30 листопада 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/2337/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області (далі-відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною відмову відповідача у встановленні позивачу статусу особи з інвалідністю внаслідок війни;
- зобов'язати відповідача встановити ОСОБА_1 статус "особа з інвалідністю війни" та видати посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни встановленого зразка.
Ухвалою від 25.08.2020 у справі відкрите спрощене позовне провадження, учасникам наданий строк для подання заяв по суті справи.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та має встановлену 2 групу інвалідності, як потерпілий від аварії на ЧАЕС. У травні 2020 позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області із заявою про встановлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Втім, листом від 07.05.2020 № 01-20/1797 відповідач відмовив ОСОБА_1 у задоволенні заяви та повідомив, що статус особи з інвалідністю внаслідок війни встановлюється особам, залученим до складу формувань Цивільної оборони, на підставі документів, які повинні містити інформацію про розпорядчий документ по лінії ЦО щодо залучення підприємств, установ (наказ чи розпорядження) до вказаного формування та розпорядчий документ по підприємству, установі щодо залучення осіб до складу зазначеного формування, усі відомості про роботу, яку виконував громадянин під час наслідків аварії на ЧАЕС, а також довідки МСЕК про групу інвалідності та причину захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. Позивач вважає протиправною відмову відповідача у встановленні статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, з огляду на таке. Так, позивач у період з 1979 до 2015 працював на посаді лікаря загальної гігієни Новокаховської міської санепідемстанції, на даний час працює лікарем з загальної гігієни Новокаховського міського відділення Херсонського обласного лабораторного центру МОЗ України. Відповідно до листа відповідача від 18.11.2019 № 01-15/651 підприємство - Новокаховська міська санепідемстанція залучалось до виконання завдань з цивільної оборони міста. Відповідно до наказу начальника цивільної оборони міста Нова Каховка від 24.06.1985 № 40 "Про підсумки штабного тренування 13-14 червня 1985 року" Новокаховська міська санепідемстанція приймала участь в штабному тренуванні. ОСОБА_1 наголошує що цивільна оборона та її формування створювались на всіх без виключення підприємствах, установах, організаціях, та до складу формувань Цивільної оборони в обов'язковому порядку залучалося все працездатне населення. Формування Цивільної оборони, в тому числі і невоєнізовані, створювались саме з метою виконання робіт з ліквідації наслідків аварій, катастроф і стихійних лих. Громадяни, які виконували роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС залучались до виконання цих робіт саме у складі формувань Цивільної оборони. При цьому, жоден нормативний документ з питань цивільної оборони не містить однозначної вимоги щодо обов'язковості видання розпорядчого документу про залучення кожної конкретної особи до дій у складі формувань цивільної оборони. Згідно із п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. Таким чином, особи, які залучались до складу формувань Цивільної оборони, інвалідність яких пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, мають право отримати статус "особа з інвалідністю внаслідок війни" з видачею відповідного посвідчення. Посилаючись на викладене, просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
14.09.2020 відповідач надіслав до суду відзив, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог у зв'язку із наступним. Позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та учасником ліквідації внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджуються відповідними посвідченнями. Статус особи з інвалідністю внаслідок війни розповсюджено на осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, на підставі Закону України "Про внесення змін до статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Для набуття статусу особи з інвалідністю внаслідок війни з підстав, встановлених п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", необзідні такі умови: настання інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме у складі формувань Цивільної оборони. Надані документи дійсно підтверджують факт участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також настання інвалідності у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з участю у ліквідації цих наслідків. Ці обставини свідчать про те, що на позивача як на особу, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи поширюються пільги, гарантії і компенсації, передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Втім, жодного належного документального підтвердження своєї безпосередньої участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи саме в складі формувань Цивільної оборони позивач не надав, натомість це є істотною обставиною. Тобто, за відсутності доказів, які б свідчили про залучення ОСОБА_1 до формувань Цивільної оборони для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у останнього немає жодних підстав для набуття статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". На підставі викладеного, просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
За таких обставин, суд розглядає справу у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до посвідчення від 26.11.2019 Серії НОМЕР_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році категорії 1 та має ІІ групу інвалідності.
Згідно з пенсійним посвідченням Серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності ІІ групи, як потерпілий від аварії на ЧАЕС.
Крім того, згідно з довідкою, виданою заступником оперативного штабу МОЗ СРСР, ОСОБА_1 дійсно приймав безпосередню участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Також, відповідно до пропуску Ф-1 від 23.11.20196 № 015038, на право в'їзду у закриту зону, ОСОБА_1 мав право пересуватися всюди, як представник Чорнобильської райсанепідемстанції.
Відповідно до наказу начальника громадської оборони м. Нова Каховка від 24.06.20185 № 40, у зв'язку з відповідністю з планом заходів ГО та організаційними вказівками начальника громадської оборони міста від 05.06.1985 № 138, 13-14 червня 1985 року здійснена штабне тренування разом зі штабом ГО області на тему: "Організація пе6реведення ГО з мирного у воєнних стан та робота мережі спостереження та лабораторного контролю в умовах раптового нападу противника". У штабному тренуванні взяли участь 163 особи, в тому числі: медична служба та СЕС, служба енергетики та світломаскування та ГЕС, а також служби: охорони громадського порядку, торгівлі та харчування, санітарної обробки, оповіщення та зв'язку, автотранспорту.
Позивач надав суду копію посвідчення про відрядження № 97, ОСОБА_1 , лікар з гігієни праці Новокаховської СЕС відряджений до м. Чорнобиль Київської області на 30 днів з 23.10.1986 до 23.11.1986 на підставі наказу від 22.10.1986 № 45§4.
Крім того, відповідно до довідки, виданої заступником начальна оперативного штабу МОЗ СРСР, ОСОБА_1 лікар Новокаховської міськсанепідемстанції Херсонської області працював та проживав з 23.10.1986 до 28.11.1986 в м. Чорнобилі Київської області в 30 км зоні Чорнобильської АЕС (у першій зоні небезпеки).
Діяльність позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у жовтні-листопаді 1986 року також підтверджується довідками-табелями на виплату заробітної плати залученого персоналу.
Відповідно до експертного висновку Дніпропетровської регіональної міжвідомчої експертної комісії від 04.10.2001 № 339, захворювання ОСОБА_1 пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Згідно з довідкою до Акту огляду МСЕК від 30.03.2010 Серії 2-18А3 № 092871 ОСОБА_1 встановлена безстроково ІІ група інвалідності по захворюванню, пов'язаному з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.
18.11.2019 Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Новокаховської міської ради надало відповідь № 01-15/651 на звернення ОСОБА_1 , відповідно до якої Новокаховська міська санепідемстанція залучалася до виконання завдань з цивільної оборони міста, що підтверджується наказом начальника цивільної оборони м. Нова Каховка від 24.06.1985 № 40.
Згідно з листом Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської ОДА від 12.02.2020 № 01.1-14/262, щодо залучення ОСОБА_1 до складу формувань ЦО, встановлено, що в архіві Департаменту під грифом "таємно", наявні розпорядження начальника Цивільної оборони Київської області з питань ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, видані починаючи з 26 квітня 1986 року. Зазначені розпорядчі документи начальника ЦО Київської області містять прямі вказівки щодо організації заходів Цивільної оборони, завдання з цього приводу всім службам Цивільної оборони Київської області, а також обласним організаціям та установам. При цьому, вони не містять відомостей щодо залучення до цих робіт конкретних підприємств та окремих громадян.
07.05.2020 Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області надало позивачу відповідь № 01-20/1797, відповідно до якої ОСОБА_1 відмовлено у визначенні статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, оскільки відповідно до роз'яснення Департаменту СЗН Херсонської ОДА та листа Мінсоцполітики України від 02.08.20212 № 736/014/91-12, статус особи з інвалідністю внаслідок війни встановлюється особам, залученим до складу формувань Цивільної оборони, на підставі документів, які повинні містити інформацію про розпорядчий документ по лінії ЦО щодо залучення підприємств, установ (наказ чи розпорядження) до вказаного формування та розпорядчий документ по підприємству, установі щодо залучення осіб до складу зазначеного формування, усі відомості про роботу, яку виконував громадян під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також довідки МСЕК про групу інвалідності та причину захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Надаючи оцінку обгрунтованості доводів позивача про протиправність рішення відповідача про відмову встановити статус особи з інвалідністю внаслідок війни, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
За змістом ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначає Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 № 3551-XII (далі - Закон № 3551-XII).
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону № 3551-XII до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
Згідно із п. 9 ст. 7 Закону № 3551-XII до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Частиною 1 ст. 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-XII) встановлено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Положенням про Цивільну оборону СРСР, затвердженим постановою КПРС і Ради Міністрів СРСР від 18.03.1976 № 1111 та Положенням про невоєнізовані формування ЦО СРСР, затвердженим наказом начальника ІДО СРСР від 06.06.1975 № 90, формування ЦО, в тому числі і невоєнізовані, створювались для виконання заходів по ліквідації аварій, катастроф, стихійних лих, великих пожеж, та їх наслідків, а також при ліквідації аварій, катастроф, стихійних сил, великих пожеж, та їх наслідків, а також при застосуванні засобів масового ураження (у воєнний час), захисту і організації життєзабезпечення населення.
Таким чином, обов'язковими умовами, за яких особі надається статус інваліда війни згідно пункту 9 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" є наявність у особи інвалідності, отриманої внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи та доказів залучення такої особи до складу формувань Цивільної оборони.
Це пояснюється тим, що крім формувань Цивільної оборони, у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС брали участь інші формування, які створювались в іншому порядку, ніж невоєнізовані формування Цивільної оборони та направлялись у райони виконання робіт згідно з розпорядженням керівників відповідних органів, відомств, організацій, установ та підприємств.
З пояснювальної записки до проекту цього Закону вбачається, що до категорії осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, законодавець запропонував відносити вузьку категорію осіб (1300 чоловік), які з перших днів аварії разом з військовослужбовцями виконували роботи у 30-тикілометровій зоні найвищого радіоактивного забруднення у складі мобільних загонів спецзахисту формувань Цивільної оборони, що знаходилися в структурі Міністерства оборони колишнього Союзу РСР, діяли за його статутом та підпорядковувалися військовому командуванню.
Позивач надав суду лист Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Новокаховської міської ради від 18.11.2019 № 01-15/651 та наказ начальника цивільної оборони м. Нова Каховка від 24.06.1985 № 40, якими підтверджується факт того, що Новокаховська міська санепідемстанція залучалася до виконання завдань з цивільної оборони міста.
Разом з тим, доказів того, що ОСОБА_1 брав участь (будучи відрядженим до Чорнобильської СЕС) у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме в складі загону спецзахисту формувань Цивільної оборони, що знаходилися в структурі Міністерства оборони колишнього Союзу РСР, діяли за його статутом та підпорядковувалися військовому командуванню, позивач суду не надав.
Тобто, позивач не надав доказів залучення підприємства, на якому він працював так і власне його самого до формувань Цивільної оборони під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Аналогічна правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду від 07.06.2018 у справі № 377/797/17, від 10.05.2018 у справі № 279/12162/15-а, від 07.10.2019 у справі №676/1505/17, від 31.10.2019 у справі № 826/5572/17, від 20.12.2019 у справі №315/594/15-а, від 06.05.2020 у справі № 751/1484/17.
Таким чином, суд вважає правомірним рішення відповідача про відмову позивачу у встановленні статусу інваліда війни у зв'язку із не наданням документів про місце роботи у період ліквідації аварії на ЧАЕС та залучення позивача до складу формувань Цивільної оборони.
Відповідно частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На виконання цих вимог відповідач, як суб'єкт владних повноважень, надав суду належні докази правомірності оскаржуваного рішення.
За таких обставин суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, а тому відмовляє ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до ст. 139 КАС України у разі відмови у задоволенні позовних вимог, сплачені позивачем судові витрати не підлягають відшкодуванню.
У період з 14.09.2020 до 29.09.2020 головуюча суддя Кисильова О.Й. перебувала у відпустці, з 28.09.2020 до 02.10.2020 - період тимчасової непрацездатності у зв'язку із хворобою.
Керуючись ст.ст. 9, 14, 73-78, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд, -
вирішив:
Відмовити ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) у задоволенні позовних вимог до Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області (код ЄДРПОУ 03198327, 74900, Херсонська область, м. Нова Каховка, вул. Історична, 18) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.Й. Кисильова
кат. 112030500