18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
"11" листопада 2020 р., м. Черкаси справа № 925/843/14(925/1249/20)
Вх.суду № 14928/20 від 28.09.2020
Господарський суд Черкаської області
у складі головуючого судді Хабазні Ю.А.,
із секретарем судового засідання Безверхою І.М.
за участю у судовому засіданні: Денжанської О.С. (від позивача, представник за довіреністю), Пилипенко Т.В. (від відповідача, за посадою, керуючий санацією боржника), Крамаренко С.Я. (від відповідача, адвокат),
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси у приміщенні суду позовну заяву від 28.09.2020, якій автоматизованою системою присвоєно №925/1249/20,
позивача, Черкаської обласної ради
до відповідача, Комунального підприємства "Облпаливо" Черкаської обласної ради,
про стягнення 437 750,00 грн. та зобов'язання сплачувати до загального фонду обласного бюджету 50 відсотків надходжень від орендної плати за надання в оренду комунального майна,
у справі за заявою
ініціюючого кредитора, Товариства з обмеженою відповідальністю "Юссам"
до боржника, Комунального підприємства "Облпаливо" Черкаської обласної ради,
про визнання банкрутом,
1.Черкаською обласною радою подано позовну заяву від 28.09.2020 без номера (вх.суду №16941/20 від 02.11.2020) та заяву від 30.10.2020 без номера про збільшення позовних вимог (яку прийнято ухвалою суду від 04.11.2020) з вимогами:
стягнути з Комунального підприємства "Облпаливо" Черкаської обласної ради (18030, м.Черкаси, вул.Будіндустрії,9, код ЄДРПОУ 14180129, р/р НОМЕР_1 ТВБВ №10023/043 філії Черкаського обласного управління АТ "Ощадбанк", МФО 354507) на користь Черкаської обласної ради (18001, м.Черкаси, бульвар Шевченка,185, код ЄДРПОУ 24411541) 50 відсотків від одержаної орендної плати до загального фонду обласного бюджету (UA638999980334109870000023002 УК у м.Черкасах/22080400, код ЄДРПОУ отримувача 38031150, Казначейство України) в сумі 437 750,00 грн.;
зобов'язати Комунальне підприємство "Облпаливо" Черкаської обласної ради (18030, м.Черкаси, вул.Будіндустрії,9, код ЄДРПОУ 14180129) сплачувати до загального фонду обласного бюджету 50 відсотків надходжень від орендної плати за надання в оренду комунального майна.
2. Позивач, Черкаська обласна рада, у позовній заяві від 28.09.2020 (т.43 а.с.1-4), відповіді на відзив від 19.10.2012 (вх.суду №16266/20 від 21.10.2020 (т.43 а.с.73-75) та її представник у судовому засіданні вимоги підтримали повністю і пояснили,
що ухвалою суду від 24.03.2015 введено процедуру санації (відновлення платоспроможності) боржника, комунального підприємства "Облпаливо" Черкаської обласної ради; керуючим санацією призначено арбітражного керуючого Пилипенко Т.В.;
що планом санації КП "Облпаливо", погодженим рішенням обласної ради від 28.08.2015 №42-14/VI, передбачено здійснення санаційних заходів для відновлення платоспроможності підприємства, обласну раду визнано інвестором;
що ухвалою суду від 17.09.2020 продовжено строк санації боржника та затверджено план санації КП "Облпаливо" Черкаської обласної ради у новій редакції від 08.09.2020, схваленій комітетом кредиторів (протокол від 08.09.2020 №77);
що одним із санаційних заходів плану санації є передача в оренду нерухомого комунального майна, метою якої є виконання поточних зобов'язань перед бюджетом;
що відповідно до ч.2 ст.19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" від 10.04.1992 №2269-ХІІ методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначається для об'єктів комунальної власності визначаються органами місцевого самоврядування на тих самих методологічних засадах, які і для об'єктів державної власності;
що розрахунок орендної плати для виконання плану санації підприємство здійснює згідно з Методикою розрахунку орендної плати за оренду майна обласної комунальної власності та пропорції її розподілу, затвердженою рішенням обласної ради від 06.04.2012 №14-5/VІ, згідно з абз.2 п.19 якої надходження від орендної плати за користування нерухомим майном комунальних підприємств розподіляються між обласним бюджетом та балансоутримувачем майна таким чином: 50 відсотків від одержаної орендної плати (після сплати податків на додану вартість та прибуток) спрямовується до загального фонду обласного бюджету, 50 відсотків залишається комунальному підприємству на балансі якого перебуває це майно і використовується на утримання, відновлення основних засобів та поповнення власних обігових коштів;
що з огляду на набуття Черкаською обласною радою статусу інвестора КП "Облпаливо" Черкаської обласної ради та з метою виконання плану санації нею було прийнято рішення від 28.08.2015 №42-15/VІ "Про оренду майна Комунального підприємства "Облпаливо" Черкаської обласної ради", від 19.02.2016 №3-32/VІІ "Про часткове звільнення від сплати надходжень від орендної плати", від 03.02.2017 №12-25/VІІ "Про часткове звільнення від сплати надходжень від орендної плати на 2017 рік", від 02.03.2018 №21-4/VІІ "Про часткове звільнення від сплати надходжень від орендної плати на 2018 рік", якими звільнено КП "Облпаливо" Черкаської обласної ради від сплати 50 відсотків надходжень від одержаної орендної плати до загального фонду обласного бюджету за період з 2016 до 2018 років;
що у період з 2019 до 2020 років Черкаською обласного радою рішень щодо звільнення КП "Облпаливо" Черкаської обласної ради від сплати 50 відсотків надходжень орендної плати до обласного бюджету не приймалось;
що згідно з поданим відповідачем 29.10.2020 до Черкаської обласної ради звітом щодо нарахування, сплату та використання орендної плати за 9 місяців 2000 року надходження сплачених орендарями коштів за оренду комунального майна становлять: за 2019 рік - 529 200 грн., за 9 місяців 2020 року - 346 300 грн.;
що згідно із щоквартальними звітами про нарахування, сплату та використання орендної плати боржником сплати відсотків надходжень орендної плати до обласного бюджету здійснено не було;
що відповідно до ст.73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення Черкаської обласної ради від 06.04.2012 №14-5/VІ "Про затвердження Методики розрахунку орендної плати за оренду майна обласної комунальної власності та пропорції її розподілу" щодо перерахування 50 відсотків орендної плати до обласного бюджету є обов'язковим до виконання КП "Облпаливо" Черкаської обласної ради;
що посилання відповідача на висновок у постанові Київського апеляційного господарського суду від 24.11.2015 у цій справі, залишеній без змін постановою Вищого господарського суду України від 23.02.2016, безпідставні оскільки предметом спору було встановлення законності ухвали Господарського суду Черкаської області від 18.08.2015 про затвердження плану санації, а не про встановлення обов'язку відповідача сплачувати до загального фонду обласного бюджету 50 відсотків надходжень від орендної плати за надання в оренду комунального майна.
3. Відповідач, у відзиві на позовну заяву від 13.10.2020 №192 (вх.суду №16093/20 від 19.10.2020, т.43 а.с.31-35) та його представники у судовому засіданні проти задоволення вимог заперечили і пояснили,
що з 18.08.2015 (дати затвердження першої редакції плану санації КП "Облпаливо" Черкаської обласної ради) і до моменту подання позивачем позову до суду у видатках першого плану санації та наступних редакцій (розділ "Фінансові результати від впровадження плану санації на наступні 6 місяців від дати затвердження господарським судом Черкаської області") в частині "Виконання зобов'язань перед кредиторами" сплата 50 відсотків від одержаної орендної плати від передачі в оренду комунального майна не передбачалась, в тому числі й за період з 2019 року та 1 півріччя 2020 року;
що згідно з даними первинного бухгалтерського обліку підприємства заборгованість перед позивачем у відповідача відсутня;
що вимога Черкаської обласної ради про сплату 50 відсотків надходжень від одержаної орендної плати до загального фонду обласного бюджету була розглянута та відхилена зборами комітету кредиторів 07.08.2020 (протокол №76);
що відповідач перебуває в особливому статусі в процедурі банкрутства;
що відповідно до п.4 ст.28 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у новій редакції згідно із Законом України від 22.12.2011 №4212-VI, чинній з 19.01.2013, далі - Закон №4212-VI) та п.4 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства (далі - Кодексу) з моменту винесення ухвали про введення процедури санації: зупиняються повноваження органів управління боржника - юридичної особи щодо управління та розпорядження майном боржника, повноваження органів управління передаються керуючому санацією, за винятком повноважень, передбачених планом санації, отже будь-які рішення органу управління майном щодо розподілу коштів підприємства суперечать зазначеній нормі Закону;
що свої висновки з питання сплати до бюджету 50 відсотків орендної плати Київський апеляційний суд виклав у постанові від 24.11.2015 та зокрема вказав на таке: "Що ж стосується ризику неприйняття рішення власником щодо звільнення боржника від сплати до бюджету 50% від орендної плати за його майно, то суд відмічає, що відповідно до ч.4 ст.28 Закону-2013 з моменту винесення ухвали про введення процедури санації вже зупинені повноваження органів управління боржника-юридичної особи щодо управління та розпорядження майном боржника, а повноваження органів управління передані керуючому санацією, за винятком повноважень, передбачених планом санації", "Приписами чинного законодавства не встановлено обов'язковість врахування керуючим санацією при розробленні плану санації рішення власника боржника";
що відрахування 50 відсотків від одержання орендної плати до загального фонду обласного бюджету настільки істотно вплине на фінансові показники відповідача, що призведе до неможливості виконання плану санації (мінусового результату), відновлення платоспроможності боржника і відкриття ліквідаціної процедури;
що задоволення рішенням суду вимоги про зобов'язання боржника сплачувати до загального фонду обласного бюджету 50 відсотків надходжень від орендної плати унеможливить надалі прийняття власником рішень про звільнення підприємства від такої сплати.
4.При вирішенні поданої на розгляд заяви судом застосовуються положення Кодексу України з процедур банкрутства (далі - Кодекс) та Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у новій редакції згідно із Законом України від 22.12.2011 №4212-VI, чинній з 19.01.2013, далі - Закон №4212-VI).
Відповідно до ст.233 ГПК України у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.
5.Заслухавши учасників справи та дослідивши наявні у справі докази суд встановив наступне.
06.04.2012 №14-5/VI прийнято рішення Черкаської обласної ради "Про затвердження Методики розрахунку орендної плати за оренду майна обласної комунальної власності та пропорції її розподілу" (далі - Методика). Згідно з пунктом 19 Методики за нерухоме майно комунальних підприємств, організацій, установ та асоціації підприємств і організацій побутового обслуговування населення "Облпобутсоюз" 50 відсотків від одержаної орендної плати (після сплати податків на додану вартість та прибуток) спрямовується до загального фонду обласного бюджету, 50 відсотків комунальному підприємству, на балансі якого перебуває це майно і використовується на утримання, відновлення своїх основних засобів та поповнення власних обігових коштів (т.43 а.с.9-11).
Ухвалами суду: від 17.06.2014 - відкрито провадження у справі про банкрутство боржника відповідно до норм Закону №4212-VI; від 30.10.2014 №1 - затверджено реєстр вимог конкурсних кредиторів; від 24.03.2015 - введено процедуру санації боржника, керуючим санацією призначено Пилипенко Т.В.; від 18.08.2015 затверджено план санації боржника від 30.07.2015 за №02-01/76.
28.08.2015 Черкаською обласною радою прийнято рішення №42-15/VІ "Про оренду майна комунального підприємства "Облпаливо" Черкаської обласної ради, згідно з яким останньому надано дозвіл на передачу в оренду згідно з чинним законодавством України комплексу будівель та споруд: Драбівського паливного складу (загальна площа 496,4 кв.м) та асфальтованого майданчика площею 18757 кв.м, за адресою: ст.Драбово-Барятинська, вул.Гоголя,17; Катеринопільського паливного складу (загальна площа 241 кв.м) та асфальтованого майданчика площею 4525 кв.м, за адресою: смт.Єрки, пров.Жовтневий,12; Маньківського паливного складу (загальна площа 329,1 кв.м) та асфальтованого майданчика площею 18757 кв.м, за адресою: ст.Драбово-Барятинська, вул.Гоголя,17; Черкаського паливного складу (загальна площа 1403,1 кв.м) та асфальтованого майданчика площею 19664 кв.м, за адресою: м.Черкаси, вул.Будіндустрії,9; Чорнобаївського паливного складу (загальна площа 581,34 кв.м) та асфальтованого майданчика площею 44800 кв.м, за адресою: Золотоніський район, с.Вознесенське, вул.Залізнична,2; Шполянського паливного складу (загальна площа 510,4 кв.м та асфальтованого майданчика площею 1400 кв.м, за адресою: Шполянський район, с.Сигнаївка, вул.Залізнична.1в (т.43 а.с.15).
17.12.2015 №2 ухвалою суду затверджено доповнення до плану санації боржника, схвалені комітетом кредиторів (протоколи від 18.08.2015 №13, від 08.09.2015 №14).
19.02.2016 рішенням Черкаської обласної ради №3-32/VIІ "Про часткове звільнення від сплати надходжень від орендної плати" Комунальне підприємство "Облпаливо" Черкаської обласної ради звільнено на 2016 рік від надходжень від орендної плати до загального фонду обласного бюджету (т.43 а.с.16).
22.09.2016 №2 ухвалою суду затверджено зміни і доповнення до плану санації боржника, схвалені комітетом кредиторів (протоколи від 11.05.2016 №26, від 12.08.2016 №30 та від 20.09.2016 №31).
03.02.2017 рішенням Черкаської обласної ради №12-25/VIІ "Про часткове звільнення від сплати надходжень від орендної плати на 2017 рік" Комунальне підприємство "Облпаливо" Черкаської обласної ради звільнено на 2016 рік від надходжень від орендної плати до загального фонду обласного бюджету (т.43 а.с.17).
02.03.2018 рішенням Черкаської обласної ради №21-4/VIІ "Про часткове звільнення від сплати надходжень від орендної плати на 2018 рік" Комунальне підприємство "Облпаливо" Черкаської обласної ради звільнено на 2018 рік від сплати 50 відсотків надходжень від орендної плати до загального фонду обласного бюджету (т.43 а.с.18).
Ухвалами суду:
від 20.03.2018 №3 - затверджено план санації комунального підприємства "Облпаливо" Черкаської обласної ради в новій редакції від 23.02.2018, схваленій комітетом кредиторів (протокол від 23.02.2018 №50);
від 30.10.2018 №1 - затверджено план санації комунального підприємства "Облпаливо" Черкаської обласної ради у новій редакції від 19.10.2018, схвалений комітетом кредиторів (протокол від 19.10.2018 №54);
від 10.05.2019 №1 - затверджено план санації комунального підприємства "Облпаливо" Черкаської обласної ради у новій редакції від 10.04.2019, схваленій комітетом кредиторів (протокол від 10.04.2019 №61);
від 09.01.2020 - затверджено план санації у новій редакції від 23.12.2019, схвалений комітетом кредиторів (протокол від 23.12.2019 №67) та продовжено строк процедури санації до 10.07.2020.
Керуючим санацією боржника, арбітражним керуючим Пилипенко Т.В., у межах справи про банкрутство на підставі рішень комітету кредиторів (протоколи від 30.06.2020 №71, від 29.07.2020 №75) подано клопотання: від 08.07.2020 №02-03/883 (вх.суду №10198/20 від 08.07.2020) з вимогою продовжити процедуру санації боржника на шість місяців; а також від 07.08.2020 №02-03/911 (вх.суду №12026/20 від 07.08.2020) з вимогою затвердити нову редакцію плану санації від 10.04.2019.
17.08.2020 №1 ухвалою суду задоволенні клопотань відмовлено з огляду на невідповідність змін та доповнень до плану санації Комунального підприємства "Облпаливо" Черкаської обласної ради вимогам ст.79 Кодексу України з процедур банкрутства щодо особливостей проведення повторного та другого повторного аукціонів.
09.07.2020 за №02-6/888 керуючим санацією, арбітражним керуючим Пилипенко Т.В. на адресу комітету кредиторів направлено проект змін та доповнень до плану санації боржника, а також лист за №02-06/556 про надання пропозицій із визначення умов продажу і розміру зменшення ціни продажу майна КП "Облпаливо" Черкаської обласної ради на аукціоні з продажу паливних складів у межах процедури санації.
15.07.2020 за №01.1-30/932 Черкаською обласною радою на адресу керуючого санацією направлено пропозиції щодо умов продажу майна КП "Облпаливо" Черкаської обласної ради на аукціоні з продажу паливних складів, а також запропоновано врегулювати в плані санації питання порядку надання в оренду комунального майна, шляхом включення в його дохідну частину доходів від надання в оренду майна КП "Облпаливо" Черкаської обласної за період з 01.01.2020 до 30.06.2020 в розмірі 517 570 грн., здійснити прогнозовані розрахунки результативності плану санації боржника, підготувати відповідні зміни до нього та розглянути порушене питання на засіданні комітету кредиторів 21.07.2020 (т.43 а.с.52).
29.07.2020 комітетом кредиторів прийнято рішення (протокол від 29.07.2020 №75, т.43 а.с.37-45) "1.Схвалити зміни і доповнення до плану санації КП "Облпаливо" Черкаської обласної ради із врахуванням положень Кодексу України з процедур банкрутства (нова редакція) (Додаток №1) в цілому. 2. В найкоротший строк проаналізувати нормативну базу щодо питання обов'язковості перерахування 50 відсотків грошових коштів Черкаській обласній раді, що надійшли від орендної плати паливних складів та підстав включення таких зобов'язань у розділ "Виплати від надходжень" плану санації. 3.Керуючому санацією підготувати та подати до господарського суду Черкаської області клопотання про затвердження змін і доповнень до плану санації КП "Облпаливо" Черкаської обласної ради (Додаток №1)".
29.07.2020, до засідання комітету кредиторів КП "Облпаливо" Черкаської обласної ради, представником Черкаської обласної ради за довіреністю Дудник Н.Д. подано заперечення (оформлене в Окрему думку) від 29.07.2020 щодо затвердження нової редакції плану санації внаслідок його невідповідності нормам Закону України "про оренду державного та комунального майна" від 03.10.2019 №157-ІХ 9, згідно з яким: пункт 5.3 проекту плану санації, яким передбачено передачу в оренду майна паливних складів, викладено з порушенням норм Закону, що призвело до завищення фінансового результату від виконання плану санації на суму м673174 грн.; оскільки арбітражним керуючим при підготовці проекту плану санації не було враховано лист Черкаської обласної ради від 15.07.2020 №01.1-30/932 вбачає за доцільне долучити позицію обласної ради до протоколу засідання комітету кредиторів КП "Облпаливо" Черкаської обласної ради, запланованого на 29.07.2020 (т.Х а.с.54-55).
07.08.2020 за №01.1-30/1069 Черкаською обласною радою на адресу керуючого санацією направлено лист з вимогою розглянути на засіданні комітету кредиторів питання про спрямування до загального фонду обласного бюджету 50 відсотків від надходжень орендної плати, яку мотивованою тим, що з огляду на втрату у новій редакції плану санації, схваленій комітетом кредиторів (протокол від 19.10.2018 №54) обласною радою статусу інвестора, останньою рішень про часткове звільнення підприємства від сплати 50 відсотків надходжень від орендної плати до загального фонду обласного бюджету на 2019 та 2020 роки не приймалось; що загальна заборгованість підприємства до загального фонду обласного бюджету за 2019 рік та 1 півріччя 2020 року складає 377500 грн. (т.43 а.с.59).
07.08.2020 комітетом кредиторів (протокол від 07.08.2020 №76, т.43 а.с.56-58) за результатами обговорення пропозиції Черкаської обласної ради про включення змін і доповнень до плану санації КП "Облпаливо" Черкаської обласної ради про зобов'язання до сплати до загального фонду обласного бюджету 50 відсотків надходжень від орендної плати прийнято рішення про відкладення обговорення пропозиції на наступні збори комітету кредиторів.
17.09.2020 ухвалою суду затверджено план санації комунального підприємства "Облпаливо" Черкаської обласної ради у новій редакції від 08.09.2020, схваленій комітетом кредиторів (протокол від 08.09.2020 №77); продовжено строк процедури санації до 17.03.2021.
Розглядаючи питання щодо сплати до загального фонду обласного бюджету 50 відсотків надходжень від орендної плати суд відхилив пропозицію Черкаської обласної ради продовжити процедуру санації і внести зміни до плану санації в частині включення до плану санації сум по сплаті до обласного бюджету 50 відсотків від одержаної орендної плати за надання в оренду комунального майна (як за минулі роки так і прогнозовані за період наступної процедури санації) з тих мотивів (п.9 ухвали суду від 17.09.2020), що у суду відсутні повноваження "вносити зміни до плану санації" - суд може або затвердити план санації повністю, або відмовити у затвердженні плану санації повністю (як це вчинено ухвалою суду від 17.08.2020 №1), що згідно із ч.8 ст.23 Закону №4212-VI поточні кредитори з вимогами до боржника, які виникли після відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство, можуть пред'явити такі вимоги після прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом, а до цього моменту спори боржника з кредиторами, які мають поточні вимоги до боржника, вирішуються шляхом їх розгляду у позовному провадженні господарським судом, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, що фактично вимоги власника отримати від боржника кошти за оренду комунального майна вступають у суперечність із вказаним положеннями закону, якшо власник дійсно має на меті відновлення платоспроможності боржника, якої намагаються досягти керуючий санацією та кредитори з найменшими втратами для власника.
6. На підтвердження вказаних обставин у справі наявні наступні докази: рішення Черкаської обласної ради від 06.04.2012 №14-5/VІ "Про затвердження Методики розрахунку орендної плати та оренду майна обласної комунальної власності та пропорції її розподілу" (т.43 а.с.11-14); рішення Черкаської обласної ради від 28.108.2015 №42-15/VІ "Про оренду майна комунального підприємства "Облпаливо" Черкаської обласної ради" (т.43 а.с.15); рішення Черкаської обласної ради від 19.02.2016 №3-32/VІІ "Про часткове звільнення від сплати надходжень від орендної плати" (т.43 а.с.16); рішення Черкаської обласної ради від 03.02.2017 №12-25/VІІ "Про часткове звільнення від сплати надходжень від орендної плати на 2017 рік" (т. 43 а.с.17); рішення Черкаської обласної ради від 02.03.2018 №21-4/VІІ "Про часткове звільнення від сплати надходжень від орендної плати на 2018 рік" (т. 43 а.с.18); звіт щодо нарахування, сплати та використання орендної плати по КП "Облпаливо" Черкаської обласної ради за 2019 рік" (т. 43 а.с.19); протокол засідання комітету кредиторів КП "Облпаливо" Черкаської обласної ради від 29.07.2020 №75 (т. 43 а.с.37-45); протокол засідання робочої групи ГУ ДПС з відпрацювання податкового боргу, заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування підприємства, які знаходяться у процедурах банкрутства від 15.07.2020 №36 (т. 43 а.с.46-50); лист Пенсійного фонду України в Черкаській області від 29.07.2020 №2300-0801-8/36444 на адресу керуючого санацією, арбітражного керуючого Пилипенко Т.В. щодо умов продажу майна КП "Облпаливо" (т. 43 а.с.51); лист Черкаської обласної ради від 15.07.2020 №01.1-30/932 на адресу керуючого санацією КП "Облпаливо" Черкаської обласної ради, арбітражного керуючого Пилипенко Т.В. про розгляд на засіданні комітету кредиторів 21.07.2020 питання про врегулювання порядку надання в оренду комунального майна (т. 43 а.с.52); лист представника працівників КП "Облпаливо" від 29.07.2020 на адресу арбітражного керуючого Пилипенко Т.В. щодо умов продажу майна КП "Облпаливо" (т43 а.с.52); окрема думка Черкаської обласної ради від 29.07.2020 щодо нової редакції плану санації КП "Облпаливо" Черкаської обласної ради, подана до засідання комітету кредиторів 29.07.2020 (т. 43 а.с.54-55); протокол засідання комітету кредиторів КП "Облпаливо" Черкаської обласної ради від 07.08.2020 №76 (т. 43 а.с.56-58); лист Черкаської обласної ради від 07.08.2020 №01.1-30/1069 на адресу керуючого санацією, арбітражного керуючого Пилипенко Т.В. про внесення змін до плану санації щодо спрямування 50 відсотків від одержаної орендної плати до загального фонду обласного бюджету (т. 43 а.с.59); постанова Київського апеляційного господарського суду від 24.11.2015 у справі №925/843/14 (т. 43 а.с.60-65); постанова Вищого господарського суду України від 23.02.2016 у справі №925/843/14 (т. 43 а.с.66-71); звіт щодо нарахування, сплати та використання орендної плати по КП "Облпаливо" Черкаської обласної ради за 9 місяців 2020 року (т. 43 а.с.85).
7. Відповідно до ч.6 ст.12 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до ч.4 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу з дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Згідно із Законом №4212-VI:
ч.1 ст.2. Провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами.
ч.4 ст.28. З моменту винесення ухвали про введення процедури санації: управління боржником переходить до керуючого санацією; зупиняються повноваження органів управління боржника-юридичної особи щодо управління та розпорядження майном боржника, повноваження органів управління передаються керуючому санацією, за винятком повноважень, передбачених планом санації;
ч.9 ст.28. Власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника не може обмежувати повноваження керуючого санацією щодо розпорядження майном боржника.
ч.1 ст.31. Власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника протягом усієї процедури санації з метою закриття провадження у справі про банкрутство має право задовольнити всі вимоги конкурсних кредиторів, внесені до реєстру вимог кредиторів, або надати боржнику кошти, достатні для задоволення всіх вимог конкурсних кредиторів відповідно до реєстру вимог кредиторів, за винятком неустойки (штрафу, пені).
Згідно із Законом України "Про оренду державного та комунального майна" від 03.10.2019 №157-IX:
ч.2 ст.17. Орендна плата визначається за результатами аукціону; у разі передачі майна в оренду без проведення аукціону орендна плата визначається відповідно до Методики розрахунку орендної плати, яка затверджується Кабінетом Міністрів України щодо державного майна та представницькими органами місцевого самоврядування - щодо комунального майна; у разі якщо представницький орган місцевого самоврядування не затвердив Методику розрахунку орендної плати, застосовується Методика, затверджена Кабінетом Міністрів України;
абз.3 ч.5. Порядок розподілу орендної плати для об'єктів, що перебувають у комунальній власності, між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначається представницьким органом місцевого самоврядування.
Згідно із Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні":
ч.1 ст 60. Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
ч.2 ст.61. Районні та обласні ради затверджують районні та обласні бюджети, які формуються з коштів державного бюджету для їх відповідного розподілу між територіальними громадами або для виконання спільних проектів та з коштів, залучених на договірних засадах з місцевих бюджетів для реалізації спільних соціально-економічних та культурних програм, контролюють їх виконання;
ч.1, 3 і 4 ст.63. Доходи місцевих бюджетів формуються за рахунок власних, визначених законом, джерел та закріплених у встановленому законом порядку загальнодержавних податків, зборів та інших обов'язкових платежів; склад доходів місцевих бюджетів визначається Бюджетним кодексом України та законом про Державний бюджет України; доходи місцевого бюджету зараховуються до загального або спеціального фонду місцевого бюджету відповідно до вимог Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України.
Згідно з Бюджетним кодексом України:
ст.5. Бюджетна система України складається з державного бюджету та місцевих бюджетів; місцевими бюджетами є бюджет Автономної Республіки Крим, обласні, районні бюджети та бюджети місцевого самоврядування;
ч.1-3 ст.9. Доходи бюджету класифікуються за такими розділами: податкові надходження; неподаткові надходження; доходи від операцій з капіталом; трансферти; податковими надходженнями визнаються встановлені законами України про оподаткування загальнодержавні податки і збори та місцеві податки і збори; неподатковими надходженнями визнаються: доходи від власності та підприємницької діяльності; адміністративні збори та платежі, доходи від некомерційної господарської діяльності; власні надходження бюджетних установ; інші неподаткові надходження.
п.28 ч.1 ст.66. До доходів загального фонду бюджету Автономної Республіки Крим та обласних бюджетів належать: надходження від орендної плати за користування майновим комплексом та іншим майном, що перебуває в комунальній власності, засновником яких є Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні ради.
Згідно з Податковим кодексом України:
ст.10. До місцевих податків належать: податок на майно; єдиний податок; до місцевих зборів належать: збір за місця для паркування транспортних засобів; туристичний збір.
Місцеві ради обов'язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю, крім земельного податку за лісові землі).
Місцеві ради в межах повноважень, визначених цим Кодексом, вирішують питання відповідно до вимог цього Кодексу щодо встановлення податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) та встановлення збору за місця для паркування транспортних засобів, туристичного збору та земельного податку за лісові землі.
Установлення місцевих податків та зборів, не передбачених цим Кодексом, забороняється.
Зарахування місцевих податків та зборів до відповідних місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.
8. Аналізуючи установлені обставини справи та норми чинного законодавства суд прийшов до таких висновків.
8.1. Надходження від орендної плати за надання в оренду комунального майна не є податком, збором чи іншим обов'язковим платежем, який виникає відповідно до закону.
Надходження від орендної плати за надання в оренду комунального майна є неподатковим надходженням, є доходом від власності та є доходом місцевого бюджету, який зараховується до загального фонду обласного бюджету.
Отже рішення Черкаської обласної ради від 06.04.2012 №14-5/VІ "Про затвердження Методики розрахунку орендної плати та оренду майна обласної комунальної власності та пропорції її розподілу" є рішенням яке прийнято власником майна боржника (який здійснює правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності), та яке прийнято вищим органом управління боржника.
8.2. Однак з моменту винесення ухвали про введення процедури санації від 24.03.2015:
управління боржником перейшло до керуючого санацією, арбітражного керуючого Пилипенко Т.В.;
автоматично в силу закону були зупинені повноваження усіх органів управління боржника-юридичної особи (тобто не лише його керівника, але й Черкаської обласної ради, як засновника боржника та як вищого органу управління боржника) щодо управління та розпорядження майном боржника;
повноваження органів управління були передані керуючому санацією, за винятком повноважень, передбачених планом санації (ч.4 ст.28 Закону №4212-VI).
Оскільки жоден із затверджених судом планів санації (тобто перший план санації та наступні зміни до нього у формі плану санації в новій редакції) не передбачав будь-яких винятків повноважень Черкаської обласної ради щодо управління майном боржника, то до керуючого санацією перейшли усі повноваження Черкаської обласної ради, в тому числі і повноваження щодо передачі в оренду майна боржника, визначення розміру орендної плати, її отримання і використання згідно з планом санації.
8.3. З огляду на це рішення Черкаської обласної від 28.108.2015 №42-15/VІ; від 19.02.2016 №3-32/VІІ; від 03.02.2017 №12-25/VІІ та від 02.03.2018 №21-4/VІІ в частині звільнення боржника від сплати надходжень від орендної плати до обласного бюджету прийняті з перевищенням повноважень і суперечать ч.4 ст.28 Закону №4212-VI, однак вони ніяк не впливають на хід процедури санації боржника.
Рішення Черкаської обласної ради від 06.04.2012 №14-5/VІ "Про затвердження Методики розрахунку орендної плати та оренду майна обласної комунальної власності та пропорції її розподілу" з 24.03.2015 (дня введення ухвалою суду процедури санації боржника) з огляду на положення Закону №4212-VI не є обов'язковим для боржника, оскільки є рішенням власника, повноваження якого припинені - подальші процедури щодо боржника регламентується виключно законами про неплатоспроможність (Законом №4212-VI і Кодексом) та прийнятими відповідно до них ухвалами суду, рішеннями комітету кредиторів та керуючого санацією.
Та обставина, що керуючий санацією при укладенні договорів оренди (а також комітет кредиторів при затвердженні умов плану санації) використовувала окремі положення Методики, не є підставою виникнення у боржника зобов'язання зі сплати 50% надходжень від орендної плати до обласного бюджету. Застосування передбачених Методикою механізмів укладення договорів оренди та умов таких договорів суд оцінює як застосування керуючим санацією норм права по аналогії (оскільки законодавство про неплатоспроможність не регулює порядку здачі майна будь-яких форм власності в оренду), яке виключає можливі помилки чи й зловживання, однак не тягне виникнення зобов'язання у боржника перед його власником, повноваження якого зупинені.
8.4. За таких обставин вимога про стягнення з боржника на користь Черкаської обласної ради частини надходжень від орендної плати в сумі 437 750,00 грн. задоволенню не підлягає.
8.5. Також з вищевказаних підстав не підлягає задоволенню і вимога "зобов'язати Комунальне підприємство "Облпаливо" Черкаської обласної ради сплачувати до загального фонду обласного бюджету 50 відсотків надходжень від орендної плати за надання в оренду комунального майна".
Крім того ця вимога задоволенню не підлягає й з тих мотивів, що є вимогою про встановлення норми права, яка підлягає неодноразовому застуванню. Однак така вимога не відповідає способу захисту порушеного права, передбаченого ст.16 Цивільного кодексу України чи й іншого закону (тим більше, що його порушення судом не встановлено), оскільки відповідно до ст.5 ГПК України здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором, та оскільки суд приймаючи рішення по суті спору встановлює факт порушення права і вирішує питання про його поновлення, а не визначає норму подальшої поведінки особи-відповідача.
8.6. Суд вважає за необхідне повторно наголосити на тому, що відповідно до ст.31 Закону №4212-VI, положення якого застосовуються у цій справі до закінчення процедури санації, власник майна боржника протягом усієї процедури санації з метою закриття провадження у справі про банкрутство має право задовольнити всі вимоги конкурсних кредиторів, внесені до реєстру вимог кредиторів, або надати боржнику кошти, достатні для задоволення всіх вимог конкурсних кредиторів відповідно до реєстру вимог кредиторів.
Спрямованість законодавства про неплатоспроможність (абз.6 і 16 ч.1 ст. 1, ст.5, ч.2 ст.6, абз.6 ч.1 ст.12, ч.4 і 9 ст.28, ст.31, ч.2 ст.37, ч.2 ст.38, ст.39, ч.5 ст.41, ч.7 ст.45 Закону №4212-VI та аналогічні норми Кодексу) вказує на те, що власник не може виступати кредитором боржника, оскільки є особою, яка несе субсидіарну відповідальність перед кредиторами у разі доведення боржника до банкрутства.
Фактично ж вимоги власника отримати від боржника кошти за оренду комунального майна вступають у суперечність із вказаним положеннями закону та у суперечність з інтересами кредиторів - якщо власник дійсно переслідує мету відновлення платоспроможності боржника, якої в даному випадку намагаються досягти керуючий санацією та кредитори з найменшими втратами для власника, то повинен не заявляти вимоги про відібрання майна у боржника, а виступати донором грошових коштів для якнайшвидшого погашення вимог кредиторів і припинення провадження у справі про банкрутство.
9.Суд відхиляє доводи представників позивача про те,
що Черкаська обласна рада виступає інвестором боржника - оскільки остання згідно з планом санації в останній редакції не бере будь-якої участі в санації боржника (не прийняла рішення щодо внесення власних, позичених та залучених майнових і інтелектуальних цінностей в об'єкти інвестування та щодо взяття на себе відповідальності за невиконання своїх зобов'язань);
що вимоги виникли із звітів, які подані Черкаській обласній раді керуючим санацією - оскільки подання цих звітів не передбачено законодавством та оскільки жоден закон не передбачає виникнення зобов'язань з такого звіту (як наприклад, такі норми передбачені для виникнення податкових зобов'язань із поданих платником податку декларацій);
що відповідно до ст.73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вищевказані рішення Черкаської обласної ради є обов'язковими до виконання "всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території" - оскільки вони обов'язкові, якщо прийняті в межах компетенції. Як було зазначено вище, рішення щодо звільнення від орендної плати були прийняті з перевищенням компетенції (або якщо бути більш точним - за відсутності таких повноважень стосовно боржника). Рішення ж щодо затвердження Методики обов'язкове для частини юридичних осіб - лише підприємств обласної комунальної власності - і не розповсюджується на будь-які інші підприємства та не розповсюджується на боржника з 24.03.2015 (дня введення процедури санації) у зв'язку зі спеціальною нормою Закону №4212-VI.
Що ж стосується висновків Київського апеляційного господарського суду у постанові від 24.11.2015, то вони не є преюдицією відповідно до ст.75 ГПК України, однак висновки суду у цій справі є аналогічними до висновків суду апеляційної інстанції.
Керуючись ст.7 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.238, 241 ГПК України, суд
1. У задоволенні позовної заяви Черкаської обласної ради від 28.09.2020 відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Рішення суду може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду через суд першої інстанції в порядку та у строки, встановлені статтями 256-258 та п.17.5 розділу ХІ Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України.
Повне судове рішення складено і підписано 27.11.2020.
Направити це судове рішення сторонам (2).
С у д д я Хабазня Ю.А.
С-3, 14-925-0001