Рішення від 23.11.2020 по справі 360/3561/20

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

23 листопада 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3561/20

Луганський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Тихонова І.В.,

при секретарі судового засідання Таращенко О.В.,

розглянувши в судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін справу № 360/3561/20 за позовом Відділу освіти військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області до Північно-східного офісу Держаудитслужби про визнання протиправним та скасування висновку.

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом Відділу освіти військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ (далі - позивач або замовник) до Північно-Східного офісу Держаудитслужби (далі - відповідач), в якому позивач просив суд визнати протиправним та скасувати висновок (ID UA-М-2020-09-09-000025) Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області про результати моніторингу закупівлі № UA-2020-08-18-004097-а, яка проведена відділом освіти військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ.

В обґрунтування позовних вимог заначено, що відповідачем здійснено моніторинг переговорної процедури позивача на закупівлю товару згідно ДК 021-2015: 15610000-7 продукція борошномельно-круп'яної промисловості (борошно, крупи), ідентифікатор закупівлі на prozorro.gov.ua : №UA-2020-08-18-004097-а, ідентифікатор плану закупівлі UA-P-2020-08-18-003985-a.

10 серпня 2020 року о 14 годин 27 хвилин відповідачем було опубліковано висновок (складений його структурним підрозділом без права юридичної особи - Управлінням Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області) про результати моніторингу закупівлі відділу освіти Лисичанської міської ради (далі - замовник). Моніторинг був розпочатий 9 вересня 2020 о 14год. 32хв. відповідно до наказу структурного підрозділу - Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області від 07.09.2020 № 55, ID моніторингу UА-М-2020-09-09-000025, по переговорній процедурі на закупівлю згідно ДК 021-2015 код 15610000-7 Продукція борошномельно-круп'яної промисловості (борошно, крупи), ідентифікатор закупівлі на prozorro.gov.ua: № UA-2020-08-18-004097-а, ідентифікатор плану закупівлі: UA-P-2020-08-18-003985-a.

У висновку відповідача зазначено про виявлення порушень: - за результатами моніторингу питання щодо відображення закупівлі у річному плані (додатку) на 2020 рік встановлено наступне: на порушення частини 1 статті 4 Закону № 922 замовником не оприлюднено річний план закупівель щодо проведення процедури закупівлі продукції борошномельно-круп'яної промисловості (борошно, крупи) (ДК 021:2015: 15610000-7 - Продукція борошномельно-круп'яної промисловості очікуваною вартістю 265 017,74 грн. та зобов'язано замовника здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень в установленому законодавством порядку, зокрема в межах законодавства вжити заходів щодо розірвання договору відповідно до законодавства.

З посиланням на норми Закону України «Про публічні закупівлі» позивач вважає висновок відповідача за результатами моніторингу, що замовником не оприлюднено річний план (зміни до річного плану), протиправним, необґрунтованим та таким, що порушує права й інтереси позивача, які полягають у здійсненні ним закупівель товарів для забезпечення його потреб.

Відповідач позовні вимоги не визнав, до канцелярії суду надав відзив від 03.11.2020 №20-12-25-25-09/4265-2020, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с.42-47).

З відзиву відповідача вбачається, що замовник 14.09.2020 року в електронній системи закупівель оприлюднив інформацію про аргументовані заперечення до висновку відповідача та повідомив про подання позовної заяви до Луганського окружного адміністративного суду від 23.09.2020 за № 217.

В обґрунтування відзиву зазначив, що відповідно до наказу від 07.09.2020 року № 55 на підставі пункту 4 частини 2 статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922 в редакції Закону України від 19.09.2019 р. № 114-ІХ (далі - Закон № 922) Управлінням Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області (далі - Управління) було прийнято рішення про початок моніторингу процедури закупівлі продукції борошномельно-круп'яної за кодом ДК 021:2015: 15610000-7 Продукція борошномельно-круп'яної промисловості (борошно, крупи), проведеної Відділом освіти Лисичанської міської ради, яке оприлюднено в електронній системі закупівель 09.09.2020 року.

За результатами моніторингу було складено висновок про результати моніторингу закупівлі, який 10.09.2020 року оприлюднено в електронній системі закупівель. Відповідно до висновку було виявлено порушення законодавства у сфері публічних закупівель в частині не оприлюднення або порушення строків оприлюднення інформації про закупівлі. А саме: порушення частини 1 статті 4 Закону № 922 замовником не оприлюднено річний план закупівель щодо проведення процедури закупівлі продукції борошномельно-круп'яної промисловості (борошно, крупи) (ДК 021:2015: 15610000-7 - Продукція борошномельно-круп'яної промисловості) очікуваною вартістю 265 017,74 грн.

Замовником станом на 02.11.2020 року порушення не усунуто та договір від 11.09.2020 року № 162 не розірвано.

Також зазначив, що позивач спочатку оприлюднив зміни до річного плану закупівель о 12 год. 53 хв. на суму 265014,74 грн., а о 13 год. 17 хв. опублікував повідомлення про намір підписати договір на очікувану вартість 265017,74 грн.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922 в редакції Закону України від 19.09.2019 № 114-ІХ (далі - Закон № 922) закупівля здійснюється відповідно до річного плану. Річний план та зміни до нього безоплатно оприлюднюються замовником в електронній системі закупівель протягом п'яти робочих днів з дня затвердження річного плану та змін до нього.

Зазначив, що замовник в позовній заяві підтверджує оприлюднення річного плану закупівель щодо проведення процедури закупівлі продукції борошномельно-круп'яної промисловості (борошно, крупи) (ДК 021:2015: 15610000-7 - продукція борошномельно-круп'яної промисловості) очікуваною вартістю 265 014,74 грн. при відсутності оприлюдненого річного плану закупівлі продукції борошномельно-круп'яної промисловості, очікуваною вартістю 265 017,74 грн, в той час як очікувана вартість закупівлі становить - 265 017,74 грн.

На підставі викладеного, відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

06.11.2020 від позивача до суду надійшла відповідь на відзив відповідача, в якій зазначив, що замовником оприлюднено річний план закупівель (зміни до річного плану) до формування повідомлень про намір укласти договір, оскільки така позиція не відповідає дійсним обставинам справи тому висновок про наявність порушення в діях замовника, зроблений відповідачем помилковим. Вважає висновок відповідача необґрунтованим та таким, що порушує права та інтереси (а.с.99-100).

Ухвалою суду від 30.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін. Вирішено питання щодо витребування доказів за клопотанням позивача. Зобов'язано Північно-східний офіс Держаудитслужби надати суду до 19 жовтня 2020 року докази: - рішення (наказ) про початок моніторингу закупівлі ідентифікатор UA-P-2020-08-18-003985-a, яка оголошена Відділом освіти військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області, та докази його оприлюднення; - документи на підставі яких розпочато та проведено моніторинг закупівлі; - висновок Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області за результатами моніторингу закупівлі, ідентифікатор UA-P-2020-08-18-003985-a, яка оголошена Відділом освіти військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області; - документи на підставі яких складено висновок моніторингу; - положення про Північно-східний офіс Держаудитслужби; - положення про Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області (а.с.30-32).

Позивач у судове засідання 23.11.2020 не з'явився, хоча про час та місце засідання повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомили (а.с.103).

Відповідач у судове засідання 23.11.2020 не з'явився, хоча про час та місце засідання повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи без його участі (а.с.95).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, судом встановлені такі обставини і визначені відповідні до них правовідносини.

Відділ освіти військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ є органом місцевого самоврядування. За кодом ЄДРПОУ 02141928, зареєстрований 15.09.2020, №1003811070023000511, місцезнаходження 93100, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Сєвєродонецька, буд.62 (а.с.8).

Відділ освіти військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ 18 серпня 2020 року о 12:53 на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель розмістив оголошення тендера №UА-Р-2020-08-18-003985-а про проведення на закупівлю продукція борошномельно-круп'яної промисловості (борошно, крупи), код класифікатора предмета закупівлі - ДК 021:2015:15610000-7. Очікувана вартість предмета закупівлі 265 014,74 грн (а.с.9; 91-92).

Відповідно до протоколу засідання тендерного комітету відділ освіти Лисичанської міської ради від 18.08.2020 за № 170/1 прийняв рішення про визначення переможця за результатами переговорної процедури на закупівлю згідно Єдиного закупівельного словника ДК 021:2015 код 15610000-7 Продукція борошномельно-круп'яної промисловості (борошно, крупи) фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 .

Прийняв рішення про намір укласти договір з ФОП ОСОБА_2 на закупівлю товару згідно Єдиного закупівельного словника ДК 021:2015 код 15610000-7 Продукція борошномельно-круп'яної промисловості (борошно, крупи), згідно діючого законодавства. Очікувана вартість предмета закупівлі: 261906,30грн, без ПДВ (а.с.21-23).

Після прийняття вищезазначеного рішення про намір укласти договір з ФОП ОСОБА_2 відділ освіти Лисичанської міської ради відповідно до протоколу засідання тендерного комітету відділу освіти Лисичанської міської ради від 18.08.2020 за № 170 ухвалив затвердити зміни до річного плану закупівель на 2020 рік по переговорній процедурі (зміна орієнтованого початку процедури) по наступному коду закупівельного словника ДК 021:2015 код 15610000-7 Продукція борошномельно-круп'яної промисловості (борошно, крупи) (а.с.24).

Позивачем опубліковано на майданчику prozorro.prom.ua зміни до річного плану закупівлі, які затверджені протоколом від 18.08.2020 за № 170, зазначивши планову суму закупівлі 265014,74 (а.с.10).

В подальшому, відділ освіти військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель опубліковано повідомлення про намір укласти договір (під час застосування переговорної процедури) UА-2020-08-18-004097-а з ФОП ОСОБА_1 , зазначивши джерело фінансування закупівлі місцевий бюджет, сума 265017,74 UAH (а.с.16-20;12).

Позивачем опубліковано на майданчику prozorro.prom.ua повідомлення про намір укласти договір (під час застосування переговорної процедури) UА-2020-08-18-004097-а з ФОП ОСОБА_1 зазначивши очікувану вартість про закупівлю 265017,74 з ПДВ. Підстава: Двічі відмінено процедуру відкритих торгів, у тому числі частково (за лотом), через відсутність достатньої кількості тендерних пропозицій, визначеної цим Законом. Обґрунтування: Відповідно до частини 2 пункту 1 статті 40 Закону України «Про публічні закупівлі» у разі, якщо замовником було двічі відмінено тендер через відсутність достатньої кількості учасників, замовник має право застосувати переговорну процедуру. При цьому...Розгорнути. ID: ae31f8aa99564d539984707f06d332e0 Ідентифікатор закупівлі: ІІА-2020-08-18-004097-а Закупівля на prozorro.qov.ua. Ідентифікатор плану закупівлі: UA-P-2020-08-18-003985-а (а.с.13).

Після чого, позивачем було опубліковано на майданчику prozorro.prom.ua повідомлення про намір підписати договір борошно крупи з ФОП ОСОБА_1 сформовано 18.08.2020 о 13:17 (а.с.14).

Під час формування в системі prozorro.gov.ua. повідомлення про намір укласти договір позивач допустив помилку в сумі закупівлі на три гривні, а саме: в річному плану закупівель опубліковано суму 265014,74 грн., а при публікації повідомлення про намір укласти договір зазначено очікувану вартість 265017,74 грн. (а.с.12).

Відповідно до протоколу засідання тендерного комітету відділу освіти Лисичанської міської ради від 18.08.2020 за № 170/2 ухвалив вважати помилку, допущену при заповненні форми документів при оприлюдненні наміру укласти договір (під час застосування переговорної процедури) закупівля UA-2020-08-1 004097-а згідно Єдиного закупівельного словника ДК 021:2015 код 15610000-7 Продукція борошномельно-круп'яної промисловості (борошно, крупи) несуттєвою, яка не впливає і результати проведеної переговорної процедури та не призводить до скасування переговори процедури (а.с.25-26).

Згідно до наказу Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області від 07.09.2020 року № 55 "Про початок моніторингу закупівель" відповідно до частини 2 статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі», пункту 9 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 року № 43, вирішено почати моніторинг закупівель відповідно до перелік процедур закупівель, що додається. Зокрема оголошення про проведення процедури закупівлі від 18 серпня 2020 року за №UА-2020-08-18-004097-а на підставі виявлених органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель (а.с.87,88).

За результатами проведеного моніторингу закупівлі, Управлінням Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області складено висновок від 10 вересня 2020 року № 217 про результати моніторингу закупівлі (а.с.89-90), в якому вказано:

За результатами моніторингу питання щодо відображення закупівлі у річному плані (додатку) на 2020 рік встановлено порушення частини 1 статті 4 Закону № 922 Замовником не оприлюднено річний план закупівель щодо проведення процедури закупівлі продукції борошномельно-круп'яної промисловості (борошно, крупи) (ДК 021:2015: 15610000-7 - Продукція борошномельно-круп'яної промисловості) очікуваною вартістю 265 017,74 грн.

За результатами аналізу питання відображення закупівлі у річному плані (додатку) на 2020 рік встановлено порушення частини 1 статті 4 Закону № 922.

Визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані, відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону, оприлюднення інформації про закупівлю, правильності заповнення форм документів, затверджених Уповноваженим органом, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця - порушень не встановлено.

Зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель:

З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель, керуючись статтями 2 та 5 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області зобов'язує здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень в установленому законодавством порядку, зокрема в межах законодавства вжити заходів щодо розірвання договору відповідно до законодавства, та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 року № 43 (далі - Положення № 43), визначено, що Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю..

Відповідно до підпункту 3 пункту 4 Положення № 43 Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань реалізує державний фінансовий контроль через здійснення: державного фінансового аудиту; перевірки закупівель; інспектування (ревізії); моніторингу закупівель.

Згідно з пунктом 7 Положення № 43 Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.

За змістом пункту 1 Положення про Північно-східний офіс Держаудитслужби, затвердженого Наказом Держаудитслужби 02 червня 2016 року № 23, Північно-східний офіс Держаудитслужби (далі - Офіс) підпорядковується Держаудитслужбі та є її міжрегіональним територіальним органом. У складі Офісу утворюються як структурні підрозділи управління в Луганській, Полтавський, Сумській областях (далі - управління). Управління здійснюють свої повноваження на території адміністративно-територіальної одиниці за їх місцезнаходженням відповідно (а.с.76-85).

Згідно з пунктами 1, 3 Положення про Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області, затвердженого наказом Північно-східного офісу Держаудитслужби від 25 серпня 2016 року № 2, Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області (далі - управління) є структурним підрозділом Північно-східного офісу Держаудитслужби. Основним завданням управління є реалізація повноважень Північно-східного офісу Держаудитслужби на території Луганської області (а.с.66-73).

Згідно з частиною першою статті 1 Закону України від 26 січня 1993 року № 2939-XII "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (далі - Закон № 2939-XII) здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).

Частиною першою статті 2 Закону № 2939-XII визначено, що головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі (частина друга статті 2 Закону № 2939-XII).

Відповідно до частин першої, четвертої статті 5 Закону № 2939-XII контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України "Про публічні закупівлі", проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування. Моніторинг закупівлі здійснюється за місцезнаходженням органу державного фінансового контролю.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади встановлює Закон України від 25 грудня 2015 року № 922-VIII "Про публічні закупівлі" (далі - Закон № 922-VIII).

Пунктом 11 частини першої статті 1 Закону № 922-VIII визначено, що моніторинг закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель на всіх стадіях закупівлі з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель (тут і надалі посилання на норми Закону № 922-VIII наводяться в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин).

Порядок здійснення моніторингу публічних закупівель врегульовано статтею 7-1 Закону № 922-VIII.

Відповідно до частини першої статті 7-1 Закону № 922-VIII передбачено, що моніторинг закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю). Моніторинг закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладання договору про закупівлю та його виконання. Моніторинг закупівлі не проводиться на відповідність тендерної документації вимогам частини четвертої статті 22 цього Закону.

Згідно з пунктом 1 частини другої статті 7-1 Закону № 922-VIII рішення про початок моніторингу закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник за наявності однієї або декількох із таких підстав: дані автоматичних індикаторів ризиків.

Відповідно до частини третьої статті 7-1 Закону № 922-VIII рішення про початок моніторингу закупівлі оприлюднюється протягом двох робочих днів з дня його прийняття в електронній системі закупівель органом державного фінансового контролю із зазначенням унікального номера оголошення про проведення процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель, та дати його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір та дати його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу, а також опису підстав для здійснення моніторингу закупівлі. Рішення про початок моніторингу закупівлі не зупиняє проведення процедур закупівель, визначених цим Законом.

Строк здійснення моніторингу закупівлі не може перевищувати 15 робочих днів з дати оприлюднення рішення про початок моніторингу закупівлі в електронній системі закупівель (частина четверта статті 7-1 Закону № 922-VIII).

Згідно з частиною шостою статті 7-1 Закону № 922-VIII за результатами моніторингу закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.

Частиною сьомою статті 7-1 Закону № 922-VIII передбачено, що у висновку обов'язково зазначаються:

1) найменування замовника, щодо якого здійснювався моніторинг закупівлі, його ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, місцезнаходження;

2) найменування предмета закупівлі та його очікувана вартість;

3) унікальний номер оголошення про проведення процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та дата його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір та дата його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу;

4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу закупівлі;

5) зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю необхідною для більш детального опису результатів моніторингу закупівлі.

Якщо за результатами моніторингу закупівлі не виявлено порушень законодавства у сфері публічних закупівель, у висновку зазначається інформація про відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

Форму висновку про результати моніторингу закупівлі визначено Порядком заповнення форми висновку про результати моніторингу закупівлі», затвердженим наказом Державної аудиторської служби України від 23 квітня 2018 року № 86 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 червня 2018 року за № 654/32106 (далі - Порядок № 86).

У розділі ІІІ Порядку № 86 визначено, що у пункті 1 констатуючої частини форми висновку зазначається опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого (их) за результатами моніторингу закупівлі, із зазначенням:

-структурної одиниці нормативно-правового акта, норми якої порушено, його виду, найменування суб'єкта нормотворення, дати прийняття та його реєстраційного індексу (крім законів), заголовка, а в разі відсилання до зареєстрованого нормативно-правового акта - також дати і номера його державної реєстрації в Міністерстві юстиції України. При зазначенні структурної одиниці закону зазначається тільки її заголовок (крім законів про внесення змін);

-найменування та реквізитів документів, на підставі яких зроблено висновок про наявність порушення (у разі потреби також деталізуються суть та обставини допущення порушення).

Як було зазначено у спірному висновку, замовником на порушення вимог Закону України «Про публічні закупівлі» не оприлюднив річний план закупівель щодо проведення процедури закупівлі продукції борошномельно-круп'яної промисловості (борошно, крупи) (ДК 021:2015: 15610000-7 - Продукція борошномельно-круп'яної промисловості) очікуваною вартістю 265 017,74 грн.

Між тим, суд вважає, що вказані висновок відповідача не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи та зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону № 922 -VIII передбачено, що планування закупівель здійснюється на підставі наявної потреби у закупівлі товарів, робіт і послуг. Заплановані закупівлі включаються до річного плану закупівель (далі - річний план).

Річний план та зміни до нього безоплатно оприлюднюються замовником в електронній системі закупівель протягом п'яти робочих днів з дня затвердження річного плану та змін до нього.

Відділ освіти військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ 18 серпня 2020 року о 12:53 на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель розмістив оголошення тендера №UА-Р-2020-08-18-003985-а про проведення на закупівлю продукція борошномельно-круп'яної промисловості (борошно, крупи), код класифікатора предмета закупівлі - ДК 021:2015:15610000-7. Очікувана вартість предмета закупівлі 265 014,74 грн (а.с.9; 91-92).

Як вже зазначалась вище, відділ освіти військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ 18 серпня 2020 року о 12:53 на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель розмістив форму річного плану закупівель щодо оголошення про проведення тендера закупівлі №UА-Р-2020-08-18-003985-а продукція борошномельно-круп'яної промисловості (борошно, крупи), код класифікатора предмета закупівлі - ДК 021:2015:15610000-7.РПозмір бюджетного призначення за кошторисом або очікувана вартість предмета закупівлі: 265 014,74 грн (а.с.91-92).

Відповідно до вимог частини 1 статті 4 Закону України «Про публічні закупівлі» позивачем в кабінеті на майданчику prozorro.prom.ua 18 серпня 2020 року опубліковано зміни до річного плану закупівель на 2020 рік, зазначивши планову суму закупівлі 265014,74 (а.с.10). Згідно до протоколу №170 від 18.08.2020 яким затверджено зміни до річного плану закупівель на 2020 рік по переговорній процедурі (зміна орієнтованого початку процедури) по наступному коду закупівельного словника ДК 021:2015 код 15610000-7 Продукція борошномельно-круп'яної промисловості (борошно, крупи) (а.с.24).

В подальшому, позивачем складено повідомлення про намір укласти договір (під час застосування переговорної процедури) UА-2020-08-18-004097-а з ФОП ОСОБА_1 , зазначивши джерело фінансування закупівлі місцевий бюджет, сума 265017,74 UAH (а.с.16-20).

Позивачем опубліковано на майданчику prozorro.prom.ua повідомлення про намір укласти договір (під час застосування переговорної процедури) UА-2020-08-18-004097-а з ФОП ОСОБА_1 зазначивши очікувану вартість про закупівлю 265017,74 з ПДВ (а.с.13).

Після чого, позивачем було опубліковано на майданчику prozorro.prom.ua повідомлення та протокол про намір підписати договір борошно крупи з ФОП ОСОБА_1 сформовано 18 серпня 2020 року о 13 год 17 хв (а.с.14).

З матеріалів справи вбачається, що під час формування в системі prozorro.gov.ua. повідомлення про намір укласти вищезазначений договір UА-2020-08-18-004097-а з ФОП ОСОБА_1 позивач - замовник допустив помилку в сумі закупівлі на три гривні, а саме: в річному плану закупівель опубліковано суму 265014,74 грн. (а.с.9; 91-92), а при публікації повідомлення про намір укласти договір зазначено очікувану вартість 265017,74 грн. (а.с.13).

Відповідно до протоколу засідання тендерного комітету відділ освіти Лисичанської міської ради від 18.08.2020 за № 170/2 ухвалив вважати помилку, допущену при заповненні форми документів при оприлюдненні наміру укласти договір (під час застосування переговорної процедури) закупівля UA-2020-08-1 004097-а згідно Єдиного закупівельного словника ДК 021:2015 код 15610000-7 Продукція борошномельно-круп'яної промисловості (борошно, крупи) несуттєвою, яка не впливає і результати проведеної переговорної процедури та не призводить до скасування переговори процедури (а.с.25-26).

Враховуючи вищевикладене, з огляду на наявні докази в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що викладені порушення у висновку Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області від 10 вересня 2020 року № 217 щодо не оприлюднення замовником річного плану закупівель про проведення процедури закупівлі продукції борошномельно-круп'яної промисловості (борошно, крупи) очікуваною вартістю 265 017,74 грн. відповідачем не доведено, а позивачем не допущено.

Згідно з пунктом 2 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Частина третя статті 245 КАС України передбачає, що у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Аналіз зазначених норм, у їх взаємозв'язку зі статтями 2, 5 КАС України, свідчить про те, що такі повноваження суд реалізує у разі встановленого факту порушення прав, свобод чи інтересів позивача, що зумовлює необхідність їх відновлення належним способом у тій мірі, у якій вони порушені. Зміст вимог адміністративного позову, як і, відповідно, зміст рішення, має виходити з потреби захисту саме порушених прав, свобод та інтересів у цій сфері.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. "Руїз Торія проти Іспанії" (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, оскільки в межах даної адміністративної справи обраний позивачем спосіб судового захисту відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним, основні (суттєві) аргументи позовної заяви є обґрунтованими, а відповідач як суб'єкт владних повноважень, на якого частиною другою статті 77 КАС України покладено обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, не довів суду правомірність оскарженого рішення, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Позивачем при зверненні до суду був сплачений судовий збір у розмірі 2102,00 грн (а.с.6). Частиною першою статті 4 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" (далі - Закон № 3674) встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано: юридичною особою або фізичною особою - підприємцем - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за подання позову майнового характеру суб'єктом владних повноважень, юридичною особою - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Станом на 01 січня 2020 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 2102,00 грн. Тобто, за одну вимогу немайнового характеру юридична особа має сплатити судовий збір у розмірі 2102,00 грн.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позов задовольняється повністю, суд присуджує позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Північно-східного офісу Держаудитслужби судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2102,00 грн.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 91, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Відділу освіти військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області (код ЄДРПОУ 02141928, місце знаходження: 93100, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Сєвєродонецька, буд. 62) до Північно-східного офісу Держаудитслужби (код ЄДРПОУ 40478572, місце знаходження: 61022, м. Харків, майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4 під'їзд, 10 поверх) про визнання протиправним та скасування висновку - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати висновок (ID моніторингу UА-М-2020-09-09-000025) Північно-східного офісу Держаудитслужби про результати моніторингу закупівлі № UА-2020-08-18-004097-а, яка проведена відділом освіти військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області.

Стягнути на користь Відділу освіти військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області судовий збір у сумі 2102,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Північно-східного офісу Держаудитслужби.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено та підписано 30 листопада 2020 року.

Суддя І.В. Тихонов