справа№380/3757/20
30 листопада 2020 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Коморного О.І. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та зобов'язання вчинити дії.
Обставини справи.
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо невизначення та невиплати ОСОБА_1 станом на 01 січня 2020 року суми заборгованості, яка утворилась в результаті проведених виплат за період із 01 січня 2018 року по 31 грудня 2019 року не в повному обсязі перерахованого із 01.03.2018 року основного розміру пенсії, та невжиття заходів по виплаті такої заборгованості.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 розрахунок та виплату заборгованості по пенсії, яка утворилась станом на 01 січня 2020 року в результаті виплати за період із 01 січня 2018 року по 31 грудня 2019 року не в повному обсязі перерахованого та встановленого із 01.01.2018 року його основного розміру пенсії, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на те, що після ознайомлення із матеріалами пенсійної справи, які надійшли із Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на письмовий запит, встановлено, що виплата йому перерахованої із 01 січня 2018 року пенсії здійснювалась пенсійним органом не в повному обсязі, а із 01 січня 2020 року виплата заборгованості, яка утворилася станом на 01.01.2020 року за період із 01.01.2018 року по 31.12.2019 року, не здійснюється. Вважає таку бездіяльність відповідача протиправною та такою, що суперечить нормам чинного законодавства України. Позивач зазначає, що після звільнення зі служби перебуває на пенсійному обліку в Головному управління Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "По пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі Закон № 2262). Відповідно до статті 63 Закону України № 2262, Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категорія осіб" (надалі Постанова № 103) позивачу було проведено перерахунок основного розміру пенсії із грошового забезпечення в сумі 11520,00 гривень і визначено в розмірі 8064,00 гривень. Відповідно до положень Постанови № 103 позивачу із 01.01.2018 року виплачувалось 50% різниці між розміром перерахованої та розміром отримуваної до цього перерахунку пенсії, а із 01.01.2019 виплачувалось в розмірі 75% різниці між розміром перерахованої та розміром отримуваної до цього перерахунку пенсії. Вказує, що фактично позивачу виплата підвищення перерахованої пенсії відповідачем проводилась із 01.01.2018 по 31.12.2018 в розмірі 50% суми підвищення пенсії, що становило 2154,60 гривень (4309,20x50), з 01.01.2019 по 31.12.2019 така виплата проводилась в розмірі 75% суми підвищення до пенсії, що становило 3233,90 гривень (4309,20x75), і лише із 01.01.2020 виплата підвищення до пенсії проводилась в повному обсязі (4309,20 гривень). Сума заборгованості по виплаті перерахованого із 01 січня 2018 року основного розміру пенсії, яка утворилася станом на 01.01.2020 за період із 01 січня 2018 року по 31 грудня 2019 року, не виплачується. За таких обставин ОСОБА_1 має право на виплату заборгованості перерахованого із 01 січня 2018 року та невиплаченого в повному обсязі основного розміру пенсії, яка утворилася за період із 01.01.2018 по 31.12.2019.
Ухвалою від 25.05.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою від 24.06.2020 продовжено відповідачеві строк для подання відзиву на строк дії карантину.
Ухвалою від 24.06.2020 відмовлено у розгляді справи з викликом сторін.
Від відповідача 10.07.2020 надійшов відзив на позов у якому відповідач проти позовних вимог заперечує повністю. Вказує, що на момент перерахунку пенсії позивача положення Постанови - 103 були чинними, тому відповідачем правомірно здійснено перерахунок пенсії та виплачено в порядку передбаченим законом. Крім того зазначає, що 14 серпня 2019 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", якою встановлено у 2019 році здійснювати виплату пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01 березня 2018 року та перерахованих з 01 січня 2018 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704) у розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року. Відповідач стверджує, що зміна механізму реалізації прав військовослужбовців на перерахунок пенсії, запроваджена Постановою №103 не призвела до зменшення їх рівня соціального забезпечення та до зменшення розміру пенсійних виплат. Крім того, розмір пенсії позивача збільшився, що, на думку, відповідача спростовує доводи позивача про звуження його прав на пенсійне забезпечення та порушення Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області норм Конституції України.
Позивач 17.07.2020 подав відповідь на відзив у якому вказує, що прийняття КМУ Постанови № 704 стало підставою для перерахунку основного розміру пенсії позивача. Цією постановою чи будь-якою іншою постановою, в тому числі за №№ 103 та 804, Кабінетом Міністрів України не встановлювались будь-які підвищення до основного розміру пенсії, Постанови №№ 103 та 804 встановлювали лише розстрочення виплати перерахованого на підставі Постанови № 704 основного розміру пенсії, а не позбавлення її частини, і таке розстрочення встановлювалось до 31 грудня 2019 року. Після проведеного відповідачем у травні 2018 року перерахунку пенсії основний її розмір був встановлений у сумі 8064,00 гривень. Основний розмір пенсії позивача до 31.12.2017 становив 3754,80 гривень, тобто відбулось збільшення основного розміру пенсії на 4309,20 гривень (8064,00-3754,80). За 2018-2019 роки позивачу фактично виплачений основний розмір пенсії в загальній сумі 64638,00 гривень, в тому числі за 2018 рік - 25855,20 гривень (4309,20x50:100x12), за 2019 рік - 38782,80 гривень (4309,20x75:100x12). За вказані роки позивач повинен був отримати основний розмір пенсії в загальній сумі 103420,80 гривень (4309,20x24). Вказані розрахунки свідчать про те, що протягом 2018-2019 року відповідачем не здійснено виплату основного розміру пенсії в повному обсязі, сума невиплати склала 38782,80 гривень (103420,80-64638,00). Отже, держава в особі пенсійного органу по суті справи станом на сьогоднішній день привласнила 38782,80 гривень грошових коштів у вигляді пенсії, належних ОСОБА_1 .
Ухвалою від 27.07.2020 зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням у справі 1.380.2019.004301.
Ухвалою від 30.11.2020 поновлено провадження у справі.
Ухвалою від 30.11.2020 закрито провадження у справі в частині позовних вимог.
Суд на підставі заяв по суті справи, якими згідно з ч. 3 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, є позов та відзив, а також поданих сторонами доказів
встановив:
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області на виконання Постанови - 103, з урахуванням довідки від 31.03.2018 № 11/4871 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, скерованої Адміністрацією Державної прикордонної служби України, проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 (а.с.8,9).
Грошове забезпечення згідно з представленою довідкою складає 11520 грн.
Основний розмір пенсії позивача з 01.05.2018 становив 8064,00 грн (70% х 11520,00 грн).
Таким чином, розмір підвищення після проведеного перерахунку становив 4309,20 грн (8467,00 грн (розмір пенсії після перерахунку) - 4157,80 грн (розмір пенсії до перерахунку)).
Розмір пенсійної виплати з 01.05.2018 становив 6312,40 грн (з урахуванням 50 % підвищення, яке складало 2154,60 грн).
У 2019 році позивачу виплачувалось 75 % підвищення в сумі 3231,90 грн.
Не погоджуючись з такими діями відповідача щодо визначення відсотку від грошового забезпечення та виплати пенсії відповідно п.2. Постанови 103, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Так, пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
В свою чергу, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 за № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року за № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Відповідно до пункту 3 Постанови 103, постановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Як встановлено з матеріалів справи, відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача відповідно до Постанови КМУ № 103, та її основний розмір склав 70% від грошового забезпечення.
Відповідно до частин першої та другої статті 63 Закон № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частини третьої статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі по тексту - Порядок №45, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Як вже зазначалося судом, пунктом 1 Постанови № 103, відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ постановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах:
з 1 січня 2018 року - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Згідно з пунктом 6 Постанови №103 внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема у постанові Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393", а саме пункт 5 викладено в такій редакції:" Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням".
Вказаною Постановою також установлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Пунктом 2 Постанови установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постанова Кабінету Міністрів України №704 набрала чинності з 01 березня 2018 року.
Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
Згідно з частинами першою та другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Право на виплати у сфері соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі "Міллер проти Австрії", де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16 вересня 1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі "Кечко проти України" (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.
Відповідна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у зразковій справі №160/3586/19.
Отже, з набранням чинності Постановою № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців на підставі ст. 63 Закону № 2262-XII та п. 4 Порядку № 45 позивач отримав право на перерахунок пенсії у січні 2018 року відповідно до Постанови № 103.
Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Таким чином, в силу приписів ч. 2 ст. 265 КАС України пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 втратили чинність з 05 березня 2019 року.
Разом з тим, у позовній заяві позивач просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо невизначення та невиплати ОСОБА_1 станом на 01 січня 2020 року суми заборгованості, яка утворилась в результаті проведених виплат за період із 01 січня 2018 року по 31 грудня 2019 року не в повному обсязі перерахованого із 01.03.2018 основного розміру пенсії, та невжиття заходів по виплаті такої заборгованості та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 розрахунок та виплату заборгованості по пенсії, яка утворилась станом на 01 січня 2020 року в результаті виплати за період із 01 січня 2018 року по 31 грудня 2019 року не в повному обсязі перерахованого та встановленого із 01.01.2018 його основного розміру пенсії, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
З цього приводу суд звертає увагу позивача на те, що на момент здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року пункти 1 та 2 Постанови № 103 були чинними та не скасованими. При цьому, пунктом 2 Постанови № 103 встановлено проводити виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) з 01 січня 2018 року у розмірі 50 відсотків, а з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року у розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Відтак, бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не визначення та невиплати відповідно до пункту 1 Постанови № 103 підвищеної пенсії за період з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року у розмірі 50% та з 01 січня 2019 року по 05 березня 2019 року у розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року не може вважатися протиправною, оскільки здійснення такої виплати за вказаний період проведено відповідачем на виконання пункту 2 Постанови № 103, який був чинним та не скасованим до 05 березня 2019 року і перед позивачем відповідач не має жодної заборгованості.
Суд відповідно до норм до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у даній справі враховує викладений у рішенні у зразковій справі №160/3586/19 правовий висновок Верховного Суду, відповідно до якого "у зв'язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано. Отже, з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії".
При цьому, суд враховує, що Кабінетом Міністрів України 14.08.2019 прийнято постанову №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", яка набрала чинності 04.09.2019.
Згідно з даною постановою установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.
Отже, після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, у відповідача, починаючи з 05.03.2019 виник обов'язок здійснювати виплату позивачу пенсії щомісячно з урахуванням 100% суми підвищення. Проте, у подальшому прийнята Постанова № 804 від 14.08.2019, яка була чинною та підлягала обов'язковому застосуванню відповідачем у справі.
Водночас, рішенням Львівського окружного адміністративного суду у справі №1.380.2019.004301 яке набрало законної сили вже зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885), що знаходиться за адресою м.Львів, вул. Митрополита Андрея, 10 виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), що проживає за адресою АДРЕСА_1 , за період з 05.03.2019 по 14.08.2019 100% суми його підвищеної пенсії, перерахованої згідно зі ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших категорій осіб" з урахуванням виплачених сум.
Тобто питання виплати заборгованості за період з 05.03.2019 по 14.08.2019 100% суми його підвищеної пенсії вже вирішено судом, а тому провадження у справі в цій частині судом закрито ухвалою від 30.11.2020, оскільки в іншому випадку така вимога позивача є вимогою про подвійну виплату пенсії за один і той самий час тільки за вимогами по різному сформульованими.
З урахуванням вищенаведених норм чинного законодавства та встановлених фактичних обставин справи суд дійшов висновку про безпідставністю позовних вимог, відтак позов задоволенню не підлягає.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Судові витрати у вигляді сплати судового збору згідно ст. 139 КАС України розподілу не підлягають.
Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ухвалив:
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо невизначення та невиплати ОСОБА_1 станом на 01 січня 2020 року суми заборгованості, яка утворилась в результаті проведених виплат за період із 01 січня 2018 року по 31 грудня 2019 року не в повному обсязі перерахованого із 01.03.2018 року основного розміру пенсії, та невжиття заходів по виплаті такої заборгованості, зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 розрахунок та виплату заборгованості по пенсії, яка утворилась станом на 01 січня 2020 року в результаті виплати за період із 01 січня 2018 року по 31 грудня 2019 року не в повному обсязі перерахованого та встановленого із 01.01.2018 року його основного розміру пенсії, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів -відмовити повністю.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 30.11.2020.
Суддя Коморний О.І.