справа№380/9288/20
30 листопада 2020 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Коморного О.І. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Сихівського відділу соціального захисту управління Соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради та зобов'язання вчинити дії.
Обставини справи.
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій просить:
- визнати протиправними дії Сихівського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо відмови у наданні державної соціальної допомоги, оформленої рішенням № 7211 від 08.09.2020;
- зобов'язати Сихівський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради призначити на період з січня 2020 до липня 2020 (включно) та виплачувати державну соціальну допомогу, надання якої передбачено Законом України "Про державну соціальну допомогу", у розмірах визначених чинним законодавством.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вона має статус інваліда 2 групи та проживає з повнолітньою дочкою ОСОБА_2 , яка на даний час навчається у ЛНУ ім.Франка на платній формі навчання. Зазначає, що отримує державну соціальну допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" та для продовження отримання якої (на період з січня 2020 до липня 2020) звернулася до відповідача із необхідними документами. Вказує, що за результатами звернення 16.10.2020 відповідачем надіслано повідомлення від 08.09.2020 №9937 "про відмову у наданні державної соціальної допомоги" та рішення від 07.09.2020 №7211 "про відмову в наданні державної соціально допомоги малозабезпеченій сім'ї", із зазначенням причин відмови у призначенні: "середньомісячний сукупний дохід перевищує або дорівнює рівню прожиткового мінімуму для сім'ї". До вказаного рішення, відповідачем надано розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї, до якого безпідставно включено в якості доходу стипендію дочки в щомісячному розмірі 1180,75 грн. На спростування даних обставин позивачка зазначає, що стипендії її дочка не отримує, оскільки на підтвердження даних обставин було надано довідку про те, що ОСОБА_2 навчається на платній формі навчання. Тому вважає дії відповідача протиправними та з метою відновлення порушених прав звернулася до суду із цим позовом.
Ухвалою суду від 30.10.2020 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 02.11.2020 витребувано докази.
Відповідач правом на подання відзиву передбаченим ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України не скористався, свою позицію стосовно позову не висловив. Ухвалу про відкриття провадження у справі від 30.10.2020 Сихівський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради отримав 10.11.2020, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.17)
Відповідно до приписів п. 2 ч. 1, ч. 2 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Суд всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та,-
встановив:
ОСОБА_1 , згідно пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 є інвалідом 2 групи (а.с.8)
Згідно довідки про доходи від 13.10.2020 №2849, виданої Львівським національним університетом ім.І Франка, донька позивачки, ОСОБА_2 навчається на платній формі навчання.(а.с.6)
Згідно розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім'ї для призначення державної соціальної допомоги відповідачем включено наступні доходи: пенсія, отримана позивачкою в сумі за період: січень 2020 - 2000 грн, лютий 2020 - 2000 грн, березень 2020-2000 грн, квітень 2020 - 2000 грн, травень 2020 - 2100 грн, червень 2020 - 2100 грн; субсидія за період : січень 2020 - 5764,60 грн, лютий 2020 - 1573,79 грн, березень 2020 - 1615,66 грн, квітень 2020 - 1639,26 грн, травень 2020 - 1074 грн, червень 2020 - 687,72 грн. Стипендія, отримана донькою позивачки в розмірі за період: січень 2020 - 1180,75 грн, лютий 2020-1180,75 грн, березень 2020 - 1180,75 грн, квітень 2020 - 1180,75 грн, травень 2020 - 1180,75 грн, червень 2020 - 1180,75 грн (а.с.7)
На звернення позивача про призначення державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї Сихівським відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради прийнято рішення №7211 від 07.09.2020 "Про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї" та повідомлення від 08.09.2020 №9937 "Про відмову у наданні державної соціальної допомоги", із зазначенням причин відмови у призначенні: "середньомісячний сукупний дохід перевищує або дорівнює рівню прожиткового мінімуму для сім'ї".
Позивачка вважає, що під час обчислення сукупного доходу сім'ї ОСОБА_1 для визначення розміру державної соціальної допомоги на період з січня 2020 до червня 2020 безпідставно враховано дохід, отриманою донькою позивачки в якості стипендії в розмірі 7084,50 грн, оскільки вона навчається на платній формі навчання.
Позивачка вважає такі дії відповідача протиправними, відтак звернулася до суду із цим позовом.
Вирішуючи справу, суд керується таким.
Завданням адміністративного судочинства України відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями статті 46 Конституції України проголошено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" (далі - Закон №1768-III) спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.
Відповідно до статті 1 Закону №1768-III державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України (стаття 3 Закону №1768-III). При цьому, малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї (стаття 1 Закону №1768-III).
Відповідно до частини першої статті 5 Закону №1768-III розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом.
Середньомісячний сукупний дохід сім'ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім'ї, одержаний ними протягом шести місяців, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. (абзац 7 статті 1 Закону №1768-III).
Прожитковий мінімум для сім'ї - визначена для кожної сім'ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до частини першої статі 6 Закону №1768-III державна соціальна допомога призначається на шість місяців.
"Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 (далі - Порядок №250).
Відповідно Порядку №250, для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи:
заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики;
декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);
довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;
довідку встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (за наявності).
Відповідно до пункту 7, розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та середньомісячним сукупним доходом малозабезпеченої сім'ї.
Розмір прожиткового мінімуму для сім'ї залежить від її складу і визначається як сума прожиткових мінімумів, розрахованих і затверджених відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до пункту 9 порядку, середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім'ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів малозабезпеченої сім'ї, одержаний ними протягом шести місяців.
Шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги .
Середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім'ї для призначення державної соціальної допомоги визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632.
Згідно приписів п.10 Порядку № 250, державна соціальна допомога не призначається, якщо:
1) у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених у пункті 11 цього Порядку).
2) особи, які входять до складу малозабезпеченої сім'ї, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням державної соціальної допомоги здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатили (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних згідно із соціальною нормою житла та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати перевищує 50 тис. гривень;
3) у власності малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок), крім житла, яке розташоване на тимчасово окупованій території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, у населених пунктах на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, та у населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, або житла, непридатного для проживання, що підтверджено актом обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири), за формою згідно з додатком до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505;
4) у власності малозабезпеченої сім'ї є більше ніж один автомобіль, транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з дати випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа).
Отже суд зазначає, що право на отримання такого виду соціального допомоги пов'язано безпосередньо з середньомісячним сукупним доходом, який повинен бути нижчим від прожиткового мінімуму для сім'ї, і для встановлення такої обставини потребується перевірка достовірності наданих заявником відомостей. Надання недостовірних відомостей, зокрема приховування факту отримання членом сім'ї доходу, є встановленою законодавством підставою для відмови в призначенні відповідної соціальної допомоги, або припинення її виплати в разі безпідставного призначення.
Відповідно до пункту 22 Порядку рішення про призначення державної соціальної допомоги або про відмову в її призначенні приймається органом соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання заяви і надсилається наступного дня після його прийняття уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї.
Відповідно до пункту 23 Порядку контроль за правильністю призначення і виплати державної соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення та Державна соціальна служба.
Системний аналіз наведених нормативно-правових актів дає підстави зробити висновок про те, що відмова у наданні спірної соціальної допомоги є протиправною зважаючи на наступне.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 звернулася із заявою про призначення державної соціальної допомоги надала повну інформацію про доходи членів сім'ї. Проте з розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім'ї, який здійснив відповідач для призначення державної соціальної допомоги, неможливо встановити дійсні обставини щодо включення стипендії доньки позивачки.
Суд зауважує, що управлінням не вчинялося жодних дій щодо звернення із запитом для перевірки достовірності даних, що стосуються отримання доходу у вигляді стипендії.
Для з'ясування даних обставин, Головним управлінням Державної податкової служби у Львівській області на виконання вимог ухвали суду про витребування доказів від 02.11.2020 надано повідомлення щодо відомостей з державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів за період з 01.01.2020 по 30.06.2020, в якій відсутня інформація щодо отриманих донькою позивачки ОСОБА_2 доходів за період з 01.01.2020 по 30.06.2020.
Таким чином, з огляду на вищевикладене та враховуючи встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що позивач при зверненні за державною соціальною допомогою малозабезпеченим сім'ям не надавала недостовірні дані.
Отже, відповідачем безпідставно при обчисленні сукупного доходу сім'ї для призначення державної соціальної допомоги ОСОБА_1 включено стипендію доньки, яку вона не отримує, оскільки навчається на платній формі навчання, що підтверджується отриманими судом відомостями від ГУ ДПС у Львівській області та довідкою Львівського національного університету ім. Івана Франка.
Враховуючи встановлені судом обставини та відсутність подання відповідачем доказів того, що зі сторони позивача навмисно подані недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, суд дійшов висновку про протиправність рішення відповідача № 7211 від 08.09.2020 про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, тому таке слід скасувати.
Щодо вимоги позивача зобов'язати Сихівський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради призначити на період з січня 2020 до липня 2020 (включно) та виплачувати державну соціальну допомогу, надання якої передбачено Законом України "Про державну соціальну допомогу", у розмірах визначених чинним законодавством, то така не може бути задоволеною з огляду на те, що призначення допомоги є виключними повноваженнями відповідача за результатами розгляду відповідної заяви.
Крім цього, на думку суду, будь-яка вимога на майбутнє, в тому числі і про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчиняти виплати в майбутньому є неналежною по своїй суті.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в рішенні від 14.09.2020 у справі № 560/2120/20 дійшов висновку, що оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.
Відтак, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправним та скасування рішення Сихівського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради № 7211 від 08.09.2020 про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення соціальної допомоги на період з січня 2020 до липня 2020.
Відповідно до вимог ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ч. 1 ст. 90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відтак, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача належить задовольнити частково.
Щодо судових витрат, а саме судового збору, позивач згідно з п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ухвалив:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Сихівського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про відмову у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї № 7211 від 08.09.2020.
3. Зобов'язати Сихівський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (пр. Червоної Калини, 66, м.Львів,79049; код ЄДРПОУ: 26056848) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_2 ) про призначення соціальної допомоги на період з січня 2020 до липня 2020 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
4. У задоволенні інших вимог відмовити.
5. Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 30.11.2020
Суддя Коморний О.І.