27 листопада 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/2251/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до товариства з обмеженою відповідальністю "Доломіт-3" про припинення права користування надрами,
встановив:
Державна служба геології та надр України (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Доломіт-3" (далі - відповідач), в якому просить припинити право користування надрами шляхом анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами від 22.12.2006 № 4156, наданого товариству з обмеженою відповідальністю "Доломіт-3".
Ухвалою від 20.08.2020 у справі відкрите спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), сторонам наданий строк для подання заяв по суті справи.
Ухвалою від 28.10.2020 позовна заява залишена без руху, позивачу наданий строк для усунення недоліків, зокрема, зазначення причин пропуску строку звернення до суду, які можуть бути визнані судом поважними та надання заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду.
Ухвалою від 20.11.2020 відмовлено ТОВ "Доломіт-3" у задоволенні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з метою видобування вапняку 22.12.2006 ТОВ "Доломіт-3" наданий спеціальний дозвіл на користування надрами № 4156. Так, з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов'язки, передбачені Кодексом України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615, спеціальним дозволом на користування надрами №4739 від 22.10.2008, Угодою про умови користування надрами, тощо. Зокрема, користувачі надр зобов'язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та Угодою, тощо. Контролюючим органом проведена перевірка дотримання ТОВ "Доломіт-3" вказаних вимог законодавства, за результатами якої встановлені порушення законодавства у сфері надракористування, що відображені в акті від 15.03.2019 № 09/4156-Х та складений припис від 15.03.2019 № 71-14/01 про усунення ТОВ "Доломіт-3" порушень законодавства. Позивач зазначає, що в подальшому Товариство не усунуло виявлені порушення, у зв'язку з чим, спеціальний дозвіл на користування надрами був зупинений та ініційоване питання анулювання вказаного дозволу. Так, згідно з п. 3 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування. Посилаючись на викладене, просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
23.10.2020 відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог з огляду на таке. Позивач звернувся до суду з підстав відсутності, на його думку, у відповідача документів, а також їх затвердження у встановленому порядку (не затверджено та не погоджено проект розробки родовища корисних копалин, відсутній План розвитку гірничих робіт на 2019 рік, не представлено проект на експертизу тощо). Втім, відповідно до ст. 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється за рішенням суду лише у випадках передбачених п.п. 4, 5, 6 вказаної статті, у разі незгоди користувачів. Таким чином, за наявності решти передбачених законом підстав, право припинити користування надрами належить до компетенції органу, який надав надра у користування. Припинення права користування надрами та анулювання дозволу здійснюється шляхом прийняття Держгеонадра України відповідного наказу. Також відповідач зазначає, що на даний час корисні копалини не видобуваються, оскільки відбувається процес погодження необхідних документів. Процедура погодження потребує дуже значних фінансових витрат, про що відомо позивачу. Дії Товариства спрямовані на усунення виявлених порушень. Також відповідач зазначає, що підставою для припинення дії дозволу ТОВ "Доломіт-3" у позовній заяві зазначено - припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування. Проте, позивач не надав доказів, що діяльність ТОВ "Доломіт-3" припинена. Відповідач зазначає, що не збирався припиняти свою діяльність і така інформація відсутня у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. На підставі викладеного, просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що справа підлягає розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
22.12.2006 Міністерством охорони навколишнього природного середовища України ТОВ "Доломіт-3" терміном на 20 років наданий спеціальний дозвіл на користування надрами № 4156 на видобування вапняку у Давидо-Брідському родовищі (Херсонська область, Великоолександрівський район, 5,0 км на південний схід від с. Давидів Брід, мета надракористування - видобування вапняків в якості сировини для виробництва бутового каменю, щебеню будівельного та вапна будівельного.
30.08.2016 між Державною службою геології та надр України та ТОВ "Доломіт-3" укладена угода про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин №4156, якою одночасно затверджена Програма робіт з видобування вапняків Давидо-Брідського родовища на 3 квартал 2016 року - 4 квартал 2019 року.
28.11.2018 наказом Державної служби геології та надр України № 450 затверджений Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) на 2019 рік, відповідно до якого з 11.03.2019 протягом 10 днів запланований державний геологічний контроль (спеціальний дозвіл на користування надрами від 22.12.2006 (видобування) ТОВ "Доломіт-3", ступінь ризику - середній).
06.02.2019 наказом Державної служби геології та надр України № 45 доручено Департаменту державного геологічного контролю провести планові перевірки діяльності надракористувачів у березні 2019 року відповідно до додатку.
На виконання наказу від 06.02.2019 в.о. начальника Азово-Чорноморського міжрегіонального відділу Департаменту державного неологічного контролю видане направлення на проведення перевірки ТОВ "Доломіт-3".
13.02.2019 на адресу відповідача надіслане повідомлення про проведення планової перевірки від 11.02.2019 № 2859/03/14-19, яке отримане уповноваженою особою ТОВ "Доломіт-3" 19.02.2019.
У період з 11.03.2019 до 15.03.2019 уповноваженими особами Азово-Чорноморського міжрегіонального відділу Департаменту державного неологічного контролю Державної служби геології та надр України проведена перевірка щодо дотримання ТОВ "Доломіт-3" вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин, за результатами якої складений акт від 15.03.2019 № 09/4156-Х, яким зафіксовані порушення.
15.03.2019 винесений припис про усунення ТОВ "Доломіт-3" виявлених порушень, а саме:
1) ст. 51 Кодексу України про надра, ст. 19 Закону України № 1127 - проект розробки родовища корисних копалин не затверджений та не погоджений в установленому порядку;
2) ст. 51 Кодексу України про надра, ст. 19 Закону України № 1127 - відсутній план розвитку гірничих робіт на 2019 рік;
3) ст. 24 Кодексу України про надра, постанови Кабінету Міністрів України № 615 - не виконується п. 1 особливих умов спеціального дозволу на користування надрами № 4156 від 22.12.2006. Виконання умов Держуправління екоресурсів у Херсонській області (екологічна картка від 26.01.2006 № 38): - робочий проект розробки родовища та рекультивації родовища представити на Державну екологічну експертизу, а саме: - не проходження проектної документації з розділом ОВНС державної екологічної експертизи у встановленому законодавством порядку; - розробка родовища повинна відповідати вимогам Кодексу України про надра, Земельному Кодексу України і Водного Кодексу України (а саме Кодексу України про надра). Не викопуються вимоги п. 5.3 Угоди про умови користування надрами від 01.03.2018 № 4156 щодо: - дотримання вимог законодавства України, чинних стандартів, правил, норм пов'язаних з користуванням надрами; дотримуватись вимог, передбачених Дозволом та цією Угодою. Проект Оцінки вітливу на навколишнє середовище (ОВНС), том ІІ "Давидово-Брідського родовища вапняку у Велико-Олександрівському районі Херсонської області" не пройшов державну екологічну експертизу.
Строк усунення ТОВ "Доломіт-3" вказаних порушень встановлений до 18.04.2019, про що необхідно у письмовій формі подати до Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом Департаменту державного неологічного контролю матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.
02.05.2019 Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом на адресу директора Департаменту державного неологічного контролю Державної служби геології та надр України надіслане подання № 132-14/01 про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 22.12.2006 № 4156 у зв'язку з не усуненням ТОВ "Доломіт-3" в повному обсязі порушень вимог законодавства у сфері надракористування, викладених у приписі від 15.03.2019 № 71-14/01.
09.08.2019 наказом Державної служби геології та надр України № 266 зупинена ТОВ "Доломіт-3" дія спеціального дозволу на користування надрами від 22.12.2006 № 4156 та наданий строк - 30 календарних днів на усунення порушень.
15.08.2019 відповідачу направлене повідомлення від 14.08.2019 № 16748/01/14-19 про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами, яке 20.08.2019 отримане уповноваженою особою Товариства.
20.09.2019 Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом на адресу директора Департаменту державного неологічного контролю Державної служби геології та надр України надіслане подання № 291-14/01 на анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 22.12.2006 № 4156 у зв'язку з не усуненням ТОВ "Доломіт-3" в установлений строк порушень вимог законодавства, щодо яких дозвільних орган видав припис.
Наказом Державної служби геології та надр України від 28.11.2019 № 440 ТОВ "Доломіт-3" встановлений термін для усунення порушень законодавства про надра - 30 календарних днів.
06.02.2019 відповідачу направлене повідомлення від 04.12.2019 №24014/01/14-19 про продовження терміну на усунення недоліків - на 30 календарних днів, яке 10.12.2019 отримане уповноваженою особою Товариства.
12.05.2020 Державна служба геології та надр України надіслала ТОВ "Доломіт-3" лист № 6989/01/07-20 "Щодо надання згоди/незгоди на припинення права користування надрами", в якому просить у 15 денний строк надати власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами згідно зі спеціальним дозволом на користування надрами від 22.12.2006 № 4156.
Як зазначає позивач, ТОВ "Доломіт-3" не надана відповідь на лист від 12.05.2020 №6989/01/07-20 щодо надання власної позиції (згоди/незгоди) на припинення права користування надрами. Відповідач належними та допустимими доказами не спростував вказаний факт.
Відповідач не заперечує того факту, що ним не виконані вимоги припису від 15.04.2019, натомість заявляє, що процес погодження необхідних документів є тривалим та потребує дуже значних фінансових витрат, а також наголошує, що у зв'язку з погодженням необхідних документів видобування корисних копалин не здійснюється.
На підтвердження вказаних доводів відповідач надав суду листування з державними органами, а саме: з ГУ Держпраці у Херсонській області, ГУ Держпродсподивслужби в Херсонській області, Департаментом екології та природних ресурсів Херсонської ОДА.
Надаючи оцінку законності вимоги позивача про припинення права на користування надрами шляхом анулювання дії спеціального дозволу, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1174 (далі - Положення № 1174, Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Згідно із пп. 10, 12 п. 4 Положення № 1174 Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань: зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення; здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням.
Частиною 1 ст. 19 Кодексу України про надра визначено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.
За змістом ч. 2 ст. 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедуру продовження строку дії, переоформлення, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін регулює Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (далі - Порядок № 615).
Підпунктами 1, 4 пункту 21 Порядку № 615 визначено, що дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням Міндовкілля, Держпраці, МОЗ, Держекоінспекції, органів місцевого самоврядування, ДПС у разі: порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.
Згідно із п. 22 Порядку № 615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбачених Кодексом України про надра, Законами України "Про нафту і газ" та "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
Відповідно до абз. 5, 7 ч. 7 ст. 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" від 06.09.2005 № 2806-IV дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав: здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Таким чином, орган, який надав надра у користування (Держгеонадра), уповноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому п. 5 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.
Водночас, згідно з правовими висновками Верховного Суду (постанови від 10.05.2018 у справі № 802/4846/13-а, від 26.06.2018 у справі № 802/923/14-а, від 06.11.2018 у справі №805/4098/17-а) право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку. У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини першої статті 26 Кодексу, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, це право припиняється у судовому порядку.
Як зазначено вище, надрокористувач - ТОВ "Доломіт-3" не надавав згоду на припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу від 22.12.2006 № 4156, про що також свідчить і відзив на позовну заяву.
Відтак, суд вважає, що позивач правомірно та з дотриманням вимог закону звернувся до суду з позовом про припинення вказаного права у судовому порядку.
Крім того, позивач належними та допустимими доказами довів наявність законних підстав для задоволення позовних вимог.
Так, виходячи з наведених вище положень Кодексу України про надра, Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" та Порядку № 615, анулювання раніше зупиненого спеціального дозволу можливе, зокрема, у разі, якщо надрокористувачем не усунуті порушення, які стали підставою для видання уповноваженим органом припису про їх усунення та зупинення дії дозволу.
Суд зауважує, що ТОВ "Доломіт-3" не заперечує наявність порушень, вказаних в акті перевірки від 15.03.2019 № 09/4156-Х, не оскаржувало ні припис про усунення порушень від 15.03.2019 №71-14/01, ні наказ від 09.08.2019 № 266 про зупинення дії дозволу.
Із долучених до відзиву матеріалів, зокрема, листування з органами державної влади, слідує, що ТОВ "Доломіт-3" підтверджує не усунення тих порушень, які зазначені у приписі від 15.03.2019 №71-14/01, та які в подальшому стали підставою для прийняття наказу від 09.08.2019 № 266 про зупинення дії дозволу на користування надрами від 22.12.2006 № 4156, а лише вказує на роботу відповідача у напрямку усунення вказаних порушень, яка з березня 2019 року позитивно не завершена, у зв'язку з недоліками погоджувальної документації.
Отже, ТОВ "Доломіт-3" до теперішнього часу не усунуло порушення, які були виявлені під час проведення планової перевірки відповідача, так як жодних доказів зворотного суду не надано.
У свою чергу, суд враховує сукупність таких порушень і ту обставину, що з часу їх виявлення минуло більше півтора роки, відповідачу був наданий значний строк для вчинення дій на усунення порушень, тоді як згідно з вимогами закону надрокористувач зобов'язаний своєчасно усувати виявлені порушення.
Твердження відповідача про те, що ним вживаються заходи для усунення порушень, а тому в задоволенні позову слід відмовити, суд не бере до уваги, оскільки надані відповідачем документи не підтверджують факту усунення тих порушень, про які зазначено в акті перевірки від 15.03.2019 № 09/4156-Х28/5496-Х. Зміст цих документів вказує на те, що відповідач вчиняв певні дії для усунення окремих порушень. Водночас такі дії не свідчать про усунення тих порушень, що стали підставою для звернення позивача до суду, а також не спростовують обґрунтованість заявлених позовних вимог.
Таким чином, суд зазначає, що факт невиконання відповідачем положень Угоди про умови користування надрами, як невід'ємної частини спеціального дозволу, Програми робіт, так само як і факт не усунення ТОВ "Доломіт-3" виявлених під час перевірки порушень, повністю доведений позивачем, підтверджується матеріалами справи та не спростований відповідачем.
Зважаючи на те, що відповідач: 1) порушив вимоги, передбачені спеціальним дозволом на користування надрами, 2) не усунув порушення, що стали підставою для зупинення дії спеціального дозволу, 3) у встановлений позивачем строк не виконав вимог припису від 15.03.2019 № 71-14/01 та не усунув порушення законодавства в сфері надрокористування, суд дійшов висновку про наявність передбачених ст. 26 Кодексу України про надра та п. 22 Порядку № 615 підстав для анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 22.12.2006 № 4156, виданого ТОВ "Доломіт-3".
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 20.10.2020 у справі № 540/1296/19.
Відповідно до статей 9, 77 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позивач, як суб'єкт владних повноважень довів наявність підстав для припинення права відповідача користування надрами, відтак суд задовольняє позов у повному обсязі.
Відповідно до ст. 139 КАС України у разі задоволення позовних вимог суб'єкта владних повноважень, сплачений судовий збір відшкодуванню не підлягає.
У період з 14.09.2020 до 29.09.2020 головуюча суддя Кисильова О.Й. перебувала у відпустці, з 28.09.2020 до 02.10.2020 - період тимчасової непрацездатності у зв'язку із хворобою.
Керуючись ст.ст. 9, 14, 73-78, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 22.12.2006 № 4156, наданого товариству з обмеженою відповідальністю "Доломіт-3" (код ЄДРПОУ 33491123, 74120, Херсонська область, Великоолександрівський район, с. Давидів Брід, вул. Центральна, 68).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.Й. Кисильова
кат. 108010200