Ухвала від 22.10.2020 по справі 160/12504/19

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

22 жовтня 2020 року Справа №160/12504/19

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Тулянцевої І.В., розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення від 23.01.2020 року у справі №160/12504/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.01.2020 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково, а саме: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром на рівні десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 01.03.2019 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та здійснювати виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром на рівні десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 01.03.2019 року з урахуванням раніше виплачених сум пенсії; у задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено; стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДПРОУ 21910427) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).

22.09.2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення від 23.01.2020 року у справі №160/12504/19, в якій він просить зобов'язати Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області надати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.01.2020 року по справі №160/12504/19.

Вказана заява мотивована тим, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.01.2020 року по справі №160/12504/19 зобов'язано Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області провести перерахунок та здійснювати виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром на рівні десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 01.03.2019 року з урахуванням раніше виплачених сум пенсії, проте Головним управлінням не в повному обсязі виконано вказане рішення суду, оскільки борг виплачено частково. Крім того, державним виконавцем відкрито виконавче провадження від 17.06.2020 року ВП №62362225 щодо виконання виконавчого листа по справі №160/12504/19, виданого Дніпропетровським окружним адміністративним судом, при цьому, кошти відповідачем так і не виплачено. Вказані обставини слугували підставою для звернення до суду в порядку статті 382 КАС України.

Ухвалою суду від 24.09.2020 року заяву ОСОБА_1 в порядку ст.382 КАС України призначено до розгляду в порядку письмового провадження на 02.10.2020 року о 10:00 год. без виклику учасників справи. Відповідачу запропоновано надати пояснення з приводу поданої позивачем заяви разом із підтверджуючими доказами.

У зв'язку із неотриманням від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області пояснень щодо стану виконання рішення суду, розгляд заяви продовжено.

06.10.2020 року на адресу суду від Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області надійшли письмові пояснення на заяву про виконання рішення в яких зазначено, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.01.2020 року набрало законної сили 25.02.2020 року, тому на виконання вказаного рішення, Головним управлінням нараховано позивачу борг у розмірі 64 686,30 грн., з них 51 005,52 грн. - борг обліковується в Пенсійному фонді згідно Постанови КМУ №649, а 13 680,78 грн. - виплачено позивачу 08.06.2020 р., про що свідчить службова записка відділу з питань виплати пенсії №4 управління з питань виплати пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, тобто сума доплати у розмірі 51 005,52 грн. обліковується в Пенсійному фонді України. Оскільки, відповідно до пунктів 20 та 29 ч.1 ст.116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства, тому заборгованість, яка обліковується в Пенсійному фонді України буде виплачена після виділення додаткових бюджетних призначень Пенсійного фонду України для виплати сум, нарахованих за рішенням суду. Таким чином, покладені судом зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії виконані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в порядку, встановленому судовим рішенням та в межах повноважень покладених на Головне управління.

Відповідно до ч.1 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Можливість встановлення судового контролю після ухвалення рішення суду підтверджується правовою позицією Великої Палати Верховного Суду (ухвала від 20 червня 2018 року у справі № 800/592/17).

Розглянувши подану заяву, дослідивши матеріали справи, вирішуючи наявність підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі в порядку статті 382 КАС України, суд встановив наступні обставини.

Згідно з даними програми "Діловодство спеціалізованого суду" рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.01.2020 року у даній справі набрало законної сили 25.02.2020 року.

На підставі вказаного рішення суду 01.04.2020 року та 15.04.2020 року видано виконавчі листи.

Головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Дрижирук О.О. прийнято постанову від 17.06.2020 року ВП №62362225 про відкриття виконавчого провадження щодо примусового виконання виконавчого листа №160/12504/19 від 01.04.2020 року про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та здійснювати виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром на рівні десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 01.03.2019 року з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

У зв'язку з тим, що на думку позивача, відповідач не виконує рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.11.2020 року, оскільки кошти відповідачем у повному обсязі так і не виплачено, ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаною заявою в порядку, передбаченому статтею 382 КАС України.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 129-1 Конституції України, визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом (ст. 370 КАС України).

Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом (ч.4 ст.372 КАС України).

Таким чином, рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України "Про виконавче провадження".

Приписами статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 року №1404-VIII (далі-Закон №1404-VIII) передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Як, визначено в ч.1 ст.5 Закону №1404-VIII, примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

Виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, зокрема за заявою стягувача про примусове виконання рішення, передбачених законом (п.1 ч.1 ст.26 Закону №1404-VIII).

Частиною 1 статті 18 Закону №1404-VIII встановлено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов'язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом (ч.4 ст.18 Закону №1404-VIII).

Тобто, у разі відсутності добровільного виконання судових рішень, приписами Закону №1404-VIII врегульований порядок дій та заходів, що спрямовані на примусове виконання таких рішень, а також відповідальність боржника за невиконання рішень або законних вимог виконавця.

Частиною 1 статті 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Судом встановлено, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.01.2020 року у справі №160/12504/19 знаходиться на примусовому виконанні в органах державної виконавчої служби, державним виконавцем вживаються заходи щодо його примусового виконання в межах Закону №1404-VIII. Доказів виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в повному обсязі рішення суду від 23.01.2020 року, не надано.

При цьому, в матеріалах справи міститься службова записка відділу з питань виплати пенсії №4 управління з питань виплати пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 02.10.2020 року з якої вбачається, що Головним управління ПФУ в Дніпропетровській області на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.01.2020 року позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.03.2019 року, відповідно до якого загальна сума доплати позивачу становить 64 686,30 грн. за період з 01.03.2019 р. по 31.05.2020 р., з якої борг з 25.02.2020 р. (дати набрання законної сили рішенням суду) по 31.05.2020 р. в сумі 13 680,78 грн. виплачено позивачу 08.06.2020 року разом із пенсією за червень 2020 року. Тобто, залишок доплати за період з 01.03.2019 р. по 24.02.2020 р. у розмірі 51 005,52 грн. обліковується в Пенсійному фонді України, який буде виплачений, як зазначено відповідачем після виділення додаткових бюджетних призначень Пенсійному фонду України для виплати сум, нарахованих за рішенням суду, оскільки відповідно до п.20 та п.29 ч.1 ст.116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України, є порушенням бюджетного законодавства.

Тобто, матеріалами справи підтверджено, що станом на 06.10.2020 рішення суду від 23.01.2020 року, не виконано.

При цьому, суд наголошує на тому, що невиконання судового рішення управлінням в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 24.01.2018 року у справі №405/3663/13-а.

Враховуючи приписи статті 382 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення вказаної заяви шляхом встановлення судового контролю за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.01.2020 року у справі № 160/12504/19 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.01.2020 року у справі №160/12504/19 протягом десяти днів з дня отримання вказаної ухвали суду.

Керуючись ст.ст. 243, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення від 23.01.2020 року у справі №160/12504/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427) подати протягом десяти днів з моменту отримання даної ухвали суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.01.2020 року по справі №160/12504/19.

Копію цієї ухвали надіслати учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.В. Тулянцева