Справа № 344/11291/20
Провадження № 3/344/5130/20
26 листопада 2020 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Зеленко О.В., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.2 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Відповідно до протоколів про адміністративні правопорушення серій ВАБ №262566 від 23.08.2020, ВАБ №262568 від 23.08.2020, 23.08.2020 близько 20 год 40 хв ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 , нецензурно висловлювався та погрожував фізичною розправою своїй дружині ОСОБА_2 , чим вчинив щодо неї домашнє насильство. 23.08.2020 близько 23 год 30 хв ОСОБА_1 порушив дію термінового заборонного припису серія АА 123794, винесеного 23.08.2020 строком на 10 діб за адресою: АДРЕСА_1 , а саме заборону контактувати з дружиною. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачені ч.2 ст.173-2 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 вкотре не з'явився, хоча неодноразово належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи. Постановами Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області суду від 12.10.2020 та 28.10.2020 застосовано привід до ОСОБА_1 , однак вказані постанови суду не виконано, останнього не доставлено до суду. За таких обставин, вважаю, що справу можна розглянути за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи, вважаю наступне.
Згідно з ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
В обґрунтування вини ОСОБА_1 суду надано протоколи про адміністративні правопорушення серій ВАБ №262566 від 23.08.2020, ВАБ №262568 від 23.08.2020, письмові заяви та письмові пояснення ОСОБА_2 від 23.08.2020, рапорти працівника поліції, довідки за результатами звернення, копію постанови Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області суду від 23.01.2020 .
Однак, відповідно до п.7 ст.247 КУпАП, провадження в справі необхідно закрити, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - п'ятій цієї статті.
З матеріалів справи вбачається, що днем вчинення ОСОБА_1 правопорушень, відповідальність за які передбачена ч.2 ст.173-2 КУпАП, є 23.08.2020, то строки накладення адміністративних стягнень на ОСОБА_1 на момент розгляду справи закінчились.
Відповідно до п.7 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст.38 цього Кодексу.
Таким чином вважаю, що провадження в справі слід закрити за закінченням строку накладення адміністративних стягнень.
Керуючись ст.ст. 36, 38, 268, 283- 285, 287-289, 247 п.7 КУпАП, -
Провадження в справі щодо ОСОБА_1 за ч.2 ст.173-2 КУпАП закрити на підставі ст.38, п.7 ст.247 КУпАП у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративних стягнень.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд упродовж десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя О.Зеленко