Справа № 383/1142/20
Номер провадження 2-а/383/35/20
27 листопада 2020 року Бобринецький районний суд Кіровоградської області в складі головуючого судді Замши О.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Бобринецької районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними, поновлення права та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Бобринецького районного суду Кіровоградської області з адміністративним позовом про визнання дій Управління соціального захисту населення Бобринецької районної державної адміністрації неправомірними, поновлення порушеного права на пільги та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплатити позивачу як учаснику бойових дій недоплачену щорічну матеріальну допомогу до 5 травня у розмірі 6800 грн.
Вирішуючи питання про можливість відкриття провадження у справі, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з п.1 ч.1 ст.19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму,щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму,членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації,інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб,творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи,пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України,щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;
5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".
Згідно ч. 2 ст.20 Кодексу адміністративного судочинства України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Предметом спору у даній справі є оскарження дій суб'єкта владних повноважень - Управління соціального захисту населення Бобринецької районної державної адміністрації з приводу протиправних дій (порушення права на пільги), та зобов'язання вчинити дії, що є справою іншої категорії, ніж передбачено пунктом 1 частини першої статті 20 КАС України, тому зазначена справа відповідно до ч.1 ст.20 КАС України предметно не підпадає під юрисдикцію Бобринецького районного суду Кіровоградської області як адміністративного суду, тобто є не підсудна цьому суду, оскільки предметно підсудна за ч.2 ст.20 КАС України Кіровоградському окружному адміністративному суду.
Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року, інститут підсудності безпосередньо пов'язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, закріпленого у п.1 ст.6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
В той же час статтею 29 КАС України не передбачено можливості передачі адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого відповідно до предметної юрисдикції.
Виходячи з аналізу положень КАС України, Конвенції про захист прав і основоположних свобод, суд приходить до висновку про необхідність повернення адміністративного позову ОСОБА_1 , оскільки Бобринецький районний суд Кіровоградської області в силу вимог ст. 20 КАС України не є судом, повноважним згідно із законом на розгляд справи цієї категорії.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір», сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі повернення заяви.
Враховуючи, що ОСОБА_1 звільнений від сплати судового збору відповідно до п.13 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», питання повернення судового збору позивачу не вирішується.
Керуючись ст.ст. 19, 20, 29, 241, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Бобринецької районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними, поновлення права та зобов'язання вчинити певні дії повернути позивачу.
Роз'яснити позивачу, що відповідно до ч. 8 ст. 169 КАС України, повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до належного адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Запропонувати позивачу звернутися з вказаним позовом до Кіровоградського окружного адміністративного суду, який є судом, повноважним згідно із законом на розгляд справи цієї категорії.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди (Бобринецький районний суд Кіровоградської області).
Повний текст ухвали складено та підписано суддею 27.11.2020 року.
Суддя О.В. Замша