Рішення від 26.11.2020 по справі 540/3127/20

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/3127/20

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Генічеської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Генічеської районної державної адміністрації (далі-відповідач), в якому просить:

- визнати дії відповідача щодо незастосування термінів звернення за призначенням тимчасової державної соціальної допомоги протиправними;

- визнати дії відповідача щодо визначення розміру тимчасової державної соціальної допомоги протиправними;

- зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_1 тимчасову державну соціальну допомогу з 16 березня 2020 року;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Генічеської РДА призначити ОСОБА_1 тимчасову державну соціальну допомогу в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу призначено тимчасову державну соціальну допомогу з 28 липня по 31 грудня 2020 року у розмірі 1612 грн щомісячно, як непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.

Разом з тим, позивач вважає, що вказана допомога призначена з порушенням, а саме позивач не погоджується з сумою державної допомоги та з датою призначення допомоги. Позивач вважає, що тимчасова державна соціальна допомога повинна бути призначена з наступного дня після досягнення ним 60-річного віку, тобто з 16.03.2020р., а розмір цієї допомоги має бути 1712 грн., а не 1612 грн.

Позивач вказує на те, що він подав заяву разом з документами з пропуском встановленого тримісячного строку у зв'язку із карантином, однак він звертався із заявою про поновлення строків звернення. Проте відповідачем відмовлено у задоволенні заяви про поновлення строку звернення за тимчасовою допомогою.

Вказане позивач вважає протиправним, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою від 26.10.2020р. провадження у вказаній справі відкрите, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Цією ж ухвалою відповідачу встановлено строк для надання відзиву та зобов'язано надати документи.

Копія ухвали від 26.10.2020р. направлена сторонам та отримана, зокрема відповідачем 29.10.2020р.

Разом з тим, станом на 26.11.2020р. ухвала суду в частині надання документів не виконана. Крім того, відповідач не скористався свої процесуальним правом на надання відзиву на позовну заяву.

Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Отже, суд розглядає дану справу за наявними матеріалами справи.

Розглянувши надані позивачем документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Управління соціального захисту населення Генічеської районної державної адміністрації із заявою про призначення державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.

Вказана заява зареєстрована відповідачем 28.07.2020р.

З 28.07.2020р. відповідачем призначена позивачу у порядку та відповідно до Порядку, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 №1098 (далі-Порядок №1098), тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату у розмірі 1612 грн.

25 серпня 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив поновити тримісячний строк звернення за тимчасовою допомогою, визнати його звернення таким, що відбулось не пізніше ніж через три місяці після досягнення пенсійного віку та просив перерахувати розмір допомоги з 1612,00 грн. на 1712,00 грн.

Управління соціального захисту населення Генічеської районної державної адміністрації відповідно до листа від 04.09.2020р. №10/05.07-2197 фактично відмовило позивачу у задоволенні заяви.

Не погоджуючись з позицією відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Відповідно до ч.1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років.

Як встановлено судом позивач станом на 15.03.2020р. досяг 60 років та має страховий стаж 24 роки.

Відповідно до пункту 5 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" установлено в період з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2020 року особам, які досягли віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та не набули страхового стажу, передбаченого нормами зазначеної статті, за умови наявності у них не менше 15 років страхового стажу, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.

Зазначена тимчасова державна соціальна допомога призначається органами соціального захисту населення і виплачується до досягнення такими особами віку, з якого вони набувають право на призначення пенсії.

Тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, призначається з урахуванням її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і виплачується за рахунок коштів державного бюджету.

На виконання вказаної норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 27 грудня 2017 р. № 1098 «Про затвердження Порядку призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату», який визначає механізм призначення у період з 1 січня 2018 р. по 31 грудня 2020 р. тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", але не набула права на пенсійну виплату у зв'язку з відсутністю страхового стажу, передбаченого нормами зазначеної статті (далі - тимчасова допомога), за наявності в неї не менш як 15 років страхового стажу, та її виплати (далі-Порядок №1098).

Пунктами 5-6 Порядку №1098 встановлено, що для призначення тимчасової допомоги особа подає органу соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу; інформацію про адресу зареєстрованого місця проживання (адресу місця фактичного проживання); документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають про це відмітку в паспорті); довідку про наявний страховий стаж, видану органами Пенсійного фонду України; декларацію про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї) за останні шість календарних місяців, що передують місяцю звернення за призначенням тимчасової допомоги; копію рішення про призначення опікуна (для особи, яку визнано недієздатною).

Інформація про склад сім'ї особи, яка звернулася за призначенням тимчасової допомоги, зазначається в декларації про доходи та майновий стан.

Форми заяви та декларації про доходи та майновий стан затверджено наказами Мінсоцполітики від 21 квітня 2015 р. № 441 "Про затвердження форми Заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг" та від 22 липня 2003 р. № 204 "Про затвердження форми Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, та довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб".

Якщо особа звертається за призначенням тимчасової допомоги за місцем фактичного проживання, до заяви додається довідка про неотримання такої допомоги в органах соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання.

Відповідальність за достовірність наданої інформації покладається на особу, яка звернулася за призначенням тимчасової допомоги.

Тимчасова допомога призначається з дня, що настає за датою досягнення пенсійного віку, встановленого частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якщо звернення за тимчасовою допомогою відбулося не пізніше ніж через три місяці після досягнення такого віку.

Якщо звернення за тимчасовою допомогою відбулося пізніше ніж через три місяці після досягнення віку, встановленого частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тимчасова допомога призначається з дня звернення за нею. Днем звернення за призначенням тимчасової допомоги вважається день реєстрації органом соціального захисту населення заяви з усіма необхідними документами.

З наведеного вбачається, що чинним законодавством встановлені дії органу соціального захисту населення у разі подання особою заяви з документами у межах трьох місяців після досягнення пенсійного віку та пізніше ніж через три місяці після досягнення віку, встановленого частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Вказані норми є імперативними та не передбачають можливості поновлення строку звернення за тимчасовою державною соціальною допомогою.

Окремо суд звертає увагу, що нормами законодавства не встановлено продовження строків на звернення до органів за призначенням тимчасової державної соціальної допомоги і під час карантину, встановленого постановою КМУ від 11 березня 2020 р. № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2".

Таким чином, позивач досяг 60-ти річного віку 15.03.2020р. при цьому страховий стаж позивача складає 24 роки, у зв'язку з чим ОСОБА_1 звернувся до відповідача 28.07.2020р. документами та із заявою про призначення йому тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", але не набула права на пенсійну виплату у зв'язку з відсутністю страхового стажу, передбаченого нормами зазначеної статті.

Вказане підтверджується матеріалами справи та не оспорюється сторонами.

Таким чином, позивач звернувся до відповідача пізніше ніж через три місяці після досягнення 60-ти річного віку, адже тримісячний строк закінчився 16.06.2020р.

З огляду на викладене, суд дійшов до висновку про правомірність дій відповідача при призначенні позивачу тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату у зв'язку з відсутністю страхового стажу, саме з 28.07.2020р., тобто з дня фактичного звернення позивачем за такою допомогою.

Щодо призначеного розміру тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату у зв'язку з відсутністю страхового стажу, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.14 Порядку №1098 розмір тимчасової допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність, і середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не може перевищувати 100 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

У разі затвердження нового розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, органи соціального захисту населення проводять перерахунок раніше призначеної тимчасової допомоги з місяця встановлення нового розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, без звернення особи, якій призначено тимчасову допомогу.

Суми прожиткового мінімуму на 2020 рік встановлено Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 14.11.2019 р. N 294-IX.

Так, прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01.07.2020 по 30.11.2020 становить 1712 грн.

З пояснень позивача, наведених у позовній заяві та заяві від 25.08.2020р. про поновлення строку та перерахунок тимчасової допомоги вбачається, що ним відображено у декларації про доходи та майновий стан доходи за останні півроку у сумі 600 грн., середньомісячний дохід становить 100 грн.

З наведеного вбачається, що позивачем задекларований середньомісячний дохід у сумі 100 грн.

З огляду на викладене відповідачем призначено тимчасову допомогу у розмірі різниці між прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність, і середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, тобто 1612,00 грн. (1712 грн. - 100 грн.)

Суд зауважує, що норми чинного законодавства не містять винятків щодо джерел походження доходу, тому посилання позивача, що задекларовані доходи у розмірі 600 грн. є позикою, не є підставою для неврахування цієї суми при призначенні тимчасової допомоги.

Таким чином, суд дійшов до висновку про правомірне визначення розміру тимчасової державної соціальної допомоги, призначеної позивачу.

Враховуючи вищевикладене, суд встановив правомірність дій відповідача, а отже позовні вимоги є необґрунтованими, тому не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Генічеської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя А.С. Пекний

кат. 112010200