30 листопада 2020 року
м. Київ
справа № 540/234/20
адміністративне провадження № К/9901/30376/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Соколова В.М.,
суддів: Єресько Л.О., Загороднюка А.Г.,
перевіривши касаційну скаргу Херсонської обласної державної адміністрації на постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 08 вересня 2020 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління транспортно-комунікаційної інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації, Департаменту інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації (Департамент будівництва та розвитку інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації), Херсонської обласної державної адміністрації про визнання незаконним наказу про звільнення, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
ОСОБА_1 звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просив:
- визнати протиправним та скасувати наказ Управління транспортно - комунікаційної інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації від 10 січня 2020 року №4-ос «Про звільнення ОСОБА_1 » із посади публічної служби;
- зобов'язати Департамент інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації поновити позивача з 10 січня 2020 року на посаді головного спеціаліста відділу управління Департаменту інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації відповідно до штатного розпису;
- стягнути з Департаменту інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації на користь позивача середній заробіток за період з 10 січня 2020 року по дату постановлення судового рішення;
- зобов'язати Департамент інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації відобразити в Звітах про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за час вимушеного прогулу суми нарахованої середньої заробітної плати ОСОБА_1 і суми нарахованого єдиного соціального внеску виходячи з середнього заробітку за відповідні звітні місяці.
Ухвалою Херсонського окружного адміністративного від 17 лютого 2020 року відкрито провадження у справі та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 26 березня 2020 року позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано наказ Управління транспортно - комунікаційної інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації від 10 січня 2020 року №4-ос «Про звільнення ОСОБА_1 ».
Зобов'язано Департамент інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації поновити ОСОБА_1 з 10 січня 2020 року на посаді головного спеціаліста відділу управління Департаменту інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації відповo0;дно до штатного розпису.
Стягнуто з Департаменту інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 10 січня 2020 року по 24 березня 2020 року у сумі 18730,44 грн, з відрахуванням обов'язкових платежів та зборів.
Допущено негайне виконання рішення в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді головного спеціаліста відділу управління Департаменту інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації та стягнення середнього заробітку, що підлягає виплаті за час вимушеного прогулу у межах суми стягнення за один місяць.
В задоволенні іншої частини вимог відмовлено.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 08 вересня 2020 року апеляційну скаргу Департаменту будівництва та розвитку інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації задоволено частково.
Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 26 березня 2020 року скасовано.
Визнано протиправним та скасовано наказ від 10 січня 2020 року №4-ос винесений Управлінням транспортно - комунікаційної інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації «Про звільнення ОСОБА_1 ».
Зобов'язано Херсонську обласну державну адміністрацію поновити ОСОБА_1 з 10 січня 2020 року на іншій рівноцінній посаді державної служби в департаменті Херсонської обласної державної адміністрації, який виконує функції Управління транспортно-комунікаційної інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації, по відношенню до посади головного спеціаліста відділу транспорту управління транспортно-комунікаційної інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації.
Стягнуто з Херсонської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 10 січня 2020 року по 24 березня 2020 року у сумі 18730,44 грн, з відрахуванням обов'язкових платежів та зборів.
Допущено негайне виконання рішення в частині поновлення ОСОБА_1 на іншій рівноцінній посаді державної служби в департаменті Херсонської обласної державної адміністрації, який виконує функції Управління транспортно-комунікаційної інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації, по відношенню до посади головного спеціаліста відділу транспорту управління транспортно-комунікаційної інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації та стягнення середнього заробітку, що підлягає виплаті за час вимушеного прогулу у межах суми стягнення за один місяць.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням суду апеляційної інстанції, Херсонська обласна державна адміністрація звернулася до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду з вказаною касаційною скаргою.
Відповідно до частини третьої статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до частини першої статті 334 КАС України за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.
Пункт 8 частини другої статті 129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Наведеним конституційним положенням кореспондують приписи статті 14 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» і статті 13 КАС України.
Згідно з частиною першою статті 328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Водночас, пунктом 2 частини п'ятої цієї ж норми процесуального закону обумовлено, що не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо:
а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;
б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;
в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;
г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Пункт 20 статті 4 КАС України надає визначення терміну адміністративна справа незначної складності- як адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
За змістом пункту 1 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є, зокрема, справи щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, окрім справ, в яких позивачами є службові особи, які у значенні Закону України «Про запобігання корупції» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) займають відповідальне та особливо відповідальне становище.
Посада публічної служби, яку обіймав позивач та у зв'язку зі звільненням з якої виник цей спір (головний спеціаліст відділу управління Департаменту інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації), не відноситься до категорії службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище в розумінні примітки до статті 50 Закону України «Про запобігання корупції» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Отже, ця справа за критерієм, встановленим пунктом 6 частини шостої статті 12 КАС України, є справою незначної складності.
За такого правового врегулювання та обставин справи, оскарження рішення судів першої та апеляційної інстанцій в касаційному порядку можливе лише у випадку наявності обставин, наведених у підпунктах «а»-«в» пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.
У касаційній скарзі не наведено фактів наявності значного суспільного інтересу, а також не вбачається виняткового випадку й того, що рішення у цій справі, у контексті індивідуальних ознак цього спору, тягне за собою наслідки, які мають самобутню своєрідність, особливості, характерні виключно для особи, яка подає касаційну скаргу.
Скаржник не продемонстрував наявності виключних обставин, які за положеннями КАС України могли б вимагати касаційного розгляду справи. Застосування критерію малозначності справи в цій справі було передбачуваним, справу розглянули суди двох інстанцій, які мали повну юрисдикцію.
Оскільки касаційна скарга Херсонської обласної державної адміністрації подана на судові рішення, прийняті у справі незначної складності, розглянуту за правилами спрощеного позовного провадження, а аналіз доводів касаційної скарги в сукупності з відображеними в судових рішеннях судів першої та апеляційної інстанцій обставинами справи не дають підстав для висновку про наявність передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України виняткових обставин справи, то у відкритті касаційного провадження у цій справі слід відмовити.
Правила, запроваджені законодавцем щодо обмеження права на касаційне оскарження, відповідають статті 129 Конституції України, згідно з якою основними засадами судочинства є, зокрема забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
Таким чином, підстави для відкриття касаційного провадження відсутні.
Керуючись статтями 3, 333 КАС України,
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Херсонської обласної державної адміністрації на постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 08 вересня 2020 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління транспортно-комунікаційної інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації, Департаменту інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації (Департамент будівництва та розвитку інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації), Херсонської обласної державної адміністрації про визнання незаконним наказу про звільнення, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Копію цієї ухвали разом із касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами направити особі, яка її подала.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями є остаточною та оскарженню не підлягає.
СуддіВ.М. Соколов Л.О. Єресько А.Г. Загороднюк