Рішення від 02.12.2020 по справі 520/13469/19

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2020 р. № 520/13469/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Єгупенка В.В.,

розглянувши у приміщенні суду в м. Харкові у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" (61002, м.Харків, вул. Гіршмана, 8/10, код ЄДРПОУ 08734011), Міністерства внутрішніх справ України (01601, м.Київ, вул. Академіка Богомольця, код ЄДРПОУ 00032684), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м.Харків, м-н Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області", Міністерства внутрішніх справ України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м.Харків, м-н Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., код ЄДРПОУ 14099344) , в якому просить суд :

- визнати бездіяльність Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області”, яка полягає у відмові надання до уповноваженого структурного підрозділу МВС документів для оформлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії та бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України, яка полягає у відмові підготовки та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними на 05.03.2019 року, протиправною;

- зобов'язати Державну установу “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області” (код ЄДРПОУ 08734011, вул. Гіршмана, 8/10, м. Харків, 61002) надати до Міністерства внутрішніх справ України документи для оформлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) за нормами, чинними на 05.03.2019 року, включивши відповідно до п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, такі види грошового забезпечення: посадовий оклад у розмірі - 6630,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1480,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 50% - 4055,00 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 10 % посадового окладу - 663,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі 50 % (посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років) - 6082,50 грн.;

- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 00032684, вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601) підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022) довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) за нормами, чинними на 05.03.2019 року, до якої відповідно до п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, включити такі види грошового забезпечення: посадовий оклад у розмірі - 6630,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1480,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 50% - 4055,00 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 10 % посадового окладу - 663,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі 50 % (посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років) - 6082,50 грн.;

- стягнути на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати за сплату судового збору в розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім грн. 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області” (код ЄДРПОУ 08734011, вул. Гіршмана, 8/10, м. Харків, 61002) та Міністерства внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 00032684, вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601) солідарно.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 31.01.2020 р. провадження у справі зупинено до набрання чинності рішенням Верховного суду у зразковій справі № Пз/9901/20/19.

Ухвалою від 20.07.2020 р. провадження у справі поновлено.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що він перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області як отримувач пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” по лінії Міністерства внутрішніх справ України (Національна гвардія). При цьому, позивачем зазначено, що на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 його пенсію було перераховано без урахування додаткових щомісячних видів грошового забезпечення, які враховувались під час розрахунку пенсії до проведення зазначеного її перерахунку. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, по справі №826/3858/18 було визнано протиправними та нечинними п.п.1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103. З огляду на зазначені обставини позивач звернувся із заявою про складення нової довідки для перерахунку його пенсії з урахуванням складових видів грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, що встановлені за відповідною посадою, до якої прирівняна посада, з якої його було звільнено. Позивачем вказано, що Державною установою "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області" безпідставно та без дотримання положень чинного пенсійного законодавства України відмовлено у направленні до Міністерства внутрішніх справ України документів для оформлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії з 05.03.2019 року за формою згідно додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, у редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", з урахуванням змін в грошовому забезпеченні передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, з відображенням у довідці як основних, так і додаткових щомісячних видів грошового забезпечення, які враховуються під час перерахунку пенсії. Вказана бездіяльність відповідача порушує права позивача на отримання пенсійного забезпечення у належному розмірі, а відтак є протиправною. Зазначені обставини зумовили звернення позивача до суду задля захисту своїх порушених прав.

Представником відповідача Міністерства внутрішніх справ України через канцелярію суду подано відзив на позовну заяву, в якому вказано, що відповідач проти заявленого позову заперечує з огляду на його необґрунтованість та недоведеність. Також вказано, що Міністерством внутрішніх справ України не було порушено прав позивача, що свідчить про відсутність порушеного права останнього та, як наслідок, відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині, які стосується відповідача. Одночасно представником відповідача вказано, що перерахунок пенсії позивача було здійснено відповідно до пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45. При цьому, Міністерством внутрішніх справ України було підготовано та надіслано до органу Пенсійного фонду України довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача. Також представником відповідача вказано, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року, яким визнано нечинним п.1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103, не зобов'язано Кабінет Міністрів України прийняти іншу постанову про перерахунок вже призначених пенсій, що свідчить про відсутність законодавчо визначених підстав у Міністерство внутрішніх справ України для видачі оновлених довідок про грошове забезпечення, яке враховується для перерахунку пенсій. Крім того, представником відповідача зазначено, що Міністерство внутрішніх справ України є неналежним відповідачем у даній справі, оскільки, на виконання вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 30.01.2007 року №3-1, Міністерством внутрішніх справ України визначено структурний підрозділ, відповідальний за подання до органів, що призначають пенсію документів для призначення (перерахунку) пенсій - Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України.

Представником третьої особи через канцелярію суду подано письмові пояснення, у якому не погодився з заявленими позовними вимогами та просив суд відмовити у їх задоволені.

Представником відповідача Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" через канцелярію суду подано відзив на позовну заяву, в якому вказано, що відповідач проти заявленого позову заперечує з огляду на його необґрунтованість та недоведеність. Також вказано, що заява позивача від 31.07.2019 року була належним чином розглянута відповідачем та у відповідь позивача було повідомлено, що його заяву своєчасно направлено за належністю до відповідного структурного підрозділу Міністерства внутрішніх справ України. Отже, установою надано всебічну та вчасну відповідь, відповідно до вимог чинного законодавства України із додержанням строків розгляду запитів і звернень громадян, що свідчить про відсутність з боку Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області" протиправної бездіяльності щодо відмови у наданні до уповноваженого структурного підрозділу Міністерства внутрішніх справ України документів для оформлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача.

Позивачем через канцелярію суду подано відповідь на пояснення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із викладенням власної правової позиції з огляду на доводи третьої особи.

Позивачем через канцелярію суду подано відповідь на відзив Міністерства внутрішніх справ України із викладенням власної правової позиції з огляду на доводи відповідача.

Позивачем через канцелярію суду подано відповідь на відзив Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" із викладенням власної правової позиції з огляду на доводи відповідача.

Представником відповідача Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" через канцелярію суду подано заперечення на відповідь на відзив, в якому вказано, що Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" не порушувала прав ОСОБА_1 та діяла в межах чиного законодавства, а тому просить позовні вимоги залишити без задоволення.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 з квітня 2008 року і по теперішній час перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області як отримувач пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” по лінії Міністерства внутрішніх справ України (Національна гвардія).

Судом встановлено, що з 01.01.2018 позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі довідки Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Харківській області № 100/30437-2003002438 від 30 березня 2018 року року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб" №103 від 21.02.2018.

Згідно із зазначеною довідкою для перерахунку пенсії позивачу враховано наступні складові: посадовий оклад у розмірі - 6630,00 грн., оклад за військовим званням - 1480,00 грн надбавку за вислугу років (50 %) - 4055,00 грн..

Позивачем у позовній заяві вказано, що до змісту вищевказаної довідки для перерахунку пенсії не були включені щомісячні додаткові види грошового забезпечення, які до зазначеного перерахунку враховувалися при обчисленні його пенсії.

При цьому, позивачем вказано, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабміну від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", які затверджені відповідною постановою Уряду. Зазначене рішення суду першої інстанції було залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року.

У позовній заяві позивачем вказано, що з 05.03.2019 року, тобто з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, у нього виникли підстави для перерахунку пенсії, призначеної згідно Закону №2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за спеціальним званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати він має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

08 липня 2019 року позивач звернувся до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області із заявою для усунення порушеного права на пенсійне забезпечення шляхом підготовки та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 05.03.2019 року, до якої відповідно до п. 5 Постанови № 45 має бути включено такі види грошового забезпечення: посадовий оклад у розмірі - 6630,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - 1480,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50 % - 4055,00 грн.;надбавка за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 10 % посадового окладу - 663,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі 50 % (посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років) - 6082,50 грн. (копія заяви додається).

Відповідно до листа ГУ МВС України в Харківській області від 10.07.2019 року № 1-83/119-29-2/02-2019 заява позивача від 08.07.2019 року з додатками була направлена за належністю до Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області” (далі - ДУ “ТМО МВС України по Харківській області”).

Направлення заяви від 08.07.2019 року з додатками за належністю до ДУ “ТМО МВС України по Харківській області” витікає із вимог листа МВС України від 25.02.2019 року № 2537/05/22-2019 “Про передачу функцій з питань пенсійного та соціального забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ”, згідно якого, зокрема, розгляд звернень, заяв та скарг з питань пенсійного та соціального забезпечення осіб, звільнених з ОВС та членів їх сімей, а також іншої кореспонденції з питань, що належать до компетенції сектору, надання до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій пенсіонерам ОВС, особам, що мають право отримувати пенсію по втраті годувальника, документів які є підставою для отримання пільг, посвідчень, оформлення довідок про грошове забезпечення тощо, належить до функцій сектору із соціально-гуманітарних питань ДУ “ТМО МВС України по Харківській області” .

Враховуючи те, що відбулася передача зазначених вище повноважень до сектору із соціально-гуманітарних питань ДУ “ТМО МВС України по Харківській області”, 31.07.2019 року позивач звернувся до керівництва ДУ “ТМО МВС України по Харківській області” та уточнив свої вимоги, зокрема, розглянути заяву та надати до уповноваженого структурного підрозділу МВС документи, які є підставою для оформлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 року, до якої включити щомісячні додаткові види грошового забезпечення відповідно до п. 5 Постанови № 45 (копія заяви додається).

ДУ “ТМО МВС України по Харківській області” листом від 02.08.2019 року № 33/41-1-123 повідомила позивача про те, що стосовно виготовлення нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача заява направлена для розгляду до уповноваженого структурного підрозділу МВС України. В листі від 02.08.2019 року також зазначалося, що за результатами розгляду позивачу буде повідомлено додатково.

Зі змісту наданого до суду представником відповідача Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області” відзиву на позов вбачається наступне.

12 серпня 2019 року до управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України направлено заяви та всі необхідні матеріали, в тому числі ОСОБА_1 , для вирішення питання стосовно оформлення нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії пенсіонерів МВС України, які знаходяться на обліку у секторі (копія листа від 12.08.2019 № 33/41-828 додається).

21 серпня 2019 року до установи надійшла відповідь Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України щодо надання заявникам роз'яснення щодо порядку оформлення довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій із посиланням на норми чинного законодавства (копія листа від 16.08.2019 № 22/6-4642 додається).

06 вересня 2019 року позивача проінформовано (копія листа-відповідь від 06.09.2019 № 33/41-1-123 додається) про направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області запиту від 06.09.2019 № 33/41-951 щодо отримання списку згідно постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 для виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року.

Після отримання відповіді 02 жовтня 2019 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (копія листа від19.09.2019 № 29685/03.2-20) позивача додатково проінформовано про відсутність підстав для складання списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (копія листа від 11.10.2019№ 33/41-1-123).

Позивач, не погодившись із бездіяльністю відповідача Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області”, яка полягає у відмові надання до уповноваженого структурного підрозділу МВС документів для оформлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними на 05.03.2019 року, звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, суд зазначає наступне.

При цьому, Верховним Судом 17.12.2019 року розглянуто зразкову справу №160/8324/19 щодо аналогічних правовідносин, за результатами чого прийнято рішення, яке набрало законної сили 24.06.2020 року.

Відповідно до ч.3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Дана адміністративна справа відповідає ознакам типової справи, що визначені Верховним Судом у пункті 55 рішення від 17.12.2019 року у справі №160/8324/19, а отже судом при вирішенні даної справи мають бути враховані правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №160/8324/19 (провадження №Пз/9901/20/19).

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до приписів ст. 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі - Закон № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

Так, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V “Обчислення пенсії”, тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Зазначений висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.

Суд зазначає, що питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393” затвердив Порядок № 45.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Суд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45.

Однак, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас, алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з абзацами другим, четвертим та п'ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей” (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.

Водночас, суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Зазначені висновки суду відповідають позиції Верховного Суду України, викладеній у постанові від 22.04.2014 у справі № 21-484а13, та позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

Судом вже було зазначено, що 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови № 704).

Водночас, положеннями пп. 2 п. 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Отже, з 05.03.2019 року, тобто з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

Крім того, рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Водночас, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

При цьому відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Крім цього, суд зазначає, що 04.09.2019 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України №804 від 14.08.2019 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, якою постановлено: “Установити, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року”, тобто визначено відповідний порядок виплати перерахованих сум підвищених пенсій, однак, суд зазначає, що зазначена постанова Уряду не впливає на функціональний обов'язок відповідача по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ та не встановлює інших умов та порядку для такого перерахунку.

Крім того, суд зазначає, що Верховний Суд у постанові від 12.11.2019, ухваленій у справі № 826/3858/18 вказав на відсутність у Кабінету Міністрів України права здійснювати розстрочку виплати перерахованої пенсії, оскільки системний аналіз статей 51, 52, 55, 63 Закону № 2262-ХІІ свідчить про те, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.

Відповідно до частин першої та другої статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з положеннями статті 9 Конституції України та статтями 17, частиною п'ятою статті 19 Закону України від 23.02.2006 № 3477-IV “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод вперше у рішенні від 16.12.1974 у справі “Міллер проти Австрії”, де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні “Гайгузус проти Австрії” від 16.09.1996, в якому зазначено, що якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі “Кечко проти України” (рішення від 08.11.2005) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.

Європейський Суд з прав людини в своєму рішенні “Великода проти України” від 03.06.2014 зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Європейський суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу “належного урядування”. Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах “Беєлер проти Італії” [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява № 33202/96, п. 120, ECHR 2000, “Онер'їлдіз проти Туреччини” [ВП] (Oneryэldэz v. Turkey [GC]), заява № 48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, “Megadat.com S.r.l. проти Молдови” (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява № 21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008 року, і “Москаль проти Польщі” (Moskal v. Poland), заява № 10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року). Також, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах “Лелас проти Хорватії” (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, п. 74, від 20.05.2010 року, і “Тошкуце та інші проти Румунії” (Toscuta and Others v. Romania), заява № 36900/03, п. 37, від 25.11.2008) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.

У рішенні від 31.07.2003 у справі “Дорани проти Ірландії” Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття “ефективний засіб” передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі “Салах Шейх проти Нідерландів”, ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи “Каіч та інші проти Хорватії” (рішення від 17.07.2008) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

З огляду на вищевикладене та враховуючи обставини справи, суд наголошує, що бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.

Відтак, враховуючи встановлені під час розгляду справи обставини, суд приходить до висновку про відсутність підстав для визнання протиправною бездіяльності Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" щодо відмови у наданні до уповноваженого структурного підрозділу МВС документів для оформлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинним на 05.03.2019 року, оскільки, зазначеним відповідачем надсилалися документи до Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України та листи до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з метою вирішення питання щодо надання нової довідки для перерахунку пенсії позивачу, у зв'язку з чим позовні вимоги позивача в цій частині, на переконання суду, задоволенню не підлягають.

При цьому, суд зазначає, що позовні вимоги позивача про зобов'язання Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" надати до Міністерства внутрішніх справ України документи для оформлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 за нормами, чинним на 05.03.2019 року, задоволенню також не підлягають з огляду на те, що є похідними від попередньої позовної вимоги.

В той же час, суд зазначає, що відповідно до Положення №440 від 24.05.2018 функції в структурі МВС України по оформленню та наданні до територіальних органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" покладено на відповідача - Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України.

Враховуючи положення ч.2 ст. 9 КАС України, відповідно до якої суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, суд для повного, всебічного та належного захисту прав та інтересів позивача, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України, яка полягає у не наданні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними станом на 05.03.2019 року, до якої відповідно до п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, у редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", з урахуванням змін в грошовому забезпеченні передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, з відображенням як основних, так і додаткових щомісячних видів грошового забезпечення, які враховуються під час перерахунку пенсії.

При цьому, належним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинним на 05.03.2019 року, включивши відповідно до п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, такі види грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військовим (спеціальним) званням; процентна надбавка за вислугу років 50%; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 10 % посадового окладу; надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі 50 % (посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років).

Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" (61002, м.Харків, вул. Гіршмана, 8/10, код ЄДРПОУ 08734011), Міністерства внутрішніх справ України (01601, м.Київ, вул. Академіка Богомольця, код ЄДРПОУ 00032684), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, м-н Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України, яка полягає у ненаданні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними станом на 05.03.2019 року, до якої відповідно до п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, у редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", з урахуванням змін в грошовому забезпеченні передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, з відображенням як основних, так і додаткових щомісячних видів грошового забезпечення, які враховуються під час перерахунку пенсії.

Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинним на 05.03.2019 року, включивши відповідно до п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, такі види грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військовим (спеціальним) званням; процентна надбавка за вислугу років 50%; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 10 % посадового окладу; надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі 50 % (посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років).

В іншій частині позову - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачену суму судового збору у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України (01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10, код ЄДРПОУ - 00032684).

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.В. Єгупенко