Справа № 344/16109/20
Провадження № 1-кс/344/5768/20
30 листопада 2020 року м. Івано-Франківськ
Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в залі суду клопотання старшого слідчого у кримінальному провадженні - слідчого відділу розслідувань особливо важливих справ СУ ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, в рамках кримінального провадження № 12019090120000207 від 03.09.2019 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст.27 ч.5 ст. 191, ч.1 ст.358, ч.4 ст.358 КК України.,-
Слідча звернулась з вказаним клопотанням, яке погоджено з прокурором, в обґрунтування якого посилалась на те, що слідчим відділом розслідувань особливо важливих справ слідчого управління ГУНП в Івано-Франківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12019090120000207 від 03.09.2019, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст.27 ч.5 ст. 191, ч.1 ст.358, ч.4 ст.358 КК України.
Досудовим розслідуванням установлено, що згідно рішення районної ради від 06.03.2019 року №420-23/2019 «Про розподіл залишків коштів районного бюджету на початок року», ІНФОРМАЦІЯ_1 визначено головним розпорядником залишку коштів освітньої субвенції, що склалась у районному бюджеті на початок 2019 року в сумі 4 592 5,5 тис. грн.
Аналіз освоєння вказаних коштів зроблений ІНФОРМАЦІЯ_2 , зокрема моніторинг ринкових цін на придбані товарно-матеріальні цінності, підтверджує неефективне та нераціональне використання коштів освітньої субвенції та недотримання законодавства про публічні закупівлі, зокрема при поділу предметів закупівлі на частини з метою уникнення застосування процедури відкритих торгів службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 . Перевіркою встановлено, що значна частина коштів освітньої субвенції була реалізована через ФОП - ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , зокрема у ОСОБА_4 придбано товарів на суму 2893,1 тис. грн. різного асортименту, від цементу, шпаклівок, мастик тощо до меблів, холодильників та іншої побутової техніки.
Замовником товарів виступало ІНФОРМАЦІЯ_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , яке укладало із ФОП відповідні договори за завищеною вартістю товарно-матеріальних цінностей.
Відповідно до висновку експертів №1427/1428/20-28/2026-2153/20-28 від 15.09.2020 року за результатами комплексної судової товарознавчої та економічної експертизи з урахуванням висновків товарознавчого дослідження, завищення вартості товарно-матеріальних цінностей, придбаних ІНФОРМАЦІЯ_3 за кошти освітньої субвенції, що склались у районному бюджеті на початок 2019 року, отриманих Управлінням відповідно до рішення ІНФОРМАЦІЯ_4 від 06.03.2019 №420-23/2019, підтверджується на загальну суму 1 514 377,27 грн. та заподіяно збитки на вказану суму.
05 листопада 2020 року, ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
05 листопада 2020 року, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст.358, ч. 4 ст. 358 КК України.
В ході досудового розслідування призначено додаткову комплексну судову товарознавчу експертизу та економічну експертизу.
23.11.2020 товарно-матеріальні цінності, придбані у 2019 році управлінням у фізичних осіб-підприємців визнано речовими доказами в кримінальному провадженні.
Беручи до уваги вищевикладене та, враховуючи те, що для повного та об'єктивного проведення досудового розслідування, необхідно отримати тимчасовий доступ до документів, на підставі яких ІНФОРМАЦІЯ_3 були отримані товарно-матеріальні цінності за рахунок коштів субвенції у 2019 році, а саме: річний план закупівель на 2019 р., додатки до нього; рішення ІНФОРМАЦІЯ_4 від 06.03.2019 №420-23/2019 «Про розподіл залишку коштів районного бюджету на початок року», згідно якого ІНФОРМАЦІЯ_3 визнано головним розпорядником залишку коштів освітньої субвенції; кошторисні призначення за 2019 р. «Надходження коштів»; оборотно-сальдова відомість за 2019 р.; рішення про внесення змін до річного плану закупівель на 2019 р.; договори купівлі-продажу товарно-матеріальних цінностей №66 від 15.03.2019, №8 від 15.04.2019, №10 від 26.04.2019, та специфікації до них, укладені між ІНФОРМАЦІЯ_3 та ФОП ОСОБА_7 та ОСОБА_9 ; видаткові накладні №401 від 16.04.2019, №457 від 06.05.2019, №ОУ-0001076 від 15.03.2019; видаткові накладні, відповідно до яких ІНФОРМАЦІЯ_3 передано товарно-матеріальні цінності, придбані за кошти освітньої субвенції у 2019 р., до підпорядкованих навчальних закладів, акти прийому-передачі товарно-матеріальних цінностей; копії документів, що свідчать про походження, характеристику, відповідність та якість отриманих товарно-матеріальних цінностей (висновки, сертифікати, технічні паспорти, інструкції з використання тощо); протоколи засідання тендерного комітету щодо розгляду тендерних пропозицій учасників державних закупівель за 2019 рік; журнали вхідної/вихідної кореспонденції щодо листування з фізичними особами-підприємцями ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , документи (журнали, зошити, відомості тощо), щодо надходження (поставки) на адресу управління (на склад, службові приміщення тощо) від ФОП придбаних товарів, заявки (відомості) підпорядкованих навчальних закладів щодо необхідності забезпечення товарно-матеріальними цінностями у 2019 р., довідки про взяття на баланс товарів, придбаних за кошти освітньої субвенції у 2019 р., акти інвентаризації товарно-матеріальних цінностей, товаро-транспортні накладні на поставку до управління товару, придбаного за кошти освітньої субвенції, копії наказів про призначення на посаду членів тендерного комітету, посадові інструкції, функціональні обов'язки, анкети, заяви, що перебувають в особових справах членів тендерного комітету, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_7 за адресою: АДРЕСА_1 .
Іншим способом отримати документи, як отримання дозволу слідчого судді на тимчасовий доступ до речей та документів та можливість їх вилучення (здійснити виїмку), у органу досудового розслідування не має підстав, визначених кримінальним процесуальним законодавством.
Відомості, які містяться у зазначених документах, можуть бути доказами під час судового розгляду, оскільки в ході проведення досудового розслідування вказані документи будуть використані при проведені слідчих (розшукових) дій та криміналістичних досліджень, а їх результати вказувати на вчинення кримінального правопорушення.
Слідча в судове засідання не з'явилась, просила слухати клопотання без її участі.
У відповідності до ч. 2 ст. 163 КПК України розгляд даного клопотання здійснено без участі та виклику особи, у володінні якої знаходиться вказана інформація.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Беручи до уваги вищенаведене, враховуючи, що всі особи, які беруть участь у судовому провадженні в судове засідання не прибули приходжу до висновку, про можливість розгляду клопотання без здійснення фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження.
Дослідивши матеріали клопотання вважаю наступне.
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.
Частиною 1 ст. 160 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Клопотання слідчого відповідає вимогам ч. 2 ст. 160 КПК України.
Відповідно до ч. 5-6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
З клопотання вбачається, що сторона кримінального провадження просить про надання тимчасового доступу до речей, які мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Наданими стороною кримінального провадження матеріали клопотання поза розумним сумнівом доведено, що на даний час проводиться вичерпний комплекс заходів, спрямованих на розкриття кримінального правопорушення та встановлення осіб (їх місцезнаходження), які його вчинили, як і доведено можливість використання як доказів відомостей, що містяться в зазначених в клопотанні документах та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою вказаних документів, а можливе їх вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до таких.
Отже, враховуючи вищенаведене вважаю вказаний захід забезпечення доцільним, співмірним та таким, що відповідає завданням кримінального провадження.
Керуючись ст.ст. 131, 132, 159-166, 309 КПК України, -
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл слідчому у кримінальному провадженні - слідчого відділу розслідувань особливо важливих справ СУ ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_3 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , тимчасовий доступ до документів, з можливістю вилучення їх оригіналів (здійснити їх виїмку), в електронному та друкованому вигляді, а саме документів, на підставі яких ІНФОРМАЦІЯ_3 були отримані товарно-матеріальні цінності за рахунок коштів субвенції, а саме: річний план закупівель на 2019 р., додатки до нього; рішення ІНФОРМАЦІЯ_4 від 06.03.2019 №420-23/2019 «Про розподіл залишку коштів районного бюджету на початок року», згідно якого ІНФОРМАЦІЯ_3 визнано головним розпорядником залишку коштів освітньої субвенції; кошторисні призначення за 2019 р. «Надходження коштів»; оборотно-сальдова відомість за 2019 р.; рішення про внесення змін до річного плану закупівель на 2019 р.; договори купівлі-продажу товарно-матеріальних цінностей №66 від 15.03.2019, №8 від 15.04.2019, №10 від 26.04.2019, та специфікації до них, укладені між ІНФОРМАЦІЯ_3 та ФОП ОСОБА_7 та ОСОБА_9 ; видаткові накладні №401 від 16.04.2019, №457 від 06.05.2019, №ОУ-0001076 від 15.03.2019; видаткові накладні, відповідно до яких ІНФОРМАЦІЯ_3 передано товарно-матеріальні цінності, придбані за кошти освітньої субвенції у 2019 р., до підпорядкованих навчальних закладів, акти прийому-передачі товарно-матеріальних цінностей; копії документів, що свідчать про походження, характеристику, відповідність та якість отриманих товарно-матеріальних цінностей (висновки, сертифікати, технічні паспорти, інструкції з використання тощо); протоколи засідання тендерного комітету щодо розгляду тендерних пропозицій учасників державних закупівель за 2019 рік; журнали вхідної/вихідної кореспонденції щодо листування з фізичними особами-підприємцями ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , документи (журнали, зошити, відомості тощо), щодо надходження (поставки) на адресу управління (на склад, службові приміщення тощо) від ФОП придбаних товарів, заявки (відомості) підпорядкованих навчальних закладів щодо необхідності забезпечення товарно-матеріальними цінностями у 2019 р., довідки про взяття на баланс товарів, придбаних за кошти освітньої субвенції у 2019 р., акти інвентаризації товарно-матеріальних цінностей, товаро-транспортні накладні на поставку до управління товару, придбаного за кошти освітньої субвенції, копії наказів про призначення на посаду членів тендерного комітету, посадові інструкції, функціональні обов'язки, анкети, заяви, що зберігаються в особових справах членів тендерного комітету, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_7 за адресою: АДРЕСА_1 .
Роз'яснити положення ч. 1 ст. 166 КПК України, згідно з яким: у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала діє до 29 січня 2021 року включно та оскарженню не підлягає.
Оригінал ухвали виготовлено у двох примірниках.
Слідчий суддя ОСОБА_1