Рішення від 30.11.2020 по справі 520/14242/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

30 листопада 2020 року № 520/14242/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зоркіної Ю.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3,пов.2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом та просить:

визнати неправомірними дії головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови зарахувати до стажу періоди роботи з 01.01.2006 по 31.01.2008 та з 01.02.2008 по 30.06.2020 у подвійному розмірі згідно ст.60 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-ХІІ ; зобов'язати головне управління Пенсійного фонду в Харківській області здійснити перерахунок пенсії, зарахувавши до стажу під час обчислення пенсії періоди роботи з 01.01.2006 по 31.01.2008 на посаді сестри медичної стаціонару палати інтенсивної терапії відділення анестезіології для інтенсивної терапії хворих зі сполученою травмою в комунальному некомерційному підприємстві «Міська клінічна лікарня швидкої та невідкладної медичної допомоги ім. проф. О.І. Мещанінова» Харківської міської ради та з 01.02.2008 по 30.06.2020 медичною сестрою палат інтенсивної терапії анестезіологічного відділення стаціонару в комунальному некомерційному підприємстві «Міська багатопрофільна лікарня №18» Харківської міської ради в подвійному розмірі згідно ст.60 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-ХІІ, починаючи з 10.07.2020 року та виплатити заборгованість, що виникла з урахуванням вже виплачених сум.

Ухвалою суду від 22.10.2020 р. адміністративний позов залишено без руху та надано позивачеві строк для усунення недоліків.

30.10.2020 р. на виконання ухвали суду, позивачем подано квитанцію від 29.10.2020 про сплату судового збору, у розмірі, визначеному діючим законодавством за розгляд вказаної категорії справ та ухвалою суду від 02.11.2020 у справі відкрито спрощене провадження , в порядку, визначеному ст. 263 КАС України.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що вона працювала у медичних закладах на посадах, робота на яких зараховується до стажу роботи в подвійному розмірі, проте відповідач таке обчислення не провів.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 02.11.2020 р. по справі відкрито спрощене позовне провадження.

Відповідачем надано відзив на позов, в якому зазначено, що пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (ч. 4 ст. 24 Закону № 1058-ІУ). Відповідно до ст. 60 Закону України „Про пенсійне забезпечення" (зі змінами), робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров'я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров'я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров'я, а також у психіатричних закладах охорони здоров'я зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі. На думку відповідача зарахування до страхового стажу в подвійному розмірі періодів роботи у відповідних закладах після 01.01.2004 Законом України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачено.

Дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив такі обставини.

Позивач, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років, починаючи з 10.07.2020.

Долученою до матеріалів справи копією трудової книжки підтверджено, що у період з 01.01.2006 по 31.01.2008 позивач працювала на посаді медичної сестри стаціонару палати інтенсивної терапії відділення анестезіології на 12 ліжок для інтенсивної терапії хворих із сполученою травмою та з 01.02.2008 по 30.06.2020 на посаді сестри медичної палати інтенсивної терапії анестезіологічного відділення стаціонару.

З 10.07.2020 на підставі наданих документів позивачці призначена пенсія за вислугу років як працівнику охорони здоров'я відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення»; пенсія обчислена при загальному страховому стажі 31рік 8 місяців 1 день. За наданими документами стаж роботи, що дає право на пенсію складає 34 роки 8 місяці та 17 днів, в тому числі у подвійному розмірі врахований період роботи з 01.02.2008 по 10.10.2017 на умовах статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» .

На звернення позивачки, щодо зарахування періодів роботи до стажу у подвійному розмірі відповідно до ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» відповідач листом від 27.08.2020 № 2000-0216-8/59395 повідомив про те, що періоди роботи з 01.01.2006 по 31.01.2008 до стажу в подвійному розмірі на підставі ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.1 1.1991 №1788-ХІІ відповідачем не зараховано, оскільки зарахування до страхового стажу в подвійному розмірі періодів роботи у відповідних закладах після 01.01.2004 Законом України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачено, тоді як період роботи з 01.02.2008 по 30.06 2020 зараховано у подвійному розмірі для встановлення права на пенсію та обмежено по 11.10.2017 року.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно із ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"

Відповідно до ст.24 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" набрав чинності 1 січня 2004 року. До цього моменту пенсійні відносини врегульовувалися Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року №1788-XII (далі - Закон №1788-XII).

Так, відповідно до статті 60 Закону №1788-XII робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров'я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров'я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров'я, а також у психіатричних закладах охорони здоров'я зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі.

Наказом Міністерства охорони здоров'я України №303 від 8 жовтня 1997 року проведено реорганізацію анестезіологічної служби у складі лікувально-профілактичних закладів охорони здоров'я. Замість відділень (груп) анестезіології реанімації та відділень реанімації і інтенсивної терапії створені анестезіологічні відділення або відділення анестезіології, анестезіологічні відділення з ліжками (палатами) для інтенсивної терапії, анестезіологічні групи, відділення інтенсивної терапії, вузькоспеціалізовані відділення інтенсивної терапії.

Згідно роз'яснення, наданого Міністерством охорони здоров'я і Міністерства праці та соціальної політики України у листах від 28 травня 2002 року №10.02.11/450 та від 21 червня 2002 року №02-886з-08, період роботи працівників у відділеннях анестезіології та інтенсивної терапії зараховуються до стажу у подвійному розмірі, як це передбачено статтею 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Посилання відповідача на те, що пільговий стаж позивача за період після 01 січня 2004 року не підлягає врахуванню в подвійному розмірі з підстав набрання чинності Законом України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно ст. 24 якого страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом є безпідставними, з огляду на наступне.

За змістом п. 2 розділу XV прикінцевих положень Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Згідно з п.3 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, то провадиться перерахунок пенсії з врахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Суд звертає увагу, що прикінцевими положеннями Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах за списками № 1 і 2, а також за вислугу років, здійснюється за названим Законом у разі досягнення пенсійного віку та за наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Вимогами п.4 ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених Законом.

Крім того, редакція статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є чинною на теперішній час. Стаття 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не скасовує ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та не зупиняє її дію.

Водночас, нормами ст.16 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугою років.

Відповідно до ст.22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

З аналізу вказаних норм та обставин справи вбачається, що робота позивачки з 01.01.2006 по 31.01.2008 на посаді сестри медичної стаціонару палати інтенсивної терапії відділення анестезіології для інтенсивної терапії хворих зі сполученою травмою в комунальному некомерційному підприємстві «Міська клінічна лікарня швидкої та невідкладної медичної допомоги ім. проф. О.І. Мещанінова» Харківської міської ради та з 01.02.2008 по 30.06.2020 медичною сестрою палат інтенсивної терапії анестезіологічного відділення стаціонару в комунальному некомерційному підприємстві «Міська багатопрофільна лікарня №18» Харківської міської ради підлягає зарахуванню до стажу роботи в подвійному розмірі згідно ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ.

Вказане узгоджуються із правовою позицією Верховного Суду, висловленою, зокрема, у постановах від 4 грудня 2019 року у справі №689/872/17, від 27 лютого 2020 року у справі №462/1713/17

Щодо відсутності станом на 10.07.2020 довідки № 293/03ок від 20.07.2020, якою підтверджено період роботи з 01.01.2006 по 31.01.2008 для обчислення стажу згідно ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» , як підстави відмови у задоволенні позовних вимог , то суд зважає на таке.

Так п.1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 № 22-1 визначено, що у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.

Оригінал довідки № 293/03ок від 20.07.2020 наданий відповідачу 07.08.2020, тобто у межах тримісячного терміну, визначеного п.1.7 Порядку, отже неврахування вказаного стажу є необґрунтованим.

Згідно частин 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 зарахувати до стажу періоди роботи з 01.01.2006 по 31.01.2008 та з 01.02.2008 по 30.06.2020 у подвійному розмірі згідно ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ.

Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , зарахувавши до стажу під час обчислення пенсії періоди роботи з 01.01.2006 по 31.01.2008 на посаді сестри медичної стаціонару палати інтенсивної терапії відділення анестезіології для інтенсивної терапії хворих зі сполученою травмою в комунальному некомерційному підприємстві «Міська клінічна лікарня швидкої та невідкладної медичної допомоги ім. проф. О.І. Мещанінова» Харківської міської ради та з 01.02.2008 по 30.06.2020 медичною сестрою палат інтенсивної терапії анестезіологічного відділення стаціонару в комунальному некомерційному підприємстві «Міська багатопрофільна лікарня №18» Харківської міської ради в подвійному розмірі згідно ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ, починаючи з 10.07.2020 року та виплатити заборгованість, що виникла з урахуванням вже виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмір 840 (вісімсот сорок ) грн. 40коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Зоркіна Ю.В.