30 листопада 2020 р. м. Чернівці Справа № 600/1330/20-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лелюк О.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_1 , про визнання протиправною та скасування постанови,
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області звернулося до суду з позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання протиправною та скасування постанови Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про накладення штрафу від 11 серпня 2020 року ВП №62257096 в розмірі 10200,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що не погоджується із прийнятою відповідачем постановою про накладення штрафу від 11 серпня 2020 року ВП №62257096 за невиконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 27 червня 2019 року по справі №824/487/19-а, вважає її незаконною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки 24 червня 2020 року позивач повідомляв відповідача про виконання вказаного судового рішення, вказуючи у тому числі про те, що виплата пенсії стягувачу ОСОБА_1 здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду» від 22 серпня 2018 року №649. У зв'язку з цим позивач просив закінчити виконавче провадження по даній справі на підставі пункту 9 частини першої статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року №1404-VIII.
Посилаючись також на пункт 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2, вказував, що виплати пенсій здійснюються Головним управлінням виключно за рахунок коштів Фонду а інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат позивач не має. Наголошував на тому, що виконання рішення суду у справі №824/487/19-а у порядку черговості згідно Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649, є поважною підставою несвоєчасної виплати платежів, оскільки грошові кошти, які належать ОСОБА_1 , не є власністю позивача, не знаходяться на його рахунках. Фактичне виконання судового рішення у повному обсязі можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету.
Позивач вважає, що державний виконавець при винесенні оскаржуваної постанови не врахував положення частини другої статті 63 Закону України «Про виконавче провадження», згідно якої підставою для накладення штрафу є невиконання рішення у встановлений державним виконавцем строк без поважних причин, з огляду на те, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів у боржника не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Зазначав також і про те, що незважаючи на визнання протиправними та нечинними постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі №640/5248/19 від 22 липня 2020 року пунктів 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України №679 від 22 серпня 2018 року «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», до 22 липня 2020 року вказаний Порядок був чинний і орган Пенсійного фонду зобов'язаний був ним керуватись.
Ухвалою суду від 02 вересня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з врахуванням особливостей провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця; призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження на 14 вересня 2020 року о 12 год. 30 хв.; встановлено відповідачу строк для подання відзиву; задоволено клопотання позивача та залучено до участі у даній справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, ОСОБА_1 ; зобов'язано відповідача надати суду для огляду в судовому засіданні оригінали матеріалів виконавчого провадження ВП №62257096, а їх копії для долучення до справи.
Відповідач, не погоджуючись із позовними вимогами, подав до суду відзив на позову заяву, в якому вказав про законність вчинених ним дій, зокрема, у відповідності до положень статей 1, 18, 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження». Посилався також на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 03 вересня 2020 року у справі №600/1128/20-а, яким відмовлено у задоволенні адміністративного позову, предметом якого було визнання протиправною та скасування постанови Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про накладення штрафу від 22 липня 2020 року ВП№62257096 в розмірі 5100 грн. Наголошував на тому, що позивачем не було надано жодного доказу на підтвердження поважності причин невиконання рішення суду щодо виплати перерахованої за рішенням суду суми. З урахуванням викладеного просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Третя особа подала до суду письмові пояснення, в яких просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки відповідно до статті 63 Закону України «Про виконавче провадження» рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 27 червня 2019 року по справі №824/487/19-а, на виконання якого державним виконавцем винесена оскаржувана постанова, не відноситься до майнових стягнень, а має зобов'язальний характер про перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в звичайному порядку з рахунків Пенсійного фонду України, з яких фінансуються пенсії. Вказувала, що їй до цього часу не сплачено заборговану пенсію у розмірі 12347,00 грн. Обґрунтовуючи безпідставність посилань позивача про те, що пенсія не виплачена з поважних причин, посилалась на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 22 липня 2020 року по справі №640/5248/19, якою визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Ухвалою суду від 14 вересня 2020 року зупинено провадження у справі №600/1330/20-а до набрання законної сили судовим рішенням у справі №600/1128/20-а за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області до Відділу примусового виконання судових рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору ОСОБА_1 , про скасування постанови.
Ухвалою суду від 30 листопада 2020 року клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про поновлення провадження в адміністративній справі задоволено. Поновлено провадження у справі за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_1 , про визнання протиправною та скасування постанови.
Згідно наявних у справі заяв від 14 вересня 2020 року учасники справи просили суд розглядати справу в порядку письмового провадження.
Відповідно до частини третьої статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Враховуючи положення указаної норми та названі вище заяви сторін, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 27 червня 2019 року у справі №824/487/19-а адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_1 провести з 11.09.2016 р. по 12.11.2018 р. перерахунок призначеної їй пенсії у розмірі 60% від суми складової заробітної плати відповідно до нової довідки Міністерства соціальної політики України від 30.10.2018 р. за №274/0/247-18 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та до нової довідки Міністерства соціальної політики України від 30.10.2018 р. за №275/0/247-18 про середні розміри надбавок, премій та інших виплат за серпень 2016 р., що передує місяцю звернення за призначенням пенсій, з врахуванням попередніх виплат. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області (вулиця Оренбурзька, 7-А, місто Чернівці, код ЄДРПОУ 40329345) провести з 11.09.2016 р. по 12.11.2018 р. перерахунок призначеної ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 60% від суми складової заробітної плати відповідно до нової довідки Міністерства соціальної політики України від 30.10.2018 р. за №274/0/247-18 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та до нової довідки Міністерства соціальної політики України від 30.10.2018 р. за №275/0/247-18 про середні розміри надбавок, премій та інших виплат за серпень 2016 р., що передує місяцю звернення за призначенням пенсій, з врахуванням попередніх виплат та провести її виплату.
На виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 27 червня 2019 року у справі №824/487/19-а видано виконавчий лист про: зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області (вулиця Оренбурзька, 7-А, місто Чернівці, код ЄДРПОУ 40329345) провести з 11.09.2016 р. по 12.11.2018 р. перерахунок призначеної ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 60% від суми складової заробітної плати відповідно до нової довідки Міністерства соціальної політики України від 30.10.2018 р. за №274/0/247-18 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та до нової довідки Міністерства соціальної політики України від 30.10.2018 р. за №275/0/247-18 про середні розміри надбавок, премій та інших виплат за серпень 2016 р., що передує місяцю звернення за призначенням пенсій, з врахуванням попередніх виплат та провести її виплату.
На підставі заяви про відкриття виконавчого провадження від 29 травня 2020 року про примусове виконання виконавчого листа №824/487/19-а, виданого 12 вересня 2019 року, державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) Антонюком А.Г. 04 червня 2020 року винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №62257096.
Листом від 24 червня 2020 року №2400-0802-5/17379 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повідомило, зокрема, відповідача про те, що з метою виконання рішення суду від 27 червня 2019 року Головним управління здійснено перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії у відповідності до резолютивної частини рішення суду та розраховано суму боргу за період з 11 вересня 2016 року по 12 листопада 2018 року, яка складає 12437,19 грн. Поряд з цим, рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 27 червня 2019 року по справі №824/487/19-а в частині виплати коштів підлягає до виконання з урахуванням положень Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649, яка є обов'язковою для застосування органом Пенсійного фонду України при вирішенні питань, які стосуються погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету. Повідомлено також і про те, що матеріали по ОСОБА_1 17 березня 2020 року направлені для розгляду Комісією з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду при Пенсійному фонді України. Таким чином, рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 27 червня 2019 року по справі №824/487/19-а виконане органом Пенсійного фонду України в межах повноважень визначених законодавством України. У зв'язку з наведеним позивач просив відповідача закінчити виконавче провадження №62257096 від 04 червня 2020 року згідно пункту 9 частини першої статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» у зв'язку з фактичним виконанням рішення суду згідно з виконавчим документом.
21 липня 2020 року ОСОБА_1 звернулась до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) із заявою, в якій просила, зокрема, повідомити, які дії вчинені державним виконавцем для примусового виконання судового рішення, оскільки останнє залишається невиконаним, а перерахована пенсія не виплачена.
З урахуванням вказаної заяви та на підставі статей 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження» державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) Антонюком А.Г. 22 липня 2020 року винесено постанову про накладення штрафу ВП №62257096, якою за невиконання рішення суду накладено на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області штраф на користь держави у розмірі 5100,00 грн.
Судом також встановлено, що 10 серпня 2020 року ОСОБА_1 зверталась до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) із заявою, в якій вказувала про те, що станом на 10 серпня 2020 року рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 27 червня 2019 року по справі №824/487/19-а не виконано, виплата не проведена, не дивлячись на те, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22 липня 2020 року по справі №640/5248/19 визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду", якими затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, яка набрала законної сили 22 липня 2020 року. З урахуванням наведеного просила вжити подальших заходів примусового виконання.
Беручи до уваги вказану заяву, а також на підставі статей 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження» державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) Антонюком А.Г. 11 серпня 2020 року винесено постанову про накладення штрафу ВП №62257096, якою за невиконання рішення суду накладено на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області штраф на користь держави у розмірі 10200,00 грн.
З матеріалів справи вбачається, що Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області листом від 28 липня 2020 року №2400-0802-9/20461 зверталось до Пенсійного фонду України з проханням надати роз'яснення щодо можливості здійснення виплати коштів згідно рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 27 червня 2019 по справі №824/487/19-а за виключенням (в порядку черговості) в межах бюджетних призначень на цю мету шляхом перерахування коштів Головному управлінню. Посилалось при цьому на те, що виплата коштів у сумі 12437,19 грн ОСОБА_1 не здійснена, оскільки вказане рішення суду підпадало під дію постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649, пункти 1 та 2 якої визнано протиправними та нечинними постановою Шостого апеляційного адміністративного суду постанови від 22 липня 2020 року.
За результатами розгляду вказаного листа Пенсійний фонд України листом від 17 серпня 2020 року №2400-030102-9/26174 повідомив позивача про наявність підстав для оскарження постанови державного виконавця від 22 липня 2020 року про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн.
Дослідженням наявних у справі матеріалів судом також встановлено, що відповідачем на адресу Чернівецького відділу поліції ГУ НП в Чернівецькій області направлено повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення, оформлене листом від 10 вересня 2020 року №3111/08.20, в якому, посилаючись на положення частини третьої статті 63 Закону України «Про виконавче провадження», просило вирішити питання щодо притягнення до відповідальності посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області стосовно зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області провести з 11.09.2016 р. по 12.11.2018 р. перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 60% від суми складової заробітної плати відповідно до нової довідки Міністерства соціальної політики України від 30.10.2018 р. за №274/0/247-18 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та до нової довідки Міністерства соціальної політики України від 30.10.2018 р. за №275/0/247-18 про середні розміри надбавок, премій та інших виплат за серпень 2016 р., що передує місяцю звернення за призначенням пенсій, з врахуванням попередніх виплат та провести її виплату.
Не погоджуючись із прийнятою відповідачем постановою від 11 серпня 2020 року ВП №62257096, позивач звернувся до адміністративного суду з цим позовом.
Вирішуючи спір, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини першої та другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини першої статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року №1404-VІІІ (далі - Закон №1404-VІІІ).
Статтею 1 Закону №1404-VІІІ визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Закону №1404-VІІІ відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Згідно частини першої статті 13 Закону №1404-VІІІ під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до статті 18 Закону №1404 виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Частиною четвертою статті 19 Закону №1404-VІІІ визначено, що сторони зобов'язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов'язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - також про зміну місця роботи.
Згідно пункту 1 частини першої статті 26 Закону №1404-VІІІ виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Частиною п'ятою статті 26 Закону №1404-VІІІ передбачено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
Відповідно до частини шостої статті 26 Закону №1404-VІІІ за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
Відповідно до частин першої та другої статті 63 Закону №1404-VІІІ за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Згідно статті 75 Закону №1404-VІІІ у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
З аналізу указаних норм вбачається, зокрема, що безумовною підставою для накладення штрафу є невиконання рішення суду без поважних причин у визначений строк, за умови, що судове рішення не виконане без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість, у тому числі і фінансову, виконати судове рішення, проте не зробив цього.
Поважними, в розумінні наведених норм Закону №1404-VІІІ можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.
Як вбачається із матеріалів справи, 11 серпня 2020 року державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) Антонюком А.Г. прийнято постанову про накладення штрафу, згідно якої за повторне невиконання рішення суду (станом на 10 серпня 2020 року) на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області накладено штраф у розмірі 10200,00 грн.
Водночас, дослідженням матеріалів справи встановлено, що на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного від 27 червня 2019 року у справі №824/487/19-а позивачем здійснено перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії у відповідності до резолютивної частини рішення суду та розраховано суму боргу за період з 11 вересня 2016 року по 12 листопада 2018 року, яка складає 12437,19 грн. Вказане підтверджується розрахунком суми, що підлягає виплаті на виконання рішення суду.
Крім того, відповідно до змісту листа №2400-0802-5/17379 від 24 червня 2020 року, позивач повідомляв відповідача про здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 та розрахунку суми боргу за період з 11 вересня 2016 року по 12 листопада 2018 року, яка складає 12437,19 грн.
При цьому, позивач звертав увагу на те, що рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 27 червня 2019 року по справі №824/487/19-а в частині виплати коштів підлягає до виконання з урахуванням положень Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649, яка є обов'язковою для застосування органом Пенсійного фонду України при вирішенні питань, які стосуються погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету.
Вказане свідчить про те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 27 червня 2019 року у справі №824/487/19-а здійснено перерахунок пенсії, однак виплату не проведено у зв'язку із відсутністю коштів.
Підпунктом 4, 5 пункту 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 22 грудня 2014 року №28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за №40/26485 визначено, що Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Тобто, виплата пенсій здійснюються органом Пенсійного фонду виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Отже, фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення позивачем можливе лише за наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.
Як зазначалось вище, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Чернівецькій області не виконано рішення суду щодо виплати перерахованої за період з 11 вересня 2016 року по 12 листопада 2018 року пенсії, сума якої складає 12437,19 грн, у зв'язку із відсутністю коштів.
Такі підстави не виконання рішення суду, на думку суду, є поважними, оскільки грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, яка належить ОСОБА_1 , враховуючи положення зазначених вище норм, не є власністю позивача, не знаходяться на його рахунках. Фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення, можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету.
Відтак, суд вважає, що невиконання судового рішення позивачем в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки боржник не мав фінансової можливості протягом встановленого державним виконавцем строку та в подальшому - до отримання фінансування, виконати судове рішення. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів. При цьому, поважними можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником, та які не залежали від його волевиявлення.
Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 24 січня 2018 по справі №405/3663/13-а, від 13 червня 2018 року по справі №757/29541/14-а.
Таким чином, прийнята Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) постанова про накладення штрафу від 11 серпня 2020 року ВП №62257096 є протиправною, а тому підлягає скасуванню.
Крім цього, суд завертає на увагу на таке.
Згідно інформації з системи «Діловодство спеціалізованого суду» встановлено, що у провадженні Чернівецького окружного адміністративного суду перебувала справа №600/1128/20-а за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області до Відділу примусового виконання судових рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору ОСОБА_1 про скасування постанови.
Предметом спору у названій справі є постанова органу державної виконавчої служби від 22 липня 2020 року ВП№62257096 про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області штрафу за невиконання рішення суду у справі №824/487/19-а щодо не виплати перерахованої ОСОБА_1 пенсії.
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 03 вересня 2020 року у справі №600/1128/20-а у задоволені адміністративного позову відмовлено повністю.
Разом з цим судом встановлено, що згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру судових рішень та з системою «Діловодство спеціалізованого суду» постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2020 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області задоволено повністю. Рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 03 вересня 2020 року - скасовано. Прийнято нову постанову. Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області задоволено. Визнано протиправним та скасовано постанову Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про накладення штрафу від 22.07.2020 р. ВП№62257096 в розмірі 5100 гривень.
Вказаною постановою скасовано постанову Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про накладення штрафу від 22.07.2020 р. ВП№62257096 в розмірі 5100 гривень, яка передувала прийняттю оскаржуваної позивачем постанови про накладення штрафу 11 серпня 2020 року ВП №62257096 та фактично давала підстави органу державної виконавчої служби стверджувати про наявність "повторності" невиконання рішення суду у справі №824/487/19-а.
Отже, оскільки постанова про накладення штрафу від 22 липня 2020 року ВП№62257096 є незаконною та скасована судом, то твердження відповідача про наявність "повторності" не виконання рішення суду у справі №824/487/19-а є помилковими, а тому у відповідача були відсутні підстави для повторного накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області штрафу у ВП №62257096.
Щодо тверджень ОСОБА_1 у заяві від 27 листопада 2020 року, то суд зауважує, що оскарження нею у касаційному порядку постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2020 року по справі №600/1128/20-а жодним чином не впливає на вирішення судом справи №600/1330/20-а по суті заявлених позовних вимог.
Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідачем не наведено обґрунтувань щодо законності прийняття оскаржуваної постанови. Натомість, наведені у відзиві доводи суперечать викладеним вище правовим позиціям Верховного Суду в аналогічних правовідносинах.
З огляду на викладене, заявлений позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки під час розгляду даної справи не залучались свідки та не проводились експертизи, то відсутні підстави для стягнення з відповідача судових витрат.
Керуючись статтями 241 - 246, 250, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_1 , про визнання протиправною та скасування постанови задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про накладення штрафу від 11 серпня 2020 року ВП №62257096.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 30 листопада 2020 року.
Повне найменування учасників процесу: позивач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (58002, м. Чернівці, площа Центральна, 3, код ЄДРПОУ 40329345); відповідач - Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (58000, м. Чернівці, вул. Целана, 11, код ЄДРПОУ 43316386); третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Суддя О.П. Лелюк