Постанова від 30.11.2020 по справі 520/9849/2020

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2020 р. Справа № 520/9849/2020

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Григорова А.М.,

Суддів: Бартош Н.С. , Подобайло З.Г. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.08.2020 року, головуючий суддя І інстанції: Тітов О.М., м. Харків, повний текст складено 26.08.20 року по справі № 520/9849/2020

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

28.07.2020 ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просив суд першої інстанції:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини третьої статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” 23.11.2011 №1210;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 25.04.2019, з врахуванням проведених виплат, відповідно до частини третьої статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 26.08.2020 року адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 01.04.2020 №29 щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 25.04.2019 по 30.06.2019, з врахуванням проведених виплат, відповідно до частини третьої статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

В іншій частині позову - відмовлено.

Позивач, ОСОБА_1 , не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив суд апеляційної інстанції скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2020 року в частині обмеження йому перерахунку та виплати пенсії строком з 25.04.2019 по 30.06.2019, з врахуванням проведених виплат, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати , встановленої законом на 1 січня відповідного року. Змінити рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2020 року в частині, виклавши його в наступній редакції: Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 25.04.2019 відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

В обґрунтування вимог скарги посилається на те, що суд незаконно обмежив йому перерахунок та виплату пенсії строком з 25.04.2019 по 30.06.2019, з врахуванням проведених виплат, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Зазначає, що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню та зміні в частині обмеження перерахунку та виплати пенсії строком з 25.04.2019 по 30.06.2019 з врахуванням проведених виплат, у зв'язку з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи; недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідністю висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильним застосуванням норм матеріального права та порушенням норм процесуального права. Вважає, що він має право на перерахунок та виплату пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати , встановленої законом на 1 січня відповідного року відповідно до частини 3 статті 59 Закону України ст.59 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" без обмежень строком з 25.04.2019 по 30.06.2019 року, як незаконно постановив суд першої інстанції.

Відповідач, не скористався своїм правом, відповідно до ст.304 КАС України, на подання відзиву на апеляційну скаргу.

Враховуючи неприбуття учасників справи в судове засідання призначене на 24.11.2020 року, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, а також подання скаржником апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке було ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження, на підставі положень ст.311 КАС України, колегія суддів ухвалила апеляційний розгляд справи по справі продовжити в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів зазначає, що з огляду на ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується копією посвідчення (категорія 1) серії НОМЕР_2 .

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію по інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії.

У період з 15.04.1987 по 04.10.1987 позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі військової частини №52318.

16.03.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Рішенням від 01.04.2020 №29 відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії, оскільки ОСОБА_1 в період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС працював в Ізюмському приладобудівному заводі ім. Дзержинського та був призваний на військові збори, Рішення Другого сенату Конституційного Суду України від 25.04.2019 року №1-р(II)/2019 на нього не поширюється.

Не погодившись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з позовом.

Приймаючи рішення про часткове задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 01.04.2020 №29 щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 є протиправним та підлягає скасуванню. Крім того, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки позивач з 25.04.19 має право на призначення/перерахунок пенсії по інвалідності на підставі частини третьої статті 59 Закону №796-XII, а з 01.07.2019 бажаний перерахунок проведено на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 року №543, позовні вимоги підлягають задоволенню в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 25.04.2019 по 30.06.2019, з врахуванням проведених виплат, відповідно до частини третьої статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Колегія суддів частково погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

Як вбачається з оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд дійшов висновку, що позивач з 25.04.19 має право на призначення/перерахунок пенсії по інвалідності на підставі частини третьої статті 59 Закону №796-XII, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом станом на 1 січня відповідного року (у цьому випадку - 1 січня 2019 року).

Також, суд зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 р. №543 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" , яка набрала законної сили 01.07.2019 року, прийнятою на реалізацію норми ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визначений механізм проведення перерахунку пенсії особам, які вказані у даній статті.

Крім того, суд зазначив, що оскільки з 25.04.19 має право на призначення/перерахунок пенсії по інвалідності на підставі частини третьої статті 59 Закону №796-XII, а з 01.07.2019 бажаний перерахунок проведено на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 року №543, підлягають вимоги позивача в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 25.04.2019 по 30.06.2019, з врахуванням проведених виплат, відповідно до частини третьої статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Разом з тим, колегія суддів звертає увагу, що матеріали даної справи не містять, а пенсійним органом з урахуванням приписів ч.2 ст.77 КАС України не було надано до судів першої та апеляційної інстанцій належних доказів того, що відповідачем з 01.07.2019 р. належним чином виконуються у відношенні позивача норми Постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 р. №543 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України", а саме щодо того, що пенсія по інвалідності виплачується, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Окрім того, позивач фактично заперечив факт виплати йому пенсії по інвалідності, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Також, суд апеляційної інстанції враховує при розгляді даної справи правову позицію Верховного Суду, яка була викладена в рішенні від 25.02.2020 р. по зразковій справі №520/1972/19, відповідно до якої суд дійшов висновку, що зобов'язуючи відповідача обчислити пенсію позивача з 26 квітня 2019 року він не встановлює кінцевої дати перерахунку, оскільки відповідно до пояснень позивача норми Постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 р. №543 стосовно нього не виконуються.

Посилання суду першої інстанції на те, що з 01.07.2019 бажаний перерахунок проведено на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 року №543, колегія суддів вважає необґрунтованими, з урахуванням вищезазначеного, а також з огляду на зміст позовних вимог, та такими, що не впливають на вирішення даної справи по суті.

При цьому, колегія суддів звертає увагу, що питання конкретного розміру підвищення пенсії не є предметом розгляду в даній справі. Суд лише визначився у відповідності до позовних вимог щодо обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

З огляду на вказане вище, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було неправильно застосовано норми матеріального права та порушено норми процесуального права, а тому оскаржуване рішення суду першої інстанції підлягає зміні, шляхом виключення в третьому абзаці його резолютивної частини посилання на кінцеву дату перерахунку та виплати пенсії "по 30.06.2019". В іншій частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.08.2020 року по справі №520/9849/2020 підлягає залишенню без змін.

При цьому, колегія суддів зауважує, що з огляду на зміст ст.317 КАС України вказана норма не передбачає повноваження суду апеляційної інстанції щодо одночасного скасування рішення суду першої інстанції в частині та відповідно його зміні в цій частині, а тому відповідно скарга позивача підлягає частковому задоволенню.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно зі ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи, а доводи відповідача щодо правомірності проведеної перевірки є помилковими.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1)неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2)недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3)невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4)неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

Порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення, якщо це порушення призвело до неправильного вирішення справи.

Відповідно до ч.4 ст.317 КАС України зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частини.

Оскільки, відповідно до п.3 ч.6 ст.12 КАС України справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, і дана справа відноситься до справ незначної складності, а також враховуючи те, що дана справа розглянута за правилами спрощеного позовного провадження, відповідно вказане рішення (постанова) суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України відповідно до вимог ст.327, ч.1 ст.329 КАС України.

Керуючись ст. ст. 311, 315, 317, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу задовольнити частково.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.08.2020 року по справі №520/9849/2020 змінити, виключивши в третьому абзаці його резолютивної частини посилання на кінцеву дату перерахунку та виплати пенсії "по 30.06.2019".

В іншій частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.08.2020 року по справі №520/9849/2020 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України відповідно до вимог ст.327, ч.1 ст.329 КАС України.

Головуючий суддя (підпис)А.М. Григоров

Судді(підпис) (підпис) Н.С. Бартош З.Г. Подобайло