Єдиний унікальний номер 719/538/20
Номер провадження 3/719/287/20
26 листопада 2020 року м. Новодністровськ
Суддя Новодністровського міського суду Чернівецької області Цицак В.Л., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли з Новодністровського відділення поліції Кельменецького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Новодністровськ, Чернівецької області, громадянки України, українки, одруженої, на утриманні одна малолітня дитина, тимчасово непрацюючої, зареєстрованої та фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , за ст. 44-3 КУпАП, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 №741548/1818 від 14.10.2020р., складеного щодо ОСОБА_1 за ст. 44-3 КУпАП, остання, будучи на робочому місці адміністратором кафе «Лакомка» м. Новодністровськ не вжила заходів щодо дотримання карантинних обмежень відповідно до рівня епідемічної небезпеки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 641 від 22.07.2020р. (зі змінами) у роботі нічних клубів та дискотек та працювала після 00 год. 00 хв. попри заборону.
В судовому засіданні ОСОБА_1 показала, що дійсно 14 жовтня 2020р. знаходилась у кафе «Лакомка», що в м. Новодністровськ, оскільки зайшла туди до своєї подруги. Звернула увагу суду, що на фотографії, долученій до матеріалів справи зображена не вона. При цьому, зауважила, що в кафе вона не працювала як станом на 14.10.2020р., так і не працює на даний час, в підтвердження чого надала трудову книжку, а тому не розуміє підстави складення щодо неї протоколу про адміністративне правопорушення.
Під час складання протоколу ОСОБА_1 від підписання протоколу відмовилася; пояснень по суті не надавала.
Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020р. №641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», зі змінами та доповненнями (надалі - постанова Кабінету Міністрів України від 22.07.2020р. №641), установлено, з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 1 серпня до 31 грудня 2020р. на території, зокрема, Чернівецької області, карантин, продовживши на всій території України дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 “Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” та від 20 травня 2020 р. № 392 “Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”.
Згідно підпункту 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020р. №641 (в редакції чинній станом на 14.10.2020р.) на території регіону (адміністративно-територіальної одиниці), на якій установлено “зелений” рівень епідемічної небезпеки, забороняється: проведення дискотек, робота розважальних закладів (нічних клубів), діяльність закладів громадського харчування із організацією дозвілля (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо).
На час розгляну справи п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020р. №641 виключено на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2020р. № 1100. Натомість постанову Кабінету Міністрів України від 22.07.2020р. №641 доповнено підпунктом 10 п. 10, згідно якого на території України на період дії карантину забороняється, зокрема, проведення дискотек, робота розважальних закладів (нічних клубів), діяльність закладів громадського харчування (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо) з організацією дозвілля.
Згідно ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Проаналізувавши зміст ст.ст. 7, 254, 268, 279 КУпАП приходжу до висновку, що розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності. Протокол про адміністративне правопорушення, як підстава для притягнення особи до відповідальності та один із засобів доказування, повинен відповідати вимогам ст. 256 КУпАП.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
За змістом ст.ст. 279, 280 КУпАП справа про адміністративне правопорушення має розглядатись суддею у межах тих обставин, які зазначенні у протоколі про таке порушення, та на підставі наданих/зібраних особою, уповноваженою на складання протоколів, доказів.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
В матеріалах справи, окрім протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 №741548/1818 від 14.10.2020р., знаходяться рапорт поліцейського СРПП № 1 Новодністровського ВП КВП ГУНП в Чернівецькій області Чеботаря І. від 14.10.2020р., фотозображення невстановленої особи, диск CD-R 700Mb, 80min, 52x із трьома фрагментарними відеозаписами події, однак, на останніх або обличчя особи не зафіксовано, або зафіксована невстановлена особа, проте не ОСОБА_1 та характеризуючі дані на особу (характеристика № 242 від 23.10.2020р., довідка № 3591 про склад сім'ї та реєстрацію від 22.10.2020р., довідка про притягнення до адміністративної відповідальності № 3879/123/43/01-2020 від 17.11.2020р.).
Натомість ОСОБА_1 надала трудову книжку серії НОМЕР_1 , ведення якої розпочато 13.08.2018р., з якої вбачається, що остання з 09 квітня 2020р. зареєстрована у Новодністровській міській філії Чернівецького ОЦЗ та їй здійснюється виплата допомоги по безробіттю.
Інформація про свідків події або будь-які інші докази відсутня.
Враховуючи ч. 2 ст. 251 КУпАП, згідно якої обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, зібрати інші докази по даній справі не являється можливим.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення, зокрема, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Тобто, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності події та складу адміністративного правопорушення, вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
При цьому, протокол про адміністративне правопорушення не може бути беззаперечним доказом вчинення особою адміністративного правопорушення, оскільки по своїй правовій природі є документом, в якому уповноважений суб'єкт фіксує обставини вчинення правопорушення, а рапорт працівника поліції як доказ обставин, викладених у протоколі, в тому числі рапорт працівника, який склав протокол, оцінюється судом критично.
Більше того, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 не є суб'єктом відповідальності, оскільки не надано доказів, які б підтверджували наявність в останньої повноважень на прийняття рішення щодо роботи кафе « ІНФОРМАЦІЯ_2 » як розважального закладу (нічного клубу), закладу громадського харчування (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо) з організацією дозвілля.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративне правопорушення, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч. 2 ст. 284 КУпАП при наявності обставин, передбачених ст. 247 цього Кодексу, виноситься постанова про закриття справи.
Відтак, враховуючи суть правопорушення, яке ставиться у вину ОСОБА_1 , обставини справи, надані суду докази, вичерпання можливостей для отримання додаткових доказів, а також те, що суд не має права самостійно редагувати фабулу правопорушення, відображену в протоколі, або відшукувати докази на користь обвинувачення, вважаю за необхідне провадження у даній справі закрити у зв'язку з недоведеністю наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
На підставі ст. 44-3 КУпАП, керуючись ст.ст. 7, 221, 245, 247, 251, 256, 276-277, 279, 280, 283-285, 287, 294, 298 КУпАП України, -
Провадження по справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 44-3 КУпАП - закрити у зв'язку із відсутністю в діях останньої складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Новодністровський міський суд Чернівецької області протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП.
Суддя: