Справа № 353/1060/20
Провадження № 3/353/533/20
27 листопада 2020 рокум.Тлумач
Суддя Тлумацького районного суду Івано-Франківської області Мотрук Л.І., ознайомившись з матеріалами справи, які надійшли від Головного Управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с.Бортники, Тлумацького району Івано-Франківської області жительки АДРЕСА_1 , працюючої керівником магазину “EVA», гр. України, за ст. 44-3 КУпАП,-
На розгляд суду надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП. У протоколі № ІФ 170 від 14.11.2020 року про адміністративне правопорушення, який складений начальником Тлумацького відділення головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області Яскілкою В.М., зазначено, що 14.11.2020 о 11 год 05 хв в м.Тлумач по вул. Шевченка, 1, магазин “EVA” був відкритий і проводив торгівлю, чим порушив протиепідемологічні вимоги встановлені підпунктом 4, пунктом 15 Постанови КМУ від 22.07.2020 р. № 641 із змінами №1100 від 11.11.2020 р., за що передбачена відповідальність згідно ст. 44-3 КУпАП.
Так, згідно вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган чи посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото-і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами.
Згідно ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Під час судового засідання, при огляді компакт-диску, який долучено до матеріалів справи, встановлено, що він пошкоджений, а тому неможливо встановити факт, який би підтверджував або спростовував вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП.
Також у матеріалах справи відсутні дані, які враховуються судом при прийнятті рішення по даній справі відповідно до ч. 2 ст. 33 КУпАП, а саме: характеристика на особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, дані про ступінь вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, тощо.
Таким чином, протокол не може розглядатись суддею без усунення порушень, допущених при його складенні, оскільки неповнота передбачених законом даних унеможливлює надання належної правової оцінки викладеним у протоколі обставинам.
За наслідками таких встановлених недоліків у суду немає можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану справу, а тому матеріали адміністративної справи слід повернути на доопрацювання для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині.
На підставі ст. 44-3 КУпАП, керуючись ст. 245, 251, 252, 256, 268, 278 КУпАП, -
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 44-3 КУпАП направити до Головного Управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області на доопрацювання для усунення недоліків.
Постанова апеляційному оскарженню не підлягає.
СуддяЛ. І. Мотрук