604/857/20
3/604/447/20
23 листопада 2020 року
Суддя Підволочиського районного суду Тернопільської області Сташків Н.Б.,
розглянувши матеріали, які надійшли від Управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , -
за ч. 1 ст. 164 КпАП України, -
07 вересня 2020 року до Підволочиського районного суду Тернопільської області з Управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення від 01 вересня 2020 року № 0003542 відносно ОСОБА_1 , згідно якого 01 вересня 2020 року о 15-40 год на автодорозі М-12 191 км + 380, що на території Підволочиського району, керуючи транспортним засобом марки NISSAN PRIMERA, номерний знак НОМЕР_1 , надавав послуги з перевезення пасажирів на таксі без державної реєстрації як суб'єкта господарювання та без одержання ліцензії на заняття вказаним видом діяльності, чим порушив вимоги ч. 1 ст. 164 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчинені правопорушення не визнав, пояснив, що перевезенням пасажирів не займається, на прохання товариша завіз знайомого в іншу область, де був зупинений працівниками поліції. Просить направити матеріали справи для належного оформлення.
Заслухавши пояснення особи, що притягується до відповідальності, дослідивши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності, суд дійшов наступних висновків.
Згідно ст.245КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст. 278 КУпАП суд при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, зокрема: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення
Згідно з вимогами ч. 1ст. 164 КУпАП адміністративна відповідальність настає за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Відповідно до положень ст. 3 ГК України під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом.
За положеннями п.14.1.36. ст.14 ПК України господарська діяльність - це діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема, за договорами комісії, дорученням та агентськими договорами.
Відповідно до ст..20 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» за провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, без ліцензії чи у період зупинення дії ліцензії повністю або частково, невиконання ліцензіатом розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов, порушення ліцензіатом строку повідомлення про всі зміни даних, зазначених у заяві та документах, а також за наявності контролю за діяльністю ліцензіата у значенні, наведеному у статті 1Закону України "Про захист економічної конкуренції", резидентами держав, що здійснюють збройну агресію проти України, у значенні, наведеному у статті 1Закону України "Про оборону України", суб'єкти господарювання притягаються до адміністративної відповідальності, передбаченої Кодексом України про адміністративні правопорушення.
В той же час, відповідно до п.24 ч.1 ст.7, ч.9 ст.13 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», ліцензуванню підлягають, зокрема, такі види господарської діяльності як перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів річковим, морським, автомобільним, залізничним та повітряним транспортом, міжнародні перевезення пасажирів та вантажів автомобільним транспортом.
Відповідно до ст..1 Закону України «Про автомобільний транспорт» таксі - легковий автомобіль, обладнаний розпізнавальним ліхтарем оранжевого кольору, який встановлюється на даху автомобіля, діючим таксометром, сигнальним ліхтарем із зеленим та червоним світлом, розташованим у верхньому правому кутку лобового скла, і який має нанесені композиції з квадратів, розташованих у шаховому порядку на дверцятах автомобіля з лівого та правого боків, призначений для надання послуг з перевезення пасажирів та їхнього багажу в індивідуальному порядку.
Згідно ст..9 Закону України «Про автомобільний транспорт» ліцензія видається на господарську діяльність з надання послуг з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів, в тому числі і на такий вид робіт як надання послуг з внутрішніх перевезень пасажирів на таксі.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії №0003542 від 01 вересня 2020 року ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, яке полягає в наданні послуги з перевезення пасажирів на таксі без оформлення ліцензії на даний вид діяльності.
Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом, який повинен відповідати певним вимогам,зокрема,містити відомості про суть адміністративного правопорушення.
Обов'язок належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених у протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
Відповідно до ст.256 КУпАП України у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я по-батькові особи, яка склала протокол, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Згідно п. 6 ч. ІІ «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції» затвердженої Наказом МВС України № 1376 від 06 листопада 2015 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2015 р. за N 1496/279416. усі реквізити протоколу про адміністративне правопорушення заповнюються чорнилом чорного або синього кольору, розбірливим почерком, державною мовою.
Згідно ст.ст. 55, 58 ГК України господарською діяльністю є діяльність суб'єктів господарювання (учасників господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна) у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Відповідно до ч. 1 ст. 164 КУпАП до адміністративної відповідальності може бути притягнуто особу, яка порушила порядок провадження господарської діяльності, зокрема здійснення такої діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону.
Санкція ч.1 ст.164 КУпАП передбачає накладення на правопорушника штрафу від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої.
Таким чином, санкція ч.1 ст.164 КУпАП, за яку притягується правопорушник, передбачає накладення штрафу з конфіскацією грошей, одержаних внаслідок перевозки вантажу без ліцензії, чи без такої.
В ході підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення у відповідності із ст. 278 КпАП України суддею встановлено, що при складанні протоколу про адміністративне правопорушення даних вимог закону дотримано не було.
Так, в порушення вимог, протокол про адміністративне правопорушення № 0003542 від 01 вересня 2020 року заповнений не розбірливою мовою, у зв'язку з чим неможливо розібрати його зміст, не зазначені свідки та їх адреси, відсутні пояснення правопорушника по суті адмінправопорушення.Будь які докази, які б свідчили про те, що громадянин ОСОБА_1 є суб'єктом господарювання, тобто здійснює господарську діяльність з перевезення вантажу, у матеріалах справи відсутні, що не дає підстав установити, чи дійсно він отримував та в якому розмірі плату за надання послуги, а викладені у протоколі про адміністративне правопорушення та інших матеріалах справи обставини не дають можливості встановити кваліфікуючих ознак диспозиції ч. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Також матеріали справи не містять даних стосовно вилучення грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, у зв'язку з чим суд при винесенні постанови буде позбавлений можливості застосувати такий вид адміністративного стягнення як штраф з конфіскацією грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164 КУпАП.
За таких обставин, суд вважає, що матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164 КУпАП необхідно повернути Управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області для належного оформлення.
При цьому суд, приймаючи рішення про повернення справи для доопрацювання, керується п.12 Постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 р. «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», якою визначено, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Постановою Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 р. «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення»,
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП направити до Управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області для належного оформлення.
Суддя