Рішення від 27.11.2020 по справі 560/3372/20

Справа № 560/3372/20

РІШЕННЯ

іменем України

27 листопада 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.розглянувши адміністративну справу за позовом Фермерського господарства «Дружба» до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки в Хмельницькій області про визнання дій протиправними, скасування постанови та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, в якому просить:

- визнати протиправними дії Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті, що полягають у порушенні порядку провадження у справі щодо здійснення державного контролю на автомобільному транспорті;

- скасувати постанову начальника Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області про застосування адміністративно-господарського штрафу від 11.06.2020 року № 203066.

Свій позов позивач мотивує тим, що 26.06.2020 року листом отримав ксерокопію постанови начальника Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області про застосування адміністративно-господарського штрафу від 11.06.2020 року № 203066.

У вказаній постанові зазначено, що 11.06.2020 року, розглянувши справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт ФГ "Дружба", враховуючи те, що 27.05.2020 року об 11 год. 44 хв. Хмельницька обл., а/д н-25, 273 км допущено порушення п. 22.5 ПДР України, постановлено стягнути штраф в сумі 34000 грн.

Дії відповідача позивач вважає протиправними, оскільки позивач притягнутий до відповідальності за дії яких він не вчиняв, а також протиправність дій полягає у порушенні порядку провадження у справі, внаслідок чого відповідач отримав докази із порушенням порядку визначеного законом та розглянув справу за відсутності позивача, що є порушенням права на захист та реалізацію прав.

Такі дії відповідача призвели до прийняття незаконної постанови про стягнення адміністративно-господарського штрафу.

Оскаржувана постанова підлягає скасуванню оскільки не грунтується на належних і допустимих доказах та винесена за відсутності позивача якого не було залучено до участі у розгляді справи.

Позивач заперечує обставини зазначені у постанові № 203066 від 11.06.2020 року та вважає її незаконною.

На підставі наведеного позивач просить задовольнити позов.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.07.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Представник відповідача направила до суду відзив на адміністративний позов, який зареєстрований 20.08.2020 року за № 45537/20.

Заперечуючи позовні вимоги, представник відповідача вказала, що 27.05.2020 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Хмельницькій області 27.05.2020 року проведена рейдова перевірка транспортного засобу DAF р. н. НОМЕР_1 .

Призначення та проведення рейдової перевірки повністю відповідає вимогам чинного законодавства, що регулює відносини між автоперевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами-суб'єктами підприємницької діяльності які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.

При проведенні перевірки встановлено відсутність у водія транспортного засобу позивача дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні на понад 20 %.

Про розгляд справи 11.06.2020 року в зв'язку із встановленням допущеного позивачем порушення, що було зафіксовано в акті перевірки № 234031 від 27.05.2020 року, ФГ "Дружба" було повідомлено листом № 42123/38/24-20 від 01.06.2020 року. Повідомлення позивачу вручено 04.06.2020 року, що підтверджується витягом-підтвердженням (трекінгу) сайту Укрпошти.

Враховуючи наведені докази представник відповідача вважає, що у задоволені позову необхідно відмовити.

Суд, дослідивши докази по справі, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Статтею 3 Закону України "Про автомобільний транспорт" № 2344-III від 05.04.2001 року передбачено, що він регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.

Згідно із статтею 6 цього Закону встановлено перелік повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, а також способи реалізації таких повноважень, а саме:

- державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок ( перевірок на дорозі);

- планові перевірки проводяться не частіше одного разу на рік. Орган державного контролю не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку проведення планової перевірки письмово повідомляє про це автомобільного перевізника, якого буде перевіряти;

- позапланові перевірки проводяться лише на підставі заяви (повідомлення в письмовій формі) про порушення автомобільним перевізником вимог законодавства про автомобільний транспорт уповноваженими особами органів, яким надано право здійснення державного контролю, з метою перевірки наведених фактів та виконання припису про порушення зазначеного законодавства;

- рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.

Відповідно до пункту 1 "Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 року, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Основні завдання Укртрансбезпеки передбачені пунктом 4 Положення № 103, зокрема одним із таких завдань є здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті.

Пунктом 5 Положення № 103 встановлені повноваження Укртрансбезпеки відповідно до покладених на неї завдань.

Відповідно до пункту 8 Положення № 103, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Із змісту наведених правових норм вбачається, що центральним органом виконавчої влади, який здійснює повноваження передбачені статтею 6 Закону України "Про автомобільний транспорт", пункту 5 Положення № 103 є Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека), яка здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи, в тому числі і через Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області та для безпосереднього здійснення повноважень має право проводити планові, позапланові і рейдові перевірки ( перевірки на дорозі).

Відповідно до статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт", Кабінет Міністрів України постановою № 1567 від 08.11.2006 року затвердив "Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті".

Відповідно до пункту 14 Порядку № 1567 рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Порядком № 1567 встановлені вимоги щодо правового забезпечення проведення рейдових перевірок, а саме:

- рейдова перевірка додержання суб'єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка;

- графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується керівником Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин;

- рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту;

- під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно в тому числі:

- наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом;

- додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону;

- рейдова перевірка проводиться із зупиненням транспортних засобів або без їх зупинення;

- рейдова перевірка проводиться у строк, зазначений у направленні на перевірку.

Відповідно до пункту 20 Порядку № 1567, виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.

Судом встановлено, що 27.05.2020 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Хмельницькій області 27.05.2020 року проведена рейдова перевірка транспортного засобу DAF р. н. НОМЕР_1 , перевезення вантажу на якому здійснював водій ОСОБА_1 .

Вказаний транспортний засіб належить ФГ "Дружба".

Представником відповідача для підтвердження правомірності проведення рейдової перевірки надані копії графіку роботи пересувного пункту габаритно-вагового контролю у Хмельницькій області за травень 2020 року; направлення на перевірку № 003934 від 19.05.2020 року; щотижневий графік проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки в Хмельницькій області в період з 25.05.2020 року по 29.05.2020 року.

Згідно із пунктами 1, 4, 5 "Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної служби з безпеки на транспорті та її територіальних органів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання автомобільних перевезень пасажирів та вантажів" № 422 від 20.05.2013 року, зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів під час проведення рейдових перевірок здійснюється посадовою особою Укртрансбезпеки або її територіального органу у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла).

Водій транспортного засобу зобов'язаний надавати на час перевірки посадовій особі документи, на підставі яких здійснюється перевезення, виконувати вимоги посадової особи, передбачені Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, та розпочинати рух лише з дозволу посадової особи. Перевірка одного транспортного засобу проводиться протягом не більше однієї години.

У разі коли під час проведення перевірки виявлено порушення законодавства про автомобільний транспорт, складається акт та/або протокол про адміністративне правопорушення.

Відповідно до частин 1 та 4 статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.

Абзацом 2 частини другої статті 49 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено, що водій транспортного засобу зобов'язаний мати при собі та передавати для перевірки уповноваженим на те посадовим особам документи, передбачені законодавством, для здійснення зазначених перевезень.

Під час проведення перевірки транспортного засобу DAF р. н. НОМЕР_1 , що належить ФГ "Дружба", перевезення вантажу на якому здійснював водій ОСОБА_1 , встановлено порушення статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: перевезення вантажу за відсутності дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні на понад 20 %.

Згідно пункту 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху (пункт 3 Правил № 30).

Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року №1306, визначено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

З аналізу вищевикладених норм чинного законодавства слідує, що участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові параметри яких перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, зокрема, навантаження на вісі транспортного засобу, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів, а при перевезенні вантажу без відповідного дозволу настає адміністративно-господарська відповідальність, яка залежить від відсоткового перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм.

Оформлення результатів перевірки та застосування адміністративно-господарських штрафів, передбачені пунктами 20-30 Порядку № 1567.

Так, виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму. У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності).

У разі відмови уповноваженої особи суб'єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб'єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис. (п. 20-22 Порядку № 1567).

За результатами перевірки складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 234031 від 27.05.2020 року.

Відповідальність за встановлене порушення передбачено абзацами 3, 16 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Також за результатами вищезазначеної перевірки здійснення габаритно-вагового контролю було складено такі документи:

- Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 032320 від 27.05.2020 року;

- Розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нарахована плата за проїзд № 320 від 27.05.2020 року на суму 476,58 євро;

- Довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 028572 від 27.05.2020 року;

- Чек зважування № 04945 від 27.05.2020 року.

Відповідно до абзаців 3, 16 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за:

- надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 % при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

11.06.2020 року начальником Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області прийнята постанова № 203066 про застосування адміністративно-господарського штрафу відносно ФГ "Дружба", якою за порушення статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", пункту 22.5 ПДР України вирішено стягнути з ФГ "Дружба" адміністративно-господарський штраф в розмірі 34000 грн.

Пунктами 23 та 27 Порядку №1567 визначено, що справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.

У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.

За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

Про дату, час та місце розгляду справи про порушення ФГ "Дружба" повідомлено рекомендованим листом № 42123/38/24-20 від 01.06.2020 року, що підтверджується копією реєстру службової кореспонденції рекомендованих листів від 02 червня 2020 року.

Вказаний лист позивач отримав 04.06.2020 року, що підтверджується копією трекінгу сайту Укрпошти №2900502409423.

Таким чином, суд вважає необґрунтованим твердження позивача про те, що він не був повідомлений про дату, час і місце розгляду справи про порушення, оскільки відповідач вчинив усі, передбачені законодавством дії щодо повідомлення суб'єкта господарювання про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт і таке повідомлення отримане позивачем завчасно до дати розгляду справи про порушення.

Направлення відповідачем поштового відправлення із інформацією про дату час і місце розгляду справи про порушення рекомендованим листом без повідомлення про його вручення, за встановлених обставин не може слугувати правовою підставою для визнання протиправною постанови та її скасування, оскільки отримання позивачем такого поштового відправлення із повідомленням про дату, час і місце розгляду справи про порушення підтверджується трекінгом Укрпошти №2900502409423, а саме: повідомлення відправлене 02.04.2020 року, позивачем отримано 04.06.2020 року, а розгляд справи про порушення було призначено на 11.06.2020 року.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78. Однак, в адміністративних справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його вини, згідно з якою, у справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Презумпція вини покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Саме такий підхід значно посилює позиції невладної особи, якій бракує правових знань, щоб самостійно довести перед судом слушність своїх тверджень.

В той же час, застосування принципу презумпції винуватості суб'єкта владних повноважень не обумовлює його автоматичного програшного становища у справі, оскільки ця презумпція не є абсолютною.

Отже визначений частиною 2 статті 77 КАС України обов'язок суб'єкта владних повноважень доводити правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності у справах про визнання їх протиправними, не звільняє позивача від обов'язку, визначеного частиною 1 цієї статті, довести належними, допустимими та достатніми доказами ті обставини, якими він обгрунтовує свої вимоги.

Щодо неправомірності оскаржуваної постанови позивач не вказав інших обставин, крім неотримання ФГ "Дружба" від Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області листа із повідомленням про дату, час і місце розгляду справи про порушення.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області діяло виключно в межах наданих повноважень, та в спосіб передбачений чинним законодавством, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Судовий збір розподілу не підлягає.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Фермерського господарства «Дружба» до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки в Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування постанови начальника Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області № 203066 від 11.06.2020 року про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 34000 грн., відмовити.

Судовий збір розподілу не підлягає.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Фермерське господарство «Дружба» (вул. Шевченка, 78а, Білогір'я, Білогірський район, Хмельницька область, 30200 , код ЄДРПОУ - 14162338)

Відповідач:Державна служба України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки в Хмельницькій області (просп. Перемоги, 14,Київ 135,01135 39816845)

Головуючий суддя В.К. Блонський