Справа № 372/3932/20
Провадження № 3-1159/20
іменем України
01 грудня 2020 року Суддя Обухівського районного суду Київської області Висоцька Г.В., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов від Обухівського відділу поліції ГУ Національної поліції в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності :
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ;
за ст.44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 23.10.2020 року серії ВАБ № 006035 та матеріалів справи, які до нього долучені, ОСОБА_1 23.10.2020 року близько 00 год. 20 хв., знаходився в громадському місце, а саме на залізничному вокзалі ст. П'ятихатки, без документів, що посвідчують особу, а також без вдягнутих засобів індивідуального захисту, без захисної маски, чим порушив підпункт 2 п. 10 Постанови КМУ від 22.07.2020 № 641 зі змінами, відповідальність за вказане адміністративне правопорушення передбачено ст. 44-3 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, причин неявки суду не повідомив. При складенні протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 підтвердив факт відсутності засобу індивідуального захисту, а саме захисної маски, оскільки забув її вдома.
Вивчивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
19.11.2020 підписано Президентом України Закон України від 06.11.2020 №1000-IX «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», набрання чинності якого відбулось 21.11.2020 року. Закон спрямований на запобігання поширенню коронавірусної хвороби серед громадян України, шляхом введення для них адміністративної відповідальності за «Перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно».
Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом, як правопорушення.
Статтею 8 КУпАП передбачено, що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
У Рішенні Конституційного Суду України №1-рп/99 від 09.02.1999 року у справі про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів наголошується, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Акти адміністративного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ним чинності.
На час вчинення правопорушення ст. 44-3 КУпАП була викладена в такій редакції: «Порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України"Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, - тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.»
Беручи до уваги те, що ч. 2 ст. 44-3 КУпАП набула чинності 21.11.2020 року, на момент складання протоколу про адміністративне правопорушення 23.10.2020 року відповідальність за перебування в громадських місцях без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, законодавством не передбачалася.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у випадку встановлення відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 підлягає закриттю на підставі ст. 247 КУпАП у зв'язку відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 283, 284, 51, п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, суд
Провадження в справі про адміністративне правопорушення за адміністративним протоколом від 23.10.2020 року серії ВАБ № 006035 року відносно ОСОБА_1 за ст. 44-3 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги .
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Обухівський районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Висоцька Г.В.