Рішення від 30.11.2020 по справі 540/2891/20

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/2891/20

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Войтовича І.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, у якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач, Пенсійний фонд) щодо відмови у перерахунку пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області перерахувати пенсію з 05.03.2019 на підставі довідки Херсонського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення, виданої на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 06.04.2020 у справі №540/196/20.

Позовні вимоги обґрунтовані правом ОСОБА_1 на отримання належної йому пенсії як військовослужбовцю, звільненому у запас, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ), вважає дії Пенсійного фонду неправомірними щодо не здійснення перерахування пенсії з 05.03.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення, виданої на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 06.04.2020 у справі №540/196/20, оскільки рішення суду відповідно до ч. 1 ст. 370 КАС України є обов'язковим до виконання Пенсійним фондом та з дотриманням останнім Закону № 2262-ХІІ, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі-Порядок №45) та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМУ № 704), відповідач має зробити належний перерахунок пенсії з обов'язковим включенням до неї усіх складових грошового забезпечення.

Ухвалою суду від 07.10.2020 відкрито провадження у справі, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

30.10.2020, представником відповідача подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 06.04.2020 у справі №540/196/20, на Пенсійний фонд не було покладено обов'язку щодо здійснення перерахунку пенсії позивачу на підставі нової довідки військової частини. Умови, норми та порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців визначений положеннями Закону № 2262-ХІІ, перерахунок пенсії здійснюється згідно ч. 4 ст. 63 Закону 2262-ХІІ на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України та з урахуванням положень п. 1 Порядку № 45 та постанови КМУ від 14.08.2019 № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Відповідач вважає необґрунтованим посилання позивача на норму ст. 43 Закону 2262-ХІІ, оскільки вона регулює лише умови призначення пенсії, перерахунок такої пенсії передбачений ст. 51 зазначеного Закону з дотримання положень Порядку № 45, який визначає певну форму довідки, що надається до Пенсійного фонду для перерахунку пенсії військовослужбовцю. Відповідно, Пенсійний фонд вважає, що Херсонський обласний військовий комісаріат не має повноважень самостійно проводити нарахування та видачу нових довідок із включенням усіх видів грошового забезпечення, коли додаткові складові грошового забезпечення були виключені КМУ постановою № 103. Також, відповідач зазначив, що рішення судів виконуються органами Пенсійного фонду в межах покладених зобов'язань, управління діяло в межах своїх повноважень та відповідно до вимог чинного законодавства, довідка військової частини від 06.03.2018 № ТХ27977 є чинною та не відкликана, перерахунок пенсії позивача здійснений на умовах та на підставі чинних постанов КМУ № 804 та постанови від 24.12.2019 № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян», законні підстави для перерахунку пенсії за нормами чинними на 05.03.2019 у Пенсійного фонду відсутні. Крім цього, зазначає, що відповідно до ст.8 Закону № 2262-ХІІ, виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Повноваження Пенсійного фонду України, як виконавця бюджетних програм, визначаються ст. 23 Бюджетного Кодексу України. З огляду на викладене відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

04.11.2020 до суду надійшла від позивача відповідь на відзив, в якій ОСОБА_1 зауважує, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, визнані нечинними та виключені пункти 1 та 2 Постанови КМУ № 103, у зв'язку з чим вважає безпідставним посилання відповідача на недотримання військовою частиною вимог до складання форми довідки про розмір грошового забезпечення, що визначено додатком 2 до Порядку № 45, яка постановою КМУ № 103 викладена в іншій редакції та не передбачає в собі включення до довідки додаткових видів грошового забезпечення, вважає відзив необґрунтованим та наполягає на задоволенні позовних вимог.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Відповідно до ч.5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з ч.2 ст.262 КАС України, якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів.

Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що справа підлягає розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, судом встановлено наступне.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 06.04.2020 по справі №540/196/20 було задоволено частково позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, та в резолютивній частині рішення зазначено - «…. Зобов'язати Херсонський обласний військовий комісаріат підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII та з врахуванням положень «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії…».

Рішення суду набрало законної сили 07.08.2020.

На виконання рішення суду, ІНФОРМАЦІЯ_2 було видано нову довідку від 12.05.2020 № 6/2/1832 та надіслано на адресу Пенсійного фонду.

У своєму листі Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 28.09.2020 № 3730-3687/К-03/8-2100/20 на звернення ОСОБА_1 повідомило про отримання 04.06.2020 від ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки від 12.05.2020 № 6/2/1832 про грошове забезпечення станом на 05.03.2019, що видана на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 06.04.2020 у справі № 540/196/20 та зазначено про те, що «…Умови проведення перерахунку пенсій, призначених за Законом № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення за постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 були регламентовані пунктами 1-2 постанови Уряду від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі-Постанова № 103). Разом з тим, 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними, зокрема, пункти 1, 2 Постанови № 103. Інших нормативно-правових актів, що стосуються перерахунку пенсій, призначених Законом № 2262-ХІІ, Кабінетом Міністрів України до цього моменту не прийнято. ...рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 06.04.2020 у справі № 540/196/20 жодних зобов'язань на Головне управління покладено не було…».

Отримання позивачем даного листа слугувало зверненню до суду з вказаним адміністративним позовом.

Таким чином, предметом розгляду у даній справі є не здійснення Пенсійним фондом перерахунку та призначення пенсії ОСОБА_1 на підставі нової довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.05.2020 № 6/2/1832 про грошове забезпечення станом на 05.03.2019, виданої на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 06.04.2020 у справі № 540/196/20. Позиція відповідача по справі ґрунтується на відсутності законних підстав для перерахунку та призначення пенсії позивачу, оскільки військова частина не мала права видавати нову довідку із включенням до грошового забезпечення усіх складових для призначення пенсії військовослужбовцю, чим порушено Порядок № 45, постанови КМУ № 704, 804, та 1088, а також посилається на те, що рішенням суду у справі №540/196/20 на Пенсійний фонд не було покладено відповідного обов'язку, у зв'язку з чим, суду необхідно встановити наявність чи відсутність обов'язку Пенсійного фонду вчиняти відповідні дії щодо перерахунку та призначення пенсії ОСОБА_1 ..

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч. 2 ст. 2 КАС України).

Стаття 1291 Конституції України визначає, що судове рішення є обов'язковим до виконання.

Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом (ч. 2 та ч. 3 ст. 14 КАС України).

Згідно ч. 1 та ч. 2 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Статтею 73 КАС України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст. 76 КАС України).

Частинами 3, 4, 7 статті 78 КАС України визначено, що обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування. Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом. Правова оцінка, надана судом певному факту при розгляді іншої справи, не є обов'язковою для суду.

Враховуючи вищезазначені норми, суд зазначає, що рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 06.04.2020 у справі № 540/196/20 на законодавчому рівні вже встановлено право ОСОБА_1 на перерахунок пенсії як військовослужбовцю та обов'язок ІНФОРМАЦІЯ_1 сформувати та видати нову довідку із включенням до неї усіх необхідних складових грошового забезпечення для здійснення Пенсійним фондом перерахунку та призначення пенсії, що відповідно виключає необхідність суду встановлювати законність дій військової частини по формуванню нової довідки від 12.05.2020 № 6/2/1832. Дане рішення суду не скасовано, є чинним та підлягає виконанню.

В зазначеному рішенні, зокрема вказано про те, що зміни внесені постановою КМУ № 103 до додатку 2 Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/3858/18 від 12.12.2018 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін, водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема Головне управління Пенсійного фонду України та Херсонський обласний військовий комісаріат у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Згідно п. 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Таким чином, судом у справі № 540/196/20 від 06.04.2020 встановлено, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ.

Також, суд звертає увагу на те, що постановою Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18, суд касаційної інстанції зазначив, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України, у зв'язку з чим позиція відповідача щодо відсутності інших нормативно-правових актів, винесених КМУ щодо перерахунку пенсії згідно із Законом № 2262-ХІІ та відсутності підстав у військової частини щодо складання спірної довідки, є не обґрунтованою.

30.08.2017 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Дана постанова КМУ № 704 є чинною та підлягає застосуванню державними органами під час визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.

Як встановлено судом, на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 06.04.2020 по справі № 540/196/20, ІНФОРМАЦІЯ_2 було сформовано та видано нову довідку від 12.05.2020 № 6/2/1832 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019.

Дана довідка ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.05.2020 № 6/2/1832 про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії станом на 05.03.2019, включала в собі грошове забезпечення ОСОБА_1 на 05.03.2019 за посадою військовий комісар Херсонського обласного військового комісаріату, яку він займав на день звільнення зі служби 12.08.2016, що складається із посадового окладу (ПО) 37 тарифний розряд у сумі 6910,00 грн., оклад за військовим званням (ОВЗ) полковник у сумі 1480,00 грн., надбавка за вислугу років (НВР) (50%) від ПО, ОВЗ у розмірі 4195,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) у сумі 6292,50 грн., надбавка за таємність (20%) у розмірі 1382,00 грн., премія (35%) у сумі 2418,50 грн. Загальна сума грошового забезпечення склала 22 678,00 грн.

Частинами 1 та 3 статті 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом; пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Також, суд зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області як центральний орган виконавчої влади, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280 «Про затвердження Положення про Пенсійний фонд України» у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства та не має повноважень самостійно визначати грошове забезпечення пенсіонера, питання визначення грошового забезпечення належить до компетенції уповноважених органів міністерств і відомств, в яких проходили службу військовослужбовці та особи рядового і начальницького складу, які відповідно видають довідки згідно Порядку №45 та Порядку 3-1, на підставі яких органи Пенсійного фонду здійснюють призначення (перерахунок) та виплату пенсій.

Алгоритм послідуючих дій для Пенсійного фонду під час виникнення права у пенсіонера на перерахунок пенсії визначений чинним Порядком № 45 та питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулюється «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01. 2007 № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 (п. 23, п. 24 Порядку № 3-1).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно із ч.2, ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Пункт 2 Порядку № 45 передбачає, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 3 Порядку № 45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Стаття 63 Закону №2262-ХІІ визначає як обов'язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та Порядком №45 визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права.

Враховуючи вищезазначене, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_2 було виконано рішення суду у справі № 540/196/20, сформовано та надіслано на адресу відповідача нову довідку від 12.05.2020 № 6/2/1832, що як наслідок виключає необхідність Пенсійного фонду у формуванні відповідного списку згідно п. 2 Порядку № 45 та п. п. 23, 24 Порядку 3-1, суд приходить до висновку, що Пенсійний фонд, який безпосередньо здійснює перерахунок та призначення пенсії має вчинити відповідні дії по відношенню до пенсіонера військовослужбовця ОСОБА_1 , які полягають у здійсненні перерахунку та призначенні йому пенсії згідно отриманої довідки від 12.05.2020 № 6/2/1832.

Суд приходить до висновку про необґрунтованість твердження Пенсійного фонду щодо відсутності прямої вказівки у рішенні суду у справі № 540/196/20 щодо здійснення перерахунку та призначення пенсії ОСОБА_1 , що відповідно виключає для останнього обов'язок здійснювати перерахунок пенсії позивачу, оскільки предметом розгляду у даній справі було зобов'язання військової частини видати належну довідку відповідно до положень чинного законодавства із включенням усіх необхідних складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцю, враховуючи вищезазначені норми Закону №2262-ХІІ та вимоги Порядку № 45, постанови КМУ № 704, з урахуванням також висновків по справі №826/3858/18. Та, оскільки рішення у справі № 540/196/20 набрало законної сили, та є обов'язковим і підлягає виконанню учасниками справи, усіма органами, підприємствами, установами та організаціями відповідно до ст. 1291 Конституції України, ст.ст. 14, 370 КАС України, Пенсійний фонд після отримання довідки військової частини від 12.05.2020 №6/2/1832, мав вчинити відповідні послідуючі дії та зробити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з моменту виникнення такого права, а саме з 05.03.2019.

З наданих до суду копії матеріалів пенсійної справи № 2101005748 (Міноборони) ОСОБА_1 суд не встановив наявність доказів здійснення Пенсійним фондом перерахунку та призначення пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 року. Щодо зазначення у відзиві відповідачем відсутності законних підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу у зв'язку із невідкликаною та чинною довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.03.2018 № ТХ27977, суд вважає дану позицію необґрунтованою, оскільки не відкликання довідки військової частини не може бути підставою для не здійснення перерахунку пенсії військовослужбовцю з моменту, коли останній набув таке право та воно закріплено на конституційному та законодавчому рівні.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи (ч. 3 ст. 242 КАС України).

Згідно із частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з вищевикладеного, судом встановлено, що відповідач не довів належними та достатніми доказами правомірність відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі отриманої довідки від 12.05.2020 № 6/2/1832 ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення, у зв'язку з чим суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись ст.ст. 9, 14, 73-78, 90, 139, 242-246, 250, 255, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.05.2020 № 6/2/1832 про розмір грошового забезпечення, виданої на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 06.04.2020 у справі № 540/196/20.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73036, м. Херсон, вул. 28 Армії,6) перерахувати пенсію ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) з 05.03.2019 на підставі довідки Херсонського обласного військового комісаріату від 12.05.2020 № 6/2/1832 про розмір грошового забезпечення, виданої на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 06.04.2020 у справі № 540/196/20.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя І.І. Войтович

кат. 112010201