягає поверненню у сумі 17 278 грн. 23 коп.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 06 липня 2020 року адміністративний позов ОСОБА_1 - задоволено частково.
Визнано протиправними та скасовано розпорядження Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від 15.07.2019 щодо повернення суми субсидії перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок не своєчасного повідомлення про зміни у складі сім'ї члена домогосподарства за період з 01.05.2018 по 30.04.2019.
У частині вимог про зобов'язання здійснити перерахунок надміру перерахованої (виплаченої) ОСОБА_1 субсидії за період з 01.05.2018 по 01.06.2018, прийняти рішення про призначення житлової субсидії, відповідно до заяви від 20.05.2019 відмовлено у зв'язку з необґрунтованістю.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 768,40 грн., сплачений при зверненні до суду, пропорційно до задоволених вимог.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу в якій, посилаючись на його прийняття з порушенням норм матеріального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Сумського окружного адміністративного суду від 06.07.2020 та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги відповідач зазначає, що Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848, не визначено обов'язку департаменту зі здійснення певного розрахунку надміру отриманих коштів житлової субсидії. Крім того, на законодавчому рівні взагалі не визначено порядку здійснення такого розрахунку, а тому відсутні підстави вважати, що такий розрахунок мав здійснюватися. За висновком відповідача, у зв'язку з встановленням судом недобросовісності позивача у вчиненні дій направлених на повідомлення департаменту про наявність обставин, що впливають на призначення житлової субсидії останньому, відсутні підстави стверджувати, що оскаржене розпорядження департаменту прийнято з порушенням встановлених норм, а відтак відсутні підстави для його скасування.
Позивач подала відзив на апеляційну скаргу в якому, наполягаючи на законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржене судове рішення без змін.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Зі змісту доводів апеляційної скарги встановлено, що відповідач оскаржує рішення суду першої інстанції лише в частині задоволення позовних вимог, відтак оскаржене судове рішення переглядається судом апеляційної інстанції лише в цій частині в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та визнається сторонами у справі, що позивачу, який зареєстрований та проживає за адресою АДРЕСА_1 , у червні 2016 року призначено адресну безготівкову субсидію для відшкодування витрат на оплату користування житлом та комунальних послуг.
Рішенням комісії по розгляду питань, пов'язаних з отриманням житлових субсидій, призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та по прийняттю рішень про включення до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, інформації про адресу фактичного місця проживання пільговика від 21.05.2019 № 12.13-36/229/07 припинено з травня 2019 року призначену ОСОБА_1 , який зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 , субсидію.
Розпорядженням від 15.07.2019 позивача зобов'язано повернути суму субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру за період з 01.05.2018 по 30.04.2019 без визначення розміру субсидії, що підлягає поверненню.
В рішенні та в розпорядженні вказано на порушення ОСОБА_1 вимог п. 22 “Положення про порядок призначення житлових субсидій”, не повідомлення протягом 30 календарних днів про обставини, зазначені у п. 16 Положення, а саме про зміни у складі сім'ї члена домогосподарства (а.с. 59-60).
Відповідачем надано довідку щодо проведення перерахунку призначеної субсидії згідно з розпорядженням від 18.06.2019, відповідно до якого підлягає поверненню внаслідок подання недостовірних даних про доходи (майновий стан) ОСОБА_1 за період з 01.05.2018 по 30.04.2019 субсидія у розмірі 17278,23 грн. У тому числі готівкою 7031,5 1 грн (а.с. 61).
Не погодившись з розпорядженням відповідача щодо повернення суми субсидії, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Приймаючи рішення в частині задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з їх обґрунтованості та дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність прийнятого ним розпорядження від 15.07.2019 щодо повернення суми субсидії перерахованої (виплаченої) надміру.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з таких підстав.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України "Про житлово-комунальні послуги".
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 Закон України "Про житлово-комунальні послуги" до повноважень Кабінету Міністрів України належить, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.
Станом на дату призначення позивачеві в 2016 році субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначало Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995р. № 848.
Зокрема, пунктом 14 Положення було визначено, що після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення, осіб, яким субсидія була призначена за зареєстрованим місцем перебування, та осіб, які звертаються за субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та інформують про прийняте рішення громадян.
В подальшому, Кабінетом Міністрів України 27.04.2018р. прийнято постанову № 329 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1022", якою Положення про порядок призначення житлових субсидій № 848 викладено у новій редакції.
Пунктом 2 Постанови КМУ № 329 установлено, що з 1 травня 2018 року призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства, зокрема, є особи, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства.
Пунктом 5 вищевказаної постанови передбачено, що ця постанова набирає чинності з 01.05.2018 р.
Відповідно до абз. 1 п. 2 Положення № 848 (тут і далі - у редакції, чинній на час прийняття рішення про припинення виплати житлової субсидії) право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (абз. 1 п. 3 Положення № 848).
Згідно з абз. 1 п. 8 Положення № 848 житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).
Приписами абз. 1, 3, 5 п. 9 Положення № 848 встановлено, що під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються. Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
Для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім'ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пункті 9 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи (абз. 1 п. 10 Положення № 848).
Пунктом 22 Положення № 848 передбачено, що за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг, серед іншого, у разі, коли: у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.
Так, абз. 1 п. 16 Положення № 848 (в редакції, чинній на 01.05.2018) передбачав, що після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).
Водночас, вищезазначена норма передбачає, що після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний строк для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім осіб, які відповідають вимогам, визначеним в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, осіб, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства, орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).
В силу абз. 3 п. 16 Положення № 848 особам, які відповідають вимогам, визначеним в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, особам, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства, орендарям, внутрішньо переміщеним особам, громадянам, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарствам, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб, призначення житлової субсидії на наступний строк здійснюється після подання нових заяви та декларації.
Також, абз. 16 п. 16 Положення № 848 передбачає, що громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема: зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа - членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу; зміни у складі сім'ї члена домогосподарства; зміну переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання; зміну переліку витрат на управління багатоквартирним будинком; зміну управителя, виконавця комунальних послуг, створення об'єднання; настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 6 цього Положення.
Аналізуючи вищенаведені норми законодавства, колегія суддів зазначає, що положеннями п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1022" передбачено перелік випадків, в яких призначення житлової субсидії з 01.05.2018 р. має здійснюватися лише після подання нових заяви і декларації, зокрема, якщо у складі домогосподарства є особи, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства.
Водночас, абзацами першим та третім пункту 16 Положення № 848 (в редакції з 01.05.2018 р.) такий випадок не був передбачений, а лише з 01.10.2018 р. редакція зазначених норм передбачає, що особам, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства, призначення житлової субсидії на наступний строк також здійснюється після подання нових заяви та декларації.
Учасниками справи не заперечується, що у домоволодінні по АДРЕСА_1 з членів його сім'ї зареєстрований він та малолітній син. Дружина позивача, з якою він перебуває в шлюбі з вересня 2010 року, була зареєстрована за іншою адресою: АДРЕСА_2 .
Таким чином, з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2018р. №329, тобто з 01.05.2018р., призначення ОСОБА_1 субсидії на наступний період мало б відбутися лише після подання позивачем нової заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи та витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, із зазначенням в ній відомостей про всіх зареєстрованих осіб та дружини, як члена сім'ї позивача.
Відповідно до п. 22 абз. 5, 10, 14 Положення за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли: громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення; громадянин, якому призначено житлову субсидію, звернувся із заявою про припинення її надання. Надання житлової субсидії у зазначених випадках припиняється з місяця, наступного за місяцем, в якому їх виявлено. У випадках, зазначених в абзацах четвертому - восьмому цього пункту, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальної послуги, громадянином.
З наведеної норми вбачається, що може бути заявлено вимогу про повернення саме надміру перерахованої (виплаченої) субсидії.
З довідки про проведення перерахунку призначеної субсидії судом встановлено, що надміру отриманою відповідачем визнано усю суму субсидії позивача за період з 01.05.2018 по 30.04.2019 (а.с. 61).
Також судом встановлено, що член сім'ї позивача - ОСОБА_2 отримує пенсію за вислугу років з листопада 2018 року (а.с. 25). При дослідженні особової справи позивача, як отримувача субсидії, судом першої інстанції встановлено, що заява про призначення субсидії та відповідні документи подавались ОСОБА_2 відповідачу неодноразово. Разом з тим, відповідачем не подано доказів врахування доходів цієї особи та проведення розрахунку з метою визначення права позивача на отримання житлової субсидії з 01.05.2018, її розміру та розміру надміру виплаченої субсидії, якщо така виплата мала місце. Фактично відповідач вимагає повного повернення отриманої ОСОБА_1 , субсидії без проведення будь-якого перерахунку, що суперечить вимогам п. 22 “Положення про порядок призначення житлових субсидій”.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на встановлені у справі обставини, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що розпорядження від 15.07.2019 щодо повернення ОСОБА_1 суми субсидії перерахованої (виплаченої) надміру є протиправним та підлягає скасуванню.
У відповідності до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 229, 241, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 327-329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради залишити без задоволення.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 06.07.2020 року по справі № 480/4498/19 залишити без змін в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)С.П. Жигилій
Судді(підпис) (підпис) Т.С. Перцова В.Б. Русанова
Повний текст постанови складено 02.12.2020 року