Рішення від 30.11.2020 по справі 640/16039/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2020 року м. Київ № 640/16039/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Федорчука А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ,

вул. Бульварно-Кудрявська, 16)

про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (надалі по тексту - позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (надалі по тексту - відповідач), в якому просить суд: визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у відмові позивачу у перерахунку пенсії у розмірі 90% від грошового забезпечення за посадою заступника директора з внутрішнього контролю та аудиту Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (надалі по тексту - ДП «Украерорух») відповідно до довідки ДП «Украерорух» від 17 травня 2019 року №1-24.2.2/2691/19 та наказів ДП «Украерорух» від 11 січня 2019 року №19 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» та від 26 квітня 2019 року №383 «Про затвердження переліків назв посад та розмірів окладів військовослужбовців за прирівняними посадами» щодо збільшення з 01 січня 2019 року розмірів посадових окладів військовослужбовців Збройних Сил України (надалі по тексту - ЗС України), які відряджені до ДП «Украерорух» для виконання завдань в інтересах національної безпеки та оборони держави із залишенням на військовій службі; зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% від його грошового забезпечення з урахуванням раніше фактично проведених виплат без обмеження максимального розміру пенсії позивача починаючи з 01 січня 2019 року відповідно до довідки ДП «Украерорух» від 17 травня 2019 року №1-24.2.2/2691/19 та наказів ДП «Украерорух» від 11 січня 2019 року №19 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» та від 26 квітня 2019 року №383 «Про затвердження переліків назв посад та розмірів окладів військовослужбовців за прирівняними посадами» щодо збільшення з 01 січня 2019 року розмірів посадових окладів військовослужбовців Збройних Сил України, які відряджені до ДП «Украерорух» для виконання завдань в інтересах національної безпеки та оборони держави із залишенням на військовій службі.

Заявлені вимоги позивач обґрунтовує тим, Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовців, і тому накази ДП «Украерорух» від 11 січня 2019 року №19 та від 26 квітня 2019 року №383 є підставою для перерахунку пенсії позивача.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 серпня 2019 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач надав до суду відзив на адміністративний позов, у якому зазначив, що перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. На виконання пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 з 01 січня 2018 року позивачу проведено перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704. Оскільки після проведеного перерахунку розмір пенсії зменшився, - з урахуванням статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-XII (надалі по тексту - Закон України №2262-XII у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), виплата пенсії позивачу проводиться в раніше встановленому розмірі.

З огляду на викладене вище, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), на підставі наявних у справі матеріалів.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

Позивач під час проходження військової служби в ЗС України був відряджений у розпорядження ДП «Украерорух» для виконання завдань в інтересах національної безпеки оборони держави, де проходив службу на офіцерській посаді.

05 березня 2002 року позивач був звільнений наказом Міністерства оборони України №05 з військової служби в ЗС України за станом здоров'я та 07 травня 2002 року - звільнений наказом ДП «Украерорух» №149/о з офіцерської посади заступника директора з внутрішнього контролю та аудиту ДП «Украерорух» у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років.

З 04 травня 2002 року позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію згідно із Законом України №2262-XII.

Відповідно до норм Закону України №2262-XII позивачу було призначено пенсію за вислугу років служби, виходячи з розміру місячного грошового забезпечення за останньою штатною посадою в ДП «Украерорух» перед звільненням.

Згідно з довідкою ДП «Украерорух» від 17 травня 2019 року №1-24.2.2/2691/19, виданою позивачу, відповідно до наказів ДП «Украерорух» від 11 січня 2019 року №19 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» та від 26 квітня 2019 року №383 «Про затвердження переліків назв посад та розмірів окладів військовослужбовців за прирівняними посадами», розмір грошового забезпечення за нормами, чинними з 01 січня 2019 року, за прирівняною посадою «заступник директора з внутрішнього контролю та аудиту Украероруху», становить 62284,00 грн.

10 липня 2019 року позивач звернувся до відповідача із письмовою заявою про проведення перерахунку призначеної позивачу пенсії на підставі довідки ДП «Украерорух» від 17 травня 2019 року №1-24.2.2/2691/19.

Листом відповідача від 08 серпня 2019 року №179224/03 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки. Листом позивача також повідомлено, що на виконання пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 з 01 січня 2018 року позивачу проведено перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704. Оскільки після проведеного перерахунку розмір пенсії зменшився, - з урахуванням статті 63 Закону України «№2262-XII, виплата пенсії позивачу проводиться в раніше встановленому розмірі.

Вважаючи відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду із позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року №1281 «Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України» грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, здійснюється у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року №104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій» (надалі по тексту - Порядок №104).

Відповідно до пункту 1 Порядку №104 військовослужбовцям, особам начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації та Державної кримінально-виконавчої служби, відрядженим до органів виконавчої влади та інших цивільних установ, виплачується грошове та здійснюється матеріальне забезпечення, передбачене законодавством для військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, особового складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації та Державної кримінально-виконавчої служби.

При цьому, грошове забезпечення виплачується, виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особами в органах та установах, до яких вони відряджені, окладів за військовими званнями та інших видів грошового забезпечення у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби.

За відрядженими особами зберігаються всі види матеріального забезпечення за попереднім місцем служби, гарантії щодо соціального захисту, передбачені законодавством, за рахунок бюджетів Збройних Сил, інших військових формувань, органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби.

Згідно з пунктом 43 Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України, затвердженого Указом Президента України від 07 листопада 2001 року №1053/2001 (надалі по тексту - Положення №1053/2001), особи офіцерського складу, прапорщики (мічмани) Збройних Сил України за їх згодою можуть бути відряджені до органів виконавчої влади, інших цивільних установ із залишенням на військовій службі.

Пунктом 77 Положення №1053/2001 передбачено, що пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців. Обчислення пенсій провадиться, виходячи із суми грошового забезпечення за тими посадами, які військовослужбовці займали в органах виконавчої влади, на підприємствах і в організаціях, або, за бажанням військовослужбовців, із грошового забезпечення за посадами, які вони займали до відрядження.

При цьому, пунктом 1 Порядку №104 визначено, що грошове забезпечення виплачується виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особами в державних органах, установах та організаціях, до яких вони відряджені, інших виплат, установлених для відповідних працівників цих органів, установ та організацій, а також окладів за військовими (спеціальними) званнями і надбавки за вислугу років у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби.

Згідно з пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців та курсантів навчальних закладів, схеми посадових окладів, окладів за військовим званням та додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу згідно з відповідними додатками.

Відповідно до пункту 5 цієї ж постанови надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою, схемами згідно з відповідними додатками за аналогічними посадами.

Наказом ДП «Украерорух» від 11 січня 2019 №19 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до ДП «Украерорух», розмір грошового забезпечення за нормами, чинними з 01 січня 2019 року, за посадою, яку займав позивач, становить 62284,00 грн.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач, як отримувач пенсії на підставі Закону України №2262-XII, після постановлення наказу ДП «Украерорух» від 11 січня 2019 №19 набув право на перерахунок пенсії.

Так, пунктами 23, 24 постанови Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зазначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України №2262-XII.

Відповідно до пункту 3 статті 63 Закону України №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною, розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Також, суд під час розгляду даної справи приймає до уваги те, що положення статті 63 Закону України №2262-XII не вказують на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позивач отримував грошове забезпечення, виходячи з окладу за посадою, займаною ним в установі, до якої він був відряджений, окладу за військовим званням та інших видів грошового забезпечення у розмірах і порядку, визначених законодавством для відповідних категорій військовослужбовців та на момент звільнення зі служби він перебував у статусі відрядженого до зазначеного підприємства і отримував вказане грошове утримання, що, у свою чергу, дає право позивачу на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною посадового окладу.

Аналогічні правові висновки закріплені у постановах Верховного Суду України від 15 січня 2013 року у справі №21-201а12 та від 10 травня 2016 року у справі №21-278а16, у постанові Верховного Суду від 24 квітня 2018 року у справі №461/939/17 (адміністративне провадження №К/9901/834/17).

Згідно з частиною 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, підсумовуючи викладене, суд робить висновок про наявність обґрунтованих підстав для задоволення вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності відповідача. При цьому, така вимога має бути задоволена шляхом визнання протиправною відмови відповідача у перерахунку пенсії повивача, оскільки надання відмови не можна вважати бездіяльністю. Також задоволенню підлягає похідна від основної вимоги вимога про зобов'язання відповідача вчинити певні дії, адже саме в такий спосіб є можливим відновити порушене право позивача.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 72-77, 139, 143, 241-246, 255, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, оформлену листом від 08 серпня 2019 року №179224/03, у перерахунку ОСОБА_1 пенсії у розмірі 90% від грошового забезпечення за посадою заступника директора з внутрішнього контролю та аудиту Державного підприємства обслуговування повітряного руху України відповідно до довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 17 травня 2019 року №1-24.2.2/2691/19 та наказів Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 11 січня 2019 року №19 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» та від 26 квітня 2019 року №383 «Про затвердження переліків назв посад та розмірів окладів військовослужбовців за прирівняними посадами» щодо збільшення з 01 січня 2019 року розмірів посадових окладів військовослужбовців Збройних Сил України, які відряджені до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України для виконання завдань в інтересах національної безпеки та оборони держави із залишенням на військовій службі.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% від його грошового забезпечення з урахуванням раніше фактично проведених виплат без обмеження максимального розміру пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01 січня 2019 року відповідно до довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 17 травня 2019 року №1-24.2.2/2691/19 та наказів Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 11 січня 2019 року №19 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» та від 26 квітня 2019 року №383 «Про затвердження переліків назв посад та розмірів окладів військовослужбовців за прирівняними посадами» щодо збільшення з 01 січня 2019 року розмірів посадових окладів військовослужбовців Збройних Сил України, які відряджені до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України для виконання завдань в інтересах національної безпеки та оборони держави із залишенням на військовій службі.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) понесені ним документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 785 (сімсот вісімдесят п'ять) гривень 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368).

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення встановленого ст. 295 КАС України строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи: апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя А.Б. Федорчук