Рішення від 30.11.2020 по справі 360/4075/20

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

30 листопада 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4075/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику (повідомлення) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

21 жовтня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою суду від 26.10.2020 позовну заяву ОСОБА_1 до Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,- залишено без руху. Запропоновано позивачу протягом 5-ти (п'яти) календарних днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду уточненої позовної заяви, оформленої з дотриманням статей 160, 161 КАС України, уточнивши позовні вимоги (для суду та відповідача).

02.11.2020 позивачем через канцелярію суду усунуто недоліки позовної заяви, шляхом надання позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог статей 160, 161 КАС України.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 25.08.2020 він звернувся до Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області з заявою про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" від 02.09.2008 № 3455-VІ. Листом №43-48/Г-21/8-1238/20 від 04.09.2020 відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці". Відмова мотивована тим, що до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за Списком 1, позивачу не було зараховано періоди роботи на:

- шахті ім. "Свердлова" виробничого об'єднання "Свєрдловантрацит" з 25.01.1989 по 09.02.1992 та з 22.07.1993 по 05.10.1993;

- Орендному підприємстві ШПУ №10 треста "Свердловскшахтстрой" з 17.02.1992 по 15 09.1992;

- шахті ім. "Дзержинського" виробничого об'єднання "Ровенькантрацит" з 21.09.1992 по 08.07.1993;

- шахті ім. "Октябрська" виробничого об'єднання "Гуковуголь" з 12.10.1993 по 18.07.1995;

- Орендному підприємстві ШПУ №10 комбіната "Луганскшахтстрой" з 10.08.1995 по 08.10.1996;

- ТОВ "Термоантрацит" з 25.06.1998 по 27.07.1998.

Відповідач посилається на лист ГУ ПФУ в Луганській області №3226/02-02/1 від 28.03.2017, відповідно до якого надані позивачем документи для перерахунку пенсії, що підтверджують наявність необхідного стажу, не можуть бути застосовані, оскільки вони видані підприємствами, що знаходяться на непідконтрольній українській владі території.

Отже, на підставі викладеного позивач просить суд визнати протиправною та скасувати відмову Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", викладену в листі №43-48/Г-21/8-1238/20 від 04.09.2020 та зобов'язати Марківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" на підставі поданої заяви про перерахунок пенсії з 01.09.2020, зарахувавши до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за Списком 1, періоди роботи на шахті ім. "Свердлова" виробничого об'єднання "Свєрдловантрацит" з 25.01.1989 по 09.02.1992 та з 22.07.1993 по 05.10.1993; орендному підприємстві ШПУ №10 треста "Свердловскшахтстрой" з 17.02.1992 по 15.09.1992; шахті ім. "Дзержинського" виробничого об'єднання "Ровенькантрацит" з 21.09.1992 по 08.07.1993; шахті ім. "Октябрська" виробничого об'єднання "Гуковуголь" з 12.10.1993 по 18.07.1995; орендному підприємстві ШПУ №10 комбіната "Луганскшахтстрой" з 10.08.1995 по 08.10.1996; ТОВ "Термоантрацит" з 25.06.1998 по 27.07.1998.

Ухвалою суду від 05.11.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

25.11.2020 від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позов не визнає та просить суд відмовити у задоволеннні позовних вимог з огляду на наступне (а.с.72-77).

Періоди роботи в шахті ім. «Свердлова» виробничого об'єднання "Свєрдловантрацит» з 25.01.1989 по 09.02.1992 та з 22.07.1993 по 05.10.1993; в орендному підприємстві ШПУ № 10 тресту «Свердловскшахтострой» з 17.02.1992 по 15.09.1992; на шахті ім. «Дзержинського» виробничого об'єднання Ровенькиантрацит" з 21.09.1992 по 08.07.1993; на шахті ім. «Октябрська» виробничого об'єднання "Гуковуголь» з 12.10.1993 по 18.07.1995; в орендному підприємстві ШТУ № 10 комбіната «Луганськшахтострой» з 10.08.1995 по 08.10.1996; в ТОВ «Термоантрацит» з 25.06.1998 по 27.07.1998; на шахті шахті «Должанська-Капітальна» ПП «Свердловськантрацит» з 15.03.2004 по 16.03.2005 не зараховано до пільгового стажу в зв'язку з тим, що до трудової книжки не внесено повну інформацію про роботу в особливо шкідливих умовах праці за Списком №1, та відсутні відомості про проведення атестації робочих місць; з 01.12.2003 по 15.03.2004 не зараховано до пільгового стажу так, як посада доставщика не відноситься до Списку № 1; ОП «Шахтоуправління Свердловське» ТОВ «ДТЕК Свєрдловантрацит» з 01.12.2016 по 20.03.2017 не зараховано до пільгового стажу так, як немає сплати страхових внесків.

Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області № 3226\02-02\1 від 28.03.2017, будь-які документи для призначення (перерахунку) пенсій (довідки, що підтверджують стаж роботи, довідки, які уточнюють пільговий характер роботи за Списком №1 та №2, довідки про заробітну плату, завірені первинні документи тощо), видані підприємствами, розташованими на непідконтрольній українській владі території, які перереєстровані на контрольованій території, до роботи не застосовувати. Загальний стаж роботи визначається за записами трудової книжки або за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу пенсійного фонду України (форма ОК 5) згідно сплати страхових внесків, а пільговий стаж обчислюється згідно відомостей по спец стажу індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України (форма ОК 5).

Отже, пільговий стаж заявнику зараховано виключно за відомостями по спец стажу індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України (форма ОК 5)

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд дійшов наступного.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікацйний номер НОМЕР_1 . Позивач є внутрішньо переміщеною особою та фактичним місцем перебування/проживання позивача є: АДРЕСА_2 , ідповідно до довідки від 19.12.2018 №925-5000000543 (а.с.14,15,83).

На підставі заяви позивача від 19.12.2018 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, рішенням відповідача №123850000235 про призначення пенсії, в грудні 2018 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах, з розрахунку загального страхового стажу 39 років 07 місяців 25 днів, у тому числі за Списком №1 пільговий стаж склав 12 років 09 місяців 11 днів (а.с.79-89).

25.08.2020 ОСОБА_1 звернувся до Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області з заявою довільної форми про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (а.с.16,17).

Листом №43-48/Г-21/8-1238/20 від 04.09.2020 відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (а.с.18-20).

Відмова відповідача мотивована тим, що періоди роботи в шахті ім. «Свердлова» виробничого об'єднання "Свєрдловантрацит» з 25.01.1989 по 09.02.1992 та з 22.07.1993 по 05.10.1993; в орендному підприємстві ШПУ № 10 тресту «Свердловскшахтострой» з 17.02.1992 по 15.09.1992; на шахті ім. «Дзержинського» виробничого об'єднання Ровенькиантрацит" з 21.09.1992 по 08.07.1993; на шахті ім. «Октябрська» виробничого об'єднання "Гуковуголь» з 12.10.1993 по 18.07.1995; в орендному підприємстві ШТУ № 10 комбіната «Луганськшахтострой» з 10.08.1995 по 08.10.1996; в ТОВ «Термоантрацит» з 25.06.1998 по 27.07.1998; на шахті шахті «Должанська-Капітальна» ПП «Свердловськантрацит» з 15.03.2004 по 16.03.2005 не зараховано до пільгового стажу в зв'язку з тим, що до трудової книжки не внесено повну інформацію про роботу в особливо шкідливих умовах праці за списком №1, та відсутні відомості про проведення атестації робочих місць; з 01.12.2003 по 15.03.2004 не зараховано до пільгового стажу так, як посада доставщика не відноситься до списку № 1; ОП «Шахтоуправління Свердловське» ТОВ «ДТЕК Свєрдловантрацит» з 01.12.2016 по 20.03.2017 не зараховано до пільгового стажу так, як немає сплати страхових внесків.

Не погоджучись із діями відповідача щодо не зарахування до його пільгового стажу періодів роботи з 25.01.1989 по 09.02.1992 та з 22.07.1993 по 05.10.1993 на шахті ім. «Свердлова» виробничого об'єднання "Свєрдловантрацит»; з 17.02.1992 по 15.09.1992 на орендному підприємстві ШПУ № 10 тресту «Свердловскшахтострой»; з 21.09.1992 по 08.07.1993 на шахті ім. «Дзержинського» виробничого об'єднання Ровенькиантрацит"; з 12.10.1993 по 18.07.1995 на шахті ім. «Октябрська» виробничого об'єднання "Гуковуголь»; з 10.08.1995 по 08.10.1996 на орендному підприємстві ШТУ № 10 комбіната «Луганськшахтострой»; з 25.06.1998 по 27.07.1998 на ТОВ «Термоантрацит», позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Отже, спірними періодами про розгляді даної справи є періоди роботи позивача:

з 25.01.1989 по 09.02.1992 та з 22.07.1993 по 05.10.1993 на шахті ім. «Свердлова» виробничого об'єднання "Свєрдловантрацит»;

з 17.02.1992 по 15.09.1992 на орендному підприємстві ШПУ № 10 тресту «Свердловскшахтострой»;

з 21.09.1992 по 08.07.1993 на шахті ім. «Дзержинського» виробничого об'єднання Ровенькиантрацит";

з 12.10.1993 по 18.07.1995 на шахті ім. «Октябрська» виробничого об'єднання "Гуковуголь»;

з 10.08.1995 по 08.10.1996 на орендному підприємстві ШТУ № 10 комбіната «Луганськшахтострой»;

з 25.06.1998 по 27.07.1998 на ТОВ «Термоантрацит», які не зараховано у зв'язку з тим, що до трудової книжки не внесено повну інформацію про роботу в особливо шкідливих умовах праці за списком №1 та через відсутність відомостей про проведення атестації робочих місць.

Згідно з трудовою книжкою позивача серії НОМЕР_2 від 08.08.1986 вбачається таке:

25.01.1989 позивача прийнято учнем гірника з повним робочим днем під землею на шахті ім. «Свердлова» виробничого об'єднання "Свєрдловантрацит», 15.05.1989 позивача переведено машиністом підземних установок по 3 розряду з повним робочим днем під землею, 14.06.1989 - переведено гірником підземним з повним робочим днем під землею, 19.03.1990 - переведено прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею та 09.02.1992 - звільнено за власним бажанням;

з 17.02.1992 по 15.09.1992 позивач працював прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею на орендному підприємстві ШПУ № 10 тресту «Свердловскшахтострой»;

з 21.09.1192 по 08.07.1993 позивач працював підземним прохідником 5 розряда з повним робочим днем під землею на шахті ім. «Дзержинського» виробничого об'єднання Ровенькиантрацит";

з 22.07.1993 по 05.10.1993 позивач працював на шахті ім. «Свердлова» виробничого об'єднання "Свєрдловантрацит» прохідником підземним з повним робочим днем під землею;

з 12.10.1993 по 18.07.1995 позивач працював прохідником 4 розряду підземним з повним робочим днем під землею на шахті ім. «Октябрська» виробничого об'єднання "Гуковуголь»;

з 10.08.1995 по 08.10.1996 позивач працював прохідником 5 розряду з повним робочим днем на підземній роботі на орендному підприємстві ШТУ № 10 комбіната «Луганськшахтострой», 26.06.1995 до трудової книжки позивача внесено запис за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком за Списком №1 на підставі наказу №203а від 26.06.1995;

з 25.06.1998 по 27.07.1998 позивач працював прохідником 5 розряда підземним з повним робочим днем під землею на ТОВ «Термоантрацит» (а.с.21-27).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до положень статті 3 Основного Закону України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Питання призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 з подальшими змінами і доповненнями (далі Закон № 1058).

Відповідно до частини першої статті 114 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Згідно з абзацами першим, третім пункту 4.1 розділу ІV Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Пунктом 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (абзац перший пункту 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1).

Пунктом 3 Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731 (далі - Порядок № 383), встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.1992. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункти 4, 4.1 Порядку № 383).

Пунктом 4.2 Порядку № 383 встановлено, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.

У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку (пункт 4.3 Порядку № 383).

Відповідно до пунктів 4.4, 4.5 Порядку № 383 якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.1992, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Пунктом 10 Порядку №383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року №442, та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року № 41. Відповідно до зазначених нормативних актів документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Згідно зі Списком № 1 виробництв, цехів, професій і посад на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота на яких надає право на державну пенсію на пільгових умовах, затвердженого Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 за № 1173, і який був чинним до 26.01.1991 розділ 1 "Гірничі роботи" підрозділ 1 "Підземні роботи" передбачає, що право на пенсію на пільгових умовах мають усі робітники, інженерно-технічні працівники та службовці, зайняті повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, руди, сланцю, нафти, озокериту, газу, графіту, азбесту, солі, слюди та інших рудних і нерудних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників та інших підземних споруд, а також всі працівники, зайняті повний робочий день під землею на обслуговуванні зазначених вище робітників і службовців (медперсонал підземних здоровпунктів, працівники підземного телефонного зв'язку і т. д.).

Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений Постановою Ради Міністрів СРСР № 10 від 26.01.1991, що діяв до 11.03.1994, Список № 1, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994, що діяв до 16.01.2003, розділом 1 «Гірничі роботи» передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах мають «Горнорабочие подземные» (1010300а-11717) та, відповідно 10101000 «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень».

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Відповідно до статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно зі статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" вбачається, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Частиною четвертою статті 45 Закону України № 1058 визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Матерілами справи, а саме трудовою книжкою позивача підтверджено, що 25.01.1989 позивача прийнято учнем гірника з повним робочим днем під землею на шахті ім. «Свердлова» виробничого об'єднання "Свєрдловантрацит», 15.05.1989 позивача переведено машиністом підземних установок по 3 розряду з повним робочим днем під землею, 14.06.1989 - переведено гірником підземним з повним робочим днем під землею, 19.03.1990 - переведено прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею та 09.02.1992 - звільнено за власним бажанням; з 17.02.1992 по 15.09.1992 - працював прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею на орендному підприємстві ШПУ № 10 тресту «Свердловскшахтострой»; з 21.09.1192 по 08.07.1993 позивач працював підземним прохідником 5 розряда з повним робочим днем під землею на шахті ім. «Дзержинського» виробничого об'єднання Ровенькиантрацит"; з 22.07.1993 по 05.10.1993 - працював на шахті ім. «Свердлова» виробничого об'єднання "Свєрдловантрацит» прохідником підземним з повним робочим днем під землею; з 12.10.1993 по 18.07.1995 - працював прохідником 4 розряду підземним з повним робочим днем під землею на шахті ім. «Октябрська» виробничого об'єднання "Гуковуголь»; з 10.08.1995 по 08.10.1996 - прохідником 5 розряду з повним робочим днем на підземній роботі на орендному підприємстві ШТУ № 10 комбіната «Луганськшахтострой».

26.06.1995 до трудової книжки позивача внесено запис за результатами атестації робочих місць, за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком за Списком №1 на підставі наказу №203а від 26.06.1995; з 25.06.1998 по 27.07.1998 позивач працював прохідником 5 розряда підземним з повним робочим днем під землею на ТОВ «Термоантрацит» (а.с.21-27).

Записи про спірні періоди роботи засвідчено відповідними печатками підприємств і дефектів їх вчинення не має, записи проведені у відповідності до вимог Порядку ведення трудових книжок на підприємствах, установах, організаціях, який визначався Інструкцією, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР з праці та соціальних питань від 20 червня 1974 року №162, яка втратила чинність на підставі Наказу Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту населення України № 58 від 29.07.1993, Інструкції про порядок ведення трудових книжок, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального забезпечення України від 29.07.1993 № 58.

Відповідачем не зазначено в чому полягає неповнота або невідповідність записів трудової книжки.

Отже, робота позивача з повним робочим днем під землею у період з 25.01.1989 по 09.02.1992, з 22.07.1993 по 05.10.1993, з 17.02.1992 по 15.09.1992, з 21.09.1992 по 08.07.1993, з 12.10.1993 по 18.07.1995, з 10.08.1995 по 08.10.1996, з 25.06.1998 по 27.07.1998 підтверджується записами в його трудовій книжці, тому у відповідача були відсутні підстави не враховувати спірні періоди роботи позивача.

Щодо посилань відповідач на відсутність відомостей про проведення атестації робочих місць, суд зазначає таке.

Аналіз норм Кодексу законів про працю України та Закону «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 р. № 2694-XII свідчить про те, що роботодавець зобов'язаний створювати безпечні та здорові умови праці. Окрім того, роботодавець зобов'язаний поінформувати працівника про пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору, в тому числі право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років.

Отже, особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, де з вини власника не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком № 2, відповідно до п. «б» ст. 13 Закону № 1788-XII.

Цей висновок є також застосовним і щодо осіб, зайнятих на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1.

Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

За непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць відповідальність покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.

Наведене в повній мірі узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеній у постанові № 520/15025/16-а від 19.02.2020.

Суд звертає увагу відповідача на те, що позивач хоча і звернувся до управління із заявою невстановленого зразка (довільної форми) для перерахунку пенсії, проте зі змісту заяви вбачається, що вона містить всю необхідну інформацію, що передбачена і заявою встановленого зразка, а тому не розгляд заяви з цього приводу було б формалізмом.

Зазначене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постанові від 30.05.2018 по справі № 537/3480/17.

З врахуванням спірного стажу роботи (з 25.01.1989 по 09.02.1992, з 22.07.1993 по 05.10.1993, з 17.02.1992 по 15.09.1992, з 21.09.1992 по 08.07.1993, з 12.10.1993 по 18.07.1995, з 10.08.1995 по 08.10.1996, з 25.06.1998 по 27.07.1998) та стажу, який не заперечується відповідачем (12 років 09 місяць 11 днів), пільговий стаж позивача складає більше 15 років, а відтак суд дійшов висновку, що позивач має достатній стаж для реалізації прав, передбачених статтею 8 Закону № 345-VІ та абз.3 ст. 28 Закону № 1058-ІV.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Що стосується обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про:

- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (пункт 2);

- визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій (пункт 3);

- визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункт 4);

- інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

В рамках адміністративного судочинства:

дії - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;

бездіяльність - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України;

рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).

Зважаючи на обставини справи, враховуючи, що настання для позивача негативних наслідків пов'язано із протиправними діями відповідача щодо відмови у зарахуванні до пільгового стажу періодів з 25.01.1989 по 09.02.1992, з 22.07.1993 по 05.10.1993, з 17.02.1992 по 15.09.1992, з 21.09.1992 по 08.07.1993, з 12.10.1993 по 18.07.1995, з 10.08.1995 по 08.10.1996, з 25.06.1998 по 27.07.1998, суд вважає, що достатнім та ефективним способом захисту порушених прав позивача є визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у зарахувані вказаних періодів роботи до пільгового стажу позивача та зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» на підставі заяви про перерахунок пенсії з 01.09.2020, зарахувавши до пільгового стажу періоди роботи на шахті ім. «Свердлова» виробничого об'єднання «Свєрдловантрацит» з 25.01.1989 по 09.02.1992 та з 22.07.1993 по 05.10.1993; орендному підприємстві ШПУ №10 треста «Свердловскшахтстрой» з 17.02.1992 по 15.09.1992; шахті ім. «Дзержинського» виробничого об'єднання «Ровенькантрацит» з 21.09.1992 по 08.07.1993; шахті ім. «Октябрська» виробничого об'єднання «Гуковуголь» з 12.10.1993 по 18.07.1995; орендному підприємстві ШПУ №10 комбіната «Луганскшахтстрой» з 10.08.1995 по 08.10.1996; ТОВ «Термоантрацит» з 25.06.1998 по 27.07.1998.

Отже, позовні вимоги належать до часткового задоволення.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір в сумі 840,80 грн.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позовні вимоги фактчино підлягають задоволенню, лише з коригуванням способу захисту порушеного права, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 840,80 грн стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до його пільгового стажу періодів роботи з 25.01.1989 по 09.02.1992, з 22.07.1993 по 05.10.1993, з 17.02.1992 по 15.09.1992, з 21.09.1992 по 08.07.1993, з 12.10.1993 по 18.07.1995, з 10.08.1995 по 08.10.1996, з 25.06.1998 по 27.07.1998.

Зобов'язати Марківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», на підставі його заяви про перерахунок пенсії, з 01.09.2020, зарахувавши до пільгового стажу періоди роботи на:

шахті ім. «Свердлова» виробничого об'єднання «Свєрдловантрацит» з 25.01.1989 по 09.02.1992 та з 22.07.1993 по 05.10.1993;

орендному підприємстві ШПУ №10 треста «Свердловскшахтстрой» з 17.02.1992 по 15.09.1992;

шахті ім. «Дзержинського» виробничого об'єднання «Ровенькантрацит» з 21.09.1992 по 08.07.1993;

шахті ім. «Октябрська» виробничого об'єднання «Гуковуголь» з 12.10.1993 по 18.07.1995;

орендному підприємстві ШПУ №10 комбіната «Луганскшахтстрой» з 10.08.1995 по 08.10.1996;

ТОВ «Термоантрацит» з 25.06.1998 по 27.07.1998.

В задоволенні решті вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 коп).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Суддя К.Є. Петросян