Справа № 348/1969/20
27 листопада 2020 року м. Надвірна
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
у складі: головуючого - судді - ОСОБА_1 ,
секретаря - ОСОБА_2 ,
з участю прокурора - ОСОБА_3 ,
підозрюваного - ОСОБА_4 ,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Надвірна матеріали клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ч.3 ст. 263 КК України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, уродженця, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , неодруженого, на утриманні нікого немає, з повною загальною середньою освітою, непрацюючого, несудимого, громадянина України, по кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12020090200000496 від 09.08.2020 року, за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.263 КК України, -
21.10.2020 року з Надвірнянської місцевої прокуратури до Надвірнянського районного суду надійшли матеріали клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ч.3 ст. 263 КК України ОСОБА_4 по кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12020090200000496 від 09.08.2020 року, за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.263 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 07.08.2020 року приблизно о 10 год. 00 хв. ОСОБА_4 під час збирання ягід у лісовому масиві с. Бистриця, Надвірнянського району, Івано-Франківської області, знайшов предмет, ззовні схожий на рушницю. Будучи переконаним, що знайдений предмет, ззовні схожий на рушницю, є вогнепальною зброєю - гвинтівкою, ОСОБА_4 , шляхом привласнення знайденого, незаконно придбав вогнепальну зброю, яку переніс до місця свого проживання за адресою АДРЕСА_1 , де зберігав без передбаченого законом дозволу.
В подальшому, ОСОБА_4 , усвідомлюючи, що придбання (знайдення), носіння і зберігання ним вогнепальної зброї, без дозволу, який видається органами внутрішніх справ, є незаконним, 08.08.2020 року звернувся до Надвірнянського ВП ГУНП в Івано-Франківській області, де під час проведення огляду місця події добровільно видав дві частини предмету, ззовні схожого на рушницю, що згідно висновку експерта № СЕ-19/109/8/1-274БЛ/20 від 13.08.2020 року є вогнепальною нарізною стрілецькою зброєю промислового виробництва, але із внесеними саморобним способом змінами, зокрема у вигляді заміни штатної ложі на іншу - довільного виконання, а також змінами, спричиненими впливом речовин корозійного походження, магазинною гвинтівкою "Манліхер", моделі М-34 (G-98/40), калібру 7,92х57 мм., що призначена для проведення пострілів.
Вказану гвинтівку ОСОБА_4 , діючи умисно, усвідомлюючи протиправний та суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх шкідливі наслідки та свідомо бажаючи їх настання, переносив, зберігав та придбав без передбаченого законом дозволу.
Своїми умисними діями, які виразились в носінні, зберіганні та придбанні вогнепальної зброї без передбаченого законом дозволу, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст. 263 КК України.
Вина ОСОБА_4 повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами:
- протоколом огляду місця події від 08.08.2020 року, з проведенням відеофіксації, під час проведення якого ОСОБА_4 добровільно видав дві частини предмету, ззовні подібного на рушницю;
-висновком судово-балістичної експертизи № СЕ-19/109/8/1-274БЛ/20 від 13.08.2020 року, згідно якого добровільно видані ОСОБА_4 два предмета, як комплексне ціле відносяться до вогнепальної нарізної стрілецької зброї, є зброєю промислового виробництва, але із внесеними саморобним способом змінами, зокрема у вигляді заміни штатної ложі на іншу - довільного виконання, а також змінами, спричиненими впливом речовин корозійного походження, зброя є магазинною гвинтівкою "Манліхер", моделі М-34 (G-98/40), калібру 7,92х57 мм., наявна частина номерного позначення "...816"). Гвинтівка придатна для проведення пострілів.
14.08.2020 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 263 КК України.
ОСОБА_4 добровільно здав органам влади, а саме самостійно звернувся до Надвірнянського ВП ГУНП в Івано-Франківській області, де добровільно видав знайдену вогнепальну нарізну стрілецьку зброю промислового виробництва, але із внесеними саморобним способом змінами, зокрема у вигляді заміни штатної ложі на іншу - довільного виконання, а також змінами, спричиненими впливом речовин корозійного походження, магазинною гвинтівкою "Манліхер", моделі М-34 (G-98/40), калібру 7,92х57 мм., що призначена для проведення пострілів.
В судовому засіданні ОСОБА_4 не заперечував проти задоволення клопотання про звільнення його від кримінальної відповідальності.
Прокурор підтримав клопотання про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності.
Відповідно до ч. 3 ст. 263 КК України звільняється від кримінальної відповідальності особа, яка вчинила злочин, передбачений частинами першою або другою цієї статті, якщо вона добровільно здала органам влади зброю, бойові припаси, вибухові речовини або вибухові пристрої.
В процесі судового розгляду встановлено, що ОСОБА_4 добровільно здав органам влади, а саме самостійно звернувся до Надвірнянського ВП ГУНП в Івано-Франківській області, де добровільно видав знайдену вогнепальну нарізну стрілецьку зброю промислового виробництва, але із внесеними саморобним способом змінами, зокрема у вигляді заміни штатної ложі на іншу - довільного виконання, а також змінами, спричиненими впливом речовин корозійного походження, магазинною гвинтівкою "Манліхер", моделі М-34 (G-98/40), калібру 7,92х57 мм., що призначена для проведення пострілів.
Заслухавши думку учасників судового розгляду, перевіривши матеріали кримінального провадження, суд вважає за доцільне звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності та закрити кримінальне провадження.
Згідно п.20 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 12 від 23.12.2005 р. "Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності", звільняючи особу від кримінальної відповідальності, суд або суддя має вирішити відповідно до вимог чинного кримінально-процесуального законодавства питання про скасування чи зміну запобіжного заходу, речові докази, відшкодування судових витрат тощо.
Питання про речові докази суд вирішує відповідно до вимог ст. 100 КПК України.
Згідно положень ст. 124 КПК України підлягають стягненню судові витрати тільки у разі ухвалення судом обвинувального вироку, тому судові витрати, пов'язані із залученням експерта, при задоволенні клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності, слід віднести на рахунок держави.
На підставі викладеного та керуючись ст.44, ст.263 ч.3 КК України, ст. 100 п.3 ч.9, ст. ст. 124, 284-288, 314, 369-372 КПК України, суд, -
ОСОБА_4 звільнити від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 263 КК України на підставі ч. 3 ст. 263 КК України.
Кримінальне провадження відносно ОСОБА_4 за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 263 КК України - закрити.
Речові докази - вогнепальну нарізну стрілецьку зброю промислового виробництва, але із внесеними саморобним способом змінами, зокрема у вигляді заміни штатної ложі на іншу - довільного виконання, а також змінами, спричиненими впливом речовин корозійного походження, магазинною гвинтівкою "Манліхер", моделі М-34 (G-98/40), калібру 7,92х57 мм., що призначена для проведення пострілів - знищити.
Судові витрати пов"язані із залученням експерта - віднести на рахунок держави.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Ухвала може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення, шляхом подачі апеляційної скарги через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.
Суддя ОСОБА_1